Radesan Radesan komentáře u knih

Mlok 2008 Mlok 2008 * antologie

Prozatím jeden z nejlepších mloků, jaké jsem měl možnost číst. Pokud bych měl hodotit nejlepší pasáže, tak jednoznačně delší povídky a novela. Kniha se dobře četla, seznámila mne s novými autory, které jsem sice zaregistroval už dřív, ale až nyní jsem si od nich mohl trochu něco načíst (Jan Kotouč například).

Kdo má rád povídkové knihy, tento ročník mohu jen doporučit, krásná práce.

13.05.2024 4 z 5

Svět hry Cyberpunk 2077 Svět hry Cyberpunk 2077 Pat Mills

Od knihy jsem očekával, že mne do třetího průchodu hrou po nových aktualizacích obohatí o nové poznatky a objasnění pár temných zákoutí Night City. To se stalo cca z poloviny. Někde mám pocit, že jsou pasáže jen na umělé natažení do počtu stran (když máte celou dvoustránku popsanou informací, která se v normálním fondu vleze na jeden odstavec...).

Na druhou stranu lepší informace o fungování některých gangů nebo psychovizí jsem jednoznačně vítal. Problém vidím v dostupnosti informací v dnešní době. Není prakticky nic co by jste si nemohli najít v různých fan videích a možná i víc.

Pro fanoušky Cyberpunku 2077 se to hodí a koupě nelituji, český překlad je fajn, ale pokud bych měl knihu porovnat s jinými podobného ražení (Mass effect art booky, Warcraft sbírky...) je to o něco slabší.

16.10.2023 3 z 5

Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lenka Blažejová (p)

Jsem rád, že kniha vyšla, protože je v ní pár skvělých myšlenek. Každý má nějaké sexuální fantazie, nikoho nevyjímaje i když se o tom spousta lidí bojí nebo vyloženě štítí mluvit. Souhlasím ale s autorkou, že by vše mělo zůstat v rámci her a uspokojování krátkodobé potřeby, nikoliv celoživotní náplně kvůli které přestanete normálně žít.

Byla to delší cesta i pro mne nějak přijmout, že občas rád zkouším nestandardní praktiky a s podivem to pro pár lidí okolo byla úleva, protože se postupně prolomilo tabu a měli člověka se kterým to najednou mohli probrat bez předsudků.

Je hloupost si myslet, že lidé, kteří rádi experimentují nemají rádi pohlazení a romanci, jasně, že mají, ale... ten svět je pro ně z hlediska sexuality mnohem větší. Sám o sobě mohu říci, že jsem switch a i když jsem přečetl všechny lekce z knihy, ani náhodou bych nešel do všeho, co se u Aradie na lekcích děje. U některých fetishů jsem se vyloženě podivil, že i "to" může lidi vzrušovat, nicméně.... jejich život a jejich volba, rozhodně bych je za to neodsoudil a respektuji jejich zájmy, pokud to nebudou všem nutit silou a nechají si to v rámci svého okruhu, je za mne vše naprosto v pořádku.

Zajímavější pro mne byla dějová "linka osobní zpovědi", která mne leckdy bavila více nežli popis lekcí. Životní styl Madam Aradie je rozhodně jízda, kterou bych nedal.

Pokud lidi zajímá nějaký náhled do tohoto světa, osobní zpověď a postupné objevování Aradií jejího vlastního zainteresování do tohoto světa mohla být dostatečná motivace ke koupi. Popis některých lekcí, který čtenářům nesedne mohou přeskočit.

27.09.2023 4 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Skákal jsem štěstím do nebe, když jsem viděl, že by mohl mít Lovecraftoský horor nějaké "pokračování". Ono nadšení upadalo v moment, kdy člověk dočte cca 30% knihy a uvědomí si, že je zde pár věcí, které.... řekněme nejsou s Lovecraftem slučitelné.

Předně jde o mluvu a styl psaní. To, co přidávalo Lovecraftovskému hororu na osobitosti a jedinečnému zpracování je styl vyjadřování za jeho období života. Modernější styl vyjadřování knize podle mne ublížil. Do Lovecrafta prostě nepatří sprostá mluva v podobě konkrétních slov....to podle mne patří do úplně jiného žánru a stylu psaní. Postavy, které měli u Lovecrafta nádech zvrácenosti a jakési vznešené zkaženosti ji tady nějak... ztrácejí.

Přijde mi, že pár povídek je v knize jen proto, protože někdo zmínil Pickmanův obraz nebo prastaré božstvo a hele, je to Lovecraftovská povídka... ne není...onu temnou atmosféru a tajemno aby v některých povídkách člověk pohledal.

Jeden člověk, který se Lovecraftem zabýval řekl, že fantasie Lovecrafta byla velmi intenzivní, ale nikoli dlouhodobě plánovaná...a to je podle mne poslední věc, která povídkám chybí.... intenzita klíčových momentů.

Bylo zde pár dobrých povídek, u některých, kdyby se více šláplo na tajemno a více si vzali s Lovecrafotva stylu psaní... byly by velmi dobré.

31.07.2023 3 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Nějak nevím jak tento díl uchopit. Bavil mne o trochu méně nežli díl předchozí, ale pořád je to dobře podaný středověk bez jakýchkoli přikrášlení a to rozhodně oceňuji. Brutalita s jakou některé postavy bojují o přežití je přirozeně podaná stejně jako v díle předchozím.

Jen...jsem k jednomu z hlavních záporáků necítil jakýsi vztah, jeho motivy mi přišli poněkud... zvláštní. Prostředek knihy se pro mne nějakým zvláštním způsobem táhl. Upíři nemají problém změnit názor na zaklínače během pár týdnů a vzájemná nevraživost trvající x desetiletí, možná staletí .... vyřešena až na pár detailů... ale to je asi spíše můj osobní problém s dějovou linkou.

Za mne v rámci série doporučuji, ale bez předchozího dílu nečíst, protože děj striktně navazuje. Na třetí díl se každopádně časem těším, autorka umí psát pro mne od ženy velmi dobrým stylem a užívám si to :-) .

20.06.2023 3 z 5

O duševním klidu (8 úvah) O duševním klidu (8 úvah) Lucius Annaeus Seneca

Abych pravdu řekl, lépe se mi ze stoických filosofů četl Marcus Aurelius, pravděpodobně kvůli jeho vojenské úsečné mluvě a tomu, že nevěděl kolik let života mu ještě zbývá. Seneca se v některých místech trochu vlekl a upřímně bez poznámek v zadu bych si některé souvislosti i přes mou fanatickou zapálenost do antiky nepobral.

Zároveň ale... mi kniha zabrala mnoho času z toho důvodu, že jsem před ní zkrátka utíkal. Stoicismus dokáže člověku pěkně nafackovat a v některých pasážích o hněvu jsem se v některých situacích restrospektivou vracel k bolestivým okamžikům svého života a skutečně... musím muži, který tu není už přes x stovek let... dát jednoduše za pravdu. Je zvláštní, jak se lidská povaha nemění, respektive neopouští zajeté koleje onoho pojetí lidství.

V některých případech by bylo skvělé se dostat s tímto člověkem do konverzace. Za mne pokud by někdo chtěl začít se Stoickou filosofií, šel bych napřed do Marca Aurelia a jeho Hovorů k sobě a až poté do Senecy, který mi přišel ještě o jednu úroveň náročnější. Pro milovníky antiky a filosofie římské a řecké školy povinnost.

08.06.2023 4 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Rozhodně nechci knize kazit krásné hodnocení od ostatních uživatelů, jen mi pár povídek výrazně nesedlo. Jsem rád, že jsem dostal možnost se do tohoto žánru zasvětit a asi v budoucnu zkusím i jiné díly, ale asi to nebude úplně můj šálek čaje. Povídky, které se mi líbili jsou Legenda o truchlivém mořském bohu a Smrt je důsledek života. Úplně nejlepší je pak Trpaslík, u kterého jsem se hodně nasmál. U některých jsem.... řekněme přemýšlel proč vůbec vznikly.

Upřímně nedokážu říct, jestli mne kniha natolik bavila, že bych ji s přehledem doporučil všem. Nápady v ní jsou zajímavé, ale občas jsem se nemohl zbavit pocitu, že musí být někteří autoři zhulení pod obraz :D

21.12.2022 2 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Celá edice dočtena.... a musím říct, že mé nejoblíbenější jsou druhý, čtvrtý a poté první díl. Stín z času má stejnou vlastnost jako všechny ostatní knihy, ale až u této jsem si jí začal více všímat.....popisy....dlouhosáhlé popisy všeho a všude, díky čemuž můžete i na 5 stran prakticky zapomenout na příběh, občas by mi zkrátka nevadilo mít o něco kratší představu o místě nebo o putování z místa A do místa B. To není stížnost, jen když už máte na krajíčku a už už vidíte za roh události, autor Vám do toho hodí odklad v podobě "popisu místnosti, ve které se postava nachází, včetně vroubkování baterky a inkoustu použitého při psaní poznámek oné postavy" :D.

Stín nad Innsmouthem, V horách šílenství.... jsou asi nejlepší povídky z celé knihy, konkrétně události ve městě Innsmouth jsem s postavou prožíval naplno. Obě povídky mne vtáhli do děje a s podporou temné hudby....skvělé.

Poslední povídka...měla zajímavý efekt. Už už jsem ztrácel pozornost, když tu náhle zase udeřil takový nenápadný a kradmý strach ze ztráty jistoty a bezpečí....že nás zase nějký naivní idiot vystavil nebezpečí kvůli zvědavosti...a kvůli této zvědavosti všichni jednou jako rasa skončíme.....ale co na to říct, možná, že jsem po přečtení tolika úryvků z Necronomiconu .....vidím černou věž starého kostela... a jednou si pro mne přijde....Y'AI'NG'NGAH,YOG-SOTHOTH H'EE-L'GEB F'AI THRODOG UAAAH...

16.11.2022 4 z 5

Poslední let Poslední let Liane Merciel

Zatímco Mass effect je moje herní srdcová záležitost, která oproti Dragon age vede....... v knižním podání je prozměnu Dragon age nesrovnatelně silnější zážitek. S každou další knihou je příběh lepší, postavy zajímavější a emocionálně lépe zpracované a hlavně....děj...... děj je podstatně hlubší a na jeho konci marně hledám další stránky, abych se dozvěděl víc!

Rád bych řekl, že zatímco fantasy scénu ovládají Páni prstenů a Hobiti, Zaklínači, Warcrafty a mnoho dalších profláknutějších světových titulů.....je zde pětice knih z universa Dragon age, které je svým způsobem skvělé, svět Thedas je nádherný a přitom se spoustou temných zákoutí, pokřivené morálky a zla.... zla, které se mnohdy rodí z těch nejušlechtilejších myšlenek.

Poslední knihu jednoznačně doporučuji... ještě více nežli ty předchozí. Zase usednu k poslednímu dílu Dragon age, tedy Inquisition a budu tam zmínky o těchto postavách hledat......dokud alespoň nějaké nenajdu...

30.08.2022 5 z 5

Ani mi tak nevadil přechod od povídek k ucelenému dílu, ale jak už pár lidí psalo.... mohlo to být o něco kratší a vůbec by to nevadilo. Bylo to pro mne dost na sílu natažené a někdy jsem se i kopal k tomu, abych knihu dočetl. Oproti prvnímu a třetímu dílu to pro mne bylo slabé.

12.08.2021 2 z 5

Zajímavé počtení, které mne udrželo až do konce. Pár zajímavých postav a hlavně skvělý pocit z toho, že hlavní postava taky není žádný svatoušek. Líbil se mi ten pocit "chci vědět jak to skončí", který mne motivoval k dočtení. Za mne příjemné zpracování nábožeského konfliktu.

Mlok 2021 Mlok 2021 * antologie

Asi budu zase na druhé straně barikády, ale až na jednu povídku, která mne vyloženě nebavila, protože se v ní špatně chytaly souvislosti.... paráda.

Je to teprve druhý mlok, kterého jsem četl ,ale přijde mi, že u nás dominuje Sci-fi, tedy alespoň dle Mloka, protože drtivá většina povídek je z tohoto žánru, popřípadě v nich nějak nevidím prvky fantasy. Každopádně jsem rád, že mají lidé možnost takto dostat své povídky na veřejnost a nabídnout je k přečtení, protože jsou kolikrát opravdu velmi zajímavé.

Za mne doporučuji, jen přemýšlím nad tím, jak moc si případní čtenáři mají brát toto doporučení k srdci... jedná se o povídky malých autorů, takže kdo čeká super propracované storky jako "velkožánrovek", mohl by být zklamaný, pokud si chcete užít příběhy menších autorů, je to podle mého názoru pro Vás.

14.08.2023 4 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Komiks už jsem nedržel v pacce ani nepamatuji, ale když už jsem jej dostal v ránci vánočního šílenství ke knihám.... Jedna věc je, že mám rád knihy kvůli tomu, že si můžete celý svět "domyslet" podle svojí imaginace, ale tenhle komiks byl fajn v tom, že jsem alespoň viděl svět očima autora a mohl si porovnat nakolik jsem typoval podobu postav podle popisku.

Kupodivu jsem relativně vše trefil až na hlavní postavu. Bez znalosti knihy kimoks nedává smysl, ale jako doprovod je to hezky udělané a nakreslené. Nejsem úplně fanda komiksů, ale tenhla styl grafiky se mi líbil :-) .

02.05.2023 4 z 5

Vítězové nad Kartágem Vítězové nad Kartágem Jiří Kovařík

Pana Kovaříka znám jako autora už od popisu historie antického Řecka, kde se mi jeho styl psaní natolik zalíbil, že jsem chtěl pokračovat. Co mě zajímalo bylo hlavně období před válkou s Kartágem, tedy samotný vznik Říma a vývoj z malého města až po metropoli antického světa.

Co je pro mne podstatnější je, že mi kniha vyvrátila pár mnou uvažovaných mýtů o Římu jako takovém a hlavně dodala ucelenější informace o Pyrrhovi, o povaze střetů dvou naprosto rozdílných typů armád (manipuly a falanga) nebo třeba o Římu jako vyloženě expanzivní agresivní republice, což kniha svým způsobem vyvrací (a díky za to).

Prostě kvalitní čtení z období, které mne zajímá hned po anitckém Řecku nejvíce, doporučuji.

11.04.2023 5 z 5

Vztek a další příběhy Vztek a další příběhy Lucy Taylor

Začátek knížky byl teda pořádný hukot .... jedna věc je, jaká dáma tuto knihu sepsala, druhá věc je, že vcelku hezky poukazuje na fakt, že bez ohledu na to odkud pocházíme..... každý z nás občas v hlavě tyto myšlenky podléhající stresu, nekontrolovatelnému hněvu a agresi má.

Druhá stránka věci je, že jsou na světě skutečně lidé, kteří uvažují a jednají v reálném životě tak, jak autorka popsala (a skutečně tito lidé chodí kolem nás). První polovina knihy pro mne byla slabší, ale druhá byla velmi zajímavá, paradoxně nejvíce se mi líbila povídka poslední. Otevřenost autorky je vyloženě vítaná (těžké situace nepřikrášluje, prostě Vám situaci flákne naprosto syrovou tak jak se "skutečně" stala).

Kdo hledá v knihách brutálnost a těžkou realitu bytí, zde ji stoprocentně najde.

10.03.2023 3 z 5

Sexuálních úchylek je na 500 Sexuálních úchylek je na 500 Tomáš Novák

Škoda, že není kniha v tištěné podobě. Rozhodně je sexuálních úchylek více nežli na 500, ale děkuji panu Novákovi za soupis těch "nejznámějších". V některých se občas člověk sám pozná, ať už si to přizná či nikoliv.... u některých naopak... nevidím zhnusení, spíše hluboké nepochopení co na to lidi vzrušuje, ale to je každého věc.

Rozhodně příjemné počtení pro člověka, který se zajímá o lidskou psyché v těch zvrácených podobách a také pro ty, kteří si chtějí rozšířit obzory co se úchylek a deviací týče.

13.12.2022 4 z 5

Ve stínu magie Ve stínu magie * antologie

Další ze "série" ve stínu je napsaná ještě o něco lépe nežli díl druhý a rozhodně mnohem lépe, nežli díl první. Různé pohledy na svět magie se mi líbil a hlavně.... mám rád povídkové knihy. Za mne doporučuji, takhle "série" jde dle mého jen a jen nahoru.

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Na tohle jsem se opravdu těšil. Jak dokáží autoři zpracovat různé náměty konce nebo průběhu skonu naší civilizace. Celkově některé povídky byly zajímavější, jiné slabší, ale knihu jsem si rozhodně užil. Doporučuji pro milovníky všech depresivních konců.

Umění války Umění války Sun-c'

Pořád se v hlavě nemohu zbavit porovnávání Mijamota Musašiho a Sun-c', kdy jeden pojednává spíše o pohledu jednotlivce, zatímco ten druhý spíše o taktice v rámci státu, celých armád a osobní filosofie při vedení celých organizací. Mijamoto je mi tak nějak blíže. Kniha rozhodně za přečtení stojí, některé věci jsou spíše všeobecné, ale rozhodně by tato kniha neměla chybět v knihovně žádného milovníka strategie.

12.08.2021 4 z 5

Deus Ex: Černé světlo Deus Ex: Černé světlo James Swallow

Dočteno a jako fanoušek universa jsem rád, že jsem sehnal úplně novou originální knihu v češtině. Jak už pár lidí dříve psalo, kniha je pro fanoušky Deus Ex, pro kohokoliv jiného postrádá význam, protože návaznosti jsou tady důležité ( i když chápu, že fandy cyberpunku by to i přes to lákat mohlo, nevím, jak by bez hry pobraly vztahy postav a situaci v popisovaném světě). Někdy se děj vlekl, ale celkově... s puštěným soundtrackem ze hry se mi to četlo dobře. Čeština na prvních stránkách je peklo, ale od cca 20té strany mi to přišlo více méně v pohodě, nicméně takhle knihu vydat.... Podle mne v rámci daného světa provedl autor dobrou práci. Popis chování postav i reakce okolí s hlavní postavou je skutečně jako z herního prostředí onoho světa. Za mne pro fanoušky určitě ano, pro milovníky cyberpunku bez znalosti souvislostí ze hry.... spíše ne.

01.03.2023 3 z 5