Radoľa Radoľa komentáře u knih

Cesta manažéra z pekla Cesta manažéra z pekla Andrej Kiska

Na knihu som naďabil v akomsi knižnom boxe v strede mesta. Zaujal ma obrázok manažéra v meditačnom tureckom sede. A vtom, že autorom je Kiska! To si reku prečítam, je to len taká tenká nič brožúra. Nesklamal som sa. Sebastredná, podivuhodným technokratickým jazykom napísaná samoprezentácia. Snažiaca sa o poľudštenie, no formálne zlyhávajúca na neustálej potrebe kohosi a o čomsi poúčať. O tom, ako z cesty do pekla prešiel na nebeskú dráhu, založil charitatívnu anjelskú organizáciu. A stal sa čávom (temer Božím poslom), ktorý ide radiť iným. O tom prečo a ako robiť správne charitu. Prezentačné chvály strieda "kazuistika" ovečiek, ktorým pomohol. Hoci častokrát ich pomoc správne nespasila. Pomedzi to "filozofické úvahy" na úrovni strašne veľa si osebe mysliaceho, lebo mrte mega zarábajúceho podnikateľa. Vystlané citátmi z Biblie, taoizmu, budhizmu. No mňamka. Presne na jedno úľavné čitateľské vygrcnutie prečítaného mentálneho dna do záchoda.

27.04.2021 1 z 5

Agnes a sedmý host Agnes a sedmý host Kati Närhi

Prostredie obrovského zámku, tajomní hostia so spletitými životnými osudmi, záhada líšiek pobehujúcich okolím sídla aj jeho priestrormi. Postupne odhaľované tajomstvá minulosti zo života šiestich hostí. A stále sľubované prekvaopnie na záver. Ale práve sľubne rozbehnutý komix s atmosférou zlyháva v nijakovskom závere, že až.

21.04.2021 3 z 5

Duchové Duchové Raina Telgemeier

Takto má vyzerať kniha! Vizuálne pútavá, s dobrým príbehom, nezjednodušujúca často ťaživú skutočnosť a predsa ponúkajúca nádej. Tlieskam. Navyše, príbeh dvoch sestier, z ktorých mladšia trpí nevyliečiteľnou chorobou, mi napriek poskytnutiu istej, vyššie spomenutej nádeje do budúcna, rozprúdil slzy na tvári. Silné čítanie, výborný komix.

17.04.2021 5 z 5

Odbarvená píča / The White Pussy Odbarvená píča / The White Pussy Charles Bukowski

Provokácia názvom aj obsahom. Oceňujem skvelé dvojjazyčné vydanie a celkovú úpravu knižky do vrecka. Titulná poviedka sa stratí v pamäti hneď po prečítaní - 30%, druhá je vďaka nechutnej zmesi melónu a mužského semena, ktorú je nútený iný chlapík piť o niečo zapamätateľnejšia a drsnejšia. Pointa, spočíva v ustrihnutí zamýšľaného jednania jedného z protagonistov, je skvelá - 70%. Tretia poviedka je klasickou, zručne napísanou zločineckou mordovačkou s cynickým vyústením - 70%.

27.11.2020 3 z 5

Paragraf: polárny kruh Paragraf: polárny kruh Dušan Slobodník

Mečiarovský minister kultúry napísal knihu spomienok na roky strávené v sovietskom pracovnom lágri, kam bol odvlečený v roku 1945, po skončení vojny. Sovietska tajná služba vtedy na oslobodených územiach odvliekla do pracovných táborov na území ZSSR desiatky tisíc ľudí, prevažne z východného Slovenska. Bez významnejšieho dôvodu, proste Stalin potreboval čerstvú pracovnú silu na zaplátanie chýbajúcich pracovných miest v dôsledku vojnových strát. Autor knihy bol jedným z odvlečených. Niektoré opisy prežitých drsných chvíľ a neľútostných klimatických podmienok sú ozaj silným čítaním. Napríklad, ako v noci zamŕzal priamo prúd moči vo vzduchu. Autor sa nevyhýba ani opisu sexuálneho kontaktu s miestnou devojkoj. Pretože, láger-neláger, gulag-negulag, sme predsa ľudia, nie? Celkom výživné čítanie kalí len neskoršie odhalenie, že autor - Dušan Slobodník patril počas II. svetovej vojny k účastníkom kurzu pre diverzantov vedeného nemeckou tajnou službou. K odsunu do gulagu bol riadne odsúdený na základe zatknutia príslušníkmi SMERŠu na 15 rokov. Čiže v jeho prípade sa nejednalo o náhodný odsun. Nuž, súdiť nebudem, len v tomto prípade to nebolo tak úplne bez viny.

21.10.2020 4 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

V dnešnom čase presunov národov európskych do iných štátov sveta nachádza tento trend svoj odraz v lieratúre najmä prostredníctvom zábavných autobio kníh. Založené sú na porovnávaní kultúr, smiešnostiach zvykov cudzieho národa (u Francúzov mierne dekadentné kulinárstvo - rozkladajúce sa syry, surové morské plody, slimáky a na uliciach večné štrajky), vyzdvihnutia pozitív a samozrejme hurónskych rehotoch spôsobených jazykovými prebreptami, komickými prízvukmi a zlým skloňovaním, predložkami, väzbami a podobne. Ak vie niekto, čo len trochu písať o úspech má postarané. Stephen Clarke písať vie, navyše tiež vie, že ak k zážitkom z Paríža priradí aj kroniku sexuálnych skúseností, čitatelia to veľmi ocenia. Dokonalý produkt doby, ktorý ale dokáže na zopár miestach kráľovsky pobaviť! 65%

25.07.2014 3 z 5

Marihuana Marihuana Jiří X. Doležal

Známy žurnalista, dlhoročný reportér týždenníka Reflex vydal začiatkom 90. rokov maličkú knižôčku, v ktorej zhrnul stručne a hutne svoj post k tráve, nijako sa netajac, že je jej dlhoročným nadšeným užívateľom a pestovateľom. Prvá časť knihy sa číta celkom fajn, hoci to všetko Jiří X. Doležal maskuje snahou o objektívny náhľad, je poznať, že stojí v nadšeneckom opare jointa.

Chvályhodné je, že stavia jednoznačne za legalizáciu všetkých drôg, pretože tým by sa ušetrili miliardy, vynakladané každoročne na represiu a aj na filmový priemysel, ktorý si poriadnu detektívku bez drogovej zápletky, či aspoň obšuchnutia sa o túto tému vie len zriedka predstaviť. Jednoducho propaganda stojí aj v prípade hollywoodskych blockbusterov na strane vlády - kde jedno z najväčších pekelných zločineckých ziel je obchod s drogami. Tu má JXD pravdu. Na druhej strane až veľmi zľahčuje, ba dalo by sa povedať akoby až popiera možné negatívne psychické následky (rozvinutie pokročilých psychóz vplyvom užívania marihuany u disponovaných osôb) a obratne to zvádza na iné drogy.
Trošku nudnejšia je časť o pestovaní, užitočná naozaj asi len pre záhradkárov a tých, čo majú ako koníček pestovanie rôznych rastlín.
Záver tvorí vlastná vyhulená subjektívna a celkom dobrá úvaha o tom, čo život s trávou dáva a čo berie.
Knižku v závere dopĺňajú dve reportáže JXD z Reflexu, jedna je rozhovor s dílerom kokaínu, druhá upozorňuje na dobovú vlnu vzrastajúcej represie voči užívateľom a pestovateľom konope.
Vcelku podarená záležitosť, ale žeby ma motivovala si prečítať doplnené a rozšírené vydanie, to zasa nie.

02.07.2021 3 z 5

Zlatý zub Zlatý zub Dávid Marcin

Keď fantáziu neukotvuje pevnejší dramaturgicko- scénaristický plán, tak to dopadne takto hala-bala. Príbeh troch kamarátov, ktorí nájdu v tajomnej pivnici pod školou plechové čudo a strašne zvláštne poprehadzované názvy aj obsahy kníh, akoby samotný trpel takou zvláštnou zmiešaninou, v ktorej trochu nasilu nájde svoje miesto aj upozornenie na školskú šikanu, cigánsky problém a dôjde i na cigánske kúzla, mágie a čary. Dosť často pri takomto hastrošsky nahodenom a nie celkom dotiahnutom nápade zachraňuje kresba. Lenže, ani tá nie je v tomto prípade bohvieaká.

02.07.2021 2 z 5

Páskové a chuligáni Páskové a chuligáni Roman Laube

Útla, maličká brožúrka obsahuje obsahovo nie príliš rozsiahle, zato informačne celkom hodnotné pojednanie o subkultúrach mládeže 50. a začiatku 60. rokov. Teda zhruba do obdobia, kedy nonkonformizmus a iný štýl obliekania a voľnočasovej zábavy prebrali priaznivci big-beatu a máničky.

Označovali sa, zhodne s titulom knižky, ako páskové a chuligáni. Charakteristickí boli štýlom obliekania a počúvaním swingových, jazzových a boogie-woogie melódií. Veľmi dôležitým bol aj tanec k týmto melódiám, prejavujúci sa uvoľnene rozblázneným štýlom, stojacim v ostrom protiklade k učesaným klasickým tancom.

Text pomerne podrobne opisuje akcie represívneho aparátu strany (ľudové milície, bezpečnosť, súdy) voči zoskupeniam mladých, ktorí vzdorovito nechceli žiť nalinkovaný život riadený oficiálnymi straníckymi usmerneniami v duchu novej kultúry socialistického realizmu.

Stručne sa tiež pojednáva aj o trampoch, predstavujúcich inú líniu - predovšetkým víkendového úniku - pred normovaným žitím do prírody, do lesov.

Takmer polovicu publikácie tvoria dobové karikatúry, výňatky z oficiálnych publikácií, analyticky i kriticky znevažujúcich životný štýl, vymykajúci sa norme. Súčasťou príloh sú aj satirické básne, obdobne nemilosrdne tepajúce do chuligánskeho žitia.

Do štúdie s názvom Pásek, idúcej v línii strašlivého zdrbania mladej subkultúrnej alternatívy prispeli svojimi, citujem "vědeckými poznatky" aj takí slovutní českí literárni velikáni ako Zdeněk Jirotka, Pavel Kohout či jaroslav Dietl. V dnešnom režime by si určite svoje tvorivé príspevky do tejto štúdie istotne do životopisu nedávali.

Poznámka: V knihe je zmienka o odraze tohto životného štýlu vo filme. Pozitívne sa hodnotí film Jiřího Krejčíka Probuzení z roku 1959, zmieňuje sa tiež film Jana Hřebejka Šakalí léta (1993), reflektujúci boj pražských pouličných párt v 50. rokoch. Jemný odraz páskovskej kultúry sa objavil aj vo filme Starci na chmelu (1963) Ladislava Rychmana. V tejto súvislosti by som rád zmienil skvelý ruský film Šviháci (Stiljagi) Valerija Todorovského z roku 2008, ktorý ukazuje, čomu museli čeliť ruskí páskové v 50. rokoch. Bola to obdoba pohonu v Česko-Slovensku na mladých, vyznávajúcich americký životný týl odievania a kultúry. Knižka totiž okrajovo spomína aj ruských páskov (akýsi paralelný predobraz mladých českých a slovenských rebelov 50. rokov), prostredníctvom spomienok a poviedky ruského spisovateľa Eduarda Limonova.

26.06.2021 4 z 5

Čarodejník z krajiny Oz Čarodejník z krajiny Oz Frank Lyman Baum

Vynikajúca klasická rozprávka. Baum nehľadá zaujímavosť fantazijnej krajiny v jazykolamoch a logických paradoxoch, ani v matematických teóriách pravdepodobnosti a hier, podobne ako Lewis Caroll v Alici v krajine zázrakov. Naopak Čarodejník z krajiny Oz sa nesie na vlne dobrodružného príbehu s jasným cieľom. Logika deja je prispôsobená prostrediu, no nie je lámaná cez koleno, je podaná jasne a zrozumiteľne. Niet divu, že spisovateľ siahol po tvorivom pere a vytvoril následne niekoľko ďalších pokračovaní osvedčeného konceptu.

21.06.2021 5 z 5

Kráľ moravských vodníkov Kráľ moravských vodníkov Oldřich Sirovátka

Moravské ľudové rozprávky a povedačky, spojené s miestnym regiónom. Vystupujú tu čerti, vodníci, trpaslíci, permoníci, hejkalovia, víly aj bludičky.

Dostal som sa len k slovenskému prekladu, čo je síce možno dobré pre malé detičky, ale z hľadiska lepšieho čitateľského zážitku by som určite dal prednosť českému originálu.

19.06.2021 3 z 5

Jasietka Jasietka Mária Ďuríčková (p)

Krásne ilustrácie Vincenta Hložníka priliehavo ilustrujú príbeh dievčaťa, ktoré sa razom ocitne v krajine rozprávok. Ale neocitne sa tam len tak, ide vyslobodiť dievča Jasietku z dlhoročného zakliatia, pričom prechádza najrôznejšími rozprávkami.

Originálna stavby príbehu sa nepodobá na nič, čo poznáme z osvedčených a mnohokrát variovaných rozprávaní. Zároveň, jemne kriticky musím poznamenať, že autorkina fantázia bola miestami na škodu, čo je znať najmä na vymyslenej Žofkinej rozprávke o eliminovaní smrtí a vynájdeniu rôznych účinných liečivých prípravkov.

Ale väčšinovo bez výhrad - skvele vymyslená a zopakovaniahodná záležitosť.

19.06.2021 4 z 5

Malá zoologická zahrada Malá zoologická zahrada Jaroslav Hašek

Krátke zamyslenia a vymýšľance o zvieratách, založené na fakte, možnože úplne vymyslenom, že Jaroslava Haška vyhodili z jednej redakcie a prijali do časopisu Svet zvierat, ako redaktora.

Popri ozaj veselých a vtipných príhodách, často založených na pripodobení zvierat k ľuďom sa v knihe odráža aj svojský svet prístupu ľudí k zvieratám, často krutý, často odvislý od ich zamestnania, či od toho, aké zviera vlastnia alebo obhospodarujú.

Najslabšími časťami sú poviedky založené na histórii, či zachádzajúce do exotických krajov, tam sa ukáže síce bohatosť autorovej fantázie, no pokrivkávajúca príbehovo-humorná línia.

Pomerne veľa "faktografických" správ, písaných do Sveta zvierat je zámerne úplne vymyslená a prekrútená. Účelom týchto príbehov bolo zvýšiť čítanosť časopisu. Podarené sú tiež príbehy založené na existencii akéhosi miestneho zvieratníka, pridruženého k redakcii časopisu, v ktorom sa snažia Hašek i spomocníkom predať rôzne zvieratá, najmä psov, vydávajúcich ich za niečo úplne iné, prípadne za psov s charakterom, ktorí nemali nikdy ani náhodou. Tieto príbehy zase patria k tým najlepším.

Levné knihy vydali knihu v roku 2001 ako reprint pôvodného vydania z roku 1950. Opatrená je skvelými sprievodnými čiernobielymi ilustráciami Josefa Ladu.

19.06.2021 3 z 5

Koza odratá a jež Koza odratá a jež Pavol Dobšinský

(SPOILER) Bohato ilustrovaná minibrožúra približuje najmenším svet rozprávok cez kratučké rozprávanie o zvieratách, ktoré sa snažia vyhnať votrelca z líščej nory. Analógia biblického príbehu o Dávidovi a Goliášovi, zasadená do zvieracej ríše. Tam, kde neuspeje medveď vlk ani líška, tam triumfuje malý ježko.

19.06.2021 5 z 5

Za Boha a národ Za Boha a národ František Vnuk

Útla brožúrka je extraktom z rozsiahleho životopisného knižného opusu o Andrejovi Hlinkovi. Snahou zahraničných Slovákov bolo podať zopár pravdivých faktov o "otcovi národa", kňazovi Andrejovi Hlinkovi. A zároveň prispieť k boju za osamostatnenie Slovenska. Čím sa vydavatelia na čele so zahraničnou Maticou Slovenskou vôbec netaja
Pateticko romantizujúca je najmä prvá časť knihy z pera Karola Sidora, opisujúca Hlinkov život od narodenia do roku 1926. Sidor bol umiernený ľudácky politik, po vzniku samostatného Slovenského štátu bol necelý rok ministrom vnútra, no pre jeho protesty voči protižidovským a radikálnym opatreniam bol uprataný ako veľvyslanec do Vatikánu, po vojne emigroval, v neprítomnosti odsúdený v obnovenej Č-SR na 20 rokov väzenia.
Druhá časť brožúrky, napísaná slovenským exilovým historikom Vnukom je napísaná o čosi triezvejším jazykom. Neskrýva však nadšenie Hlinkom a sympatie k ľudáckej politike. Opisuje Hlinkov život od roku 1926 do jeho smrti.
Nacionalisticko protikomunistický a do značnej miery aj protičeský tón knihy ju zaraďujú k typickým produktom ľudáckej historickej spisby, prinášajúcej do slovenského poprevratového prostredia po roku 1989 taký tón písania o slovenskej histórii, ktorý bol v ostrom protiklade s dovtedy panujúcou marxistickou historiografiou.
Nečíta sa to zle, obaja autori sú literárne pomerne zdatní, no od kritického zhodnotenia života Andreja Hlinku je kniha na hony vzdialená. Skôr ide o adoračno - romantizujúco -obdivný druh historického písania.

17.06.2021 3 z 5

Eso v rukáve Eso v rukáve James Hadley Chase (p)

Jamesa Hadleyho Chaseho mám vcelku rád, najmä vďaka príbehom životných lúzrov, ktorí si zrazu myslia, že dokonalým zločinom spasia svoj život. Po spáchaní mordu sa márne snažia hasiť plamienky nedokonalosti v "perfektne" vymyslenom a zrealizovanom čine.

Eso v rukáve ponúka niečo trochu iné. Postavené je na neustále sa meniacich zvratoch v deji. Kto má rád takéto neustále twisty, ten si knižku nepochybne užije. Neponúka príbeh lúzra, ale zazobanej paničky v problémoch.

Problém je v tom, že oproti množstvu dejových zvratov, kniha neponúka zodpovedajúco skonštruovaný a napínavý príbeh. Len lacnú, šestákovú story o zlatokopke, čo má rada sex a vďaka tomu sa dostane do prieseru, z ktorého sa snaží vyhrabať. Ufff. Až tak nezaujímavo nahodená udička, že v záverečných stranách mi bolo vcelku jedno, kto napokon bude triumfovať.

14.06.2021 2 z 5

Jánošík! - pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Jánošík! - pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Dušan Taragel

Skvostné Danglárove kresby a ironizujúci, no zároveň povesť rešpektujúci Taragelov scenár k jednotlivým epizódam zo života slovenského národného hrdinu vytvorili dokopy moderný a humorom nabitý komix. Pekne sa v ňom ukazuje dvojznačnosť skutkov zbojníckej skupiny, ktorí často robili dobre len sebe, no napokon to ľudová tvorivosť, legendy a čas pretavili v dobro pre celý ubiedený a ťažko skúšaný národ. Pobavili aj viaceré drobné odkazy na súčasnosť či dobové kontexty - Jánošík má izbietku vyzdobenú nápismi Robin Hood či Rinaldo Rinaldini; na trhu v Kežmarku ponúkajú tričká s Jánošikovou podobizňou, popri tričkám so supermanovsky štylizovaným S a podobne.

06.06.2021 5 z 5

Máša a Běta Máša a Běta Egon Bondy (p)

Poviedka Máša je z hľadiska Bondyho tvorby skvelým doplnkom k literárne a historicky nemenej kvalitným dielam "Cesta Českem našich otců (Píkarský román)" a autobiografickej spomienkovej knihe "Prvních deset let". Trojica týchto diel vytvára plastický obraz toho, čo sa tu boľševickom prevrate v roku 1948 stalo. Nie s politikmi, tí si stále mleli svoje ideologické hovná, ale s bežnými ľuďmi. Masové nadšenie novým režimom, prinášajúcim množstvo vznešených ideí, vs. tristná realita, umožňujúca na vlastné oči vzniku čím ďalej tým väčších pochybností o správnosti nastolenej novej cesty. Román Cesta Českem... uakzuje pochybujúcu vysokoškoláčku, prihlásiacu sa na kolektívnu budovateľkú brigádu a postupne spoznávajúcu oblbenosť, absurditu a nezmyselnosť kolektívneho omámenia jedom novej ideológie. Autobiografické spomienky Prvních deset... ukazujú priamo na tristnú realitu a presne popisujúcom dianie z pohľadu ľavicového intelektuála. Máša dotvára tento neradostný obraz na príklade dospievajúcej slečny z robotníckeho prostredia, ktoré sa nadchne novou ideológiou, a v záplave úprimného nadšenia vyvstávajú z novinových útržkov a pozorovanej reality prvé, ešte neuvedomelé trhliny umelo budovaného obrazu šťastia, ktoré sú v novele konfrontované s obrazom degeneratívneho prežívania v normalizácii, kedy je už len veľmi ťažké nájsť nejakého skutočne uvedomelého stúpenca komunistickej ideológie česko-slovensko-sovietskeho typu.

Druhá z noviel, Běta, je o slečne, snažiacej sa nadviazať kontakt so snúbencom, uvrhnutom režimom do pracovného tábora. Po obtiažnych, kafkovsko byzanínskych úradníckych procedúrach sa jej podarí ubytovať sa v rozpadnutom zámku neďaleko hraničného pásma a hlavne neďaleko väzenského pracovného lágra. Časovo je novela zasadená do neurčitého obdobia, zrejme 19. storočia, symbolicky však vypovedá zase len o totalitnom režime tu a teraz (obe novely sú datované obdobím konca 70. rokov 20. storočia). O snahe uniknúť z prostredia desivej totality, kde ešte aj sny sú len predĺžením neradostnej dennej mory, o rozmýšľaní o Bohu, o snahe emigrovať. V porovnaní s Mášou je Běta surrealistickejšia, zasnenejšia, geograficky neurčenejšia, no v súhrne rovnako znepokojujúco vypovedajúca o prežívaní bežného človeka v zajatí totalitného režimu. O ktorý sa povedzme nesnaží zaujímať, no o to viac sa režim zaujíma o bežného človeka.

V oboch novelách je akýmsi spojovníkom postava básnika, akéhosi autorovho alter ega.

Spomedzi disidentských literárnych diel ide zase len o potvrdenie toho, ako vysoko kvalitatívne vynikalo Bondyho dielo spomedzi ostatnej literárnej neoficiálnej produkcie. A to už nehovorím o oficiálnej.

02.06.2021 5 z 5

Zámecký pán aneb Antikuro Zámecký pán aneb Antikuro Jan Křesadlo (p)

Knihu som prvý raz čítal v roku 1992, keď som si u priniesol z Prahy, spolu s balíkom iných úžasných kníh, ktoré vtedy vychádzali ako huby po daždi. Kadejaké disidentské resty, zahraničné, dovtedy nepublikované knihy, knihy z exilového nakladateľstva manželov Škvoreckých v Kanade, reprinty vydaní z prvej Česko-Slovenskej republiky a kopec ďalšieho.

Nuž a jedného večera som siahol po Křesadlovom zámockom pánovi. Antikuro znamená, že sa obsahom programovo a zámerne vymedzil voči romantizujúco lyrizujúco poetickému popisu boľševickej totality v povojnovom (pofebruárovom 1948) Česko-Slovensku, ako ho opísal Viktor Fischl vo svojom románe Kuropění.

O živote na zámku, ktorý bol rozhodnutím komunistického potentáta Menturu zmenený na kravín. Zámockým pánom sa stal nasprostastý slovenský pastier Jano. Jano s obrovským sexuálnym apetítom, ktorý si ukojoval sprvoti na ovciach, neskôr na kravách, v zámku na obrovitej kamennej ženskej soche a vo finále sa mu dostalo i driečnej radodajnej živej milenky. Atď.

Množstvo literárnych, spoločenských, jazykových odkazov, hier, kontextov. Absurdný, no stále výborný humor. Prekračovanie všemožných hraníc, lingvistických, spoločenských, sexuálnych.

Čo je však najpodstatnejšie. Pri čítaní sa dostavila prostá, no zároveň silná, jednoduchá chuť z čítania. Akoby návrat k čitateľským začiatkom, kedy som vzrušene obracal stranu za stranou. A tento pocit ma pri Kŕesadlovi neopustil nikdy, napriek kvalitatívne rôznorodým dielam. A Zámecký pán aneb Antikuro patrí k jeho najlepším.

Niekedy treba ku kvalitnému výstupu dozrieť. Profesne, znalostne, ľudsky. Křesadlo totiž začal svoje knihy vydávať až po päťdesiatke.

Ale, ako som vyššie napísal: najdôležitejší pocit z knihy bolo a je znovuobjavenie chuti čítať. To ostatné je literatúra.

28.05.2021 5 z 5

Malí proti veľkým (Hurá do boja!) Malí proti veľkým (Hurá do boja!) Zigmund Sebök

Knižka ma ako dieťa nesmierne bavila. Čo viac treba malému šarvancovi ako opis ľúteho boja medzi dvoma znepriatelenými skupinami mravcov, obsahujúci navyše šikovne vložené mravné ponaučenia. A tomto prípade, žiaľ i ideologický vklad, symbolicky reprezentovaný zlými Červenými, veľkými, rozpínajúcimi sa agresívnymi mravcami a dobrými Hnedými, malými, ale nesmierne pracovitými, vytrvalými a s iným hmyzom kooperujúcimi dobrákmi, ktorí sa len bránia. Musia, aby sa nerozpustili v Červenom mori.

Poznámka (veľmi osobná): Ako som sa ku knihe, ktorá vyšla za Slovenského štátu, dostal? Môj starý tato, Jozef Dugát a jeho manželka Anna Dugátová počas II. svetovej vojny u seba ukrývali židovskú rodinu - Sebökovcov. Keď do dediny Filipovo vtrhli Nemci, oproti bývajúcu rodinu komplet postrieľali, nakoľko u nich našli inú židovskú rodinu. Našťastie dedka, ešte pred touto susedskou tragédiou, varoval jeden známy, že sa blížia nemeckí vojaci, hneď nech Židov odvedie do lesa. Starý otec zobral celú rodinu a cez zadný dvor a Pagaláš ich odviedol do hustých lesov Muránskej planiny.

Nemci mali konkrétne avízo, preobracali celý starorodičovský dom, ale nikoho nenašli. Rodina sa zachránila. Odvtedy sa nik z ukrývanej rodiny s mojimi starými rodičmi nestretol.

Cca rok po vojne prišiel starým rodičom poštový balík. Boli v ňom tri kusy knihy Malí proti veľkým (s podtitulom Hurá do boja!). Bez sprievodného listu. Jedným z ukrývaných židovských spoluobčanov pred fašisticko-nacistickou zvoľou a istým trestom smrti, či zavlečenia do koncentráku bol totiž Zigmund Sebők. Spisovateľ, autor práve tejto knihy. Bol uvedený ako odosielateľ balíka.

22.05.2021 5 z 5