Radoľa Radoľa komentáře u knih

Zmiznutie Stephanie Mailerovej Zmiznutie Stephanie Mailerovej Joël Dicker

Ako chvíľkové spestrenie na precvičenie pamäte a hľadanie logicky záchytných bodov v spleti postáv a košatom príbehu: skvelé. Ako literárne hodnotné dielo: len ďalší z nesmierne trendy sa tváriacich hrubších buchlí, vezúcich sa na vlne predošlého úspechu (Quebert), neprinášajúca však nič objavné ani príliš interesantné. Rezultát: Slušný, ale stále len priemer.

24.04.2021 3 z 5

Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) Fedor Gál

Útly spisok denníkových záznamov od januára do začiatku júna 2020. Zaznamenáva politické, spoločenské i osobné udalosti Fedora Gála - slovenského publicistu, intelektuála, spisovateľa a niekdajšieho predsedu politickej strany Verejnosť proti násiliu. Reflexia aktuálnych udalostí je neustále premiešavaná s nutkavou potrebou obhajoby liberálnej demokracie a nekritického adorovania jej predstaviteľov (ktorí v skutočnosti často majú maslo na hlave) a osobnými traumami z vlastnej židovskej identity. Zároveň ostro odsuzuje mafiánsko - korupčné persóny, zosobňujúce tento štýl vládnutia na Slovensku. O Vladimírovi Mečiarovi píše pomerne dosť, na inom mieste lakonicky skonštatuje - zlý človek. No už sa takmer nijako nezmieni o tom, že práve on bol jedným z tých, ktorý mu otvoril brány do slovenskej politiky, zorganizovaním konkurzu na uvoľnené miesto ministra vnútra. Konkurz vyhral Mečiar. Je pravda, že pomerne skoro sa Gál voči Mečiarovi postavil, no niečím to pripomína rabína rabín Jehudu Löwa ben Becalela, ktorý musel zničiť ním vytvoreného golema Josilleho, potom ako začal byť agresívny. Žiaľ tento vnútorný rozpor nereflektuje vôbec, ostáva mu len konštatovanie: zlý, zlý zlý Mečiar. Spomenie súdny spor s Kňažkom, nespomenie, že s ďalším tribúnom novembra - Budajom má tiež napäté vzťahy. Kto je dobrý? Kto je zlý? A kde berie odvahu na takéto súdy? Od intelektuála by som čakal väčšiu mieru sebarefflexie, než zbierku prvoplánových poučiek a odsudkov. Naopak, úvahy o tom, prečo vydal knihu vo vydavateľstve čiastočne vo vlastníctve finančnej zločineckej skupiny Penta sú pomerne dobrým opisom morálnej dilemy. Tiež texty pre kapelu Drť, opisujúce vzťah k pôsobeniu Alojza Lorenca, niekdajšieho šéfa ŠtB, dnes spokojného dôchodcu, žijúceho blízko bratislavského kultového kníhkupectva Artfórum sú ok. Takže zopár podnetných viet sa nájde, žiaľ zatienené sú floskulami, ako z nejakej menej vydarenej príručky demokracie.

21.10.2020 1 z 5

Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie - Komentár Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie - Komentár Radovan Katrlík

He-he, komentovať vlastnú knihu. No tak skôr niečo dodám. Namakal som sa na tom ani ťažný kôň, v horúcom lete dni menil za noci a tak. Som rád, že je na svete. Hoci je viacmenej odborná, snažil som sa ju napísať tak, aby zmysel pochopil ktokoľvek, kto rozumie písanému textu. Ohlasy mám zatiaľ iba dva: jeden kámoš mi vytýkal, že by privítal modelové riešenie obťažných situácií v procese EIA, druhý kamoš smskou knihu nadšene pochválil. Jaj a k tomu hodnoteniu - určite sa dalo urobiť to inak. Takže za 80%

25.11.2016 4 z 5

Přízraky Přízraky Ed McBain

87. revír mám rád a viem si vybaviť všetky hlavné postavy. Pri knižkách je to slabšie. Nakoľko sugestívne opisy fiktívneho mesta a vyšetrovateľov a rovnako tak trestných činov, ktoré vyšetrujú sa mi tak trocha zlievajú dokopy, existuje len pár McBainoviek, ktoré sú odlíšiteľné. Je to predovšetkým séria o nepolapiteľnom Hluchom (ale vrámci tejto série jednotlivé knihy tiež nejako nerozlišujem), Skladačka a Kniha tučniaka Ollieho. Pritom mám túto partiu rád. Konkrétne k Príznakom - hoci čítané nedávno, v pamäti výraznejšie neostalo, ba dokonca s prekvapením som si tu prečítal, že aká vydarená Vianočná atmoška tam bola. Tak hádam aj bola. Len sa mi vklinila do vyššie opísaného komplexu - monolitu detektívok 87. okrsku.

25.07.2014 3 z 5

Otto Nonchalangelo Otto Nonchalangelo Anders Bronserud

Fascinujúca kniha. Skvelý, často absurdne uletený humor. Všetko sa točí okolo rôznych srandovných príhod v živote bielej vysoko obéznej bielej gule. Mastiguľa sa volá Otto. Zoznámte sa: Otto Nonchalangelo. Čitateľa sprevádza v štvorobrázkových komixových stripoch. Tie niečím pripomínajú obrázkové mini príbehy na stránkach vybraných denníkov či časopisov. Konanie hlavného hrdinu kopíruje ľudskú povahu. Človek totiž všeobecne chce konať dobro, no sem-tam to vyvŕbi úplne inak.

Kniha okrem názvu na obale a stručnej úvodnej tiráže neobsahuje žiadny text. Čitateľ sa tak stáva v tomto prípade skôr divákom. Čítajúcim komixové mini príbehy len obrazom, bez potreby lúštenia litier, interpunkcie, viet a slov.

Našťastie talent, zmysel pre humor, absurditu a občasné poučenie o ľudskej (teda Ottovej) povahe sa skĺbil u mladého dánskeho autora do skvelého výsledku.

Vďaka vyššie napísanému ide o premiérové knižné vydanie z roku 2010. Vytlačené a určené súčasne a zároveň pre dánsky, holandský, český, fínsky aj švédsky trh.

28.11.2022 5 z 5

Obr z mlhy Obr z mlhy Jérôme Loubry

Rozpadávajúci a vymierajúci Detroit. Niekdajšia výkladná skriňa a dnešné toxické smetisko amerického sna. V uliciach sa preháňa vietor, nesúci roztrhané franforce výziev na deložovanie bankami zhabaných bytov a domov. V uliciach vládne ponurosť. Naviac: zostávajúce rodiny niekto oberá o deti. Neúspešné pátranie polície posilňuje staré legendy o mohutnej postave, ktorá vychádza za hmly, loví deti, aby sa už nikdy nevrátili domov. Skrachovaný policajt - služobne aj osobne sa pustí do pátrania s kolegyňou, čo občas počuje hlas a diagnostikovanou jemnou formou schizofrénie. No poteš Pánboh - takáto elitná vyšetrujúca zostava. Ale pustia sa do toho s vervou, vytrasú pár kostlivcov z vlastných skriní a k nejakému záveru sa doberú. Páčila sa mi záverečná nedovypovedanosť a akási záhada veľkého Obra. Celkovo hodnotím čitateľsky pútavejšie a strhujúcejšie ako monotónne vrstviace sa a prekombinované Útočisko, snažiace sa prísť za každú cenu s tak úžasným odhalením, na ktoré nik z čitateľov nemal šancu prísť.

23.02.2022 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Román cibuľa. Tak ako gazdiná šúpe pri varení cibuľu, tak čitateľ odbaľuje jednotlivé vrstvy Útočiska. Koncepcia spočíva presne v tom, čo namlsaní a znalí čitatelia detektívok majú dnes najradšej. Totiž niečo úplne nečakané! Niečo, čo nik neodhalí. Čo je večná škoda, pretože perfektne rozpracovaný úvodný motív ostrova so skupinkou detí, bývalým nacistickým vojenským skladom a kasárňou, povojnové traumy - to všetko nielen dobre znelo, ale bolo a je vskutku skvele napísané. No každá ´dalšia odhlaení šupka cibule - nová vrstva útočiska - to sa staále síce nečítalo zle, ale. Jednoducho, keď je niečoho moc, tak je tohto veľa. Miera prešpekulovanosti, zabezpečujúca absolútne šokujúci a nečakaný záver síce bola naplnená takmer bezo zvyšku, žiaľ utrpela ním kvalita príbehu na úkor novátorstva. Takže stále len lepší priemer.

22.02.2022 3 z 5

Zelené jelene Zelené jelene Ľubomír Feldek

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Ľubomír Feldek sa hravo vysporiadal s radosťami i ťažkosťami tvorby v totalitnom režime. Dvaja umelci - básnik a maliar vytvoria spolu súbor básňobrazov čiže obrazobásní. S vystaveným dielom však nemá problém len kritika, ale čochvíľa aj samotný vladár Aladár. Neborákov - umelcov čaká čoskoro pražská temnica. Ich vyhliadky na slobodu sú pochmúrne. No pomôžu si ako vedia a temnú celu využijú ako tvorivý podklad pre ďalšie básňobrazy čiže obrazobásne. Skvelá kniha. Hravou formou ukazuje, ako sa žije slobodným umelcom v totalite. Veľmi dobrý text umocňujú skvelé ilustrácie Ondreja Zimku v prvom vydaní z roku 1968. Čo sa týka formátu a ilustrácií, tie žiadne ďalšie vydanie neprekonalo. Ak chcete mať z knižky naozaj dobrý pocit, zožeňte si preto prvé vydanie z roku 1968. Bez pochýb najlepšia Feldekova kniha.

15.02.2022 5 z 5

Hrob mojej sestry Hrob mojej sestry Robert Dugoni

Remeselne zvládnutý thriller o žene, ktorá roky pátra po tom, kto v skutočnosti zavraždil jej pred rokmi zmiznutú sestru. Okrem toho však príbeh neponúka nič prekvapivé a všetko to dobre zvládnuté pisateľské remeslo je tak trochu premrhané na rokmi používanú a overenú thrillerovú schému, v ktorej závere je vždy ľúty boj s hlavným arcizloduchom. Sľubne načrtnutá milostná zápletka sa síce rozvinula, no zároveň vyšumela ku koncu ako zvetralé pivo.

16.01.2022 3 z 5

Plot Plot Oleg Pastier

Zbierku básní som našiel vo verejnom knižnom boxe na Námestí Slobody v Starej Turej. Na druhý deň, pri jazde električkou do práce v Bratislave, som ju prečítal.

Ide o prvú oficiálne vydanú básnickú zbierku Olega Pastiera. Autora, ktorý dovtedy tvoril výhradne v samizdate. Bol aj disident, trpel traumou, že otca dekana nitrianskej výšky po roku 1970 vyjebali z práce. On mal kvôli fotrovi pošramotený kádrový profil. Pretĺkal sa preto robotníckymi zamestnaniami. Nuž a popri tom vydával samizdaty, aj v nich publikoval - Fragment, Fragment K a Kontakt (ten myslím vydával za komoušov-homoušov Jano Budaj). Chodil do takých polodisidentských umelecko/ intelektuálnych bratislavských krúžkov a kruhov.

Útlu zbierku básní charakterizuje striedmy, úsporný štýl, reflexie stretávaní s českými básnikmi, úvahy o dobe a správaní, rozdelenie zbierky na dve časti a výrazné sprievodné čiernobiele (s čestnou výnimkou farebnej na obálke knihy) ilustrácie Laca Terena.

A ešče ich charakterizuje snaha byť veľmi intelektuálny a súčasná pomerne malá miera talentu a charizmy. Tie básne sú jednoducho, až na tri, zúfalo nezáživné, napriek snahe podať veci intímne i nadosobné.

Jednorazovo príjemná záležitosť. Ponúka veršíky na zamyslenie i spomienky na stretávanie sa s českým literárnym disentom počas normalizácie (1968-1989). No neponúka nyšt navyše. Básňam chýba charizma, nútiaca čitateľa si ich zvopáknuť.

14.09.2021 2 z 5

Dopisy bratří Chocholků jistým nevážným do Brna mladíkům, KAbrňáky zvaným, před jarem r. 1947 posílané Dopisy bratří Chocholků jistým nevážným do Brna mladíkům, KAbrňáky zvaným, před jarem r. 1947 posílané Josef Váchal

Váchalov poetický a zároveň realistický, ironický aj sebaironický a veľmi humorný jazyk v sérii listov brnenským obdivovateľom diela tohto svojrázneho umelca, drevorytca, maliara, kníhtlačiara a spisovateľa. Zaujímavá rexlexia obdobia protektorátu Čechy a Morava, konca vojny i nastupujúceho boľševizmu. Posledný z listov je z roku 1951.

Okrem opisu vlastnej chudoby, žgrloštva a vychcanosti tzv. umeleckých mecenášov a opisu doby i kadejakých krivých ľudí v nej (v hraničných situáciách sa ukazovali a veľmi často ohýbali charaktery ľudské), sú tu zaujímavé popisy mystických zážitkov, pestovania tabaku a robenia z neho kvalitný dohán, porovnateľný s fabricky vyrábaným (za čo patrí môj obdiv Váchalovi. Pozmámka: viacerí kamoši sa snažili dopestovať tabak. Ako-tak sa podarilo. Avšak následný fajčiteľný produkt fermentáciou a osobitným sušením už z tabakových listov nik z priateľov a známych spraviť nezvládol.

V knižke Váchal spomína na svoje experimenty s fajčením durmanu, indickej konopy, ľuľka zlomocného a podobných mystických vykurovadiel.

Interesantné čítanie pre všetkých, ktorí majú radi nevšedné a hravé slovné obraty, prírodu, archaické slová a prirodzenosť nevyumelkovaného výrazu i výraziva.

25.08.2021 4 z 5

O stručnosti O stručnosti Kornel Földvári

Stručné reflexie kultúrnych udalostí, zväčša vydaných kníh, výstav karikatúr a divadelných hier zahŕňajúce obdobie konca boľševického režimu a prvých rokov reštaurovaného kapitalizmu v Česko-Slovensku.

Autor vie byť, najmä v odsudzujúcich kritikách ostrý, konkrétny až nepríjemne no výstižne štipľavý. Naopak, pri ním preferovaných autoroch (najmä Lasica a Satinský) ostrovtip stráca, a trefná konkrétnosť tak zjavná v kritickejších textoch, sa ako mávnutím čarovného prútika mení na všeobecné frázy. Preto je výsledok len priemerný. Preto ma ani neoslovuje prečítať si doplnené vydanie, obsahujúce ako bonusy v porovnaní s prvým vydaním Kornelovu diplomovú prácu z roku 1960 a taktiež novo pridané medailóny slovenských spisovateľov.

23.08.2021 3 z 5

Poslední strážci Poslední strážci Kazu Kibuishi

Mesto Cielis je skryté v oblakoch, aby sa zachránilo pred skazonosným útokom. Niekedy však strach dokáže rozleptať mesto, ľudí v ňom a vzťahy účinnejšie, než tá najničivejšia armáda. A tí, čo mali bdieť nad bezpečnosťou mesta sa stali len ustrašeno-paranoidnou verziou chrabrých mužov, slúžiacou ktovie v skutočnosti komu. No obyvateľom mesta, ktoré upadá a chátra aj vinou násilnej polície, ktorá väzní kohokoľvek, tak tým strážcovia kameňa určite neslúžia.
Ďalšie výborné dobrodružstvo. Ďalšie krásne nakreslené dobrodružstvo. Ďalšie omračujúco pôvabne voňajúce dobrodružstvo. Neviem, čo do tých stránok pri výrobe knihy zamiešavajú, asi nejaké výpary z čarovných magických kameňov, lebo už dávno ma neupútala vôňa novej knihy tak, ako je tomu pri tejto sérii.

01.07.2021 5 z 5

Elfí princ Elfí princ Kazu Kibuishi

Piaty diel vydarenej komixovej série. Na obálke sa píše, že autor komixu Kazu Kibuiši spája v sérii vplyvy Hviezdnych vojen, Pána prsteňov, Alice v krajine zázrakov a Harryho Pottera. Amulet však ako výtvarne, tak dejovo predčí všetky zmienené fantasy série, filmové či literárne, považované za nedotknuteľné kánony. Vynikajúca kresba japonského autora a do nej vpísaný príbeh je inovatívna formou (niečo medzi filmom a klasickou knihou) a inšpiratívna obsahom. Dej totiž dokáže rovnako zaujať po dobrodružstve dychtiace deti a mládež, ako aj literárne podkutých dospelých. Kniha, po ktorej neváham kedykoľvek siahnuť opakovane. Už len pre ten nádherný vizuál, a krásnu vôňu stránok knihy.

01.07.2021 5 z 5

Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia Marek Vagovič

Tam, kde sa prvý diel končí...tam, žiaľ druhý diel nepokračuje. Pomerne starostlivo a presne zostavený a podaný koncept nástupu Roberta Fica v moci v prvom (žltom) diele sa preklápa do narýchlo spichnutého súboru prevažne novinových káuz v červenom pokračovaní. Obohatených pár informáciami zo zákulisia, no čiastočne strácajúcich v sústredení na osobu Mariána Kočnera a tým čiastočným odklonom od osoby v podtitule knihy.

Ako vyslovenú slabinu pociťujem zanedbanie sústredenia sa na skutočných majiteľov finančných tokov v mene spomenutého Kočnera, ktorí podľa vyjadrenia mnohých, tvorí v kľúčových finančných podvodoch a transakciách len druhú až tretiu ligu.

Niektoré autorské prirovnania tiež nesedia.

Celkove by knihe prospeli tri veci: dlhší časový odstup, viac premysleného škrtania a premyslenejší koncepčný postup.

Napriek tomu nehádžem knižku do odpadu, lebo aj prostý sumár novinových škandálov môže budúcim generáciám priniesť istý obraz doby a spoločnosti na Slovensku v 21. storočí. 50%

17.06.2021 2 z 5

Příběhy Starého Antonia Příběhy Starého Antonia Subcomandante Marcos

Subkomandante Marcos pri svojich prvých návštevách dedín chiapaských Indiánov v Mexiku naďabil na starého Antonia, znalca miestnych pomerov a ľudového folklóru odovzdávaného generáciami cez rôzne bájne príbehy a povesti.

Po jeho smrti z neho urobil akéhosi sprievodcu poznávania, zmyslu a dejinného uchopenia koreňov miestneho života prostredníctvom rozprávania príhod zo začiatku sveta, ktoré majú čo povedať súčasníkom.

Jazyk jednotlivých mytologických rozprávaní prispôsobil miestnym pomerom tak, aby sa priblížil srdcu a rozumu domorodcov a nenápadne doň naimplementoval to, čo treba riešiť.

A čo ťaží miestnu komunitu? Agresívne vojenské zásahy mexickej vlády proti chiapaským Indiánom, ktorých účelom je oslabiť vzdorovitú a hrdú moc miestnych nad vlastným územím. Zlikvidovať sieť škôl, sociálnych centier a komunikačných kanálov, aby z miestnych obyvateľov boli len nasprostastí primitívi, neschopní vlastného uvažovania a protestnej akcie.

Cieľom vojenskej agresie je poskytnúť zem, lesy a zdroje prírodných surovín nenásytným developerom z Mexika i zo Západu. Tí sú krytí bankovou, podnikateľskou a vládnou podporou krajín vyspelého sveta. Tak aby drancovanie lesov, bezohľadné ťaženie surovín a masívne developerstvo nemali žiaden odpor.

Rozprávanie starého Antonia tak predstavuje akúsi mini-bibliu miestneho vzdoru, rozumu a pochopenia súvislostí tak, aby bolo možné sa zamyslieť a konať, podľa možností čo najvhodnejšie, solidárne, s úctou a hrdým sebavedomím k prírode aj sebe.

14.06.2021 5 z 5

Malá kniha andělské moudrosti Malá kniha andělské moudrosti Peter Lamborn Wilson

Autor (v danom prípade skôr editor), známejší pod pseudonymom Hakim Bey je americký filozof, známy predovšetkým vďaka svojim pojednaniam o dočasných autonómnych zónach.

Pod vlastným menom mu vyšla útla knižôčka anjelských citátov. Pretože dlhší čas žil v Iráne, kde sa zaoberal súfistickými dielami, je zrejmé, že sa to prejavilo aj v knihe, kde popri citátoch z diel kresťanských teológov, spisovateľov a filozofov, je pomerne dosť citátov práve z diel perzských súfistov a z Koránu.

V predslove Hakim Bey píše, že asketickí mnísi, či ortodoxné kresťanské dogmy sa vzpierajú anjelskému kultu. Anjeli v ňom sú žijúcimi akýmsi mostom svetla, alebo ústredným bodom, ktorý sa zjaví každému veriacemu, podľa jeho schopností a imaginácie. Vo svete takejto predstavivosti je raj osobnosťou (persónou), a v okamžiku vnímania anjela, sa javí všetko čo človek vníma ako život, inteligenciu, duch a svet navôkol, ako raj. Práve takáto bezprostrednosť vnímania je konzervatívnymi kruhmi viery často odmietaná, či priamo popieraná. Anjel totiž ponúka aj istý typ osobnej meditácie, či spásy, čo je možné aj pri prostej predstavivosti veriaceho. Pre blízkosť takto vnímanej viery v anjelov osobnému životu a mysleniu ide o formu populárneho mysticizmu.

V ňom sa samotné telo človeka môže javiť ako anjelský dvorec.

A skutočne naozaj všetko, ako sa píše v závere úvodu ku knihe, úplne čokoľvek sa potom môže stať anjelom. Sen, závan parfumu, tvár v dave, zaujímavý tvar budovy, kvet, či akákoľvek kniha.

06.06.2021 5 z 5

Najkratší slovník slovenského jazyka Najkratší slovník slovenského jazyka Anton Zelený

Dlhé roky osobne najpoužívanejší slovník. Zdroj poučenia a ohromnej zábavy. Opisuje najpoužívanejšie vulgarizmy hovorovej reči v období konca 80. a začiatku 90. rokov 20. storočia na Slovensku.

Fundovaná, odborná práca, s množstvom literárnych odkazov a skvostných príkladov použitia slov v hovorovej reči. Slovník začína slovom "cicina" a končí slovom "zmrd".

Dodatok A začína slovom "buzerant" a končí slovom "vyhoniť".

Ako príklad odcitujem slovníkové heslo posledného slova z dodatku A:
"vyhoniť, -ní, -nia dk. (koho, čo i bezpredm.) ukojiť sa onániou, masturbáciou (spravidla muži): Ja na ženy seriem: v-m si ho a je to! nár. vydrnkať".

30.05.2021 5 z 5

Malá filosofie nudy Malá filosofie nudy Lars Fr. H. Svendsen (p)

Z filozofických kníh s cz alebo sk prekladom, vydaných v 21. storočí, ma Malá filozofia nudy zaujala najviac. Zaoberá sa totiž fenoménom, ktorému sa filozofia venuje okrajovo alebo vôbec. Nudou. Nuda nie je od života odtrhnutou kategóriou ani akdemickou kategóriou. Je to stav, ktorý zažil, či zažíva občas každý z nás.

Nórsky filozof sa s témou vysporiadal obstojne. Zasväcuje čitateľa do pojmu "nuda" a to jednak historickým prierezom a odrazom tohto pojmu vo vnímaní filozofov a umelcov, ako aj vlastným postojom k nude ako pojmu, ale aj ako k nálade. Neváha polemizovať s filozofickými východiskami zavedených autorít, napríklad s Martinom Heideggerom.

Na základe starostlivého zhromaždenia existujúcej literatúry (vyše 400 odkazov v necelých 150 stránkach knihy), analyzuje prístup k nude vo filozofických knihách, aj v beletristických dielach spisovateľov 19. a 20. storočia. Podrobnejšie rozoberá romány Americké psycho (Breat Easton Ellis), Crash (J. G. Ballard) a epištolárny román William Lovell (Ludwick Tieck). V nich sa sústredí na prístup hlavných hrdinov k nude a možnostiam jej prekonávania, či vyrovnania sa s ňou.

Na záver ponúka vlastné riešenie. Že, čo s nudou. Čitateľa nečaká jednoduchý liečivý návod. Ani prevratne novátorské riešenie. Skôr, a to poteší, na malom priestore dôkladné oboznámenie sa s fenoménom a na základe poznania naznačenie východiska, ako sa s nudou čo najlepšie vysporiadať.

20.05.2021 5 z 5

Paní kamene Paní kamene Kazu Kibuishi

Otec rodiny umiera pri nešťastnej, ním nezapríčinenej autonehode. Protiidúce auto ho osvetlí a ten sa i s autom zrúti do svahu. Mamička s dcérou vyviaznu bez zranení. Ocka však nedokážu vytiahnuť z auta. To sa následne zrúti do priepasti. O nejaký čas neskôr sa vdova aj s dvoma malými deťmi sťahuje do rodinného domu po predkovi. Nedlho po presťahovaní sa dovtedajší realisticko-pochmúrny dej s náznakom mystéria mení na čistokrvný fantasy príbeh o krajine za stenou. Žijú tam prapodivné tvory. Deti medzi nimi nájdu priateľov, nepriateľov i nezaraditeľné ambivalentné bytosti. Vyzerá to, že v ďalších dieloch bude čo odhaľovať. Kresba vydarená, príbeh v prvej polovici tiež, ku koncu umelo naťahované v štýle, ako doriešime ten mamin únos. Inak ok.

07.05.2021 4 z 5