Reacher Reacher komentáře u knih

Polda Polda Zdena Frýbová

Ano, kniha může působit jedovatě, sarkasticky a nenávistně... Nicméně protože jsem to občas v devadesátkách a v poslední době viděl a vidím stejně, mám pro autorčina slova pochopení. Dovedu si představit, že jsou situace, kdy i normální obyčejný člověk je pohlcen hněvem a odhodlává se pro pomstu. Autorka zřejmě propadla oprávněné skepsi, že jsme po revoluci promrhali obrovskou šanci stát se právním státem, kde je všem měřeno stejně a kde se prosperita státu a pracovitost občanů projevuje zvýšením úrovně všech zúčastněných a ne jen hrstky vyvolených...

28.12.2017 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Miluji Adriana Molea, toho naivního hochštaplera, který si myslí, že dobude svět a Pandoru... Sue Townsend vytvořila jednu nejlepších humoristických sérií posledních let. Brilantní vhled do mysli puberťáka, s typicky anglickým humorem a jednoduchou dějovou linkou, kdy nejsme zahlcováni spoustou zbytečných postav. Velmi doporučuji.

25.12.2017 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

,,Quid pro quo," řekl Lucien.
Chodba za nimi byla skoro sedmdesát metrů dlouhá, levou stěnu tvořila řada vysoce zabezpečených cel.
Robert Hunter vs vysoce inteligentní a nebezpečný psychopat. Mladá agentka FBI, která musí odolávat psycho pokusům sériového vraha, který se jí chce dostat pod kůži. Tohle vše a nejen to, mně tak trochu připomíná slavný thriller Mlčení jehňátek.
Chris Carter tentokrát svého hrdinu dočasně přemístil k FBI a nechal ho pracovat bez svého věrného kolegy Garcíi. To nic ovšem nemění na tom, jak je kniha čtivá a nutí čtenáře přečíst vše na jeden zátah. Jasně, na příběhu se dá najít občas nějaké to klišé, viz např. konečný střet, kdy to už už vypadá na fatální situaci, ze které není úniku a ono je najednou vše jinak, ale jak jsem psal již dříve, laskavý čtenář nad tím velkoryse může přivřít oči a těšit se na další případy svého detektivního hrdiny...

29.09.2023 5 z 5

Neonová oběť Neonová oběť John Sandford (p)

Pokud chce čtenář vsadit na jistotu, stačí když si pořídí další Sandfordovu knihu. Ať už JS píše o Virgilovi, nebo o Lucasovi, píše čtivě, vtipně a jeho příběhy nepostrádají napětí a spád. Stejný je i poslední o nelítostném honu na kanibala zabijáka. Nestárnoucí Lucas a jeho přátelé pronásledují zločince z Louisiany přes Kalifornii až do Nevady a neberou si při tom servítky. Dobře vědí, že při tom musí být ještě tvrdší a nelítostnější než desperáti.
John Sandford zkrátka opět nezklamal a dodal nám přesně to, co od něj a jeho hrdinů očekáváme. Nemohu jinak, než dát maximální hodnocení.

29.05.2021 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Třetí kniha od tohoto výjimečného slovenského autora a opět nadšení. Trochu jsem se obával toho,že se JK bude opakovat, jako třeba Martina Cole, ale naštěstí se této pasti obratně vyhnul nejen tím, že hlavní hrdiny zasadil do první poloviny dvacátého století. Předložil nám navíc skvěle vygradované paralelní příběhy dvou, jak jinak, záporných hrdinů, kteří se na cestě za svými sny nezastaví téměř před ničím. Je vidět, že Karika musel kvůli knize nastudovat hodně materiálů z historie zločinu v Americe a Německu. Co dodat? Snad jen to, že se těším na další díl.

21.02.2018 5 z 5

Popík Popík Zdeněk Zapletal

Povrchní, směšný a pozlátkový svět našeho showbyznysu viděný očima vzdělaného, přemýšlivého muže. Normal Majer proplouvá tímto světem celkem se ctí a glosuje ho s nadhledem a vtipem sobě vlastním.
Velká škoda, že Zdeněk Zapletal už knihy nepíše. Chybí mi jeho příběhy ze světa obyčejných lidí a po přečtení této knihy si myslím, že by měl čtenářům stále co sdělit.

07.06.2020 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Další případ pro Torkela a jeho tým, který ze začátku vypadá na téměř nerozluštitelnou záhadu. Do toho Sebastianovy intriky, kterých se dopouští, aby mohl být na blízku své domnělé dceři. Opět výborné čtení, při kterém máte pocit, že kriminalisté nejsou žádní neuvěřitelní supermani, nýbrž velmi schopní lidé, kteří jsou schopni vyřešit zapeklité případy hlavně díky týmové práci.
Dle mého se jedná o velmi vyrovnanou sérii severské krimi, která nepodléhá žádným klišé a dost dobře se čte.

25.03.2019 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Severská krimi o osamělosti a životní beznaději. V příběhu je mnoho postav, které jsou zoufale samy, jako např. oběť Roger Eriksson a jeho matka Lena, nebo hlavní hrdina Sebastian Bergman, který přišel při tsunami o rodinu a životem jen tak tápe...
Mnoho lidí tady stravuje samota, nebo vlastní démoni a nic není takové, jaké se zdá být na první pohled.
Určitě doporučuji, už vzhledem k tomu, že jsem neměl problém knihu přečíst za dva dny.

24.12.2018 4 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Setkání s knihou bylo pro mě jako srážka s lokomotivou... Strhující, psané autetickým jazykem, neučesané a drsně přímočaré.

26.12.2017 5 z 5

Smrt čeká před oknem Smrt čeká před oknem Jerzy Edigey (p)

Major Niewarowny, zatrpklý, ale zkušený policejní důstojník, je poslán do malého městečka poblíž Varšavy aby tam vyřešil vraždu předchozího policejního náčelníka.
Autorovi se celkem dobře podařilo vyfabulovat zajímavý příběh svérázného vyšetřování osamělého detektiva, který se sám počítá do staré školy a sází na osvědčené metody. Děj svižně odsýpá a my máme možnost okusit atmosféru polského maloměsta z počátku sedmdesátých let.
Snad jen jedna výtka, po pomalejším rozjezdu najednou přichází rychlé zakončení, aniž bychom se dozvěděli něco o dalších postavách a jejich osudech...

16.12.2019 3 z 5

Vor v zakone - hlava mafie Vor v zakone - hlava mafie Vítězslav Jareš

Velmi čtivá kniha, která bohužel doplácí na ne úplně podařený konec. Po celkem obsáhle vystavěném příběhu je tu najednou rychlý závěr, který dle mého obsahuje pár nelogičností plus nevěrohodné jednání některých postav. Ale i tak kniha stojí za přečtení.

10.05.2019 4 z 5

Lepší být mrtvý Lepší být mrtvý Lee Child

Jsem velký fanoušek Childovy tvorby a ano, vždycky jsem byl k jeho knihám nekritický, z každé nové nadšený. Ovšem, poté, co se dal dohromady se svým méně talentovaným bratrem, mé nadšení poněkud vyprchává... V nových knihách je hodně znát bratrův styl, který, pokud bych to převedl na svět filmu, je vyloženě céčkový. Hromady akce, méně logiky a paradoxně menší tah na branku. Poprvé za celou dobu jsem měl problém knihu dočíst během víkendu. Časté rvačky, akce, mě nudily a ani zápletka mně nepřišla dost zajímavá a pro Childa typicky tajemná. Kde jsou ty doby Jatek, Veder, v podstatě komorních thrillerů, v nichž Reacher pomalu rozplétal nitky a čtenář neodložil knihu,dokud nedočetl poslední stránku. Andrew, ten céčkový řemeslník, rozhodně nepřinesl do Leeovy tvorby potřebné oživení a tu správnou jiskru. Pokud to takhle půjde dál, staneme se, bohužel, svědky úpadku jednoho originálního hrdiny a de facto zničení dobré značky jménem Reacher...

21.06.2022 1 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Mario Puzo už napsal lepší knihy. Tento příběh mně přijde jako lepší červená knihovna, kde hlavní postavy jsou ze světa organizovaného zločinu. Puzo dle mého úsudku až příliš romantizuje zločince a dehonestuje policisty. Mafiáni až na vyjímky (Dante), jsou přestavováni coby úctihodní lidé, kteří si zakládají na cti a zásadách, zatímco policisté jsou zkorumpovaní, násilničtí a prolhaní pokrytci, kteří si bez skrupulí přizpůsobují situace ke svému prospěchu a neváhají ani vraždit...
Jen díky svému vypravěčskému talentu a smyslu pro vykreslení atmosféry to Puzo zvládnul alespoň tak, že čtenář nemá pocit ztraceného času, nebo vyhozených peněz.

02.12.2020 3 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Na rozdíl od ostatních čtenářů si nemyslím, že Carter ještě více přitlačil na poli brutality. Vzhledem k tomu, co jeho monstra napáchala v předchozích knihách, mně přišel tento vrah celkem průměrný. I příběh se mi zdál mírně slabší, než předchozí,,Zloba". Ale i tak tu máme typickou,,carterovku", kde vzrůstá počet vynalézavě zavražděných obětí, Robert opět dokáže dešifrovat vrahovy myšlenky a typický konec, který mi už začíná připadat jako trade mark by Chris Carter :)
Stále se jedná o adrenalinovou jízdu, napětí nechybí a o identitě pachatele jsem neměl ani tušení, takže pořád ještě spokojenost...

02.10.2023 4 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

Další velmi slušné počtenícko od DD. Kniha neuvěřitelně odsýpala a byť v ní ostatní kolegové z kanclu č. 141 neměli moc prostoru, příběh hravě utáhli Richard a Chozé. Jak dopadl jejich střet s temnými silami v podobě slovenských tajných služeb tu nebudu prozrazovat, jen bych zmínil jednu věc a sice to, že si nemyslím, že někdo, kdo delší dobu dělá tuhle práci, je tak naivní a nechá se tak snadno převézt. To je v podstatě jediná má připomínka k věrohodnosti zakončení příběhu.
Jak už jsem psal jinde, nemusím moc, když DD míchá do případů Templáře, nebo politiku, ale pro tentokrát mně to ani trochu nevadilo. Knihu jsem si užil a mohu s klidem doporučit.

29.09.2023 5 z 5

Výsek Výsek Emil Hakl (p)

Emil Hakl... Další z českých spisovatelů, které stojí za to číst.
Jeho fejetony jsou celkem příjemné a vtipné čtení a tak jsem rád, že vyšly takhle po hromadě.

03.02.2021 3 z 5

Dívka, která lhala Dívka, která lhala Pavel Jansa

Pavel Jansa opět nezklamal, i když si tentokrát myslím, že kniha patří mezi jeho slabší počiny. Ono je vůbec dost těžké psát o tom, jak fungují tajné služby a ustát to tak, aby příběh nesklouzl do bezbřehé naivity. V mých očích knihu zachraňuje to, že v ní nejde o realitu, o to, jak by člověk proti nim obstál, ale o to, že vlastně neexistuje to správné dobro. Pavel Jansa nestraní Američanům, ani Rusům, protože moc dobře ví, že ani jedna světová velmoc není říše dobra, nebo jen čistého zla...
Obě velmoci jsou bezohledné, a jak už mnohokrát v minulosti dokázaly, když chtějí prosadit své cíle, tak jdou přes mrtvoly a rozšlápnou každého, kdo jim zkříží cestu.
Tuhle pravdu nám autor předkládá z pozice vzdělaného člověka, který se zajímá o historii a nebojí se mít na věci svůj názor, byť se to mnohým nemusí líbit.

03.02.2021 3 z 5

Dokonalý plán Dokonalý plán Lee Child

Ne že bych byl z nové knihy bratří Grantů tak nadšený, ale přece jen cítím zlepšení oproti posledním příběhům, které spolu hoši napsali. Chvílemi jsem měl pocit, že se vrací starý dobrý Reacher, že příběh bude méně akční a v podstatě komorní, tak jak jsem to měl dříve rád... Nicméně po dočtení knihy jsem si uvědomil, že podruhé už si ji nepřečtu. Že si vlastně podruhé nepřečtu žádnou z těch, kterou oba bratři napsali společně.
Stále ještě se budu těšit na další květen, na nového Reachera, ale už ne s takovým nadšením... Nemám totiž pocit, že společné psaní Reacherovým příběhům prospělo, že přidalo nějakou novou hodnotu, nebo jiné zlepšení.

04.05.2023 3 z 5

Dva druhy pravdy Dva druhy pravdy Michael Connelly

Další Connellyho kniha, která vás udrží v napětí a očekávání věcí příštích. Harry Bosch musí opět řešit více věcí najednou, dokonce se setkává se starým parťákem Edgarem a svým nevlastním bratrem Hallerem (za což Connellyho velmi chválím, dát do jedné knihy oba své hrdiny Bosche a Hallera byl geniální tah už kdysi).
Kniha obsahuje i velmi napínavé a akční sekvence z náročného vyšetřování lékárnické mafie, kdy si v duchu říkáte, jak to sakra ten Harry dělá, ve svých letech...
No, nicméně zcela určitě vím, jak to dělá Michael Connelly... geniálně a skvěle, jako vždy.

18.11.2018 5 z 5

Odvrácená strana konce Odvrácená strana konce Michael Connelly

Je skvělé číst tento příběh a zároveň při tom přemýšlet o detailech detektivní práce. Harry Bosch je osamělý rytíř, policajt staré školy, který bere svoji práci jako poslání. I zdánlivě beznadějný případ, vyhledání možného dědice jednoho z nejbohatších lidí v Americe, zvládá Harry s elegancí sobě vlastní a jde jako buldog za svým cílem. Do toho ještě musí řešit případ Sklenáře, sériového znásilňovače žen. Vše dokáže vyřešit díky své zarputilosti, zkušenosti, inteligenci a štěstí. Connelly zatím nikdy nezklamal, umí stárnout se svým hrdinou a zároveň udržet věrohodnost svých napínavých příběhů na přijatelné vlně reality.

17.07.2018 5 z 5