Španělský zahradník

Španělský zahradník https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34839/bmid_spanelsky-zahradnik-0i9-34839.jpg 4 19 4

Dvě novely o vztahu mezi rodiči a dětmi. Příběh autoritativního otce, který si chce udržet lásku svého syna za každou cenu. Jeho vinou zahyne mladý zahradník, se kterým se chlapec sblížil a po čase syna stejně ztrácí. Gracie Linsayová – zachycuje osudy žen příliš přímočaré a vášnivé na malé městečko, jehož společnost jí pohrdala a ona se nedovedla bránit.... celý text

Literatura světová Novely Rodina
Vydáno: , Vyšehrad

The Spanish Gardener; Gracie Lindsay , 1950

Hanka_Bohmova
03.02.2024 4 z 5

Cronina čtu ráda, umí psychologii postav, ale v jeho dílech bývá o trošku víc černobílosti a taky sentimentality, než abych byla úplně spokojená.
První povídka je fakt nepěkná (a byla by horší, kdybych nebyla zvyklá, že autorovy příběhy končí relativně dobře) - narcistní manžel po sebezáchovném odchodu manželky pečuje o dítě. Dnes už je o takových věcech mnohem větší povědomost, takže možná nepřekvapí, jak taková "péče" vypadá a k čemu směřuje. (Ještě jsem nečetla Hrad mistra kloboučníka, ale podle názvu by to mohlo být na podobnou notu.)
U druhé povídky mi připadalo, že to podstatné se odehraje příliš narychlo.

Romcajs
04.11.2022 4 z 5

A. J. Cronin je výborný spisovatel. Povídka Španělský zahradník nemá ale pro mne ten pravý happy and, který bych čekal od knihy, u které se mám odreagovat a zapomenout na reálné strasti života. To povídka Gracie Lindsayová v podstatě dobře končí, i když samotná Gracie ... . Jinak jsou obě povídky napsané krásně a bezvadně se čtou.

Alma-Nacida
06.02.2022 4 z 5

Tady nečekejte, že snad bude happy end, to ne. Ale když jsem kdysi tuhle knihu objevila a s ní i další od Cronina, byl to krásný zážitek. Dnes se už píše trochu jinak, a tak z nostalgie hodnotím o hvězdu výš.

h2220
18.12.2016 5 z 5

Dva zajimave pribehy .
V prvnim pribehu, nazvaném podle tiulu knihy, sledujeme pribeh temer tyranizovaneho ditete vlastnim otcem. Otec dela ze syna zamerne nemocneho, izoluje ho od okolniho sveta a spolecnosti. Jakmile si příležitostně chlapec najde spřízněnce, otec se krutě mstí oběma. Pribeh vrcholi tragedi ...
Druhy pribeh - "Gracie Lindsayové " se týká ženy, která se stala trnem v oku maloměšťákům . Když se chce stát "spořádanou" a vzít k sobě syna, kterého nechala kdysi adoptovat kvli řečem .. .... osud se jí odmění opět negatovně