Richisa Richisa komentáře u knih

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Kniha se mi moc dobře četla. Spolu s Motýlkem, jsme prožívali jeho útěky a znovu zatčení, úspěchy i ztroskotání...
Moc se mi líbilo, že kniha běžela stejně rychle jako jeho život. Když byl ve vězení, v kobce nebo i u indiánů, vše ubíhalo pomalu a táhlo se, ve chvílích, kdy začal plánovat útěk nebo byl na moři děj utíkal velmi rychle.
Jen by mě zajímal také nějaký pohled nestranného člověka. Motýlek mi přišel až moc ušlechtilý... Taky mi přišlo, že to byl úžasný všeuměl, kterému se mohlo nedařit jen "zásahem z Hůry.
Každopádně kniha stojí za přečtení.

29.11.2019 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Komentář od Metly mi naprosto mluví z duše, lépe bych to nedokázala napsat...

Jen ještě dodám: kniha by stačila polovičního rozsahu, zbytek byl naprosto zbytečný. Vzhledem k tomu, že toto nebylo mě první setkání se spisovatelkou, tak se obávám, že jsem přesáhla nějakou mez očekávatelnosti. Od cca 200. strany jsem už tušila, kde vzniknou problémy, jak se bude vyvíjet soudní proces, jak kniha vygraduje. A nemýlila jsem se - bohužel.

Jinak kniha je jako vždy působivá a čtivá. Není těžké pochopit i Turka s Brittany, když je vnímáte jako matku a otce. Přesto si myslím, že kdyby byla napsána civilněji (méně vyhraněně) byla by mnohem více uvěřitelná.

02.06.2019 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha mě velmi zaujala, jak po stránce literární, tak i obsahové. Po delší době jsem se u knihy těšila na každou volnou chvíli, abych se dozvěděla, co bude s Čijo/Sajuri dál.

Dívka Čijo postupně vyrůstá v nelehkém prostředí plném intrik, aby pak jako Sajuri dozrála do životní moudrosti...

Kromě příběhu samotného se z knihy dovídáme spoustu informací o Japonsku v období okolo 2. světové války.

Doporučuji.

01.11.2018 5 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Knihu jsem měla půjčenou od kolegy, který ji velmi doporučoval. Ze začátku mi chvíli dalo, než jsem se začetla a pochopila, o kom se to vlastně mluví, a co se to tam děje.

Po nějaké době jsem začala knihu hltat. Cca 100 stran do konce jsem měla pocit, že už vím, jak to dopadne a trochu jsem ztratila motivaci dočítat, ale dočetla jsem.

Kniha má v sobě spoustu krásných paralel s naším světem, a spoustu myšlenek z vážnému zamyšlení... Své si zde najdou jak malí, pro které je více určena, tak i dospělí, kteří asi některé věci vidí jinak.

Postavy byly poměrně černobílé, jak už zde někdo zmiňoval, zlo bylo zbytečně umocněno ošklivostí a hloupostí, dobro bylo velmi krásné a chytré, a více méně mezi tím nebylo výjimek. Místy je vše zbytečně surové... Líbilo se mně i mému 10letému synkovi, který knihu četl ve stejném čase jako já.

27.06.2022 4 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Kniha uvěřitelně mísí historická fakta s literární fikcí za vzniku velmi čtivého románu, který obvzláště čtenářkám přiblíží události okolo atentátu na Heydricha.

Oproti knize 2 proti říši je výrazně méně vojenská, přidává prvek lásky a emocí obecně. Je doplněna fotografiemi a životy rodin hlavních protagonistů.

Doporučuji.

20.04.2020 5 z 5

Super kniha. Moc pěkně se četla, spousta zajímavých myšlenek nejen od prota, ale i od ostatních hrdinů. A kdo by nechtěl žít na K-PAX?

13.03.2020 5 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Povedená kniha. Pěkně provedená, krásné fotky, dlouho jsem se u knihy takhle nenasmála. Hory mám moc ráda a tohle mi opravdu sedlo...

30.07.2019 5 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

Přečetli jsme s mým synkem... Knihu miluji už od dětství jednak kvůli příběhům a jednak kvůli obrázkům paní Zmatlíkové. V jiném provedení, bych ji ani nechtěla...

10.05.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje první kniha od autorky. A zaujala mě hodně. Kniha je psána moc pěkným jazykem psychologické vykreslení postav je dokonalé - jako by to byli mi příbuzní. Kniha se četla docela sama... Super.

Nádherná studie toho, co z nás dělá chování lidí okolo nás. Trochu mě mrazilo z celé atmosféry... Bohdany mi bylo upřímně líto, ale rozuměla jsem i Svatoplukovi a Běle. Úplně mi nesedělo chování Svatoplukovy maminky...

Co mi trochu vadilo byl uspěchaný konec.

05.05.2019 4 z 5

Příběh staršího bratra Příběh staršího bratra Ilona Borská

Nádherná kniha. Čtení o nenápadném velikánu naší literatury i malířství. Škoda, že mu nebylo dáno přežít válku, i když možná by se ani nechtěl dožít toho co nastalo o pár let později.

Kniha je cennější o to, že je doplněna reprodukcemi jeho obrázků a tím barvitě doplňuje jeho smíšlení.

Obecně miluji životopisné knihy paní Borské pro jejich úctu k lidem a znalost daného tématu. Tahle je nejlepší co jsem četla. Mohu jen doporučit.

19.03.2018 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Krásný příběh lásky, která přežila holokaust a ve skrytu duše žila, i když měla být zapomenuta.

Kniha je částečně podle skutečnosti, vystupují zde také reálné postavy, i když hlavní příběh je více méně smyšlený.

Nezobrazuje největší hrůzy holokaustu, přesto se čtenář musí ptát proč se toto muselo dít a proč tolik lidí muselo zcela zbytečně trpět...

Knihu rozhodně doporučuji.

26.11.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Moc pěkná knížka. Není to kniha, co by člověka nutila přečíst ji za jediný den. Děj si tak klidně plyne a člověk si říká, jaké ty děti měly krásné dětství.

Kniha je svým obsahem smutná, ale styl psaní nutí k úsměvu a přemýšlení.

Hlavní téma je a bude stále živé. Neustále budou lidé bojovat s předsudky a zlobou, přesto jak už bylo mnohokrát napsáno, to není v knize stěžejní. Důležitější jsou zde vztahy v rodině a umění se postavit důstojně všem překážkám.

Knihu doporučuji.

23.10.2017 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Napínavé čtení sledující společenský vývoj a dějinné události 16. století. V dějinách Anglie se příliš neorientuji, takže pro mě některé pasáže byly obohacující i co do všeobecného přehledu. Myslím, že jsem našla dalšího oblíbeného spisovatele.

18.09.2023 4 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Kniha se mi moc dobře četla. Vůbec jsem nepovažovala Lillian za antihrdinku. Líbilo se mi, že se autorka nebála zobrazit i špatné vlastnosti, které nutně vyplývaly z jejího dětství... Postava tak byla plastická a uvěřitelná.

Sama se vypracovala z nuly, nikdy to neměla jednoduché a vždy si nějak dokázala poradit. Intriky proti konkurenci jsou zcela běžné navíc se vždy dostavilo špatné svědomí a určitá snaha o sebereflexi.

Přišlo mi, že i jazykem se nám autorka snaží podstrčit to, že je hrdinka vlastně zlá. Mrzí mě, že v knize chybí nějaký doslov, kde by autorka řekla, zda a jak moc se jedná o skutečný příběh.

24.05.2020 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Moc pěkná kniha. Tak pěkně ubíhá a hladí stejně jako horká čokoláda. Příjemný odpočinek s knihou...

Mám ráda i film, ale kniha je ještě hezčí...

18.09.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak nevím, kniha je mou druhou od paní autorky a je jasné, že řemeslo má autorka zvládnuté výborně. Kniha se čte lehce a strany ubíhají jedna báseň, kniha je psána moc pěknou češtinou.

Shrnuje dějiny české země posledního století v příběhu, jakých mohlo být stovky. Vše je hodně uvěřitelné, klidně by to mohli prožít naší rodiče a prarodiče...

Přesto mě přepadal pocit, že kniha je nějak podobná knize Tiché roky. Možná to byla smůla, že jsem četla tyto dvě knihy pár měsíců po sobě, ale přišlo mi, že styl je natolik podobný až to odrazuje od dalšího čtení autorčiných knih...Asi bych měla dát dalším jejím knihám větší odstup...

Opět mě trochu zklamal závěr, který mi neseděl k celkové atmosféře knihy.

Možná jsem trošku zklamaná, protože jsem se na Slepou mapu moc těšila a očekávala jsem příliš mnoho... Každopádně kniha stojí za přečtení

08.09.2019 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Velmi čtivá kniha, zajímavý případ, a pro mě celkem uvěřitelně zpracovaný. Líbilo se mi, vykreslení dobových reálií a snaha o ukázku tehdejšího povědomí o psychických onemocněních.

Za mě doporučuji.

13.08.2019 5 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Kniha se mi líbila. Je psána moc hezkým jazykem.

Dotýká se skutečné události sepsání zákoníku pro provozování nevěstinců uvnitř hradeb v Brně, i když vše kolem je zpracováno jako román jen s použitím historických jmen.

Pokud paní spisovatelka vypráví v hodinách dějepisu stejně jako v knihách, ráda bych byla její žákyní.

Knihu doporučuji.

19.02.2018 5 z 5

Jak jsem potkal ryby / Smrt krásných srnců Jak jsem potkal ryby / Smrt krásných srnců Ota Pavel

Příjemné čtení, které pohladí na duši. Ke knihám se obvykle nevracím, ale myslím, že toto je jedna z těch, které jde číst kdykoli, když je člověku smutno. Vyzařuje zde láska k přírodě, rodině i lidem.

Moc se mi líbilo - doporučuji

09.12.2017 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Pan Škvorecký velmi výstižně ukázal povahu většinové populace. Hrdinské řeči dokud se nic neděje, ale následně útěk, když něco začne hrozit. Nejlépe vystiženo je asi následné omlouvání vlastní zbabělosti.
Hlavní hrdina se ovšem ve spoustě situací ukazuje jako chlap, i když jeho pohnutky jsou často všelijaké.

Kniha se mi líbila po jazykové stránce. Sedl mi styl, jak je napsaná, takže jsem ji přečetla poměrně rychle.

30.07.2017 4 z 5