romana4049 romana4049 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha je úchvatně čtivá, ponořila jsem se do její tíživé atmosféry. Nemyslím si ale, že by byla nadčasová. Autor jí psal (pokud se nepletu) v období druhé světové války. Inspiraci měl tudíž okolo sebe. Oceánie se mi zdála spíše komunistická než nacistická už pro její zpátečnost a rasovou ”rovnost„. Každopádně u mě vyvolala spoustu otázek a donutila mě k zamyšlení.
Někde jsem četla, že Orwell dovedl Oceánii až k absurdní absurdnosti.
Já si to nemyslím. Média mají v knize silnou roli. Pokud má někdo moc pozměnit minulost, může změnit každej tvůj včerejšek.
A v tom je pravý smysl svobody. Když ti nepatří včerejšky, nepatří ti ani zítřky.

30.07.2016 5 z 5

Jezdci Jezdci Jilly Cooper

Jezdci a rivalové jsou definitivně nejlepší knížky jaké jsem kdy četla. I když jsem je četla hodně dávno pořád si pamatují jména postav a jejich charakteristické vlastnosti. Cooprovka jim vdechla duši a čím více knih jsem od te doby četla, tím více si uvědomuju, že ne každý spisovatel dokáže své postavy vykreslit tak, jako to dělá Cooprovka. Knihy jsou jednoduše čtivé a vtahly me do prostředí vyšší anglické vrstvy s takovou lehkostí, jako bych tam snad patřila taky.

10.05.2015 5 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Tyhle knihy by měli zavést jako povinnou četbu do základních škol.

12.02.2019 5 z 5

Četla jsem jí dvakrát zasebou. Konečně jsem našla životní směr. Děkuji Eckharte.

12.02.2019 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Mnohovrstevnatý syrově popsaný vztah mezi mužem a ženou. Já tam cítila člověčinu. Není to lovestory ani thriller. Přesto z toho mrazí a píchne u srdce...

21.11.2016 5 z 5

Moc versus síla Moc versus síla David R. Hawkins

Já mám problém s výkladem. Nejspíš nerozumím nechápu....Hawkins totiž tvrdí, že energické pole vědomí je nejnižší u primitivních společenství. A naopak vyšší pole vědomí je vyšší u vzdělaných lidí, kteří jsou materiálně zajištění.
Absolutně se to neshoduje s mým přesvědčením. Co například amazonští indiáni, nebo stáří Egypťané. I zvířata a rostliny má podle mého přesvědčení vyšší pole vědomí než dnešní průměrný člověk.
Nechápu, nerozumím..... pomozte.

22.03.2020

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Já nevím, ale asi jsem měla přehnané očekávání a nebo jsem duševně možná trochu jinde. Chci se k tomu vrátit ještě jednou a budu doufat, že mi to konečně něco dá.
Cítím se oloupená a bojím se, že chyba je na mojí straně

13.08.2016 3 z 5

Bouřlivé výšiny Bouřlivé výšiny Emily Brontë

Ta kniha je pro mě nesmírně hodnotná. Nikdy předtím jsem nečetla jí podobnou. Pokud si dobře pamatuji, autorka se nejspíš záměrně vyhýbala k naznačení fyzického kontaktu mezi hlavními postavami. Já tam ale přímo bytostně postrádala sex. Živočišný, vášnivý a sobecký sex. Kateřina s Heatclifem nejsou červená knihovna, oni nejsou romantika, oni jsou surové a nestydaté zobrazení ošklivé lásky. Knihy si hodně cením pro její dokonalé vykreslení zrady, zbabělosti, zloby, naivity, ponížení, křívdy a žádného zadostiučinění.

01.11.2015 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Už podle obálky js věděla, že je to kniha, kterou hledám. Pokud vás vábí ta obálka, neváhejte. Čtěte.

11.11.2016 5 z 5

Včelička Včelička Chris Cleave

Nejlepší kniha co jsem četla za poslední dobu. Donutila mě přemýšlet a dala mi odpovědi k problematice dnešní doby. Doporučuji.

03.09.2016 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Smrt prý byla Hitlerovým nejlepším pracovníkem. Pracovala spolehlivě a neúnavně. Smrt ale nemohla za to, že lidé umírali. Smrt není příčina. Smrt je vyústění. A lidé jsou sami sobě zlem.

05.06.2015 5 z 5

Milá č. 18 Milá č. 18 Leon Uris

Po knížce jsem šáhla, protože jsem si doopravdy myslela, že to bude o nějakým proutníkovi. No místo toho se mi dostalo tíživého pocitu beznaděje, úzkosti a méněcennosti. Každopádně doporučuju. Ne proto, aby jste se cítili prabídně, ale proto, abychom nezapoměli.

05.06.2015 4 z 5

Rothschildové Rothschildové Frederic Morton

Je důležité znát rozdíl mezi etnický židem a konvertitou. Rothschildi konvertovali a konvertovali proto, aby vyhladili židy.
Má to hlubší základ v dějinách a v proroctví uvedených v tóře.
Nechci se rozepisovat. Podstatné je že Rotchldové a spol. tvořili dějiny a tvoří i naše dny. Především dnes když je ten koronavirus, to pociťuji víc než hmatatelně.
Někdo si s náma hraje.
Každý kdo má jen trochu zájem dozvědět se víc o této rodině a Rockefellerech googlujte, youtubejtujte. Přečtěte si 1984 od Orwella ať máte aspoň představu o tom co s námi Rotschildi a spol. zamýšlí.

23.04.2020

Ponorka Ponorka Joe Dunthorne

Cesta do hlubin puberťákovy duše.

22.09.2016 3 z 5

(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně (Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně Vera Vogeler

Čtení bylo utrpení a to především kvůli špatnému překladu. Raději bych doporučila dokument od Heleny Třeštíkové Zkáza krásou. Tam je skutečná Lída.

27.08.2016 2 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Líbilo...Ale ten konec se mi zdál trochu hollywoodskej. Kdyby se autorka držela spíš pochmurné linky, líbilo by se mi to víc.

23.08.2016 3 z 5

Exodus. Kniha I.-II. Exodus. Kniha I.-II. Leon Uris

Kniha nepochybně obsahuje spoustu faktů, které pomůžou pochopit historii nedávno událou. Přesto kniha není objektivní. Očekávala jsem, že se konečně dovím důvody vzniku antisemitismu. A dostalo se mi jen směs zážitků superlidí, kteří nesmírně trpěli a odmítali se bránit. Kurva! Co to je? Nejsem antisemita. Jenom nevěřím tomu, že lidé dokážou nenávidět jen z čiré závisti či apelu. Kniha postrádá objektivitu, ale důkladně popisuje vznik židovského státu.

28.10.2015 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Folleta obdivuju, kvůli informacím které musel nahromadit a zpracovat. Kniha je naučná a zajímavá. Ale někdy mi přišlo, že své postavy pouze využil a staly se tak průvodci zásadními milníky 20 století. Je škoda,že nedal více prostoru samotným postavám. Každopádně z knihy jsem se mnoho dozvěděla a už najíždím na zimu světa. Snad tam bude něco víc o rasové didkriminaci v USA, o tu se Follet otřel v první části nen okrajově. A taky bych se chtěla už konečně dozvědět o důvodech vzniku antisemitismu.

07.09.2015 4 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Já si myslím, že kniha je o mateřství. Alespoň já ji tak vnímala. Vlastně jsem si při četbě uvědomila své vlastní strachy a obavy. A to hlavně z toho, že nebudu dostatečnou oporou pro své dítě. Františka je mírná, poddajná a přespříliš vděčná. A to až skoro do poslední stránky..... Už už jsem chtěla Františku nelitovat. Pak ale Glazarová nastavila pohled z jiného úhlu. A já si pak vzpoměla, že život není bílý ani černý. Život není jednoduchy teď ani předtím. Františku jsem soudila, ale pak jsem si uvědomila, že bych se na jejím místě zachovala podobně, ne li stejně. S Františkou máme leccos společného.

19.06.2015 5 z 5

Kvety v podkroví Kvety v podkroví Virginia Cleo Andrews

Ano, četla jsem a neskutečně mě to sere. Byla jsem ještě malá holka a v knihovně jsem našla modrou knížku s kytičkama. Tenkrát jsem neměla dost kuráže to zavřít a už nikdy neotevírat. Protože jsem si myslela, že se to nemá když je to podle skutečných událostí. A tak jsem trpěla. A neskutečně mě to sere.

05.06.2015