Rentigo Rentigo komentáře u knih

Soumrak model čili Jak se filosofuje kladivem Soumrak model čili Jak se filosofuje kladivem Friedrich Nietzsche

Krátké, výstižné, úderné.

30.11.-0001 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Není to první antiutopie, není ani zcela originální, ale má své chladné kouzlo. George Orwell má totiž zvláštní schopnost vytvořit "dokonalý" totalitní systém. Pár věcí mám stále v hlavě - A ti dole, ti mají možnost uplatnit svoji intelektuální svobodu, protože nemají intelekt.
Kniha o tom, proč 2+2=5.

30.11.-0001 5 z 5

Manfréd. Dramatická báseň lorda Byrona Manfréd. Dramatická báseň lorda Byrona George Gordon Byron

Temné, mystické, faustovské. Titánské vzdorování si zaslouží 4*

30.11.-0001 4 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Zažil jsem cestu k jádru kolektivní duše. Je tam nic. Chcete taky proniknout do duše lidí, kteří si denně kupují bulvární plátky? Začtěte se do této osm-set stránkové knihy. Autorčina filozofie individualismu vám nedá spát. Proč se "ďábelský" levicový intelektuál Ellsworth Toohey obklopuje průměrností a ničí vše výjimečné? Proč "démonický" individualista Gail Winand vydává bulvární plátky, kterými sám pohrdá? Co je to sobectví - trvat na svých názorech, nebo zradit své ideály jenom proto, aby vás jiní uznávali? Howard Roark je jedna z nejsilnějších postav fikce, kterou jsem kdy poznal. Už navždy ho budu kousek s sebou nosit.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Co dokáže Alexe změnit? Poctiví rodiče, vychovatel, vězení, Bible, či obludný vědecký pokus? Nic z toho. Ale nakonec se přeci jen změní. Dvě hvězdičky za konec, kdy Alex sám objeví nutnost změny.
Jinak v porci násilí a absurdity nenacházím příliš mnoho zajímavého.

30.11.-0001 2 z 5