Roubas Roubas komentáře u knih

Zátah na ďábla Zátah na ďábla Richard Lourie

Povinnost pro všechny fanoušky sériových vrahů. V detektivkách jsem se seznámil s velkým množstvím smyšlených šílenců a vrahů, ale žádný z nich nesahal tomuhle skutečnému ani po kotníky.

20.11.2016 4 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Od Mo Hayder jsem přečetl už několik knih, její největší předností je velké množství detailů, díky kterým je příběh neuvěřitelně autentický. Román se odehrává během několika dní a autorka postupuje krok po kroku, zmiňuje každý pocit, každý výraz ve tváři. Čtenáři pak připadá, že něco podobného se hned zítra může stát na ulici před jeho domem. Jack Caffery je sympaťák a jeho rozpravy s Chodícím mužem u ohně jsou třešničkou na dortu.

13.11.2016 4 z 5

Poznámky k popravě Poznámky k popravě Danya Kukafka

Smekám klobouk.
V jednom z nejvíce mainstreamových žánrů, kde se autoři vzájemně vykrádají a snaží šokovat, si Danya Kukafka s naprostým přehledem vyšlapala vlastní cestičku díky niterné psychologii, poetickému jazyku a perspektivně, s jakou o zločinu pojednává. I když čtenář tuší závěr (Ansel Packer od samého začátku čeká v cele smrti na injekci), i tak dokázala z pohledu několika žen, které se s Anselem v průběhu života setkaly, vykřesat napínavý, moudrý a literárně zdatný portrét jednoho vraha, jako to (alespoň v mé knihovně) zatím na poli beletrie nikdo nedokázal. Zejména protože se nejedná tak docela o portrét z pohledu vraha samotného, ale portrét jeho činů a jejich dopadů na životy dalších postav. Autorka navíc umně vykreslila kritiku na dnešní morbidní fascinaci vrahy a jim podobnými.
Naprosto zasloužená Cena Edgar (2023 - best novel) a já se jdu podívat po Dívce na sněhu, protože tady tomu hodnocení se mi hodně těžko věří.

27.02.2024 5 z 5

Sígři Sígři Roy Jacobsen

Těžký život třech odvážných kluků v Němci okupovaném Oslu. Atmosféra chudých čtvrtí, kde se čtrnáctileté sígři musejí otáčet, aby zajistili svým rodičům a sourozencům obživu. U toho zkoumají první náznaky lásky, nezdolnosti přátelství a zároveň jsou nuceni nechutně brzy dospět. Styl autora sice je úsporný, ale dostačující a k náladě knihy perfektně sedne.

10.01.2024 5 z 5

Vřesoviště Vřesoviště Belinda Bauer

Povídka nafouknutá do tři sta stránek. Vřesoviště má výborný úvod, kde se rychle sčuchnete s dvanáctiletým Stevenem a šedivou realitou jeho života, kde touží jen po uznání a slovech chvály. Atmosféra městečka sousedícího s velikým vřesovištěm na výbornou. Jakmile začne dopisování, autorka si vás v pohodě zaháčkuje. Jenže pak přijde tak unylý prostředek knihy, že jsem si u některých vět dokonce říkal, že to vůbec neprohlubuje psychologii, atmosféru, nic, ale jen honí znaky. Některé dějové odbočky byly navíc nesmyslné. Finále je ale zase pro změnu výborné, minimalistické a napínavé.

16.05.2023 3 z 5

Sběratelé zla Sběratelé zla Mark Griffin

Další ze série generických thrillerů s přepáleným násilím, postavami, co každá alespoň jednou za život přišla do kontaktu se sériovým vrahem, kterých se rodí jen pár za sto let a vrahounem, jehož identita se dá odhadnout hned jak se objeví na scéně. Kdyby alespoň ty zajímavosti z myslí sériových vrahů nebyly všechny do pár sekund dohledatelný na googlu. Má to spád a dobrý styl, ale chybí tomu charakter a mozek.

16.05.2023 3 z 5

Hlava plná přízraků Hlava plná přízraků Paul Tremblay

Tahle knížka je ve zkratce hrozně nevyužitý potenciál. Autor dal dohromady řadu ověřených hororových motivů (děsivý barák, náboženství, exorcismus, reality show), ale výsledek tak nějak drhne, působí nedotaženě. Výborně ovšem nakoukl do hlavy osmileté Merry, která si po celou dobu procesu posedlosti své sestry není jistá, co je a není pravda. Závěrečné vyložení karet mě nechalo jaksi chladným, což není dobrá vizitka.

19.11.2022 3 z 5

Stříbrné oči Stříbrné oči Scott Cawthon

Hrozný zklamání. Hru neznám, nehrál jsem, ale samotný nápad je zajímavý. Pokud by ovšem nebylo provedení spíchnutý horkou jehlou. Ve skrze toho na knize funguje pramálo. Postavy jsou ploché, infantilní (vím, že je jim 17, ale stejně) a jejich chování nelogické, a to za hranou pochopitelnosti v rámci béčkovosti hororů. Autoři někdy přeskakují v ději celé úseky, které by mohly být napínavé.
Celkově mi přišlo, jako kdyby dostali měsíc na napsání knihy a ani o den víc. Sečteno podtrženo, ztráta času.

26.06.2022 2 z 5

Smutné město Smutné město Ross Macdonald

Úvod naprosto strhující. Weathera s batohem a pár dolarama vyhodí kamion v rodném městě, jako válečného veterána. Dvaadvacetiletý ranař chce, aby mu otec dohodil práci, ale po příjezdu zjistí, že jeho otec je už dva roky po smrti. Někdo ho zavraždil a nad městem vládne šeď podsvětí. První kapitoly jsou bezchybné. Každá je věnována jiné vedlejší postavě, od které se hlavní hrdina snaží získat informace, přičemž mu poctivě slouží dokonale a upřímně prořízla huba a železné háky. Postavičky jsou rozmanité, kouzelné a odráží to nejhorší, co dokáže svět korupce, drog a mafie vyplyvnout na zemský povrch. Následuje notná dávka akce. Jen se závěrečným rozuzlením mám lehoučký problém. Ne, co se logiky věci týče, ale formy. Rád odpustím.

26.07.2021 5 z 5

IQ IQ Joe Ide

Po všech čertech skvělá kniha, kde je nádherná rovnováha mezi tím, že se v jednu chvíli smějete hláškám a zároveň vnímáte tu špínu ulic a zároveň fakt, že se ze tmy může takřka kdykoliv přiřítit kulka. IQ je určitě v top pětce soukromých oček s kterýma jsem se potkal. Snad se dočkáme dalších dílů, protože chytračení tohohle mladýho sympaťáka mi hrozně sedlo.

27.03.2020 5 z 5

Příliš mladej pro život Příliš mladej pro život Marek Otta

Jo, takhle by to šlo. Je z toho cítit ta beatnická atmosféra hledání sebe sama, jen bych možná čekal víc vtipu. Dialogy možná trochu svižnější, ale jinak povedená prvotina. Nejlepší moment je ten vztyčenej prostředníček na konci, což jsem upřímně nečekal a padlo to tam krásně. Čtěte to. Podporujme mladý český autory.

12.03.2020 4 z 5

Druhý život Nicka Masona Druhý život Nicka Masona Steve Hamilton

Nick je sympaťák a má to přesně ty ingredience, který chci po akční oddechovce, která je protkaná podsvětím a drsným, mužským světem. K plnému hodnocení mi chybí víc tlačit na pilu a rozehrát větší drama se silnějšími momenty. Ale to možná ani sám autor nechtěl. Za mě spokojenost a přesně typ knihy, které mám rád.

15.12.2019 4 z 5

Zářivá světla velkoměsta Zářivá světla velkoměsta Jay McInerney

Generační výpověď? Horko těžko. Spíše každodenní útrapy mladého muže, který není schopen se problémům postavit čelem. Něco to v sobě má, to vyhoření, tesknost, apatii ke světu, ale to nestačí. Podsouvací du-forma je v pořádku, na druhou stranu u tohohle typu knížek by čtenář mel soucitit s postavou a zejména ji dočista chápat. Já si jen říkal, tak s tím kurva něco dělej a to není dobře.

19.09.2019

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Úvod byl naprosto vynikající. Ostrovní prostředí, atmosférická místa spojená s místními okultními pověstmi a úvodní náhledy do mysli vraha, dávali znát, že půjde o vynikající knihu. Poté se děj trochu uvolnil a dal prostor postavám, aby je čtenář lépe poznal. Právě prostřední část byla podle mě příliš zdlouhavá a dala by se klidně pokrátit. Jak u podobných knih bývá, postava vraha překvapivá a závěr napínavý. Líbilo se mi nenásilné rozvinutí nitek pro další pokračování, které působí přirozeně a ne účelově, jako u jiných knih.

26.06.2018 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Kniha, kterou jsem ve škole četl tajně o hodinách pod lavicí a která odstartovala moje zapálení pro žánr thrillerů. Četl jsem jí snad před šesti lety a dokážu si vzpomenout na její nejzásadnější momenty, jako bych jí četl před týdnem. Jeden z nejlepších thrillerů s bravurní pointou na konci.

15.10.2017 5 z 5

Severoamerické jezerní příšery Severoamerické jezerní příšery Nathan Ballingrud

Výborná sbírka pro náročnější, co nechtějí hrůzu na zlatém podnose a bez pointy. Tady se straší plíživou drobnokresbou lidských neduhů a pokřivených vztahů ke svým blízkým i vlastnímu nitru. Svět Nathana Ballingruda je poeticky děsivý díky jeho jazykové vybavenosti plné metafor a barev. Příšery se v něm o životy hlavních hrdinů jen tak otřou a povětšinou mizejí.

Nejlepší kousky: Jdeš, kam tě to táhne, Pod náporem slunce, Puklina

12.05.2024 5 z 5

Krvavý cukr Krvavý cukr Laura Shepherd-Robinson

Neprávem opomíjená kniha. Krvavý cukr má všechno, co má správný příběh mít. Vynikající dobovou atmosféru plnou mlhy, deště, zapadlých uliček, skladišť, doků a starých náleven, celou plejádu zajímavých a nejednoznačných postav z řad bohatých obchodníků, soudců, svobodných i nesvobodných Afričanů a zajímavou zápletku, která vás přinutí číst pozorně a pečlivě si uchovávat dílky skládačky. K tomu všemu je nutno přidat děsivou část historie, kdy skupina otroků požívala stejnou právní ochranu jako hromada dříví.

22.03.2023 5 z 5