roman6788 roman6788 komentáře u knih

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Diverzanti striehnuci na hraniciach, zelezna opona a tazke casy 50-60-tych rokov, ale aj o tom, ze "nasi ludia" sa aj po zmene rezimu maju dobre

20.08.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Stara dobra danovka s ustipacnym a dvojzmyselnym humorom za kazdej situacie. K dokonalosti chybal uz len Dr. Lengyel.

16.08.2023 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

O tom ako Rusko cez hybridnú vojnu postupne ovplyvňuje svetové udalosti, ako to bolo s obsadením Krymu, Brexitom, americkými prezidentskými voľbami a ako krásne rozoštvú strany konšpiračnými teóriami a klamstvami, ktoré dosť veľa ľudí zhltne aj s navijakom a šíri ďalej (na Slovensku obzvlášť). Ak ste doteraz mali istý pocit paranoje, tak po prečítaní tejto knihy sa to určite posilní. Ale odporúčam všetkými desiatimi.

29.07.2023

Štrkáč Callahan Štrkáč Callahan Juraj Červenák

Miestami som mal dojem,.ze citam scenar k Votrelcovi ci Indiana Jonesovi. Ako oddychovka dobre citanie.

30.12.2021 4 z 5

Jericho Jericho Christopher Hyde

Obal knihy dost odradza, ale to je asi to posledne. Vyborne napisany thriller a teraz v case korony aj trochu latentnej paranoje nezaskodi :)

12.02.2021 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Odporucam precitat kazdemu, aby vedel ako sme sa mali dobre za zlatych komunistov, ked mlieko stalo len dve koruny a kazdy mal pracu. Co na tom, ze niekto vo vazeni alebo v lagri...

01.11.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Známe dielo, kt. v svojom čase nahnevalo agresorov. Okrem telesnej choroby by som tam videl aj duševnú. Súvislosti s dneškom sú dosť podobné.
Aj keď som ešte film nevidel a viem, že v ňom hral Hugo Haas, tak tu jasne trčí z každej repliky. Karel Čapek mu, svojmu dobrému priateľovi, tú úlohu písal na telo.

13.02.2024 5 z 5

Fax ze Sarajeva Fax ze Sarajeva Joe Kubert

Príbeh z vojnového Sarajeva, kde sa z hodín stanú dni, z dní mesiace, z mesiacov roky...o tom, že ľudia sú len čísla a svet postupne otupie pri vnímaní správ z médií. Určite stojí za prečítanie. Príbeh vojny je vždy o niečom inom, ale ich priebeh, katastrofy a nevinné obete sú vždy skoro rovnaké.
---
Ku grafickému spracovaniu. Je to skvelé na očnú gymnastiku, keďže je tam niekoľko veľkostí písma, od úplne malej veľkosti, po trochu väčšiu až veľkú veľkosť.

30.07.2023 5 z 5

Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Tomáš Forró

Náročné čítanie, ktoré však nezaujato vysvetlí staré známe konflikty a potvrdí opakujuce sa scenáre. V súčasnosti lepšie umožní pochopiť vojnu na Ukrajine. Akurát tento raz osvedčený scenár nevychádza. Vojna je vždy o tom istom o moci a peniazoch. Aj keď to nie je vždy príjemné čítanie, je to rozhodne potrebné si prečítať.

10.08.2022 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Dobrodružný príbeh s dobrým humorom a s nečakanými zvratmi deja. Autor tam vpašoval aj niekoľko skrytých odkazov.

06.01.2022 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Starí dobrí vraždári pokope. Ustipačný čierny humor a napínavý prípad. Na dvoch miestach to bolo trochu zdĺhavé, ale dobré čítanie.

06.11.2021 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Seržant Jaroš tentokrát bez svojich osvedčených spoločníkov. Nič to však neuberá na atraktivite a dynamickosti deja. Miestami mi to trochu pripomínalo kapitána Báthoryho. Čitateľov historických románov poteší jedná iná známa dobová postava. Nechýba typický humor a zápletky. Skvelé čítanie.

05.12.2023

40 dní pešo do Jeruzalema 40 dní pešo do Jeruzalema Ladislav Zibura

Kniha o mladíkovi, kt. sa rozhodol ísť pešo naprieč Tureckom a Izraelom. Každodenné zážitky a nekorektný humor sú zárukou pútavého čítania.

21.08.2023 5 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Autor je železničný fanda a píše o svojich zážitkoch a snoch na železnici. Je to trošku aj gastrobaedeker po jedálnych vozňoch a nádražných reštauráciach.

Pri fotkách by sa hodili popisky.

17.01.2024 4 z 5

Ostro sledované vlaky Ostro sledované vlaky Bohumil Hrabal

Hrabalovska klasika a malom nádraží, ľudských príbehoch a vojnových udalostíach.

21.08.2023

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Tak ako aj film vyborne stvarnena tazka doba a este hroznejsia minulost.

20.08.2023 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Typicky Fuks s vymyslenymi komplikovanymi a vznesenymi menami. Opis starych casov pretkany modernostou a futurizmom. Niektore popisy pripomonaju kapitoly nasich dejín. Krasna fantazmagoria. Citatel sa obcas straca v deji, ale na koniec sa vzdy najde a pochopi.

19.08.2023 4 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Prízrak minulosti sa vracia späť. Tradičné fóriky vraždárskej party a napínavý príbeh do poslednej strany. A naši ľudia sú na správnych miestach.

14.02.2022

Čo Dante nevidel Čo Dante nevidel Alfréd Wetzler

Napriek tomu, ze clovek uz videl hodiny filmoveho materialu, dokumentov a cital vela knih na tuto temu, stale to cloveka zarazi a sokuje ta masova obludnost, neuveritelna a nepredstavitelna krutost toho, co sa dialo a kolko ludi bolo zbytocne zavrazdenych.

31.01.2022 5 z 5

Trianon - triumf a katastrofa Trianon - triumf a katastrofa Roman Holec

Pohľad na nové usporiadanie strednej Európy po skončení 1 sv. vojny a neustále vracajúca sa trauma Maďarska z Trianonskej zmluvy a sne o znovu vytvorení nového Veľkého Uhorska. R. Holec vysvetľuje rôzne pohľady a následky prijatia zmluvy nielen, čo sa týka celkového pohľadu, ale aj každodenného života občanov v jednotlivých krajinách.

28.12.2021 5 z 5