Romcajs Romcajs komentáře u knih

Naši denní motýli Naši denní motýli Josef Moucha

Výborná knížka pro základní rozhled a informace.

21.04.2024 4 z 5

Zbraně, šerm a mečíři Zbraně, šerm a mečíři Ludiše Letošníková

Výborná příručka pro ty, kdo se zajímá o zbraně. Je tam popsáno snad vše, co se popsat dá. Historie i vznik jednotlivých zbraní, výrobci i některé techniky výroby. Jednu hvězdičku jsem odebral pouze proto, že mě zbraně zas až tak moc nezajímají.

01.04.2024 4 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Horko těžko jsem přelouskal i tento třetí díl. A to jenom proto, že jsem četl dva předešlé. Naivní dialogy, stálé popisování geniálních vynálezů a když je autor v koncích napíše prostě: kov, který nic nezničí, a je s tím hotový. Dnes je aktuální otázka války a možná zajímavé, jak jí autor řeší. To nemyslím geniální přístroj, který dokáže přenášet obrázky i zvuk odkudkoliv, ale spíše otázka co válečné nálady způsobuje. No a myslím, že neprozradím nic důležitého, když podotknu, že na konci je krásný závěr, kde panuje na celém světě mír, láska a pohoda. Prostě idylka.

17.03.2024 2 z 5

Maigret v lázních Maigret v lázních Georges Simenon

Klasická detektivka. Neurazí ani nenadchne. Není to příběh o kterém bych si řekl: tak to mě pobavilo, tak to mě dostali, to jsem nečekal. Ale příběh hezky plyne a vše má svůj řád a logiku.

21.11.2023 3 z 5

Naše přehrady Naše přehrady Jiří Čihař

Kniha je takový souhrn o stavbách přehrad a životě kolem nich. Nechybí ani přehledná tabulka o všech našich nádržích. Zajímalo by mě kolik jich v krajině přibylo po roce 1989. Asi by se z toho tabulka nesestavila. Vzhledem k obsahu jiných knih edice OKO má tato trošku jiný charakter.

19.11.2023 3 z 5

Augustinova smrt / Neděle Augustinova smrt / Neděle Georges Simenon

Augustinova smrt: Tři bratři a smrt jejich otce. Zanechal po sobě nějaký majetek? Jak si byli bratři blízcí v dětství? A jak jsou dnes? No, stojí to za houby. Jak jinak! Zatím nejhorší co jsem od Simenona četl. A to co se děje týče. Jinak styl psaní je excelentní.
Neděle: Jak se zbavit manželky za pomocí arsenu. Kuchař Emil, který byl dlouho přesvědčován k tomu, aby si vzal Bertu. Dceru majitelky restaurace. A to její maminkou. Úplně proti tomu také nebyl, tak co jiného se životem. Ale do cesty se mu připletla '' divoška '' Ada, která v restauraci pomáhala. Samozřejmě se otrava příliš nezdaří a jak to dopadne a kdo tedy přijde o život?
Daleko lepší než první povídka a tak zvedám ze dvou na tři hvězdičky.

03.11.2023 3 z 5

Donadieuova závěť Donadieuova závěť Georges Simenon

Osobně Simenona moc nemusím, ale tuto knížku jsem četl se zaujetím. Sice to není nic, co bych si někdy přečetl znovu, ale myslím, že je to jedno z jeho nejlepších počinů. Nicméně to s detektivkou nemá nic společného. O to tam také ani nejde. Je to v podstatě část života hlavní představitelky Martiny, která se začíná psát zrovna smrtí jejího otce a není zrovna jasné proč a za jakých okolností zemřel.

27.10.2023 3 z 5

Vikomtessa Vikomtessa Léon Barracand

Klasický příběh. Ona vikomtesa Blanche de la Fonfrey co si má vzít druhorozeného syna hraběnky de Cobrol, který je kamarád s mladíkem, synem předsedy soudu, co jeho nastávající miluje již od dob dětství. Ona si šlechtice nakonec vezme a mají dvě děti. Ten pak umírá a co bude dál ... . Dobře se četlo a rozhodně nenudilo. Krásné ilustrace vhodně doplňují příběh.

13.10.2023 4 z 5

Clevelandský "Smrtihlav" Clevelandský "Smrtihlav" Léon Clifton (p)

Lehká detektivka ve své době nazývána brakovou literaturou. Krásný jazyk a neomylný detektiv Clifton, podle kterého se policistům říkalo cliftoni. Z toho je patrné, jak ve své době byly ony příběhy oblíbené. Přečíst si tyto příběhy dnes, je spíše taková zajímavost, či pikantnost a okénko do české lidové literatury doby minulé.

30.08.2023 3 z 5

Otazníky nad hroby Otazníky nad hroby Ludvík Souček

Začátek o Caesarovi a Kristovi bylo číst tak trošku utrpení, protože v dějinách nejsem moc zběhlý a v dějích a osobách jsem se tak trošku ztrácel. V druhé polovině knihy jsou kapitoly čtivější a pro mě zajímavější ( Napoleon, Kennedy - asi nejzajímavější).

22.08.2023 3 z 5

Povídky ze Západu Povídky ze Západu Zane Grey

Osobně nemám povídky moc rád. Protože než se začtu do děje, tak je konec. Za mě je asi nejlepší povídka Zápaďan. Děje se v Renu. Druhá povídka při natáčení filmu. První na ranči. Takže klasika z divokého západu kde se prohánějí kovbojové a indiáni to zrovna není.

03.07.2023 3 z 5

Pěstujeme pokojové květiny Pěstujeme pokojové květiny Oldřich Bureš

Dle mého úsudku jedna z nejlepších knížek o pokojových rostlinách. Najdete zde i relativně zapomenuté druhy a ke každé rostlině základní parametry úspěšného pěstování. Mě se i líbí, že co se týče zemin jsou uváděny základní druhy, jako listovka, vřesovka a podobně a jak je míchat adekvátně ke každému druhu květiny.

27.05.2023 5 z 5

Zelenina na zahrádce Zelenina na zahrádce Antonín Dolejší

Super knížka o zelenině, podle které jí může pěstovat opravdu každý. U každého druhu je uvedena prospěšnost na zdraví, výsev, hnojení, podmínky, sklizeň zkrátka vše co potřebujete vědět. Stačí si vybrat druh a hurá na to. Jediné co je poplatné době jsou odrůdy, které jsou uváděné. Dnes je trh poněkud bohatší. Ale některé odrůdy jsou aktuální do dneška a přetrvávají dál.

29.04.2023 4 z 5

Tajemství Velikonočního ostrova Tajemství Velikonočního ostrova Francis Mazière

Docela jsem se s chutí pustil do čtení, ale po pár stránkách jsem zjistil, že to nebude až tak jak jsem doufal. Ne každý je prostě nadaný uměním psát zajímavě. Autor bude asi dobrý vědec, ale možná měl nechat své zážitky sepsat někoho jiného. Jak už psal endyamon přede mnou, informací je dost, ale jsou podané divným slohem a nesouvisle. Nicméně kdo se zajímá o Velikonoční ostrovy určitě si tuto knížku nenechte ujít.

04.04.2023 3 z 5

Kočovníci severu Kočovníci severu James Oliver Curwood

Krásný příběh v netknutých končinách kde zlo je zlem a dobro dobrem.

24.03.2023 5 z 5

Vražda v expresu Vražda v expresu Sébastien Japrisot (p)

Námět, děj, kostra příběhu a rozuzlení je dobré a líbilo se mi. Kniha se mi ovšem hrozně četla. Nevím zda je napsaná pro mě těžko, nebo zda za to může překlad, ale několikrát se mi stalo, že jsem vůbec nerozuměl některým větám, ne vždy jsem věděl kdo to zrovna mluví a v který je to čas. Zda přítomný či minulý.

15.03.2023 3 z 5

Postrach Chicaga Postrach Chicaga Edgar Wallace

Americké gangsterské prostředí, kde život člověka je jen položka. Osobně tento námět nemám moc rád, ale napsané to je určitě dobře. Dobře se čte i když jsem se občas ztrácel v množství postav.

04.03.2023 3 z 5

Galapágy – zázrak v Pacifiku Galapágy – zázrak v Pacifiku Jan Jeník

Nečekejte nic odborného, je to prostě popis co tam bylo k vidění, když tam tým vědců byl. Stylem šli jsme tudy a viděli jsme plameňáky. Byla to nádhera. Nicméně pokud se někdo o Galapágy přímo zajímá, tak určitě doporučuji.

15.02.2023 3 z 5

3x Doug Selby 3x Doug Selby Erle Stanley Gardner

Knížka se bezvadně čte. Výběr byl perfektním průřezem celé řady. Ze všech tří příběhů se mi líbil nejvíce třetí a to ,, Okresní prokurátor využívá šance". První dva mají až neuvěřitelně přehnané rozuzlení.

07.12.2022 3 z 5

Španělský zahradník Španělský zahradník Archibald Joseph Cronin

A. J. Cronin je výborný spisovatel. Povídka Španělský zahradník nemá ale pro mne ten pravý happy and, který bych čekal od knihy, u které se mám odreagovat a zapomenout na reálné strasti života. To povídka Gracie Lindsayová v podstatě dobře končí, i když samotná Gracie ... . Jinak jsou obě povídky napsané krásně a bezvadně se čtou.

04.11.2022 4 z 5