rose rose komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Dost šokující kniha, pokud si uvědomíme, že vylíčené události jsou z doby nedávno minulé. Ta opěvovaná americká „země svobody“ že by byla tak úzkoprsá a nenávistná? Člověka to nutí zamýšlet se i nad tím, jestli náhodou něco z toho, o čem v knížce čteme, neznáme taky u nás. Jen ať se každý koukne do svého svědomí... jakpak se díváme na různé národnostní a rasové menšiny? A to jsme ve třetím tisíciletí, prosím pěkně.

29.08.2012 5 z 5

Jitro kouzelníků Jitro kouzelníků Jacques Bergier

Naprosto zásadní a kultovní kniha pro všechny, kdo se zajímají o tématiku záhad, nevysvětlitelných jevů, tajemství... Jedna z prvních, která v tomto oboru u nás vyšla a hodně dlouho byla podpultovkou. Stojí za to se těmi stránkami prokousat, i když to není úplně lehké čtení. Všichni další autoři jako by vycházeli z tohoto jednoho díla. Je tam všechno, co se v době vzniku knížky dalo napsat. Prostě záhadologická bible.

22.01.2012 5 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Krásné, uklidňující čtení o prostých lidech, o jejich těžké každodenní práci, o lásce a hledání štěstí. Stvoření nového vína, poklidný život chudé vesnice, ozvěny války a osudy obyčejných lidí... Tenhle autor mě zatím nikdy nezklamal. A dozvěděla jsem se toho spoustu o pěstování vinné révy, netušila jsem, že je to taková alchymie. Moc pěkná knížka.

16.03.2012 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Knížku jsem dočetla, spíš prolistovala, jen díky mé zásadě odkládat knížky nedočtené jen opravdu "v ohrožení života". Moje zásadní chyba byla v tom, že jsem se spletla v žánru. Myslela jsem, že budu číst napínavou detektivku z reálného světa, ale vyklubala se z toho taková nepovedená fantasy trochu "šmrncnutá" pokusem o thriller. Za mě tedy opravdu ne. Nereálné, odpudivé. Možná čtení pro pubertální dívky, které tam možná najdou nějaké zajímavosti z dívčího světa. Dvě hvězdičky dávám za pěkné barevné vylíčení motýlích křídel a zelené zahrady. Přátelé detektivek, fakt to nečtěte. Souhlasím s michimuller.

06.04.2018 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Úžasný příběh, který vás přitáhne hned na prvních stránkách. Neobvyklé téma, střídavě jsem se vžívala do kůže obou hlavních postav a představovala si, co bych dělala na jejich místě. Hodně emotivní až do konce.

03.06.2015 4 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Dosti drsné, ale napínavé, přehledné, s dobře vykreslenými postavami. Žádné zbytečné stránky, děj vás pohltí hned na začátku.

03.06.2015 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Krásná knížka. V dopisech se rodí láska, postupně, krok za krokem... a historické události do ní vstoupí krutě a nemilosrdně. Obě postavy jsou napsány tak reálně, tak uvěřitelně, že mám pocit, jako bych oba znala od nepaměti. Příjemné, milé a dojemné čtení.

16.12.2014 4 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Dosti drsná detektivka, ale dobré čtení. Oba hlavní kriminalisté jsou skvělí týpci. Některé detaily jsou hodně krvavé, ale všechno k sobě dobře zapadá. Jen ten konec mi připadal takový už hodně spletený dohromady a úplné zakončení mě trochu nechalo v nejistotě...

15.06.2014 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Výborně jsem si početla. Kromě drsné detektivní zápletky mě bavil i odlehčený jazyk se suchým humorem. Celý ten tříčlenný detektivní tým je správně ujetý, ale když přijde na věc, jdou do toho naplno. Už se těším na další díl.

16.04.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zvláštní a krásná knížka. Trochu literatura faktu, trochu fikce (?), hrstka skutečných příběhů, upravených do atraktivní podoby... v podstatě hodně děsivé čtení o tom, jak se v naší nedávné historické době podařilo „konečně“ udusit poslední jiskřičku pradávných mystických rituálů a zvyků, které přetrvaly staletí, až zanikly někde v archivech poválečných zběsilých let. Nečte se to lehce a vzbuzuje to spoustu emocí. Rozhodně jedna z nejvýraznějších knížek, které jsem doposud četla. A potěšila mě i krásná „hmotná“ podoba knížky – obrázek na obálce, krásná vazba, pěkný papír, ušlechtilý font, evidentně precizní korektury. Není to tak samozřejmé v dnešní době.

12.08.2013 5 z 5

Vyvolená k smrti Vyvolená k smrti Lisa Jackson

Druhý díl, se stejnou mrazivou atmosférou, napětím, postupně rozplétanou zápletkou.Dobré oddychové čtení, napínavé až do konce. Občas mi i běhal mráz po zádech.

05.05.2013 5 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Žádné zbytečné řeči, žádné psychologické úvahy, prostě rovnýma nohama do děje a pak už jen čiročirá akce s jednou dějovou linií. Taková chuťovka na delší večer. I když od začátku víme, že to dobře dopadne, přeci jsme napnutí, co kdyby... Hailey to umí, to je bez diskuse.

28.04.2013 4 z 5

Ještě mě nezabíjej Ještě mě nezabíjej Joy Fielding

Dost dlouhý rozjezd, ale pak napínavé čtení. Jako by to byla noční můra, ten pocit, že se nemůžu pohnout a přitom slyším, co se na mě chystá... docela děs. Akční finále, nečekané rozuzlení. Jen toho hlavního padoucha si pozornější čtenář vydedukuje docela brzy. Ale super relaxační četba.

03.01.2013 4 z 5

Já jsem tuto knížku četla pod názvem Vůně Kalahari, Klokan 2004. Úplně jiný svět, malé detektivní příběhy s horkou atmosférou afrického malého města.Sympatická hlavní hrdinka. Krásné uklidňující čtení.

14.06.2012 5 z 5

Cold Mountain Cold Mountain Charles Frazier

Nádherná knížka. Ten příběh mě dostal hned na prvních stránkách. Doslova jsem s postavami dýchala, nemohla jsem se odtrhnout. V knize je všechno, co si ke krásnému počtení můžeme přát: láska, napětí, dojetí, krásné popisy přírody, kdy jsem cítila úplně na vlastní kůži tu vůni přicházejícího podzimu, brodila jsem se čerstvě napadaným sněhem a dívala jsem se na vycházející měsíc.... a to mi vydrželo až do poslední stránky... Litovala jsem jen toho, že jsem knížku nemohla přečíst na jeden zátah, čtyři sta stran se opravdu nedá přečíst za jeden večer. Ale takhle jsem si to aspoň lépe vychutnala a těšila jsem se na každý večer, až zase přečtu svých šedesát stránek a posunu se v příběhu o kousek dál. Dojemný epilog krásně završil celý příběh.

30.03.2012 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Příběh ženy, před kterou můžeme jen uctivě smeknout. Prožila hodně plodný život, a že to někdy opravdu nebylo lehké. Ke konci už se to čte dost těžce.

21.01.2012 4 z 5

Hotel Pastis Hotel Pastis Peter Mayle

Takové pohodové čtení na dovolenou nebo když si chceme vyčistit hlavu od starostí. Úplně z toho voní levandule a dobré jídlo, tuhle knížku nedoporučuju číst na lačno, čtenář bude lehce slintat. Oni v té Provence si na pohodu a dobré jídlo potrpí, že? A z knížky to úplně vyzařuje.

21.01.2012 5 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Ode mě tak slabé dvě hvězdy, spíš jedna a půl. Zbytečně natahované, nepřehledné, spletenec postav a teorií, nakonec je z toho už opravdu bramboračka. Chápu, že je to sci-fi, ale to by to musel autor podat tak, aby mu čtenáři uvěřili. Tomuhle už jsem se ke konci spíš smála. Dočetla jsem jen proto, že knížku odkládám nedočtenou opravdu výjimečně. Tady jsem chtěla vědět, jak z celé zápletky nakonec autor vybruslí. Další díl už opravdu ne.

06.11.2015 2 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Nemůžu si pomoct, já se s tímhle autorem nějak nemůžu srovnat. Spousta postav, zamotané neuvěřitelné zápletky, nové a nové teorie. Je to docela těžké čtení. Sice jsou zajímavé válečné scény, u detektivky docela neobvyklé, ale stejně si asi od tohoto autora dám chvíli pohov.

08.07.2015 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Četla jsem hodně nadšených kritik na tuhle knížku, tak jsem to chtěla taky zažít. Ale za sebe musím říct, že jsem se chvílemi knížkou docela protrápila. Moc stránek, tak košatý a neustále se rozvíjející děj, který v kombinaci se spoustou severských jmen je v poslední třetině už nepřehledný, prostě moc jsem si to neužila. Harry Hole je skvělá postava, to určitě, ale ty jeho eskapády byly často hodně neuvěřitelné. Oddechla jsem si, když jsem se konečně dostala na poslední stránku.

14.05.2015 3 z 5