PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Prales Prales Norbert Frýd

Knihu jsem našla v knihovně mých rodičů, rozhodla jsem se jí číst......ani nevím proč, autor knihy mi nic neříkal (snad tehdejší cena 15 Kč, či pestrý přebal knihy ) :o)
Kniha na mě "těžké" čtení a musela jsem mít na ní klid, abych se v ději neztrácela. Přesto jsem jí dočetla.
Co na ní bylo pro mě zajímavé, autorův procítěný popis zdejší mexické přírody, vtáhlo mě to do knihy, jako bych tam, v tom pralese, byla. Celý děj se vyvíjí po celou dobu u všech aktérů. Konec románu je otevřený a každý kdo knihu dočte, si může domyslet, jak to mohlo dopadnout a spekulovat.

27.04.2021 2 z 5

Ta druhá Ta druhá Joy Fielding

Kniha se nejdřívě četla nezáživně a zdlouhavě ( součastnost a na jednou hups stránky co bylo před ... ), takové čtení moc nemusím, ale potom najednou v knize, zajímavý zvrat. Postavy v knize mají každá své, čtenář si v tom najde svůj úhel pohledu. Jako žena, bych určitě netrpěla ponižování, sukničkáře a lháře. "Před nikým se neponižuj, nad nikoho se nepovyšuj.... a hlavně nikdy ze sebe nenechej dělat blbce." :o)

22.04.2021 3 z 5

Ďábelská kráska Ďábelská kráska Bertrice Small

Příběh začal zajímavě, poutavě, jak se na tuto autorku historicko romantických vášnivých příběhů sluší. Ovšem, druhá část knihy byla z velké části protkána přemírou sexu až to hraničilo tvrdým pornem. V jednu chvíli jsem už chtěla knihu doslova, nebojím se říci, zahodit. Vydržela jsem jí dočíst, poněvadž jsem chtěla vědět, jak uniknou z uvěznění a jaký bude celkový závěr hrdinů v knize.

14.04.2021 1 z 5

Magická kuchařka čarování v kuchyni Magická kuchařka čarování v kuchyni Otomar Dvořák

Popravdě jsem z knihy trošičku zklamaná. Čekala jsem od ní více. Když magická kuchařka, tak prastaré recepty na tu či onu roční dobu? Je v ní spoustu historie našich předků, popsány zvyky na to dané období, to se jí musí nechat. Jednou k přečtení však stačí.

19.10.2023 2 z 5

Rok ve Svatojánu Rok ve Svatojánu Eva Francová

Vůně rostlin, které jsou na dosah kolem nás. Léčí, uklidňují, pomáhají. Kniha mile napsána a doplněna prastarými obyčeji. Ráda se k ní vrátím.

16.10.2023 4 z 5

Nevěstka Nevěstka Panas Myrnyj

Srdcervoucí, smutný příběh. Hořký osud dívky, který se skládal z těžkých ztrát a bolestí, příhod, které ji vynesly nahoru, a zase smetly až na samé dno. Řekla bych, že prvopočátky, i díky od nenávisti a zlosti vesničanů. Knižní čtivý příběh je bolavý a smutný od začátku až dokonce.

30.03.2023 5 z 5

Čekání na krále Čekání na krále Bohumil Říha

Ano, tento díl se četl o něco málo lépe, ale stále jsem v tom tápala a děj dávala dohromady. Opět jsem se přistihla, že knihu nedočtu, ale stalo se a dočetla ji. Hlavní postava Marek, mne v této knize doslova štval svou naivitou a neustálou představivostí Anděly. Až na to doplatil. V kariéře armády si však velmi polepšil. Třetí díl........už ani nechci číst :o(

22.09.2022 2 z 5

Přede mnou poklekni Přede mnou poklekni Bohumil Říha

Sáhla jsem po této trilogií, ale zatím mě první díl nějak nenadchl. Přiznám se, že přišly i chvíle, kdy jsem knihu chtěla jako nedočtenou odložit, nemohla jsem se do ní začíst. Za mě zdlouhavě psaný příběh s nádechem romantické lásky. Snad ty další dva budou čtivější.

10.09.2022 2 z 5

Smrt v Los Angeles Smrt v Los Angeles William Harrington

Úvod detektivního příběhu, do kterého je i zamotán dávno provedený atentát na J. F. Kennedyho, jsem četla těžce..........až do vraždy. Potom se z toho stál zamotaný detektivní příběh s nepřekonatelným detektivem Columbem.

20.04.2022 4 z 5

Smrt bohaté dámy Smrt bohaté dámy William Harrington

Kniha i seriál jsou naprosto identické. Příjemná, čtivá detektivka, pátrání s přetvářkou nevědomosti úžasného poručíka Columba. Škoda, že vyšlo jen šest knih, oproti mnohadílnému seriálu.

08.04.2022 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Pěkný detektivní příběh, spousta vražd nevyřešených z minula a i nových. U tohoto příběhu mě chyběla taková ta touha.......... už, už jí číst dále až dokonce.

30.03.2022 4 z 5

Kamarádi Kamarádi Jarmila Turnovská

Kniha mého dětství, kterou jsem si opětovně přečetla, na Čtenářskou výzvu. Je s podivem, jak po letech se mění úhel pohledu na denní dobrodružství party dětí ze staré Prahy. Příhody a každodenní zážitky, jsem v této knize, jako dítě, prožívala a chtěla prožívat s nimi. O takovéto nebo podobné zážitky, si troufám říci, jsou v dnešní přetechnizované době, dnešní děti ochuzeny.
Knihu jsem s chutí opět přečetla a nyní se na děj dívám dospěláckýma očima a zavzpomínala jsem, i na úžasný seriál Kamarádi, který podle knihy byl nafilmován a který jsem jako dítě milovala.

16.01.2022 4 z 5

Zlatý skarabeus: devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea Zlatý skarabeus: devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea Edgar Allan Poe

Řeklo by se, jméno autora E. A. Poe, přebal knihy, slibuje dobré čtení. Nemohu napsat, že by mě obsah knihy oslovil a mohla napsat, že to byla paráda. Snad jen jedna povídka "Zlatý skarabeus", která se celkem dobře četla. Hodnotím jednou * za knihu. Kéž, by byla tak úžasná, jako ilustrace a přebal této knihy, který mě zlákal ke čtení.
Za ilustraci v knize dávám *****

12.11.2021 1 z 5

Hodiny bez ručiček Hodiny bez ručiček Carson McCullers

Děj této knihy pojednává o smutném životním osudu čtyř hlavních postav, které se navzájem prolínají. Každý ho má jiný a dalo by se říct, že končí velmi smutně, ale to je život. Každému je životní dráha "naplánovaná" jinak. A do toho ještě propletené nenávistné spory mezi "bílými" a "černými".
Čtivý román, i když smutný, ale líbil se mi.

27.09.2021 5 z 5

Mess Mend aneb Američané v Petrohradě Mess Mend aneb Američané v Petrohradě Jim Dollar (p)

Knihu jsem objevila v knihovně mých rodičů, zaujal mě hlavně přebal knihy. Nemohu až tak souhlasit s níže napsanými komentáři. Román knihy, byť kniha je z roku 1964 je trošku i nadčasový na tuto dobu, kdy známi miliardáři, kteří hýbou světem od nepaměti, chtějí znemožnit a vadí jim, že se něco někde dělá jinak a snaží se odstraňovat osoby, které hatí jejich zájmy. Románový příběh knihy je čtivý, líbil se mi. Od začátku napínavý zahalen intrikami i tajemstvím, vraždami a tak trochu i šmrncnutý pohádkou, utopií. Každý si v této knize, najde, to své.

01.07.2021 5 z 5

Hrozivý trojúhelník Hrozivý trojúhelník Jurij Klarov

Uuf těžká četba. Kniha rodičů z jejich knihovny, nalákal mě detektivní příběh od ruského autora, ale musím napsat, že těžká četba to byla. Doteď nevím kdo je kdo, těch jmen a zápletka ani "slaná ani mastná" a příběh zasazen a propleten politikou, do doby, kdy dnešní mladá generace by si tuto dobu ani nedovedla představit. Ctím každou knihu dočíst dokonce, dočtena.

21.07.2023 2 z 5

Kronika špicla Kronika špicla Martin Beheim-Schwarzbach

Kniha mne tedy nenadchla, jak příběhem, tak i psaním autora. Podle udělených hvězdiček níže, jsem si myslela, že to bude zajímavější čtení. Příběh je o naprosto jednoduchém uvažujícím člověku a jak je výše napsáno, ducha mdlého. Ale nastupující fanatismus, propaganda fašismu a doslova "vymývání mozku" ( je to i mezi řádky psaním autora cítit), propadl a uvěřil tomuto fanatismu a stal se agentem gestapa a i zahynul rukou gestapa.

29.04.2022 1 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Přečetla jsem, ale už pokračovat nebudu. Zbytečně rozvláčně popsané a z druhou povídkou "Tichý jazyk", jsem při čtení bojovala...........kolik tam bylo postav a jak a kde je zařadit....... už ne.
I když jsem začala touto knihou ze série, s úmyslem že si pořídím celou sérií ........ na Oldřicha z Chlumu, pán z Dobronína prostě nemá. Nesedí mi vůbec hlavní postavy, jak starý písař Jiří Adam, nepřekonatelný a sebestřední Bakalář Petr, snad jen milá Rozárka. Je to, ale jen můj názor, každému se líbí něco jiného. Styl rozvláčného psaní mi nesedl.

23.02.2022 2 z 5

Báseň Báseň Oskar Davičo

Uuuf....... tak to byla velmi, velmi těžká četba !! Na to, že má kniha přes 500 stran, příběh - obsah této knihy, by se dal napsat na 100 stran. Opravdu velmi těžká četba, děj se vůbec neposunuje kupředu. Autor knihy napíše dvě tři věty a kolem toho mnoho stran ("omáčky"), nespočet přídavných jmen, přívlastků a jednoslovných vět....... o ničem. Knihu jsem četla dále, jelikož ctím zásadu dočíst knihu dokonce, ale hlavně proto, že jsem čekala, zda příběh bude stejně slabý, ne-li horší, či lepší.
Obsah děje je z druhé světové války, odehrávající se v tehdejší Jugoslávií. Hlavní hrdina mladý Mića ..... ten je mladý soudruh Svazu komunistické mládeže Jugoslávie - těžký Skojevec - "vymytý mozek" Dál se už ani nedá napsat o obsahu knihy, jelikož celá kniha je především o něm a jeho smýšlení a hlavně jeho odsuzování druhých, že žijí i v této nelehké době svým životem. Hlavně láska k ženám mu vadí...... nakonec ji také pozná.
Ale, abych nebyla jen v záporu, je tam i pár stránek, které se mi líbily .....domluva otce, ať se vzpamatuje, na ten jeho zarputilý přístup na život a hlavně jeho paličatost a správnost na "soudružství" Velmi s citem napsáno.
Knize dávám jednu * a to proto, že tak, či tak to mělo nějaký děj a hlavně za autorovy nespočet přídavných jmen, přívlastků ......... co ten dokázal ze sebe vypsat.

10.06.2021 1 z 5

Revolver na prodej Revolver na prodej Graham Greene

Příběh této knihy, je taková vlažná detektivka. Hned z úvodních stránek se dozvíme podstatné. Přistihla jsem se, že fandím vrahovi, vstup do života neměl jednoduchý.
Kniha ani špatná, ani nijak dobrá, takový zlatý střed.

26.05.2021 2 z 5