ReK1 ReK1 komentáře u knih

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Nevím, zda jen náhodou nikdo ze čtenářů této knihy nečetl i " K moři" Petry Soukupové nebo to časem zapadne v paměti, ale jelikož čtu tyto knihy krátce po sobě, nejde si nevšimnout podobností; kapitoly nazvané jmény postav, vynechávání přísudku ve větách - "Konečně všichni v posteli." (str. 39), postava řidiče pekárenské dodávky účastnící se dopravní nehody (str.41), atd. Působí to na mne dojmem, že si paní Adamová přečetla (za mne) velmi povedenou knihu o rok mladší Petry Soukupové, která tu svou vydala o 15 let dříve, což jí inspirovalo- ať už vědomě či nevědomě - k napsání knihy své, kterou si kvůli spoustě podobností netroufnu hodnotit, jelikož v mých očích ztrácí punc originálu.
Celkem v knize figurují 4 typy písma, 2 z nich připomínají Pratchettova Morta (a Smrtě), je zde několik různě se střídajících dob, ve kterých se děj odehrává, kdy chronologie moc nedostává slovo, závěr trochu evokuje Wildovo Strašidlo cantervillské. V některých knihách se vracím zpět pro upřesnění, tady mi to přišlo zbytečné a možná i nemožné. Nelogičnosti na sebe samy upozorňují, cokoli je možné, když se to zrovna hodí. Na druhou stranu snad každý autor píše z nějaké insprace, kterou může být vlastní zkušenost nebo představa a ta zase může být ovlivněna další spoustou věcí včetně knih jiných autorů. Mám z toho dojem poměrně čtivého galimatyáše, ke kterému bych se podruhé nerad vracel. Proto tento komentář; jako obrana proti vlastní skleróze za účelem ušetření času, kdybych se ke knize po čase dostal opět a opět bych i váhal, zda dočíst či ne.

24.07.2023