Radoľa Radoľa komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Radosť z čítania. Taká tá základná, prirodzená. Pri čítaní novo vydaných kníh sa objavuje len pri skutočných skvostoch. Napísaných suverénne, so znalosťou štýlu, prostredia, ľudí. Skvelá záležitosť z baníckeho prostredia Karwinej. Teším sa na pokračovania.

18.08.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Prvý román, ktorý som v živote prečítal. Mal som šesť rokov, a neviem či som sa viac bál textu alebo obrázkov - teda fotografií z Murnauovho filmu Nosferatu-symfónia hrôzy, ktorými je slovenské vydanie z roku 1969 geniálne sprevádzané. Neviem, koho to bol nápad: zaradiť do tohto vydania kvalitné reprodukcie fotiek z filmu, ale bol to nápad famózny. Spojiť výrazovo hrôzostrašné expresívne celostranové fotografie z filmu s textom Brama Stokera nepochybne prispelo k oveľa väčšej miere sugestívne zimomriavkovému prežívaniu sprievodného románu. V ktorom sú, mimochodom, Slováci opísaní, ako hrubý, neotesaný a drsný národ, oblečený vo veľkých voľných bielych konopných a ľanových košeliach, s vybíjanými vysokými opaskami. Národ, ktorého príslušníci verne slúžili nemŕtvemu grófovi a prevážali jeho truhlu počas dňa na bezpečné miesto. Spoločne s Cigánmi. Čítané veľakrát potom, aj v ultimatívne kompletnej verzii vydavateľstva Európa. Stále silný čitateľský zážitok, ale najväčší bol ten prvý. Najsilnejší je dodnes spojený so spomenutým vydaním z roku 1969. Kongeniálne prepojil foto nemej klasiky s textom denníkovo-epištolárneho románu, plného temného napätia, tajomstva, rumunských hôr plných vlkov, anglických prístavov plných hmly, odvážnych vedcov, lekárov a krvilačne prizračných upírov. A lásky, rozkročenej medzi lákavou temnotou a tradičným párovým zaľúbením. Priestoru medzi dobrom a zlom, kde jednoznačne nevyhráva ani jedno.

18.05.2021 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Kdesi medzi Bratislavou a Komárnom, na hlavnom toku nezregulovaného toku mýtickej a mystickej veľrieky Dunaj, sa odohráva hlavná časť deja. Tvorí ho znepokojivý príbeh dvoch skúsených kamarátov, ktorí sa rozhodli splaviť fascinujúcu rieku v celej jej dĺžke, od prameňa v bavorskom Čiernom lese až po rumunskú dunajskú deltu, kde sa najdlhšia európska rieka vlieva do Čierneho mora. Len tak, dvaja, na kanoe. Pod Presburgom (Bratislavou) však pri splavovaní narazia na rozmary počasia. Vplyvom dlhodobých dažďov a silného vetra sa rieka stáva rozdivočeným tvorom s náhle sa vzdúvajúcim a vodným telom s veľmi rýchlym tokom. Toto vodné stvorenie sa pohráva s každým odvážlivcom, opovážiacim sa skrotiť jej pulzujúce dunajské telo. A tak sa hrdinovia príbehu rozhodnú utáboriť na jednom z piesočných ostrovov uprostred Dunaja a prečkať najdivokejšie obdobie na pevnej pôde pod stanom. Neobývaný ostrov ale hneď z úvodu vydáva znamenia, svedčiace o netolerancii prítomnosti nevítaných návštevníkov. Tých sa zmocňujú stále silnejšie pocity úzkosti a neznámeho strachu z niečoho, na čo z dovtedajších životov neboli vôbec pripravení. Obklopení neskrotenou riekou, postupne si ukusujúcou časti piesočných brehov ostrova. Obklopení tisíckami vŕb, spomedzi ktorých sa vznášajú záhadné bytosti. Je to sen či skutočnosť? Vydarená, atmosférou dunajských lužných lesov nasiaknutá, novela v krásne ilustrovanom prevedení.

16.05.2021 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Úmorný pochod/súťaž sto mládencov, po ktorom môže prežiť len víťaz (aj to je otázne). Čitateľ sa počas neho len v náznakoch dozvie o víťazstve akejsi vojenskej chunty v USA, ktorá nespokojencov odvlieka neznámo kam. Pre ostatných usporadúva nezmyselnú súťaž, kde sa surovo odstreľujú tí, čo nedodržia pravidlá. Okolostojace masy nadšene aplaudujú, uzatvárajú sa stávky na víťaza. A účastníci pochodu odhaľujú svoje motívy a povahy. Stephen King pod pseudonymom sa rozhodol načrieť do temnej strany sveta, ako priznane odhaľuje v predslove.

07.08.2021 4 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

V momente, keď som v zime 1991 uvidel na pulte obal prvého vydania knihy, hneď som vedel, že túto knihu musím mať! Hoci som o nej nič nevedel, a o spisovateľovi nič nepočul.

Upútala obálka vyvedená v čiernobielom, s nádhernou, uhrančivou kresbou divo sa tváriacej, nasranej mužskej hlavohrude, pevne zvierajúcej v pästi hrsť bankoviek. A s podnadpisom: "Comics - Danglár". Myslel som si, že ide o komix. Skvelý román ma vyviedol z omylu.

Napísaný jazykom, aký sa dovtedy v slovenskej literatúre neobjavil. Vety, osekané na dreň. Slová ostré ako zásah bičom. Román vražedne srandovný. Pritom presne opisujúci povahu novodobých úspešných mocných. Všetko v príbehu nekomplikovaného, nevzdelaného muža kdesi z juhu, ktorý sa rozhodne po smrti rodičov odísť si zarobiť do veľkomesta (Bratislavy). V porevolučnom Slovensku inštiktívne vytuší príležitosť a zrobí strmú kariéru. Od kuriča hotela Kyjev (v románe hotel Ambassador) sa vyšvihne do najvyšších spoločenských vrstiev. Stáva sa vysoko rešpektovaným podnikateľom s privátnou bezpečnostnou službou Sekuritátia. Zloženou a prevádzkovanou bývalými eštébákmi. Hlavný hrdina ostáva na konci stále rovnako bazálne primitívny a násilný ako na začiatku.

Dej sa odohráva v presne vystihnutom svete bratislavského podsvetia. Zaľudneného prostitútkami, zlodejmi, vexlákmi, bývalými eštébákmi, albánskou a cigánskou mafiou, upratovačkami, odchádzajúcim svetom dosadených boľševických manažérov, drobnými podvodníčkami, jurodivo čudáckym strážcom parkoviska, úslužne-úlisnými pucflekmi a snaživými podnikateľmi, snažiacimi sa urvať v nových pomeroch čo najväčší kus žvanca.

Napriek zdanlivo jednoduchému jazyku ide o viac vrstevnatý román, obsahujúci v sebe odkazy na rozličné umelecké diela, paródie literárnych žánrov, výstižné komentáre doby a mnoho iného.

Román vyšiel v dvoch verziách: prvá je z roku 1991 a druhá z roku 2003, obsahujúca navyše opis a reálny priebeh takzvanej malej privatizácie. Tú mali do značnej miery na nové časy preorientované niekdajšie vexlácko-eštébacko-povodnícke štruktúry. Malou privatizáciou sa výrazne posilnila majetková báza mafie nového typu.

Nezabudnuteľná je už prvá veta knihy: "Ráno sa kurič zobúdza s takou nenávisťou v duši, že mu ani jesť nechutí." Rovnako aj posledné dve vety: "Neveríte? Bežte sa naňho pozrieť; možno tam ešte stále trčí!".

Osobne najobľúbenejší román, veľakrát čítaný potichu a frajerke raz aj komplet celý nahlas.

Kniha má dve podobne skvelé pokračovania. Spolu vytvára najlepšiu románovú trilógiu, akú som kedy čítal.

A varovná poznámka na záver: Vyšlo viacero vydaní Rivers of Babylon. Vysoko nedoporúčam brať tie, ktoré sú bez Danglárových sprievodných ilustrácií. Pretože iba vydania s kresbami Danglára sú tie pravé orechové. Vydania bez nich nebrať! Tieto geniálne komixové sprievodné políčka, plné srandovných drobných detailov, dej románu dotvárajú a živo ilustrujú.

Mimochodom, kresby ku knihe tvorili hlavný obsah Danglárovej diplomovej práce na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení.

19.05.2021 5 z 5

...a bude hůř ...a bude hůř Jan Pelc

Kultová záležitosť mojej mladosti (aj počínajúceho stredného staršieho veku:). Olin a jeho mladosť - dospelosť v totalitnom režime v objatí undergroundovej komunity v severných Čechách. Dôverne známe každému, kto sa počas normalizačného režimu (1969 -1990) pohyboval v prostredí neoficiálnej ne-mainstreamovej kultúry a umenia. Odporúčam túto skvelú záležitosť každému non-konformistovi dnešných dní, nech sa dobre zabaví a snáď aj trochu poučí.

15.02.2022 5 z 5

Dobré melancholické čítanie, premietanie nad vlastným životom, láskami, sexom i postavení hrdinu v behu životom. Vďaka sobášu sa mu podarí oslobodiť od nudnej rutinnej práce. Svokor mu totiž zafinancuje pôžičkou jazzový hudobný klub, bar a reštaurant v jednom. No čosi v citoch sa zmení, potom čo na ulici za zvláštnych okolností stretne osudové dievča z čias jeho detstva a počínajúcej mladosti. Formálne veľmi dobre urobené, dokáže čitateľa upútať a upriamiť na zdanlivo nepodstatné detaily, ktoré však v štruktúre príbehu o naplnene nenaplnenej láske naberajú na dôležitosti.

15.02.2022 4 z 5

Tao Te ťing Tao Te ťing Lao-c´

Najlepší a významovo najhodnotnejší preklad základnej kánonickej knihy, Oficiálna anotácia, ktorá tu na databáze chýba, ale podľa mňa je dôležitá. ide totiž o prvý európsky preklad tejto verzie Tao Te ťingu: Doteraz v Európe neznáma staroveká kópia Lao c´ovho Tao Te ťingu sa po vydolovaní z čínskych archívov dostáva k čitateľom v unikátnej premiére. Popredná svetová sinologička a filozofka Marina Čarnogurská verejnosti ponúka prvý sinologický preklad doteraz odborníkmi nesprístupnenej Chešang kungovej kópie. Tento svojsky iný Tao Te ťing je unikátny aj tým, že všetky kapitolky sú doplnené o nadpisy, ktoré sú anotáciami vystihujúcimi stále živú Lao c´ovu múdrosť. Výpravná kniha tiež obsahuje špičkové kaligrafie, ktoré vytvoril čínsky umelec Paolo Zhang (Zhang Shuguang). Kánon o Ceste Tao a Energii Te, ktorý už vyše dve tisícročia zásadne ovplyvňuje východné myslenie i čínsku kultúru, sa tak k čitateľovi dostáva aj vo vizuálne pôsobivej podobe.

09.11.2021 5 z 5

Kruté morality Kruté morality Donatien Alphonse François de Sade

Trefne vypointované príbehy. V jednotlivých poviedkach, s farbistým ironicko-sarkastickým, a na druhej strane akoby objektívne nezúčastneným komentárom, dostáva starosvetská, uprdená meštiacka morálka na frak. Veď sa na to pozrite sami. Väčšinou ide o dievča, ktoré z toho alebo iného dôvodu upne na niekoho, kto jej vôbec nie je spočiatku pochuti. V zálohe sa však skrýva zisk šľachtického titulu či obrovského bohatstva. Alebo ide o prílišnú poslušnosť nezmyselným príkazom matky - inak takto neukojenej chlípnej samice. Láska vždy končí totálnou katastrofou - náprava je nemožná, respektíve stopne ju smrť. De Sade nekompromisný, pričom ani o jednej z poviedok nie je možné povedať, že by bola perverzná, či pornografická. Vytríbené čítanie pre fajnšmekrov.

31.08.2021 5 z 5

Dočasná autonomní zóna Dočasná autonomní zóna Hakim Bey (p)

Útla malá brožúra obsahuje úvodnú štúdiu o pirátskych hnutiach, stručne informuje o európskych pokusoch realizovať anarchistické usporiadanie spoločnosti.

Podrobnejšie sa venuje republike Fiume, existujúcej na miestne dnešného chorvátskeho mesta Rijeka. Na prelome rokov 1919 a 1920 bola 15 mesiacov vedená talianskym spisovateľom Gabrielom D´Annunziom, ktorý okrem iného vyhlásil vojnu Taliansku. Napriek tomu, že Bey republiku obhajuje ako jednu z podarených dočasných autonómnych zón, dnešní talianski anarchisti a autonomisti nevedia prísť D´Annunziovi a jeho Fiume na meno. Argumentujú, že išlo len o experiment, zámerne vytvorený a slúžiaci neskôr Mussolinimu k uchopeniu moci v Taliansku, pričom práve Ústava Fiume sa údajne stala vzorom talianskej fašistickej ústavy.

Odhliadnuc od tejto kontroverzie je knižka skvelým teoretickým i praktickým návodom k vytváraniu dočasných autonómnych zón v dnešnej zosieťovanej spoločnosti. Dočasných preto, lebo politika sietí, so stále sa zužujúcimi okami zónu slobody vždy napokon prevalcuje, nikdy jej neumožní trvalejšiu existenciu.

Knihu dopĺňa rozhovor s jej autorom Hakimom Beyom.

Text je prekladaný náhodne (alebo zámerne?) vsunutými vetami slovenského týpka, vytvárajúcemu zaujímavé myšlienky a úvahy. Tieto vsuvky sa objavia prvý krát už na obale knihy, kedy za názvom - titulom Dočasná autonómna zóna je uvedená veta: "Občas mám chuť na čistú vodu.".

Celá kniha je skvelým a inšpiratívnym čítaním. Na internete existuje aktualizovaný a doplnený preklad jej znenia.

14.08.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Na štýle písania pána Kinga ma vždy priťahovala schopnosť opísania prostredia a doby, v akej sa samotný príbeh odohráva. Zelená míľa na tento typický prvok nezabúda, no predsa len je trochu iná. Skôr sa sústredí na príbeh, a v ňom na detaily, ako je kúzelná myš a negatívne postavy dozorcu, väzňa a neskôr opatrovateľa v domove dôchodcov, ako na samotné prostredie. To mi trochu vadilo. Čo sa v tomto zmysle vydarilo, bol opis domova dôchodcov a jeho neveľmi utešenej atmosféry dožívajúcich ľudkov. A ešte - samotný príbeh by tak vydal maximálne na poviedku o mužovi so zvláštnymi schopnosťami - tu to bolo rozťahané na 350 strán. Možno je to dané spôsobom prvého vydania - prvý raz to v Amerike (a pokiaľ sa dobre pamätám, aj v Česku) bolo vydané ako brožované vydanie na pokračovanie. O spôsobe vydávania na pokračovanie sa zmieňuje, a podrobnejšie rozoberá autor v predslove aj doslove knihy. Rezultát: Slušná, dobre čítavá kniha, zaujímavý príbeh, no nepatrí k spisovateľovým top príbehom.

04.07.2021 4 z 5

Justina čili Prokletí ctnosti Justina čili Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Kniha by mala zdobiť zoznam odporúčanej literatúry v každej poriadnej strednej škole. Aby sa študenti poučili, čo sa v skutočnosti skrýva za maskou cirkvi, cnostných meštiakov, urodzených aristokratov, peňazokazov, kupliarok a justície. Jednoducho, Justína pomôže každému a namiesto očakávanej odmeny sa jej dostane pravého opaku. Stupňujúceho obmedzovania slobody, ponižovania, sexuálneho násilia a vyhrážok smrti. Markíz de Sade nadaný literárnym talentom, neúprosne odhaľuje masku spoločnosti a ukazuje, akí ľudia vo svojej podstate sú. Samozrejme, že preháňa a hyperbolizuje. Lenže na ukázanie podstaty človečenstva - v drvivej väčšine sú ľudia len neúprosní a poživační manipulátori, ochotní v mene zabezpečenia vlastného bohatstva a chúťok spraviť doslova čokoľvek - tak na to je hyperbolizácia ako stvorená. A že ju de Sade vedel doviesť do extrémnej absurdity, o tom niet pochýb! Odporúčam prečítať knihu z vydavatateľstva Torst v peknej úprave, obohatenú skvostnými ilustráciami Toyen a doslovom Karla Srpa.

22.06.2021 5 z 5

Až do nirvány Až do nirvány Ivan Kolenič

Rozhodne doposiaľ najlepšia kniha Ivana Koleniča. Enfant terrible slovenskej literatúry si ide svoju jazdu. Autor, večný tvorca, zvodca a pijan, nevyhýbajúci sa žiadnej droge, si trpko uvedomuje životný príbeh slovenského spisovateľa inej, ako jalovo-konzumnej literatúry. Stvorí si tak vlastnú únikovú dočasnú autonómnu zónu, plnú lepých a po sexe dychtivých radodajných žien, osudovej krásky, strýka - po exekúcii vyhodeného z bytu, pána Hitlera, zónu-bordel plný alkoholu, drôg, zločinu a tvorby - akokoľvek uhodenej (listy samému sebe a tak) . Je popri tom k sebe nebývalo úprimný a zaspomína i na bohémskych kolegov v umelecko.spisovateľskej branži.

Nevyhne sa síce miestami trápneho pátosu, ale celkove veľmi dobrá záležitosť. Hodná opakovaného prečítania.

31.10.2021 4 z 5

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Peter Pišťanek

O hodnotení dvojky Babylonských riek u mňa stačí jediné: kdekoľvek knižku po čase otvorím a začítam sa do nej, za chvíľu sa nahlas rehocem. Údernejšie a humornejšie než jednotka. A to už je čo povedať!!!

Ako časť za celok pripomeniem jednu geniálnu scénku. Starý, životom a monotónnou prácou zodretý pán Mešťánek, z tehliarskej kolónie na kraji mesta sa vyberie za svojím synom Fredy Špáršvajnom zaniesť mu do práce v obedári jeho obľúbené dukátové buchtičky, preliate štedrou dávkou voňavého vanilkového krému. Dozvie sa pritom veci nevídané!

22.10.2021 5 z 5

Po úsvite súmrak Po úsvite súmrak František Vnuk

Podrobný opis pomerov na Slovensku v rokoch 1945 až do boľševického politického prevratu vo februári 1948. Dané obdobie nie je možné nazvať demokraciou, nakoľko na Slovensku mohli legálne fungovať len štyri politické strany. Národné menšiny - nemecká aj maďarská boli vystavené nebývalej diskriminácii. Náboženská sloboda bola postupne obmedzovaná, najmä v informačnej a školskej sfére, kedy bolo nariadeniami a opatreniami zhora postupne obmedzené vydávanie značnej časti katolíckej tlače a postupné boli likvidované školy v správe cirkví. Samostatnosť rozhodovania slovenských orgánov bola výrazne redukovaná v prospech centrálnej vlády v Prahe, až pokiaľ z deklarovanej svojbytnosti v rozhodovaní slovenských politických elít na vlastnom území v Košickom vládnom programe nezostal len pokrytecky vyznievajúci zdrap papiera. Autor sa venuje aj problematickému vzťahu Židov a Slovákov, ústiacemu do protižidovského povojnového pogromu v Topoľčanoch.

Opis celkovej situácie nevyplýva len z archívnych materiálov Slovenského národného archívu a historickej marxistickej spisby. Práve naopak, autor bohato čerpá z britských archívov, často citujúc správy briského veľvyslanectva o situácii na Slovensku. Využíva aj bohaté zdroje zahraničnej a emigrantskej literatúry. Celkove možno povedať, že povojnové Slovensko v rámci obnoveného Česko-Slovenska nezadržateľne spelo k boľševickej totalite vo všetkých oblastiach spoločnosti. A to napriek faktu, že vo všeobecných parlamentných voľbách v roku 1946 Slovensko na hlavu porazilo Komunistickú stranu masívnym a jednoznačným víťazstvom Demokratickej strany. Na celoštátnej česko-slovenskej úrovni však zvíťazili komunisti. Tí sa, spolu s oportunistami a postupne prevzatým bezpečnostným a propagandistickým aparátom postarali, aby toto slovenské víťazstvo demokratov patrične znovelizovali a prevalcovali.

Celú precízne zostavenú prácu oslabuje výrazný fakt, že František Vnuk je priznane ľudáckym autorom, nekriticky obdivujúcim Slovenský štát, resp. prvú Slovenskú republiku z rokov 1939 až 1945. Toto jeho presvedčenie sa odráža aj v niektorých hodnoteniach situácie, pri ktorých používa neakceptovateľné prirovnania o slobode za Slovenského štátu versus totalite po roku 1945. Tento fakt mne osobne až tak nevadí, pretože každá historická práca vychádza z istých hodnotových postojov autora. Ale vo všeobecnosti sa marxisti, post marxisti a režimisticky kapitalistickí historici a ich adorátori nepochybne postarajú o to, aby sa táto publikácia nebrala nejako extra do úvahy, poukázaním na jej ideologickú predpojatosť. Čo je škoda, pretože práca s domácimi i zahraničnými archívnymi zdrojmi vytvorila veľmi plastický a hodnoverný obraz doby a spoločnosti od ukončenia II. svetovej vojny až po oficiálny nástup boľševickej totality.

05.08.2021 4 z 5

Most na Drine a iné prózy Most na Drine a iné prózy Ivo Andrić

Výber z tvorby popredného srbského spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Obsahuje najznámejší spisovateľov román Most na Drine, kde na osnove príbehu vybudovania mosta rozpráva príbeh ľudí, ktorí sa oň v priebehu stáročí nejako obšuchli, bývali v jeho blízkosti, podieľali sa na jeho stavbe, či ničení, starali sa, strážili, či jednoducho cez most len prechádzali alebo sa v jeho tieni milovali. Plastické, plnokrvné rozprávanie miniosudov desiatok a desiatok ľudkov vytvára pestrú, expresionizmom ladenú koláž o žití v okolí ikonického kamenného mosta.

Nasledujúci výber poviedok má v porovnaní so skvelým románom kvalitatívne kolísavú úroveň. No nikdy neklesá pod priemer.

Vydanie obsahuje slovenský preklad interesantnej reči spisovateľa pri udeľovaní Nobelovej ceny. Zasadzuje sa v ňom celou silou osobnosti za absolútnu slobodu pri tom, keď spisovateľ ako rozprávkar vyslovuje vlastnú rozprávku. Má tak konať výlučne podľa svojich vnútorných potrieb, podľa miery svojich zdedených i osvojených náklonností, sily výrazových schopností. A hlavne každému je nutné dovoliť, aby rozprával úplne voľne, slobodne.

Veľká kniha, reprezentatívny výber.

Odporúčam každému záujemcovi o srbskú a bosenskú literatúru.

21.05.2021 4 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Zvláštny čitateľský zážitok. Alebo teda vlastne skôr zásmrtok (= opak zážitku). Japonec robí sprievodcu cudzincom ulepeným svetom tokijských barov, bordelov a iných podnikov . Pre tých, ktorí vyznávajú koníček ponárania sa do nočného víru veľkomiest. Introspektívne úvahy nočného kurátora sa striedajú s požiadavkami nového, veľmi podivného, temného klienta z Ameriky, vedúcimi ku krvavým dôsledkom. Zjavne prehnané posolstvo, cieľom ktorého je expresívnym výrazivom, kombinujúcim s úvahami mladého muža, ako sa vysporiadať s kšeftom, ktorý si praje čím skôr ukončiť, než príde k nešťastiu, ukázať na temné podhubie dnešnej západnej spoločnosti. Formálne to nie je napísané najhoršie, no tak ambiciózny cieľ si predsa len žiada tvorcu, rádovo o pár tried prešpekulovanejšieho. Napriek tomu meno Rjú Murakami do koša nehádžem. Minimálne jednu šancu mu ešte dám. A to nielen v podobe knihy, ale i nejakého filmu. Pretože, ako som sa z informácií v knihe dozvedel, ide zároveň o filmového režiséra.

16.05.2021 3 z 5

Výprava v oblacích Výprava v oblacích Kazu Kibuishi

Kombinácia fantazijnej dobrodružnej komixovej ságy a rodinného príbehu za záchranou uchovania sveta v dnešnej podobe pokračuje. Zdanlivo protichodné ukotvenie rodinného príbehu, hľadajúceho nový domov v paralelnom svete, plnom roztodivných postáv je možno aj symbolickým vyjadrením žitia v rodine, kde deti prežívajú intenzívne skutočnosť, podporenú vymyslenými predstavami. Tie tryskajú z bezhraničnej detskej predstavivosti, ktorú zväčša v dospelosti potlačia v prospech tzv. "prežívania v realite". Tu sa oba svety stretávajú, pričom ich kontakt je vykreslený v tomto smere vzhľadom k príbehu, nenásilne, prirodzene a zároveň bezkonfliktne. Pripájam sa k názorom, označujúcim tretí diel série za zatiaľ najvydarenejší. Dejom aj formou. Nádherné obrázky.

14.05.2021 5 z 5

Prokletí kamene Prokletí kamene Kazu Kibuishi

Od dráždivo vzrušivého tajomna v prvej časti k priamočiarejšej akcii v časti druhej. Príťažlivý dej podporený kvalitnou kresbou a takpovediac filmovým strihom kvalitných a farebne vhodne vykreslených obrázkov ostáva zachovaný. Odporúčam všetkým slušným (aj neslušným) deťom, a to nielen vekom. Veď, čo sa cení viac, ako snaha o záchranu chorej matky? Len treba vedieť vybrať to správne ovocie! Elfovia, v protiklade s očakávaniami, tu zatiaľ vystupujú ako utláčajúci a ničiaci agresori. Zaujímavé, podnetné, oku lahodiace a veľmi ľahúčko dvakrát po sebe prečítané.

14.05.2021 4 z 5

Lekári Lekári Erich Segal

Román, napísaný remeselne obratnou rukou. Velebí pravé americké hodnoty. Všetko vykreslené cez pútavo opísané osudy skupinky lekárov. Dej sa sústredí sa na trojicu z nich. Ich životný príbeh sleduje čitateľ od útleho detstva. Dlhodobá sústavná príprava na výkon povolania, náročné štúdiom. Niekoľkoročné odriekanie radostí života pokračuje roky po ukončení štúdia. Asketizmus, tvrdá práca a zaslúžené ovocie úspechu v podobe skvostných kariér sa dostaví až v strednom veku. Nechýba apel na čestné a spravodlivé jednanie, popri upozornení na nešváry a falošnú solidaritu bielej mafie či profesijné ponižovanie žien. Komunizmus , v podobe zákerného útoku kubánskej delegácie na medzinárodnej konferencii, je odsúdený a pokorený. A na záver je liberálne orientovaný ústredný pár po strastiplnej ceste správne nasmerovaný tam, kam patrí každý správny Američan - do kostola. Napísané je to fajne, číta sa to dobre, so záujmom o osudy hrdinov. Napriek cieľu spropagovania americkej cesty života: tŕnistou cestou k hviezdnej (lekárskej) kariére, nejde o prvoplánovú agitku. Kniha upozorňuje aj na problémy USA. Rasizmus, nadutosť bossov v bielych plášťoch, vojna vo Vietname atď. Vždy však len do tej miery, že základné piliere protestantsky odriekajúceho tvrdo pracujúceho človeka (vyššej) strednej triedy ostávajú nespochybnené.

29.04.2021 4 z 5