Radak Radak komentáře u knih

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Kniha se četla dobře a autorka si pečlivě nastudovala fakta a historické reálie. Přesto jsem byla zklamaná z psychologie hlavní hrdinky, byla příliš současná a pro mne neuvěřitelná. Na to, že je hlavní hrdinka jednou z nejvýznamnějších křesťanských mystiček, je v 90 % knihy jen velmi málo mystického (redukovaného na jakýsi esoterický new age prožitek) a nevidíme vývoj jejích poznatků a duchovní cestu. Jistěže život reclusy (jeptišky - poustevnice izolované v minimálním prostoru) byl neuvěřitelně těžký zvláště pro malé dítě, ale přesto se mi nechce věřit, že by Hildegarda jen cítila odpor, touhu uniknout a modlitby by pro ni znamenaly jen prázdná slova. Když srovnám třeba s knihou N. Kazanzakise o sv. Františkovi, tak vidím, že bohužel Iluminace jen klouže po povrchu. Je to škoda, protože autorka má schopnost napsat poutavé vyprávění.

26.05.2021 3 z 5

Neotevřené dopisy Neotevřené dopisy Alice Horáčková

Kniha A. Horáčková je formou netypická, ale četla se mi moc dobře. Vyprávění hlavní postavy (jakoby dokumnetárně zachycené autorkou) je autentické, ale zároveň tak zajímavé! Nesouhlasím s pavlindou (níže), že dobu socialismu vidí Alena jen negativně. Pro mě mnohovrstevnaté a moc dobrý čtenářský zážitek! 100 %.

05.07.2023

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Na knihu z italských Dolomit jsem se moc těšila, také recenze skvělé, ale... Postavy povrchní a jejich jednání a myšlení nelogické a nekonzistentní (pronásledovat podezřelou postavu se vydá šedesátiletá vyšetřovatelka s cukrovkou, zatímco mladý kolega nic? Jako by tam najednou nebyl? Také svou nadřízenou nesnáší, ale to se najednou bez důvodu mění...atd). Snaha o tajemno, prolínání dvou rovin, ale u mne se efekt nedostavil - zápletka a pachatel strašně nepravděpodobní. Za mně zklamání, bylo utrpení snažit se dočíst.

05.07.2023

Modrá kočka Modrá kočka Martyna Bunda

Dávám 3 hvězdy. Musím říct, že sága o klášteře (později městečku) v Kašubsku mě vtáhla barvitým popisem neznámého kraje, středověkého života světského i duchovního i nelehkých osudů mnoha hrdinů, ale dočítala jsem jen s vypětím vůle. Je to škoda, protože vyprávění Bundové je podmanivé a dotýká se zajímavých filozofických témat, ale nepřesvědčila mne, rozmach děje přes několik století a roztříštění do mnohla postav byly asi velkým soustem. Nejsem nijak netrpělivý čtenář, přesto v polovině už pro mne bylo depresivní, jak autorka v souladu s tvrdými okolnostmi středověku "zabíjí" další nevinnou postavu. S větší redakční kontrolou mohl být román konzistentnější a základní idea porovnávající některé prvky křesťanské mystiky s moderní fyzikou jasnější a smysluplnější. Takže pro mě to bylo nakonec zklamání z promarněné příležitosti.

12.02.2022 2 z 5