Romcajs Romcajs komentáře u knih

Rozkazy z éteru Rozkazy z éteru J. M. Troska (p)

Pokračování popisů fantaskního světa vymyšleného autorem, pro kterého je důležitější popsat jeho představy, než pobavit čtenáře dějem.

25.02.2024 2 z 5

Antonín Slavíček Antonín Slavíček Jan M. Tomeš

Kniha pěkně komentuje jednotlivé fáze tvorby autora, jeho spolupráci a vliv ostatních umělců, vznik a okolnosti vzniku jednotlivých děl i s ilustracemi.

07.12.2023 3 z 5

Černý korzár Černý korzár Emilio Salgari

Kniha mě překvapivě zklamala. Příběh je psaný skutečně pro děti od 10 let. Krátké věty, hrozné dialogy. Možná je to překladem, možná zkrácením textu, což je v knize poznamenáno. Nemohl jsem se z žádnou postavou ztotožnit a co tam vyvádí Černý korzár?! Kvůli jeho pomstě, kolik zemřelo lidí! A nač by vymýšlel jak vyhrát s nějakým mazaným plánem, když si stačí říct ,,já jsem statečný korzár a vy ubozí španělé!´´ Hrůza hrůza. Ale dočetl jsem, takže dám alespoň hvězdičku.

01.12.2023 1 z 5

Případ Cecílie Případ Cecílie Georges Simenon

Komisař Maigret je jasná klasika v žánru detektivky. Dnes se obávám jsou tyto příběhy pro mne nefunkční, ničím nepoutající a možná zvětralé. Je to především Francie té doby, která mě ničím neoslovuje. Ale i styl jakým Simenon psal. Vše je strašně na vážno. Možná je tomu tak dobře, ale já myslím, že by člověku každá knížka měla přinést něco, čím by se obohatil ( vědomosti, radost, zamyšlení...) a to se u těchto příběhů alespoň u mne neděje. Jinak není co vytknout a pro milovníky tohoto spisovatele, to bude dobrý příběh. Snad jen že v mém výtisku knížky, strana číslo 111, byla bez textu, ale snad se zde tak nic zásadního neudálo.

14.11.2023 3 z 5

Cesty ke hvězdám Cesty ke hvězdám Pavel Toufar

Pěkná knížka o začátcích letů do vesmíru. Plno ilustrací družic a raket. Pro fandu do této oblasti určitě zajímavé.

13.10.2023 3 z 5

Zájem galaxie Zájem galaxie Ludvík Souček

Povídky jsou to vesměs zajímavé s dobrou zápletkou. Nicméně ne všemu jsem rozuměl a povídky jsou obecně na mě moc krátké literární útvary. Než se do nich začtu je konec. Za mě ty lepší - Bílý na tahu, Čertík Mefisto, Hippokratův slib, Pan kolega, Prouklovi Kočkeni a ty horší - Zrození proroka, Andělské poslání, Velký rekonstruktér, Velice zdařilý koktajl, Mimořádné znalosti, Vítězství a naplnění osudu dobrého krále Macbetha. Taková úsměvná pohádka na motiv Karafiátových Broučků je ...dej, ať se tě bojímě.

05.10.2023 3 z 5

Nevysvětlitelné záhady Nevysvětlitelné záhady Viktor Farkas

V roce 1993 kdy knížka vyšla musela být přímo bombou. Dnes již ztratila to fascinující překvapení, protože o plno věcech již bylo natočeno plno pořadů. Nicméně hezký souhrn záhad kolem nás. Dobře se čte a rozhodně nenudí.

24.06.2023 3 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

30 stránek jsem vůbec nevěděl co se děje. Do 50 stránky jsem se nemohl vůbec do děje začíst. Což si myslím, že je problém, když jich má knížka 188. Nicméně pak jsem se už nějak zorientoval a nakonec můžu napsat, že mě to vůbec nebavilo. Možná kdybych to přečetl ještě jednou, ale na to je život člověka příliš krátký. Myslím, že knížka nese i nějaké asi politické poselství, takže odkládám a jdu si spravit chuť nějakou detektivkou.

02.06.2023 2 z 5

Kdo ovládá svět? Kdo ovládá svět? Viktor Farkas

Jak se říká ,, Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu". Některé kapitoly mě bavily, některé mi přišli nudné. Takže 3 hvězdičky.

19.05.2023 3 z 5

V bludišti vášně V bludišti vášně Émile Gaboriau

Detektivka není špatná. Člověk prvně musí počítat s tím, že je to napsané v 19. století, kdy byl sloh trošku jinačí. A možná že i lidé byli trošku jinačí. Jinak hezky vystavěný příběh, všechno hezky popsané, takže se v ději dá dobře orientovat. Jediné co mi připadalo malinko uměle vsazené bylo čtení smírčího soudce o historii a dějích, které se v postižené rodině hraběte Hektora de Trémorela stali. Ale jak jinak by se dali čtenáři uvést do celé problematiky příběhu?

21.04.2023 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Zajímavý námět, pěkně se čte a určitě nenudí.

04.03.2023 4 z 5

Lakomec / Misantrop / Tartuffe Lakomec / Misantrop / Tartuffe Molière (p)

Nejlepší samozřejmě Lakomec. Tartuffe je také pěkná hra, ale Misantrop mi moc nesedl. Veršování u Misantropa a Tartuffa je super a mám to rád. I když člověk musí text číst ostražitěji a vnímavěji, jinak mu děj uteče. Celkově velice pěkná kniha. Doporučuji film z roku 1980 Lakomec s vynikajícím Louis de Funèsem.

29.12.2022 5 z 5

Případ Baskervillského psa a další příběhy Případ Baskervillského psa a další příběhy Ludvík Souček

Nepochopil jsem proč je první povídka Případ baskervillského psa, kde se dvě hlavní postavy již znají a ve druhé povídce se teprve seznámí. Asi bych to seřadil jinak. Nejlepší se mi zdála povídka druhá Případ ztraceného suchoplavce. Baskervillský pes mi přijde trošku až moc naivní. Že si jako předseda anglického spolku A. C. Doyla pošle pro Čecha, aby záhadu vyřešil? To je fakt sci-fi. Třetí povídka Případ Čerta č.4 řeší ještě poválečné akce nacistů, kteří se chtějí zmocnit plánů, na kterých se pracovalo za války v jedné z pražských továren. I když dobře napsané, tak moc nemusím. Andělův přítel redaktor je v některých chvílích na můj vkus, fakt až moc přehnaně nechápavý.

30.09.2022 3 z 5

Krkavčí krutost Krkavčí krutost Ruth Rendell

Vcelku s chutí jsem se pustil do čtení a zhruba uprostřed knihy mi bylo jasné, že to nebude tak jednoznačné. V příběhu bylo plno osob, tudíž plno jmen v kterých jsem se pomalu začal ztrácet. Popisy různých částí a názvů jsou možná zajímavé, ale k příběhu mi to připadalo zbytečné a přidávalo to strastiplnost čtení.Ke konci knihy jsem prosil komisaře Wexforda, aby už konečně přišel na něco co posune případ k zdárnému konci. Chyběl mi i lehký humor, který je třeba v příbězích od Rexe Stouta, nebo Gardnera. Prostě takové vyšetřování. Pro mě zklamání.

25.06.2022 2 z 5

Frantina Frantina Karolina Světlá (p)

Kniha je psaná, tak že dnes ne všem může být čeština srozumitelná a lehce čtitelná. Nicméně obsahuje vysvětlivky některých slov. Dále obsahuje seznam rozdílů v prvním a druhém vydání a různé úpravy v textu. Neobvyklé tvary a genitivní vazby. Co se románu týče, tak se mi kniha líbila. Bylo v ní napětí, láska, příběh a bohužel tragický konec. Jednu hvězdičku jsem ubral právě pro ten konec. Protože mám rád dobré konce, kdy jsou všichni šťastní a žijí až do smrti.

12.06.2022 4 z 5

Tajemný dům Tajemný dům Maurice Leblanc

Celou knížku jsem měl takový divný pocit, že to není to pravé. Že tam je něco, co mi úplně nesedí. Možná je to v překladu, ale spíš je to prostě tak napsané. Takové mi to přišlo naivní dílko. Je to starý překlad, ale staré knížky čtu také a v nich mi to takové nepřijde. Vůbec není popsané jak k závěru dospěl, asi se mu to asi zdálo ve snu. Nebo prostě z ničeho nic měl vidění. Zkusím si přečíst ještě jiného Lipena a uvidím.

09.03.2022 2 z 5

Paříž ve 20. století Paříž ve 20. století Jules Verne

Nejhorší co jsem zatím četl o Julese Verna. Tolik popisování různých názvů čtvrtí, ulic, autorů, umělců aj. No hrůza. Být nakladatelem, tak bych mu to také vrátil. Nicméně chápu, že chtěl popsat jak vidí Paříž ve 20. století. A také nemám rád špatné konce!!!

02.03.2022 1 z 5

Klasika E.A. Poa. Osobně nemám rád krátké povídky, takže mě tato kniha příliš nezaujala. Nicméně pár povídek bylo zajímavých. Klasika Jáma a kyvadlo, Na slovíčko s mumií, černý kocour, maska červené smrti aj Naopak se mi některé příliš nelibily jako Ďábel ve zvonici, Pád do Malstromu, Muž davu ... Je asi dobré si tuto knihu alespoň jednou za život přečíst, ale rozhodně ji do své knihovny nezařadím.

27.02.2022 3 z 5

I nám vládli nemocní? I nám vládli nemocní? Zdenka Psůtková

Nepíše se zde pouze o nemocích prezidentů. Spíše je to takový průřez jejich životem a činy. Pro přehled tehdejších událostí, je dobré si tuto knížku přečíst.

09.12.2021 2 z 5

Za hvězdou mořeplavce Behaima Za hvězdou mořeplavce Behaima Karel Fleissig

Těšil jsem se na jednu z mnoha dobrodružných knížek, ale ouha. Literárně je spisovatel skutečně umělec, ale mě tedy dějem nestrhnul. Než vůbec hlavní hrdina vyrazil na první plavbu do Afriky, tak uběhl čas až někam na stránku 100. Na straně 160 už je zpět z druhé výpravy. A tak dobrodružství končí a začíná politikaření Portugalské monarchie. Jak jsem psal sloh je přímo básnický a je určitě dobře, že byl zmapován život velkého člověka s českými geny, ale čekal jsem trošku něco jiného.

27.04.2024 3 z 5