postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

Ultramaratonec Ultramaratonec Charlie Engle

Kniha o "běžci", která není o běhání. Za mě dobrý. Přečteno během víkendu a nelituji, že jsem to otevřel a přečetl. Charlie Engel má jistě co říct a to, co v běhání dokázal je obdivuhodné.

18.12.2018 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Nad tímto komentářem jsem dlouho přemýšlel. S odstupem pár dní od dočtení jsem se rozhodl pro 2 hvězdy. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Kniha je čtivá a odsýpá to. Ale po dočtení jsem se nemohl zbavit pocitu, že snad některé stránky chyběly nebo jsem je nechtěně přeskočil. Nerozumím, proč autor vkládal do knihy ty mezikapitoly. Čekal jsem, že se ty postavy nějak objeví v ději. Ale to se vůbec nekonalo. Trošku škoda, že více nebyly rozebrány postavy "nových bohů". Ačkoliv ony nebyly dostatečně rozebrány ani ty hlavní. Celkově z toho mám dost rozporuplné pocity. Škoda, po prvních cca 100 stranách, které sice byly strašně rozvláčněné, jsem doufal, že o to větší jízda to bude v závěru. Nebyla.

17.12.2018 2 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Treti Zemeplocha. A je to jak na houpacce. Prvni kniha (Barva kouzel) nic moc. Pak Muzi ve Zbrani (dobry, bavilo). A ted tato. Puvodne jsem mel v planu dat jen dve hvezdy. Ale nakonec necham tri. Za Smrte a Zuzanku (KVIK). Osobne z teto knizky mam pocit, ze kdyby byla rozdelena na dve casti, kdy jedna by vypravela pribeh Hudby s kamenim, a druha osudy Zuzanky a Smrte, bylo by to lepsi a zazivnejsi. Prave pribeh o Hudbe s kamenim tu knizku z meho pohledu strasne srazel. Bylo to nezazivne a strasne roztahane. Obcas ze zacatku to zachranovaly naznaky na "rockove" legendy, ale i toho uz byl clovek za chvili presycen tak, ze dalsi narazky uz vypadaly strasne nasilne a spise mi prisli ke skode nez k uzitku.

05.12.2018 3 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Moje druha kniha ze Zemeplochy (prvni byla Barva kouzel). Ac jsem myslel, ze uz se k Pratchettovi nevratim, musim rict, ze to nebylo spatne a cetlo se mi to velice dobre. Tak treba zkusim dalsi...

05.12.2018 4 z 5

Příjemný satirický humor (trochu mi připomenul Z. Šmída), u kterého se asi nebudete smát, až se za břicho popadat, ale rozhodně nebude litovat. Jen je asi potřeba mít aspoň lehké znalosti problematiky a historie. Pak si myslím, že máte o zábavu postaráno.
Btw: pár krátkých úryvků použito při přednáškách pro stř. školy o Čs. legiích. :)

29.10.2018 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Druhá kniha dle mého názoru lepší první. Vzhledem k tomu, že čtu hlavně na cestách a v MHD, tak těch (téměř) tisíc stran je šílené na tahání (pevné vazby od nakl. Triton). Nicméně horší bude asi čekání na další díl(y). :(
*** POZOR - MOŽNÝ SPOILER ***
Co se týče Kvotheho, tak ten kluk mne v některých pasážích strašně štval svým chováním (pobláznění Dennou), ale pak mne zase mile překvapil (pobití banditů a falešných Ruhů). Souhlasím s názorem níže, že první část měla zústat součástí první knihy. Ta část knihy, kde byl Kvothe v říši Fae byla pro mne stráááášně utahaná a nudná. Nicméně předpokládám, že bude mít pro další vývoj významný dopad (setkání s Ctaehem).
Závěrem - velmi by mne zajímalo, kolik ještě knih má Rothfuss v hlavě, vzhledem k tomu, kde druhá kniha skončila.

29.10.2018 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Moc pěkně zpracovaná fantasy. Ač teda dlouhá (to jsem ještě neměl v ruce druhý díl :) ), tak příběh pěkně odsýpá a čte se to svižně. Nicméně v některých místech mě hlavní hrdina (Kvothe) pěkně šte, protože se chová naprosto hloupě (nemyslím to jako kritiku knihy, pouze konstatuji). Rothfussův svět, postavy a atmosféra má rozhodně něco do sebe.

15.10.2018 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Ke knize jsem se dostal nahodou na doporuceni od kolegyne. Prvnich cca 80 stran to bylo takove ... ehm ... nijake. Nejak jsem se do toho deje nemohl dostat. Ale pak se to docela rozjelo a ja to behem chvile docetl.
Gaiman ma rozhodne zajimave napady. Myslenka alternativniho "Londynu" mi prijde paradni. Rozhodne by ji mohl rozvest i dal a dat prostor dalsim postavam. Prostor na druhy dil v zaveru knizky tam urcite byl.
A postavy najemnych vrahounu Croupa a Vandemara maji neco do sebe. Dival jsem se i na kousek toho serialu BBC, ale tam se jim ty postavy moc vychytat nepovedli. Urcite si to pred prectenim nepoustejte. :)

25.05.2018 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Za mne super knizka. Do deje jsem se dostal ihned a drzela me az do konce. Film prisel az po precteni, takze muzu (opet) rict, ze kniha je proste lepsi. Brown tady pracuje s fakty a domnenkami tak obratne, ze vam ty veci vlastne davaji smysl. A to sifrovani, to melo neco do sebe.

17.05.2018 5 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Nemuzu si pomoct, ale nektere situace mi pripadaji, ze se jiz deji. Takze ta blizka budoucnost, kterou Grant zminuje, se nam blizi mozna rychleji, nez si sam autor myslel. Btw: kniha byla napsana v r. 2003. Jde to rychle. :(

17.05.2018 4 z 5

Zmrdi, vohnouti a my Zmrdi, vohnouti a my D-FENS

V podstatě se jedná o několikero D-FENSových weblogů. A tak se ta kniha musí brát. Ona totiž postupem času ( v některých místech) utíká aktuálnosti. Na druhou stranu, některé pasáže tesat do kamene. Ty budou platit vždy, protože zm*dů se nezbavíme. Nikdy.

09.05.2018 4 z 5

Hráči Hráči Karel Poláček

Hrajete v karty? Hrajete Mariáš? Pak je to kniha pro Vás. Milý, nevtíravý, ale přesto zábavný Poláčkův humor, který je zabalen do karbanického prostředí. Většina příběhů nebo aspoň hlášek se musela minimálně jednou přihodit každému, kdo si někdy Mariáš zahrál. Tam jdou vidět léta praxe, dřiny a odříkání nad volbou barvy.

09.05.2018 5 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Uf. I přes varovné recenze níže jsem se do toho pustil. Chyba. Tahle kniha byla ... divná. První část byla úplně mimo. Popis období ekonomického úpadku, který v podstatě neměl vliv na misi k druhé rámanské lodi, naprosto zbytečný. Stejně tak jako některé další příběhy postav. Výběr kosmonautů pro tak důležitou misi, že by byl tak neskutečně stupidní - tomu jsem nemohl uvěřit až do poslední strany. Navíc konec naprosto nijak uzavřený. To, jak skončila některá část posádky vůbec nebylo zmíněno. Tohle prostě není Clarke. První kniha byla super, ale tohle ... Dost silně zvažuju, jestli se do třetího dílu pustím. Nevím, jestli na to mám odhodlání.

07.05.2018 2 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Tu knihu jsem chtěl přečíst. Ale ten styl, jakým je napsána, kdy se skáče od prózy, přes dokumentární popis až k "novinovým útržkům" mi přišel divný a vůbec mi to nesedlo. Byl to spíše boj to dočíst, vzhledem k tomu, že konec jsem znal již z učení na maturitu.

18.04.2018 2 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Klasika žánru a tak jsem se ke knize dostal vlastně i já. Docela "šokem" (v dobrám slova smyslu) pro mne byl fakt, že kniha byla napsána koncem 19. století a vlastně se v tomto období i odehrává.

Psáno na tanku Psáno na tanku Grigorij Ivanovič Peněžko

Přečteno. Místy to snad není úplně čtivé, ale příběhy a osudy "prostého" vojáka na začátku "Velké vlastenecké války" fanouška vojenské historie určitě zaujmou.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Spousta lidí v mém okolí četlo nebo čte Pratchetta. Musel jsem to zkusit tedy taky. Začal jsem tedy první Zeměplošskou knížkou a ... Neoslovilo mne to. Nevím, asi mi ten humor nesedí nebo já nevím, čím to je. Dočetl jsem to celé, ale momentálně asi nemám chuť s Pratchettem pokračovat. Snad v budoucnu zkusím další. A snad jedině kvůli postavě Smrtě (je to správně vyskloňováno?), protože to byla na celém příběhu asi nejzajímavější postava.

18.04.2018 2 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Pro člověka, který se v osudech národa českého lehce orientuje a zajímá, má kniha hromadu vtipu a lehkého humoru, pro Šmída tak typického. Aneb není nad to, když berete sebemrskačství s humorem. :)

18.04.2018 5 z 5

Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Zdeněk Šmíd

První díl byl parádní. A tenhle by dostal taky 5*, nebýt konce. Vzhledem k autorovým osudům ... Byl to záměr? Vize budoucnosti?

18.04.2018 4 z 5

Pro každého vodáka by tato kniha měla být "must have/read". Bývaly časy, kdy jsme si na vodě z knihy předčítali. Šmídův nevtíravý humor je neuvěřitelně vtipný. Pro člověka, který jezdí pravidelně a popisovaná místa zná, má kniha úplně jiný náboj. Vodák píše o vodácích. S humorem.

18.04.2018 5 z 5