PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Nooo.......jestli toto útlé dílo je jedno z mála, naší současné a budoucí literární tvorby.....to tedy... "potěš koště", kam jsme to dospěli? :o((
Od prvních vět tolik, agresivity, cynismu, násilí, bezohlednosti, nadřazenosti, vulgarit, v chování všech postav v knize....a to vše psané formou vyjadřováním dnešní generace .....neskutečné.
Čím byla autorka inspirována?, nebo zda se probírala z alkoholového deliria?..... jinak si toto dílo nedovedu vysvětlit.
Jen snad poslední dvě kapitolky, byly snad trošičku lidsky napsány. Obálka knihy je naprosto úžasná, oproti textu v knize.

30.04.2024 odpad!

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Souhlasím naprosto s komentářem "soukroma". Tato kniha se tedy nečte lehce. Není to žádný Attenborough. Pro mě je tato kniha zklamáním. Při čtení se čtenář sice dozví něco málo o genialitě ptáků, ale je to psáno formou pozorování vědeckých odborníků ( nic mi neříkajících jmen a že jich tam je ). Autorka knihy, jakoby posbírala vědecké práce a pozorování odborníků a vytvořila knihu. Popisy na stránkách se často opakují....... je to nezáživná četba.

18.02.2024 2 z 5

Syn boha hromovládce Syn boha hromovládce Arto Paasilinna

Nechala jsem se ovlivnit hodnocením knihy. Asi půjdu proti proudu, ale humorná mi tato kniha nepřipadala. Taková nemastná, neslaná, vlažná, s prvky pohádky, báje.........prostě "smotané klubko" všeho možného, dané do příběhu. I když??.........taková Ronkailská psychiatrická léčebna, by se hodila ..... psychopatů máme dost.......

09.02.2024 2 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Jak mám knihy od pana Vondrušky ráda, tato mi nesedla, nějak se to vleklo. Příliš mnoho postav, až jsem se v tom vyprávění ztrácela. Až pomalu konec knihy měl spád a čtivost. Kniha nějak neměla tu "Vondruškovou jiskru". :o(

10.01.2024 2 z 5

Lovec zločinců Lovec zločinců C. S. Quinn

Čtivý příběh zasazen do středověké "morové doby". Vrah zabíjející oběti, ve skrytu obleku morového doktora........lovec zlodějů, přesvědčen dívkou, které se stalo příkoří tohoto vraha, pátrají společně po tomto pachatelovi.

Kniha se mi líbila, měla vše, co od knihy očekávat. Čtivá, historická, detektivní i tajemná.

20.12.2023 5 z 5

Utajené dějiny Spojených států Utajené dějiny Spojených států Oliver Stone

(SPOILER) Kooonečně kniha, která je brilantně a z velkou kuráži napsaná. Předkládá poctivý pohled na intrikářské mocipány Ameriky. Počínaje Trumanem až po dnešního velkodušného Bidena. Z mého pohledu největší šílenec byl Nixon a válečný šílenec Curtis LeMay, který vítal jadernou válku. Jen John F. Kennedy měl odvahu se "vymknout zajetých kolejí" a stálo ho to život. Tuto knihu bych doporučila jako povinnou četbu na středních a vysokých školách a těm, kteří chtějí vstoupit do politiky, nebo už tam jsou.

Některé výroky z výtahu knihy (... a že jsem si jich poznamenala hodně), které mne šokovaly:

Ještě jako senátor Harry Truman na půdě Senátu v roce 1941 prohlásil: "Uvidíme-li. že Německo vyhrává válku, měli bychom pomoci Rusku, a bude-li vyhrávat Rusko, měli bychom pomoci Německu, aby se jich navzájem pozabíjelo co nejvíce."

Albert Einstein později napsal: "V životě jsem udělal jednu velkou chybu - když jsem podepsal dopis Rooseveltovi a doporučil mu, aby se začaly vyrábět atomové bomby"

Přestože se Eisenhower jaderných zbraní kdysi hrozil, řekl britskému velvyslanci: "Dám přednost atomizaci před komunizací."
Všichni Eisenhowerovi nástupci v Bílém domě následovali jeho příkladu v tom, že vyhrožovali těm, koho vnímali jako nepřátele Ameriky, jakmile nechtěli přistoupit na požadavky USA.

Neskutečný výrok, šokující.... LeMay vítal jadernou válku jako nevyhnutelnost a boj, v němž má jeho země pozici jasného vítězství. Další příležitost se možná již nenaskytne. Hřímal proti ruskému medvědovi: " Pojďme mu uříznout nohu až po varlata. Anebo, když o tom tak přemýšlím, pojďme mu sebrat i je."

V projevu Kennedy povzbudil své posluchače, aby se zamysleli nad sovětským lidem z lidského hlediska - a vyzval k ukončení studené války: "Jaký mír to mám na mysli? O jaký druh míru usilujeme? Není to Pax Americana, vnucený světu pomocí amerických válečných zbraní. ...Pojďme se znova zamyslet nad svým přístupem vůči Sovětskému svazu..., je smutné ...si uvědomit, jak veliká je propast mezi námi. A nedokážeme-li své odlišnosti hned překonat, můžeme aspoň pomoci proměnit svět v místo bezpečné pro různorodost. Protože jedno je jisté: Naším nejzákladnějším společným poutem je fakt, že všichni obýváme tuto malou planetu. A všichni dýcháme tentýž vzduch. Všichni chováme v srdcích budoucnost svých dětí. A všichni jsme smrtelní."
S jeho zavražděním však byla pochodeň předána zpátky té staré generaci - Johnsona, Nixona, Forda a Reagana - , generaci vůdců, kteří byli připraveni systematicky likvidovat příslib Kennedyho a kteří této zemi vrátili zpátky války a represe.

Po knihách "Nezákonné války", "Co nesmíte vědět", "Dobytí Evropy Amerikou" ..... a další, které jsem kdy četla.... je tato kniha velmi poctivě napsána a doplněná historickými fotografiemi. Při čtení se nechce ani věřit, čeho všeho jsou schopni. Kolik nevinných lidí zbytečně zaplatilo životem v zemích, které si političtí fanatici vybrali pro své " humanitární akce". Je to neustálý zajetý propletenec, který se co dějiny dějinami USA stojí, samolibí intrikání, kteří si s celým světem hrají jako s panáčky na šachovnici a když ne!.., tak politickou snahou vyvolat války. Doporučuji k přečtení.

09.12.2023 5 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Tuto knihu jsem dostala od rodičů, v dobré víře že budu číst, asi v devíti letech. Jenže mě vůbec nebavila, asi proto, že je psána tou "staročeštinou". Raději jsem poslouchala vyprávění, babičky. Po letech jsem jí oprášila a krásně se začetla, a musím říci, že být dítě, tak by mne opětovně nebavila a zavrhla bych četbu jako takovou. Pohádky Boženy Němcové jsou "tvrdšího" rázu až někdy morbidní. Co mi však na nich vadí nejvíce, když po rozsáhlém vyprávění, se příběh nepřirozeně utne a vyprávění je náhlý konec. Každopádně si myslím, že v těch jejich knihách je vepsán nelehký život Boženy Němcové. Pohádkovější a mnohem krásnější jsou pohádky zfilmované na motivy některých z těchto známých pohádek.

27.11.2023 4 z 5

Zajímavá kniha. Geografický pohled na uskupení jednotlivých světadílů a států, které je neměnné a s tím spojená geopolitika. Zvláště mne zaujaly kapitoly Číny, Ruska a USA. Rozpínavost rádoby mocností, se stále po staletí děje a neustává, nic nového. A málo co na Zemi, tak už i si "kastují" Vesmír.

07.05.2023 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha z povinné četby na střední škole (aspoň v mých školních letech), Pro mě čtecí premiéra a výzva, jelikož tehdy jsem vypisky ke knize opsala od spolužačky.:o) Nevím které vydání kdo tady četl a zda překlad knih je stejný (četla jsem překlad knihy z roku 1967), ale nemohu napsat, že by to byla úžasná čtecí kniha. Nemohla jsem se do ní začíst , psaná formou "cukrovanými, podlezavými, aristokratickými slovy" postav, které se v knize nacházejí. Svými obrovskými monology podlézavosti a patolízalstvi, vynikal pan Collins. Snad jediná normální postava v této knize , byl otec, pan Bennet. "Červená knihovna" 18. století, klasický příběh lásky, na tu dobu, kdy kniha byla spisovatelkou napsána, asi bestseller. Můj šálek kávy to tedy není.

14.03.2023 2 z 5

Celou sérií čtu znovu po dlouhém čase a musím napsat, že tento díl se mi mnohem více líbí ve filmovém zpracování, je mnohem kouzelně, lehce hororově napínavější. V knize je nějak vše překombinované.....hlavně v Chroptící chýši, zdlouhavé a zbytečně zapletené........do toho všeho ještě vtažení a běsnění Snapa a nevědoucího Popletala. Pohled na knihu, po letech je jiný, než když byl čten poprvé.

03.03.2023 4 z 5

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Film s Vladimírem Dlouhým, byl velmi pěkný, ale kniha se mu nevyrovná.
Velmi silný, hluboký autorův příběh !! Jeho sudičky mu naplánovaly nelehkou životní pouť, v podobě těžké nemoci. Víra, vnitřní touha, obrovské odhodlání, i když stále musel překonávat další a další překážky, mu dodávaly sílu si plnit své sny a nevzdat to. O to více ho to posilovalo, jít si za svým i přes těžkou nemoc. Kamarádství, kuráž, kterou dokázal dospělým a pochopení obou rodičů, byl pro něj další odrazový můstek, pro jeho osobní sebevědomí, touhy k překonání všeho.
Nic není nemožné a naděje umírá poslední. Krásná kniha, doporučuji.

14.01.2022 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Úžasný, napínavý příběh. O to zajímavější, že na celém pátrání se podíleli jak Ota, tak Diviš. A museli si při pátrání, opravdu dávat velký pozor, poněvadž léčka, byla na ně a celou českou družinu podle "upletena".
Ale nevyšlo to. :o)

22.11.2021 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Příběh dvacátý a jubilejní, tentokráte velmi, velmi povedený. Všichni rodinní známi z minulých dílů jsou pozvání na zimní adventní sešlost na hrad Bezděz ........... a budou se dít věci. Do pátrání se zapojí i děti Oldřicha z Chlumu. Čtivý a napínavý příběh.

25.10.2021 5 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Bravůrně napsaný detektivní příběh a řekla bych velmi akční, napětí, zápletka a co se vražd týče se pan Vondruška "odvázal", žádná nuda........ trošku jsem si přála, aby opravdu nyní neobvykle, než tradičně muž, vraždila žena ze msty, ta panna :o)))

12.08.2021 5 z 5

Návrat k lásce Návrat k lásce Ludmiła Marjańska

Občas si přečtu knihu z knihovny mých rodičů.
Jednoduchý příběh ženy. Vdaná, vědkyně, která má možnost jet na rok do "velkého světa", Ameriky. Ženy, která v sobě samé, hledá minulost, přítomnost a formuje, co vlastně chce a utváří svoje "Já". Kniha vydaná v 70. letech.......mě se líbila.

27.03.2024 4 z 5

Cizinec z Cornwallu Cizinec z Cornwallu Liz Fenwick

Chvíli mi trvalo, než jsem si navykla jakou formou je kniha psaná.

Poetický příběh, život dvou žen..........každá má svoje tajemství, o kterém jedna o druhé neví, a do kterého promlouvá i třetí osoba, která se náhodně objeví.
Pěkné "tajné" čtení.

25.03.2024 4 z 5

Návrat čmeláků Návrat čmeláků Dave Goulson

"Kterak malý kluk od dětství, "bádal" a vytvářil si vlastní vztah k přírodě." Tak bych zhodnotila knihu tohoto autora, která je od prvopočátku takto napsaná. Od knihy jsem čekala něco jiného.

14.02.2024 2 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Lexikon ohrožených druhů strašidel lesních, lučních a domácích 1. Vítězslava Klimtová

Miloučká kniha o strašidlech, s krásnou předmluvou autorky, se kterou naprosto souhlasím. Po všech těch detektivkách, trilerech, "růžových knihovnách",jsem vzala do rukou knihu na jeden podvečer, která pohladí po duši. A ...... věřte nebo ne.....Zášupšáka doma mám :o)) a popis v knize, na tohoto domácího skřítka, naprosto sedí. :o))

22.11.2023 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Pěkné čtení, ale nějak tomu chybí ten "Vondrušovský šmrnc", jako když začal sérií psát. Poslední dvě kapitoly knihy jsou snad nejakčnější. Jinak, pěkné pohodové čtení.

11.08.2023 4 z 5

Zpověď bratra Haluina Zpověď bratra Haluina Ellis Peters (p)

Krásný příběh. Vždy mě každý příběh s bratrem Cadfaelem vtáhne do knihy, abych jej prožívala se samotnými aktéry. V tomto příběhu je vše a konec je velmi zajímavý, krásný a zároveň velmi smutný. Ellis Petersová a její historické detektivky s bratrem Cadfaelem jsou pohlazením po duši.

19.03.2023 5 z 5