PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Po pár předešlých dílech, konečně klasické napínavé detektivní oddychové počtení, pana Vondrušky. I když každý z naší "party" vyšetřuje v jiných končinách, ve výsledku je to jeden velmi pěkný zamotaný detektivní příběh.

19.07.2022 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Příjemná, čtivá a napínavá detektivka od začátku až do konečného rozuzlení, psána jasnou, jednoduchou a srozumitelnou formou.
Do děje jsem byla doslova vtažena kapitánem Exnerem, jako bych ho prožívala se všemi postavami příběhu. Prostě knihy pana Václava Erbena a jeho kapitán Exner je pro mne srdeční záležitost.

02.07.2021 5 z 5

Kdybych tě našla Kdybych tě našla Ava Dellaira

Tato kniha je víceméně cílená a psaná formou pro dnešní teenagery. Příběh amerického mládí matky a její dcery, ve většině velmi podobný. Až závěr knihy je strhující, překvapivý a četl se velmi dobře, jinak tuctově psané. Hlavně vkládané mezi řádky názvy písní a kdo zpívá, (nevím, proč měla autorka potřebu toto vypisovat )........působilo to, při četbě rušivě !! Knihu jsem četla pro ČV. Můj šálek kávy, to tedy není.

13.01.2024 1 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Vítězslava Klimtová

Miloučká kniha o strašidlech, s krásnou předmluvou autorky, se kterou naprosto souhlasím. Po všech těch detektivkách, trilerech, "růžových knihovnách",jsem vzala do rukou knihu na jeden podvečer, která pohladí po duši. A ...... věřte nebo ne.....Zášupšáka doma mám :o)) a popis v knize, na tohoto domácího skřítka, naprosto sedí. :o))

22.11.2023 5 z 5

S čerty nejsou žerty S čerty nejsou žerty * antologie

Povídková kniha s více, či méně strašidelnými příběhy. Příjemné čtení, v čase dušičkovém.

22.10.2023 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštan, toť tvrdý podzimní plod. Uuuf......... a kniha byla podobná, to bylo trápení, se jí "provrtat". Žel, budu patřit do druhé skupiny čtenářů. Nastíněním první kapitoly, jsem si řekla juj, to bude mrazivé čtení, ale nestalo se. TOP Triller? Čtivá kniha, že z ní nebudu spát, že se od ní nebudu moci odtrhnout? Spíše naopak. Ještě jsem nečetla knihu, která má 130 kapitol, které většinou mají jen pár stran nebo i třeba jednu, působí to velmi rušivě, jelikož na sebe nenavazují. Autor jí vždy utne a hned skočí do jiné kapitoly a jiný děj...... pravděpodobně za účelem čtenáře držet v napětí, nevím. Zdlouhavě rozepsané, postavy samy o sobě mi přišly mdlé, jen snad kriminalista Hess, měl hlavu a úsudek, byť se na něj dívali přes prsty. Jak už tady bylo zmíněno, ani já jsem se ke knize nechtěla už vracet a pokračovat ve čtení. Ale motivace byla pouze, kdo z té spletité knihy vyjde jako vrah a jeho motiv. Kniha má jednoduchý a jasný, velmi pěkný přebal, za to dostává 1*. Obsah, však "převrtaný a neucelený" jako ten kaštan na přebalu. Za mě NE.

25.09.2023 1 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Knihu jsem četla na doporučení. Kdybych ji měla hodnotit jedním rázným slovem Ostraváka, větší ...... , ale napíšu, slušněji řečeno , větší "slátaninu" jsem dlouho nečetla. Nevím na jakou věkovou skupinu čtenářů je kniha cílená, ale za mě asi na dnešní mladou generaci, která má dnešní mobilní techniku doslova přirostlou k ruce a v knize je to hodně znát a hodně se to opakuje. Jako by to psal nějaký nevybouřený adolescent a prostřednictvím autorčina jména vydáno. Romantický příběh a cestopisný průvodce prostřednictvím osob příběhu v Kodaní? No, to tak v náznacích. A styl hygee, který tam šli "načichat" to jen namátkově. Ovšem co mě dostalo snad nejvíce a opravdu jsem byla v rozpacích, jak může autor napsat do knihy takový nesmysl......... událost na lodi a s ním spojené zranění .............. nikdo najednou nepoužije mobil k zavolání zdravotní pomoci, kapitán neví jak ošetřit, ani lékárnička na lodi není, vůbec je nenapadne plout ke břehu, až potom se vzpamatuje hlavní aktérka a přikládá papírové kapesníčky. .......... no neskutečné
Na knize je, akorát, lákavý pěkný jednoduchý obal a to i na ostatních vydaných v sérií. Kniha poputuje co nejdříve do knihobudky, nebo jí nechám schválně zapomenutou třeba v čekárně u lékaře. Knihy s pohlazením pro duši, které jsou s romantickým nádechem a hlavně po celou dobu rozvíjejícím se příběhem jsou např. Jana Eyrová nebo nedávno přečtená Vinice v Provence. Ale ne tento děs !!

31.08.2023 odpad!

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Novodobé české autory, popravdě moc nevyhledávám. Knihu jsem si vybrala na popud čtenářské výzvě. Příběh, který začal nesmírně poutavě a věřila jsem, že bude takto psán souvisle až do poslední stránky. Nestalo se. Kniha psaná formou teď.....potom co následovalo... a zase, než bylo, to co následovalo........... mě neseděla.
Příběh mladé ženy, která z mého pohledu ještě ani nedozrála ve svém věku dospělosti. Utíká sama před sebou, není schopna sama řešit své problémy, vrací se k domovu a tam také nachází, že každý žije svými životy a také......nechápe, není schopna komunikovat co jí tíži. Upíná se na svou tetu z dětství, ale i tam se po letech dovídá, o čem se nemluvilo. Vůbec celé to dílo a osoby v něm,na mě působily, že moc mezi sebou nekomunikovaly a měly mezi sebou hodně nevyřčeného a své boly si nesly ve svém nitru.

21.01.2023 1 z 5

Jablko nepadlo daleko od stromu Jablko nepadlo daleko od stromu Vlastimil Vondruška

Prémiový příběh v sešitovém vydání a za mě velmi zdařilý. Do pátrání se přidají děti Oldřicha z Chlumu. K čaji nebo ke kafíčku k podvečernímu oddechu, doporučuji. :o)

17.11.2022 5 z 5

Letní záhady Letní záhady Agatha Christie

Soubor krátkých detektivních příběhů. I když pod titulem "Letní záhady"........ do této dušičkové doby, pod lampou s dobrým čajem, tyto detektivní příběhy z této knihy určitě nezklamou.

17.11.2022 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Třicátý díl a naprosto souhlasím s Alex.rrr. Příběh fajn, příliš mnoho jmen i stejných, čtenář musí být velmi bystrý, aby věděl kdo je kdo. Rozuzlení příběhu jsem četla dvakrát, abych měla jasno, jak se to vše semlelo..........i když? Ale přesto, toto Vodruškovo kratochvílné čtení, nemůžu si pomoci, mám ráda.

03.11.2022 4 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Příběh vraždami posetý, zajímavě zamotaný a rozuzlení s přiznáním pomoci hravé manipulace. Opět musím napsat, že knihy mne baví, ale vadí mi, že se postavy nevyvíjejí a zůstavají stále na "mrtvém bodě".

31.07.2022 4 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Pěkná detektivka, klasika od pana Vondrušky. Nechybí "tradiční" opakující se popis hlavních postav. :o(( V tomto díle je velmi zajímavé rozuzlení vražd, tohoto detektivního příběhu. Moc mne mrzí, že postavy se stále dále nevyvíjí, při tolika již vydaných knih, této série.

04.06.2022 4 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Detektivní příběhy bratra Cadfaela, jsou nenáročně, čtivé historické příběhy. Autorka těchto příběhu nejen, umí prostým způsobem vykreslit děj, postavy, okolí a hlavně hlavní postavu bratra Cadfaela. Jednoduchým pozorováním a dedukcí řeší případ a někdy i velmi lišáckým způsobem, jako právě u tohoto prvního případu. I bez potoků krve jde napsat krásné detektvní příběhy.
Knihu jsem oprášila znovu po letech, a zařadila jsem ji do ČV.

09.03.2022 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť Peter Tremayne (p)

Tento detektivní příběh začne velmi jednoduše a na první pohled je i jasný vrah. Ale vše se začne zamotávat a na povrch vychází dlouholetá tajemství Araglinu. Příběh je zamotaný a o to více zajímavý.

05.03.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

"Tak to byla síla".......Už dlouho jsem nečetla, tak krásně emotivně procítěnou knihu. Nádherný, jedním dechem čtivý příběh od mladé africké spisovatelky. Úchvatná kniha !!!

26.02.2022 5 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Budu se opakovat, ale opět musím a velmi ráda napsat.......... čtivý, příběh velmi zapeklitý a propletený vraždami na různých místech, a lstivost těchto zločinů vede jen k jedinému pravému zločinu.................. který se však zajímavým nápadem a chytrostí Oty, neuskuteční.

12.12.2021 5 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Tento díl pana Vondrušky, patří k těm více zdařilým. Aspoň za mě. Opravdu čtivé, detektivně zamotané, vyřešení překvapivé. A hlavně děj se odehrává na Slovensku, než většina knih převážně v Praze a nebo na Bezdězu.

06.11.2021 5 z 5

Rubáš pro arcibiskupa Rubáš pro arcibiskupa Peter Tremayne (p)

Uf.... musím plně napsat a plně se ztotožňuji s tím, co napsal čtenář "Neo1tex"
Po přečtení prvního dílu, jsem si řekla, že se tedy dám do přečtení celé série se sestrou Fidelmou. Tak jako u prvního dílů i u tohoto, jsem se těžko začítávala. Autor knihy, si myslím, zbytečně kombinuje příběh se skutečnými dějinami. Kniha by byla čtenější, kdyby tam nebylo zbytečných dějinných přísad a co je při četbě nepříjemné, tak ta slova latinsky psaná, za mě zbytečná a ještě kurzívou. Např. proč "lecticula", když se může napsat nosítka? Když pominu vše, tak musím napsat, že detektivní příběh, je velmi napínavý do posledního písmene rozuzlení. Proto mě mrzí, že kniha takto svižně není napsaná celá.

31.08.2021 4 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Úžasný zamotaný a napínavý příběh od prvopočátku. Oldřich z Chlumu, Ota a Diviš .... neodmyslitelně se zabydleli v mém srdci, co postupně čtu tuto sérií.

05.08.2021 5 z 5