Čekání na krále

Čekání na krále https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8347/bmid_cekani-na-krale-X3Q-8347.jpg 4 85 10

V druhém dílu volné historické trilogie z doby poděbradské sledujeme další pohnuté osudy Marka z Týnce, hlavního hrdiny knihy Přede mnou poklekni. Román s výstižným a příznačným názvem Čekání na krále zobrazuje dramatické období našich dějin, kdy zemský správce Jiří z Poděbrad vyvíjí velké úsilí, směřující k tomu, aby se mladičký král Ladislav Pohrobek trvale usídlil v Praze a ujal se plně svého království. Avšak krátce poté, co se to Jiřímu podaří, král náhle umírá a český trůn znovu osiří. Vyvrcholením této linie románu je slavná volba Jiřího z Poděbrad za českého krále. Historicky věrné líčení složitého politického a diplomatického dění je v barvitém ději skloubeno se soukromými životními peripetiemi Marka z Týnce, nyní už rytíře a polního hejtmana Jiříkova vojska. Marek, který ztratil svou velkou lásku a byl po dlouhých šest let vězněm loupeživého rytíře Jana Koldy na náchodském zámku, dozrává v tomto díle v silnou osobnost. Román Čekání na krále znovu vychází ve Vybraných spisech národního umělce Bohumila Říhy.... celý text

javirgo
13.02.2024 4 z 5

Ve druhé části trilogie se autor již více zabývá historickými událostmi. Dějově je tato část i bohatší. Název Čekání na krále je příznačný. Marek dozrál a veškeré jeho konání je ve prospěch budoucího krále Jiřího z Poděbrad i když často na úkor svého soukromého života. Za mě až příliš velký hrdina. Poslední díl si rozhodně ještě přečtu

Leona333
06.01.2023 5 z 5

O trochu více působivější je druhý díl, kde je stále hlavním hrdinou Marek z Týnce... Již o něco starší a i moudřejší... Skrze jeho životní úspěchy i prohry, které zažil ve službách Jiřího z Poděbrad, do kterých se vrátil po šestiletém vězení na náchodském zámku, prosvítá i charakter - atmosféra doby. Tedy doby, kde je potřeba hájit zájmy země, zajistit vnitřní řád a mírový život s ostatními národy.
Bohumil Říha, napsal svého času velice kvalitní historickou trilogii, která je z pohledu dnešní doby, stále velice aktuální...

PREBURDA
22.09.2022 2 z 5

Ano, tento díl se četl o něco málo lépe, ale stále jsem v tom tápala a děj dávala dohromady. Opět jsem se přistihla, že knihu nedočtu, ale stalo se a dočetla ji. Hlavní postava Marek, mne v této knize doslova štval svou naivitou a neustálou představivostí Anděly. Až na to doplatil. V kariéře armády si však velmi polepšil. Třetí díl........už ani nechci číst :o(

Disk
15.05.2021 5 z 5

Zatímco první díl Říhovy poděbradské trilogie by mohl mít podtitul Mládí Marka z Týnce, druhý díl nazvaný Čekání na krále by se mohl jmenovat Zrání Marka z Týnce (v návaznosti na dvojromán Heinricha Manna Mládí a Zrání krále Jindřicha IV.). Zatímco minule byl Marek z Týnce mladíček, který teprve sbíral životní zkušenosti, ve druhé části dozrává v mladého muže ošlehaného životem. Prožil šestileté vězení, přišel o svou první lásku, soudí se o své dědictví a pracuje ve službách zemského správce Jiřího z Poděbrad, který je faktickým vládcem Českého království. Doba není úplně jednoduchá a Marek si navíc z dřívějších časů nadělal velké množství nepřátel. Bohumil Říha výborným způsobem pokračuje v líčení nevšedního života svého fiktivnho hrdiny, umně protkaného do skutečných událostí a čtenáři a čtenářky budou budou nadšeni dokonale vystiženou atmosférou. I když mě - coby současného moderního čtenáře - nejvíce oslovila, podobně jako v minulém díle, Markova psychologická drobnokresba a jeho lidství se vším, co k tomu patří.

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost nejdůležitějším létům vlády Jiřího z Poděbrad a začínajícím sporům s Matyášem Korvínem.

jprst
04.02.2020 4 z 5

Souhlasím s tím, že tento díl je poutavější než předchozí a opět oceňuji snahu autora držet se co nejvíce historických faktů.

jana14
11.12.2019 5 z 5

Druhý díl z trilogie o českém králi Jiřím z Poděbrad. Opět kvalitní román, ne jenom nějaké historické fantasy. Doporučuji.

alabra
19.06.2016 4 z 5

Druhý díl se mi četl lépe než díl první. I zde mi zpočátku vadilo nadužívání přítomného času, které narušovalo mé zažité vnímání dějů většiny knih. Je zde mnohem méně sentimentality, děj se více propojuje s historií naší země, což vítám.

Francoa
06.10.2015 5 z 5

Četlo se mi velice dobře a příběh byl ještě zajímavější než předchozí díl.Současný spisovatel by to napsal asi moderněji (milostné vztahy) a pod..Těším se, až si v místní knihovně vypůjčím další díl.Nechápu, jak tak pěknou pohodovou knihu někdo nedokáže dočíst.Třeba čtenářka Baauuu.

kapllu
29.03.2013 4 z 5

Náchodské vězení Marka nezlomilo, naopak ho vnitřně posílilo a upevnilo v něm čestnost a věrnost. Román si stále zachovává vyváženost mezi osobní a historickou rovinou, což je velké plus. Za další klad považuji i velmi krátce popsané nedůležité epizody (sblížení s Anežkou), protože tím Říha hezky ukázal, jak se asi ve středověku na vztahy dívali.