Radesan Radesan komentáře u knih

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Některé pasáže byly náročnější, ale všeobecně je vidět, že už se pomalu Marcus smiřoval s tím, že není nejmladší a že jeho odchod může přijít kdykoli. Uznávám jej jako jednoho z nejmoudřejších vladařů a i když se mu nepovedla rodinná výchova jeho syna.....má mé nejupřímnější uznání.

Mnohokrát jsem se vracel k určitým pasážím, protože jsem nad nimi chtěl více popřemýšlet v kontextu doby a i když jsem četl i jiné myslitele z různých oblastí naší planety..... Marcus mi dal rozhodně zabrat nejvíce (v tom pozitivním slova smyslu samozřejmě).

15.11.2021 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Kotletu mám rád, ale upřímně poslední dobou jsem u některých knih došel k onomu "je to pořád dokola". Nová série se tomu ale zajímavým způsobem vymkla. Je to o něčem víc, nežli jen o střílení a sexu, je v tom i větší cit pro beznaděj některých postav a hlavně už člověk necítí jejich neporazitelnost a až někdy na sílu vtlačenou sprostou mluvu nebo hlášky. Za mne skvělá změna a vzpruha, rozhodně skvělá práce a těším se na další díly!

World of Warcraft: Kronika 2 World of Warcraft: Kronika 2 Chris Metzen

Svazky beru hlavně jako vzpomínání na příběh, který mne jako malé dítě uchvátil. je to takové pohodové čtení s hudbou ze hry, kafem a pročítáním příběhu, který mi byl kdysi tak vlastní.

Na warcraft dneška jsem už zanevřel před jednou a půl desítek let, ale období, které kniha mapuje je mojí generaci asi jedno z nejznámějších (první a druhá válka). Proč plný počet hvězdiček? Možná je to zvláštní, ale cením si těchto tří věcí:

1. Zpracování - V knize není tolik hluchých míst a i když se v dílčích knihách dočtete podstatně více (například knihy s Rhoninem dávají poznat hlubší podstatu toho, co se dělo kolem Grim Batol a osvobození dračího aspektu, možná to ale bude ve třetím svazku) myslím si, že jak lajk tak znalec uzná, že je děj popsaný velmi dobře.

2. Děj se drží původních warcraftů - Asi nejdůležitější bod. Bál jsem se, že děj překroutí podle toho, jak se jim poslední dobou daří rozemlývat původní lore ve všech směrech.....a neděje se tak, původní dějová linie z roku 1998 je zachována! Co je ještě důležitější, film, který měl děj překroucený snad úplně ve všem také není brán v potaz.... bože díky za tu spásu!

3. Ilustrace a zpracování - Stejně jako svazek předchozí má tato kniha pevnou vazbu, kvalitní papír a nádherné ilustrace. Český překlad je velmi dobrý.

Za mne... skvělá práce a jse mrád, že ji v knihovně mám, pro fanoušky warcraftu (ať už jen příběhu nebo her).... jděte do toho!

23.10.2023 5 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Nevím jak se k recenzi této knihy postavit. Povídky jsou dobré, pan Bureš je můj oblíbený autor, ale ... drtivá většina povídek je posbíraná z jiných antologií, takže vlastně... dobrou polovinu knihy "jsem už četl" jinde nebo jsou přímo návazné na jiné knihy. Za cenu plné knihy jsem jí tak vlastně koupil polovinu a tu druhou jsem si koupil znova.

Takže... pokud bych měl hodnotit povídky, tak jsou skvělé jako předtím... asi jsem si měl lépe prostudovat sestavení povídek v knize. Otázka je, jak to brát, být spokojený za další knihu od pana Bureše nebo být rozladěný, protože je půlka už přečtená?..... Asi každý podle svého. Chvíli jsem chtěl nechat 3 hvězdy, ale tím bych špatně hodnotil kvalitu povídek. Takže kdo nečetl povídky v antologiích, jsou to opravdu dobré povídky.

31.08.2023 4 z 5

World of Warcraft: Kronika 1 World of Warcraft: Kronika 1 Chris Metzen

Warcraft je jeden z prvních větších univers, které jsem jako malé dítě vnímal nějak komplexněji. Těžko se popisuje, jak jsme s přáteli hráli stařičký warcraft 1 na disketě a posléze i další dva díly strategií. WoWko mne drželo pouze do třetího datadisku a poté jsem se z tohoto světa prakticky úplně odpojil... jednoduše jsem ztratil zájem a nelíbilo se mi směřování příběhu a celého dění ve Warcraftu.

Lore se oproti tomu, kde jsem skončil ještě zvětšilo, ale z hlediska minulosti ne notně špatným směrem. Jediné, co je u kronik trochu těžce uchopitelné je moment, kdy si uvědomíte, že máte určité pasáže mnohem lépe prostudované díky čtení knih od pana Knaaka nebo Christie Golden.... v těchto bodech pak působí kroniky jako přehled o jednotlivých etapách, nikoli do detailu popsané okolnosti (což není špatně, jen ať každý ví do čeho by případně šel). Například se zde dočtete o válce prastarých, ale pár momentů z válek (Rhonin, Broxigar... chápete) tady nenajdete a máte občas pocit, že tak děj v kronice úplně neodpovídá dílčím knihám.

Pro milovníky tohoto světa je to podle mne povinnost. A ano, dobře se přitom vzpomíná na dětství, první warcraft, první dny ve Wowku, ke kterému se už určitě kvůli času nikdy nevrátím...víte co myslím :P

14.08.2023 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Příjemné krátkometrážní povídky, které mne opravdu bavili, ani u jedné bych neřekl, že byla výrazně slabší. Kniha se dá přečíst i za den (pro rychločtenáře max půl dne) a to je přesně to, co jsem potřeboval. Kdyby kniha skončila povídkami, dám klidně plný počet, co mi ale opravdu vadí je fakt, že kniha de facto nemá 241 stran, je to zase umělé natažení o část Spadu, takže ten kdo již Spad četl zaplatí nemalé procento stran znova... ten kdo chce teprve číst (jako já) nevidí důvod číst výřez....tohle mi prostě vadí.

Když pominu tohle... povídky jsou opravdu dobré a zábavné, je na nich vidět, že má autor představivost, která mi sedí a baví mne.

19.07.2023 4 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Po předešlé knize se vše vrací k tomu na základě čeho jsem se do této série pouštěl. Rozhodně mi nejde o hodnocení na základě toho, kdo knihu napsal, mám rád oba dva autory bez výjimky, ale kniha předchozí byla prostě příliš slabá. Tady se však děj opět posouvá pro mne zajímavým směrem. Mrzí mne, že občas postavy potkají pár zajímavých charakterů, které bych si v posádce nebo v příběhu přál, ale.... víte jak to je, umřou :D.

Postavy se posouvají dopředu i v pojetí jejich vzájemných vztahů, což rozhodně vítám. Rozhodně se mi často nestává, že bych se u knih pana Kotlety smál (mám rád tuhle literaturu jako odpočinkovou i když přidává poslední dobou na emocích a to je sakra dobře), ale tady bylo pár tak vtipných scén, že jsem se rozchechtal na celou kancelář.

Jestli takto dojede zbytek "seriálu" rozhodně to vítám a doporučuji, další kniha bude o to zajímavější (konec Operace Petragun Vás naláká, ale pochopitelně neprozradím). Jen tak dále.

05.07.2023 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Tak tenhle díl byl opravdu velmi slabý... knihy od paní Sněgoňové mám opravdu rád, ale u tohoto dílu bylo tolik věcí, co mne spíše točilo než bavilo... těšil jsem se, že se dozvím, jak to vypadá na planetě zemi, ale ejhle, nedozvíte se prakticky nic....zbývá 1/3 obyvatelstva, ale to znamená co přesně? Takže lidé z Havířova přežili a zbytek světa vyhořel nebo jak tomu mám rozumnět? Neměl by člověk, který bojuje proti společenství prahnout po informacích o jeho planetě, za kterou bojuje? Opravdu se za celou dobu knihy nezeptal co se za rok a půl dělo? O zbytku planety se kromě Prahy a úseků jejich cesty nedozvíte nic.

O jeho příjezdu, který je super tajný, ví všichni .... lidské jídlo je pro mimozemšťany v pohodě a sami mimozemšťané neřeší otázku poživatelnosti.... na zemi jedu kvůli větrníku... ok... smažák... ok.... a pro schránku kde se skrývá odboj, protože.... proč? Takže s moderní technologií není Batista schopný předat informace jinak, nežli nahnat důležitou osobu do chřtánu obsazené planety? Jakože WTF? A když tu schránku najde někdo jiný tak ji zahodí nebo dá společenství a šlus ty vole... odboj je v háji.

Že by nová postava do posádky? Neh, zase mrtvá...

Gerasim mne jako postava začíná upřímně točit, protože na co sáhne, to vyloženě podělá, ale tak, že při tom všem okolo ublíží.

Giussepe si plánoval takovou super lest na Loyda, že riskoval život celé posádky, která prakticky mohla celá pojít kvůli jeho tajnému rozhodnutí...

Takových věcí co mi neseděli bylo víc.

Se zájmem čtu další díl... nejde mi o to knihu vyloženě pomlouvat nebo hanět, ale po dlouhé době mne u čtení tak dlouho nic nepokopalo. Určitě si dočtu celou sérii, protože zatím bylo vše super, ale tohle je hold jen slabší kus.

26.06.2023 2 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Stejně jako u Vlků nejde podle mne s touto knihou začít a to jak u upírské ságy tak u autora jako prvotiny ke čtení vůbec. Bez znalosti původní trilogie máte z děje podstatně méně a budou vám unikat důležité vazby mezi postavami, které kniha spíše doplňuje nežli rozvíjí.

Pár nových postav bylo zajímavých, ale občas jsem nabýval dojmu, že už "je to příliš". V rámci původní trilogie, proč ne, ale v rámci historie.... mi tam pár věcí nejde úplně přes ústa (hromada tanků Tiger, které hlavní postava samozřejmě ovládá bez problémů na první dobrou, naprosté odtajnění upírstva kvůli spoustě okolností, kdy už prostě upíři nemohli zůstat ani náhodou utajeni, o kterém leckdo ví, ale vlastně nikdo o bratrstvu...neví?).

Musím ale uznat, že jsem se bavil a tak jak se mi kdysi to těchto pěti knih z universa upírů Kotlety nechtělo... beru zpět, užil jsem si to a byla to správná odpočinková literatura. Odpočinková literatura.... je přesně to s čím by měli dle mého všichni počítat při čtení těchto knih.

Pokud máte přečtenu původní trilogii tak doporučuju, samostatně.... Vám to spíše příliš nedá. Jedna hvězda navíc za Skadi :P

23.05.2023 4 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Myslím si, že má pan Kotleta i lepší knihy. Bavilo mne to, ale oproti jiným knih tohoto autora je to takový průměr. Je zde pár nových informací ohledně příběhu a hlavně cením nějaké podrobnější info i Gerhardově minulosti.

V zásadě nechci spoilerovat, ale řekněme, že jsem si vyhlédl pár postav, kterým jsem fandil a jujky, všechny umřeli... doufám, že se v tomto trendu nepojede i v dalším díle, ale přijde mi, že druhý díl zkrátka trpí tím, že dělá pouze podestýlku dílu třetímu, kde do sebe vše zapadne.

Sexuální scény zde jsou zkrátka proto, aby zde byly... nepřijde mi, že bych v tom cítil mezi postavami emoce nebo že by dokonce ony sexuální scény sloužili k prohloubení vztahu postav, v jiných knihách mi přijde využití těchto scén (a to nic proti nim v zásadě) šikovnější.

V rámci série proč ne, jsem rád, že jsem ji přečetl (čte se opravd příjemným tempem), ale pravděpodobně se k ní už nevrátím.

25.04.2023 3 z 5

Mlok 2013 Mlok 2013 * antologie

Upřímně se sám sobě divím, že jsem o těchto sbornících neslyšel dříve. Nemohu ani popsat, jakou radost mi udělalo, když jsem si při čtení uvědomil, že je tu spousta mladých i starších lidí, kteří mají velkou představivost a fantasii. Jen jedna povídka byla slabší, ale upřímně.... kašlat na to, jsem rád, že tu knihy jako tyto máme. Hned jsem kupoval další! Koupi jsem bral jako podporu pro další ročníky (já vím, jedná se o knihu z roku 2013).

Upřímně jsem štěstím bez sebe, když vidím, kolik lidí, kteří nezapomněli snít a tvořit si své vlastní světy ještě máme....snad se mohu počítat mezi ně, byť jsem zatím nic nevydal :D.

08.12.2022 4 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Budu v tomto asi v opozici, ale zatímco první dvě knihy z krásné sbírky mne velmi bavily a cenil jsem si jejich atmosféry... u třetího dílu jsem nějak ztrácel chuť a někdy se mírně zrtácel v ději. Povídka "Snové putování k neznámému Kadathu" mne bavila do poloviny, pak už...... přiznám se, jsem se musel nutit, abych věděl, jak dopadne.... Jak na pěti stranách cítím skvěle budouvanou atosféru, tak k dalším 10ti je jen popis míst, která stejně postava za chvíli opustí, aby se dostala z bodu A, pak B, pak U, do kterého se dostane přes zbytek abecedy.....nevím, nesedo mi to. Na další díl se těším, ale tady jsem... půl napůl.... Měsíční močál byl podle mne lepší.

15.08.2022 3 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Kniha mne jako celek bavila, jednu povídku bych asi klidně vypustil a upřímně povídku Dostihy a sázky jsem absolutně nepobral...... tu jsem vůbec poprvé ve svém čtení přeskočil, protože od poloviny mne to doslova nebavilo, neviděl jsem souvislosti a doteď nedokážu definovat co byli hlavní postavy zač nebo jak si je vlastně představit. Jinak se mi ale kniha jako celek líbí a například u Krvavého jsem se bavil a nasmál jsem se i u Gerasima v zemi za zrcadlem.

02.02.2022 3 z 5

Mytologie - mýty, pověsti, legendy Mytologie - mýty, pověsti, legendy kolektiv autorů

Jsem upřímně štěstím bez sebe, že jsem tuto encyklopedii dostal. Pro nadšence do antického světa, řecko-římské mytologie a hlavně stylu myšlení tehdejších lidí je to skvělá průprava. Co víc si přát. Předtím by mne ani nenepadlo zabývat se i mytologií indiánů a středoveku, do čehož mne kniha svým způsobem "motivovala" díky zahrnutí veškerých mýtů (respektive těch nejdůležitějších) do jedné knihy. Skvělá práce!

01.09.2021 5 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Na střední škole to byla vůbec první kniha "vyšší kvality", kterou jsem kdy přečetl (já vím, hanba mi). Její efekt byl takový, že mne jen utvrdila v tom, že období antiky a mytologie zbožňuji a hlavně....pomohla mi zamilovat si papírovou podobu knih a spustila u mne ono "čtenářství". Ještě doteď si vzpomínám, jak mi ji češtinářka vrazila do rukou se slovy "tahle je pro tebe, zkus to, bude tě to bavit, vím to". Když pominu moje okecávání kolem a kolem... skvělá kniha, která je pro milovníky antiky a mytologie povinností s tím, že občas tu a tam se trochu vleče.

19.08.2021 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Upřímně jsem od pana Kulhánka nikdy nic nečetl a i když jsem později zájem měl... jeho knihy jsou samozřejmě nesehnatelné. Alespoň tuhle jsem si pro sebe utrhl a musím říct, že to, jak reálně dokáže určité situace autor popsat je mi opravdu velmi příjemné a dokáže to rozjet fantasii v hlavě naplo.... občas mi něco nesedlo, ale jinak jako celek? Skvělé počtení a o to více zuřím, že knihy jako noční kluby 1 a 2 už asi nikdy v papírové formě neseženu :-D

12.08.2021 3 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

První kniha od tohoto autora a rozhodně mile překvapila. Bavilo mne to, příjemné zakončení s pěknými zvraty a hlavně..... ukázka pěkné "pozlacené reality", která po vystřízlivění hodně bolí. Určitě v budoucnu přečtu ještě jednou.

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

O něco slabší nežli dva předchozí díly, ale ten svět mne zkrátka baví už jen tím, že mne zajímá jak to dopadne, jak je ten svět krásně reálně krutý ke slabším a celkově přirozený. Jako pokračování je to dobré a těším se na další díly.

12.08.2021 3 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Těšil jsem se na první sbírku podobného typu, ale byl jsem z některých povídek zmatený, unavený a bylo to.... slabé. S odstupen času, když už mám přečteny i další dva díly, které mne opravdu bavily jsem z téhle sbírky povídek zklamaný. Dva následující díly doporučuji, tenhle....i když byly dvě povídky skvělé.... spíše ne.

12.08.2021 2 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Mijamoto Musaši

Nevím, proč mi v hlavě vždy naskočí porovnání s knihou Umění války, když Mijamoto pojednává o strategii spíše v tom podání "mikromanagementu" a chápání jednotlivce v rámci celku, zatímco Umění války je spíše o "makro pojetí" plánování a strategie. Mně osobně je Mijamoto příjemnější i když o něco těžší čtení, nežli Umění války. Za mne má pár opravdu dobrých myšlenek, nad kterými jsem se pozastavil a nesu si je sebou dodnes. Určitě doporučuji ke čtení všem, kteří dokážou vytáhnout z knihy spíše onu filosofii nežli čistě šermířské umění.