PollyFrank PollyFrank komentáře u knih

24 dní do Vianoc 24 dní do Vianoc Michala Ries

Myslím, že nič nielen vianočnejšie, ale ani zábavnejšie, priam iskrivo bláznivé, som tento rok nečítala! Táto kniha je vianočné MUST-READ!!! Okrem zábavy ponúka tiež správnu dávku dojatia, romantiky a áno...tak trochu aj gýčových vianočných svetielok :). Presne v tej miere, v akej to má byť!

16.12.2022 5 z 5

Svet sa zbláznil, keď nás dvoch dal dokopy Svet sa zbláznil, keď nás dvoch dal dokopy Denisa Hoffer

Priznávam, keď som zbadala, aká je to bichľa, zľakla som sa, že sa toho na mňa vysype až príliš veľa, ale opak je pravdou. Jeden z dôvodov, prečo sa Deniske Hoffer nedá uprieť talent je fakt, že má výborne vybudovaný dej, ktorý sa rozvíja postupne a že mu dominujú dva (povedzme že tri) základné zvraty, z ktorých druhý som ani náhodou nečakala. Simon bol komplikovaný muž (čo je mierne povedané) a Naďa zasa žena, ktorá mi prišla aj napriek vekovému rozdielu o dosť vyzretejšia – z kombinácie ale vyplynuli mnohé nedorozumenia, iskry a neustávajúca dynamika dvojice. Mimochodom, ani si nespomínam, kedy som čítala knihu, kde by bol vek hrdinov tak ďaleko od seba a toto beriem iba pozitívne, pretože nemusí byť všetko šablónovité a niektoré ženy to tak skrátka majú. Nakoniec prišlo aj na čistú romantiku, ale v originálnom šate. Ak by som mala čosi spomenúť aj z opačného súdka, tak možno iba to, že som si občas v hlave zamieňala slovosled za trochu prirodzenejší, ale to je vec vypísania a toto je predsa debut! Príbeh som si naozaj užila!!!

20.03.2022 5 z 5

Démonov anjel Démonov anjel Michaela Ella Hajduková

Ak by mali všetky erotické romány natoľko silný príbeh a krásne myšlienky, nikto by viac erotiku v literatúre nepovažoval za menejcennú. Myslím, že týmto som dokonale vyjadrila svoje pocity zo záverečnej časti duológie. Príbeh mi priniesol túžbu, zimomriavky, strach, zúrivosť, aj nejaké tie slzičky z dojatia. Koniec, ktorý nemôže sklamať, veď ešte aj epilóg je výnimočný

22.05.2020 5 z 5

Nocte Exeo Nocte Exeo Peter Jelínek

Peter Jelínek je pre mňa jeden originál! A aj túto „jazdu“ naprieč rôznymi univerzami :D v steampunkových kulisách som si náramne užila. Myslím, že jeho štýl písania dokonca viac sedí na takéto kratšie, akciou nabúchané kúsky, než na celé romány... tým však nechcem povedať, že románom pohrdnem. Okrem rýchleho spádu a pôsobivých, niekedy až fantasmagorických príšer, ktoré sa kde-tu nečakane vyskytnú, je tu tiež ten charakteristický humor, vďaka ktorému hneď viete, že toto je Jelínek. Osobne sa mi asi najviac páčil „Návrat múmie“ - napríklad aj kvôli neodolateľnému kanálovému slangu, ktorý pochytila prastará kráľovná Hator-Kamun-Kamun, keď sa delila o telo s mladou prostitútkou :D. Je to celé veľmi surové, trochu nechutné („Dekapitácia a deratizácia v jednom!“ - ako zaznelo v knihe :D) a neviete sa od toho odtrhnúť!

13.03.2024 5 z 5

Candy Candy Baja Dolce

Z Habibiho som bola nadšená, bola to pre mňa kniha, ktorá ma svojho času zoznamovala tak celkovo so žánrom „dark romance“, no Candy, ten sa mi páčil ešte o kúsok viac – prišiel mi akýsi príťažlivejší (myslím celý príbeh), ľudskejší a vlastne aj osudovejší, keď si preberiem, ako sa naša ústredná dvojica postupne dostávala do vzájomnej osobnej zóny ;). Taktiež mi nejde nepodotknúť, že je to príbeh, ktorý môže otvoriť oči ľuďom, ktorí majú tendenciu pestovať si predsudky. Hlavní hrdinovia, X dievčatá, „matky“... boli nesmierne odlišní a zároveň rovnakí ako my! Moja predstavivosť je zaliata ultrafialovou! Už sa neviem dočkať záveru trilógie!!!!!!!

07.12.2022 5 z 5

Hriechy mocných Hriechy mocných Eva Ava Šranková

Toto je taký zvláštny príbeh, ktorého stavbu veľmi oceňujem. Pretože na jednej strane ide o ľúbostný román, oddychový, aj keď dramatickosť rozhodne nechýba a na druhej prináša veľmi reálny pohľad na život ženy v období, v ktorom by sa žiadna z nás nechcela ocitnúť. O najmenších podrobnostiach každodenného prežívania ani nevraviac. Ja by som to zhrnula – zabavím sa, aj sa niečo naučím. A keď mi kniha prinesie nové poznatky, som veľmi spokojná.

17.06.2022 5 z 5

Zadrž dych Zadrž dych Michala Ries

Román mi prišiel ako dokonalá sonda do duše zranenej ženy, ktorá robí všetko preto, aby ukázala svetu, že ju nezlomil. Mnohé Marínine myšlienky som ako žena plne chápala, jej cestu som jej uverila a hoci som ju zo začiatku možno tiež trošku súdila, napokon som porozumela, prečo prežila mladosť spôsobom, akým ju prežila. Nesúďte knihu podľa obalu – je asi najväčšie posolstvo tohto príbehu, čím myslím – Nesúďte ľudí, kým neviete, čím si museli prejsť. Nečakajte rýchle dejové tempo, je tiež možné, že Marínin hlavný problém vcelku skoro odhadnete... no aj tak je to nesmierne hĺbavý, podnetný, nepresladený a silný príbeh, ktorému nič nechýba. Marína (aj celý jej babský gang!) si získala moje sympatie. Bola uveriteľná a mala krásne srdce. Ani si nepamätám, kedy naposledy som nejakej knižnej hrdinke tak veľmi priala happyend!

09.03.2022 5 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Dark romance, od ktorej nemôžete čakať iba drsný jazyk a drsnú erotiku – prekvapenia prichádzajú ako na bežiacom páse a nenechajú vás vydýchnuť. Tento príbeh sa právom stal plnohodnotnou knihou. Určite ho odporúčam dospelým čitateľkám, ale veľkým plusom je, že aj napriek kontroverznosti hlavná hrdinka neprichádza o dôstojnosť! Rande s Habibim u mňa dopadlo na jednotku!

19.02.2021 5 z 5

Rebelka Rebelka Jana Pronská

Aj keď doteraz som najviac zbožňovala Janičiarovu ženu, mám pocit, že teraz je pre mňa práve Rebelka Jankinou najobľúbenejšou knihou. Napínavé finále finále neobvyklého príbehu mi vyvolalo zimomriavky na chrbte. A myslím to doslova.

08.02.2022 5 z 5

Izabela a jej lásky Izabela a jej lásky Eva Ava Šranková

Musím hneď na začiatok priznať, že francúzske dejiny sú asi moje najmenej obľúbené, o storočnej vojne ani nevraviac, ale na druhej strane, klobúk dole nad autorkinou podrobnou znalosťou nielen doby, ale aj bežného života, či módy. Ak teda Francúzov a všetko s nimi spojené obľubujete, budete nadšení. Kniha ma napokon dostala. Do popredia vstúpili Izabeline ľúbostné peripetie a sledujúc jej postup v hierarchii šľachticov, som sa nevedela od príbehu odpútať. Nakoniec som si udržala zaujatú pozornosť až do trpkosladkého konca, ktorý musím skutočne oceniť, pretože patrí k tým, ktoré vás takpovediac zdvihnú zo kresla. Ešte nejaký čas ma bude mátať.

05.10.2021 4 z 5

Azaelov pád Azaelov pád Ivica Ďuricová

Päť autoriek a jeden príbeh. Keďže nejde o žiadnych nováčikov na poli našej literatúry, neobávala som sa, že by som neprišla na chuť ich štýlu, obávala som skôr akčnej stránky príbehu, pretože toto nie je moja šálka kávy. Aké bolo však moje prekvapenie, keď som si uvedomila, že práve divoký „rozbeh“ a striedanie akcie za akciou je to, čo ma s napätím drží nad knihou...! Dokonca sa trochu vyhnem väčšine, ale mňa nevyčerpalo, že som sa opäť ponorila do pandemických problémov, ktoré sú stále vysoko aktuálne. Práveže mi to prišlo zaujímavé, v istom zmysle ako alternatívny pohľad na danú vec. Celkom výnimočne (zasa vzhľadom na moje preferencie) som mala takmer do konca pocit, že vôbec nepotrebujem romantickú linku. Nedokázala som sa zbaviť dojmu, že práve vtedy cítim tých päť kreatívnych duší, ktoré sa však snažia držať sterilnejšej a predvídateľnej romantiky, aby si náhodou vzájomne nevybočili z vytýčených cieľov. Bod, kedy som Rosalie a Sebovi konečne uverila city, prišiel až krátko pred záverom... ktorý bol mimochodom dramatický a prepracovaný!

24.08.2021 4 z 5

Jedovatým perom Jedovatým perom Nina Frisby

Čítať túto knihu bolo ako sledovať nejaký veľmi „šik“ a svieži moderný seriál, ktorý sa postupne stáva vašim guilty pleasure. Trojica hlavných postáv bola zaujímavá a naše hrdinky mali tak akurát „hviezdny“ život, aby som mala chuť niekedy si to s nimi vymeniť, no na druhej strane, občas sa dostávali do (aj úsmevných) situácií, ktoré ukazovali mieru pozlátka a „nafukovania“ každého zážitku, ktorý instagramerka spracuje. A do poslednej chvíle som netušila, čo je motiváciou autora ohováračského blogu, čo je veľké plus.

13.08.2021 5 z 5

Zimný palác Zimný palác Michaela Ella Hajduková

Bola som zvedavá, ktorá dejová linka ma zaujme viac. Cárske Rusko? Komunistické Rusko? Súčasnosť? Hoci tomu okolo roku 1970 som najprv nevedela prísť na chuť, keďže som si vopred vravela, že táto doba ma nezaujme, ešte aj tu bol opak pravdou a po prvotnom váhaní ma osud odvážnej Taťjany, ktorá draho platila za svoj zmysel pre spravodlivosť, pohltil. Súčasná Tatiana našla zápisky tých ostatných dvoch a preniesla ma do minulosti krásne plynulo a sugestívne. Mimoriadne oceňujem, že sa konečne niekto nezameral iba na Anastáziu Romanovovu, ale priblížená nám bola láskavá a obetavá Tatiana, cez ktorej slová sa nedá vyhnúť aspoň zovretému hrdlu, keďže od začiatku vieme, kam to celé speje. Je to skutočne silný príbeh, ktorého posledné stránky (prekvapivo dynamické) na mňa hlboko emotívne zapôsobili.

26.05.2021 5 z 5

Horkosladké esencie Horkosladké esencie Baja Dolce

Baja Dolce je spisovateľský chameleón! Navrhnite jej akýkoľvek žáner a ona prijme výzvu a vykreše z neho skvost! Nemyslela som si, že by ma HSE nechytilo, pretože sa mi páčila aj trilógia Placebo, ale že sa mi bude páčiť až tak veľmi!!!... Prekvapilo ma! Spisovateľ by mal aspoň o máličko „vyrásť“ každým dielom – postupne predsa naberá autorské skúsenosti – a Baja po debute s trilógiu vyrástla na Pani spisovateľku! Kniha ma prekvapila nádherne magickou atmosférou a esenciou nežnej romantiky, ale tiež tým, ako miestami pripomínala až rodinnú ságu Gillovcov, v ktorej si každá žena niesla svoj vlastný príbeh, ktorý až postupne začínal dávať zmysel a zapadať do príbehu ďalšej Gillovej. Neočakávané, ale nenásilné zvraty, ma nútili obracať stránku za stránkou a stáli ma nejeden deň, kedy som nerobila nič iné!

23.12.2020 5 z 5

Nevyslovené Nevyslovené Kristína Ježovičová

Priznávam, skončila som v slzách. Rozrušená, roztrasená a zároveň s pocitom, že som prečítala výbornú knihu. Kniha je totiž spracovaná drsne a priamo a zároveň citlivo. Ak vám to znie ako oxymoron, prečítajte si to. Nejde o nezlučiteľnosť, pretože aj keď príbeh vyloží situáciu, v ktorej je Fredy, na stôl bez príkras, zároveň si myslím, že v sebe skrýva silnú nádej a osôbku, ktorá práve prežíva jemu podobné peklo, naozaj môže povzbudiť k tomu, aby prehovorila. Nebola mi ľahostajná ani Viola, hoci môže na prvý pohľad pôsobiť sebecky. Podľa mňa to dievča chcelo byť iba zúfalo milované, pričom nevidelo lásku, ktorej sa jej už dostávalo. ... Rozoberá sa tu téma, o ktorej musíme vedieť a musíme o nej hovoriť! Je veľmi dobré, že kniha vznikla!

16.11.2020 5 z 5

Krízový plán Krízový plán Michaela Zamari (p)

Vtipný, svieži, pohodový štýl... A Miky ako knižný hrdina je ideál na platonické zaláskovanie. Jeho večné slovné prekáračky a žartíky s Deou ma nie raz nahlas rozosmiali. Ak by som to mala zhrnúť – príbeh vo mne vyvolal predovšetkým pohodu. „Videla“ som pred sebou útulný byt s terasou snov, príjemne veselé letné večery vo dvojici, pre budúcnosť namotivovaných hrdinov, dve usmiate mladé tváre... skrátka, perfektná kniha na zábavné, romantické a aj trochu napínavé zakončenie letnej sezóny. Mnohé hlášky medzi ústrednou dvojicou boli také živé, prirodzené a vtipné, až som si ich mala chuť zapísať. Rozhodne budete všetci túžiť po kamošovi ako je Miky, ten chlap proste nemal chybu!

17.09.2020 5 z 5

Zabudnutý vesmír Zabudnutý vesmír Anton Stiffel

Udivilo ma, ako veľmi som si jednotlivé poviedky užila. Mnohé z nich na seba nadväzujú a spája ich bezmocnosť aj opatrná nádej ľudí, ktorí už nemajú možnosť návratu na Zem, alebo hľadajú „stratený Raj“, Letnú planétu, mimozemský experiment, na ktorom sú ľudia šťastní a zdanlivo neohrození. Vnímala som, ako sú príbehy úžasne prepracované, resp. že sú plnohodnotným sci-fi, ktoré si získa každého nadšenca, ale čo k nim ťahalo mňa, bola práve ľudskosť a vzťahy v popredí, pretože hrdinov takmer vždy ovplyvnilo nájdenie osudovej lásky. Z toho dôvodu sa mi čítala rýchlejšie ako som očakávala (sci-fi si „dám“ ozaj asi tak raz za rok), hoci som si na ňu mienila vyhradiť vyslovene čas... na druhej strane, až posledné tri poviedky som preletela a hľadala hlavne pointu. Dôvod? 525 strán - a napokon moja náhla únava zo žánru. Asi by som prijala rozdelenie na dve knihy ako jednu bichľu, keďže ide o špecifické témy, ktoré skrátka musia čitateľa zaujímať. Netvrdím ale, že sa k nim nevrátim, sústredená, pretože ma poviedky v dobrom prekvapili!

31.07.2020 4 z 5

Le Sabotage Le Sabotage Peter Jelínek

Peter Jelínek ostal verný steampunku, okorenil ho o výbušniny, mraky akcie, dávku vtipu a zvrhlosti a dej, v ktorom nie je jediné hluché miestečko. Táto kniha je jedna šialená jazda, pri ktorej sa nemôže nudiť žiaden čitateľ-dobrodruh.

11.05.2020 5 z 5

Sudička zo severu Sudička zo severu Michaela Ella Hajduková

Ako to už pri Miške býva, opäť nám naservírovala mix rôznych žánrov. Fantasy, detektívka, množstvo severskej mytológie, či osudová romanca... a to všetko nakoniec zázračne zapadlo do seba. Pričom nie je núdza o menšie, či jedno obrovské, prekvapenie. Navyše, dopriala mi zasnežené atmosférické čítanie, popri ktorom som doslova cítila studený vzduch v pľúcach a očakávanie, ktoré sa ma zmocňuje iba v tú konkrétnu chvíľu predtým, ako sa skutočne rozsneží :).

27.12.2023 5 z 5

Ten ľavý Ten ľavý Baja Dolce

Romantickej komédii dominuje ako hlavná postava uletená Valentína, no je tu aj jej staršia sestra Valéria, nezabudnuteľná tetka Milenka, zvedavé mamičky, okukujúci oteckovia, Boris s pivným bruškom a mnoho iných postáv a všetci spolu vytvárajú doslova „feelgood“ román, z ktorého cítite makové torty, hrejivé slniečko, lattéčka, klebety a voľnosť. Aj samotnú „makovú“ kaviareň beriem ako rovnocenného partnera k postavám, tiež by som v nej stále vysedávala. To, čo robí tento príbeh tak príťažlivým, je okrem deja aj fakt, že sa Baji podarilo dokonale opísať mikrovesmír malých starostí, radostí a drám, v ktorom obyvatelia jedinečných Makov žijú. Bezstarostnosť však končí v momente, keď sa objavia dva zásadné zvraty, z ktorých jeden by som teda neuhádla ani náhodou a pekne vo mne hrklo, keď sa objavil. Priznám ale, že aj keď prvý sa dal uhádnuť, ako to celé skončí, som sa už zasa ani neodvážila hádať. Aby som to však zhrnula - na tejto knihe mi nič nechýba, popri ostrej Baji mi veľmi sedí (možno aj viac) aj romantická Baja.

26.11.2023 5 z 5