PolarBee PolarBee komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Fascinující dílo plné emocí a očekávání, co se asi bude dál dít. Veliký přesah do otázky selhání systému. Člověka celou dobu pronásleduje myšlenka jak je tohle možné, přitom ví, že to možné bylo a navíc se to děje ač v jiné podobě i dnes.

Držel jsem palce kladným postavám, bohužel to není žádná pohádka. Není co vytknout.

30.05.2017 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Nevadí mi snaha o šokující příběhy a díla, ale tohle byl naprostý děs. Perverzní fantazie autora, na zcela groteskním základu, o kterém mě absolutně nedokázal přesvědčit. Děj se odehrává retrospektivně v zahradě, kterou očividně cca 25 dívek nedokáže opustit, respektive z ní utéci jedninému muži. A to ani pod vizí dlouhodobého a opakovaného znásilňování a smrti, nekladou naprosto žádný odpor, ani se o něj nesnaží.
Dialogy jsou nudné, výslech, ve kterém popisuje hlavní postava děj v zahradě je nelogický a bezpředmětný - proč povídá do detailů policistům narosto fádní věci mimo případ?
Nejhorší je na tom opravdu asi ta logika. Ze začátku Zrahradník vypadá jako tajemná a autoritativní postava, nicméně později je z něj jen obyčejný "tatínek", který nevzbuzuje naprosto žádný respekt a hrozbu při jeho snaze o zneškodnění...

13.12.2018 1 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Hodně mi zde chybí kontextu příběhu, útoku/katastrofy. Několik věcí mi zde tak nějak vrtalo hlavou, například proč jsou zavřeni a odříznuti v této oblasti, copak je napadne jet jinam? Ono je (respektive autora) nenapadlo navštívit ani sousední město, o kterém automaticky předpokládají, že již neexistuje. Kromě toho mi průběh takové bomby nepřipadá reálný, co třeba nemoc z ozáření? Všechna zvířata jsou mrtvá, ale lidem není ani špatně. Dost to v příběhu ruší.
Nicméně, libíly se mi procítěné dialogy postav a hlavně jejich struktura. Hlavní hrdina se zdá opravdu hrdinou, autor to ale krásně vyváží druhým pohledem, doplněním jiné postavy. Líbilo se mi to, určitě to dalo hodně práce, škoda těch nesouvislostí.

08.01.2018 4 z 5

Kouzlo je pryč. Vůbec se mi nelíbily nové postavy, přišlo mi to jako jedno velké klišé a původní originalita a vtip nikde.

09.08.2019 2 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

*SPOILER* Velké zklamání.. V předchozích dílech jsem si nesmírně oblíbil Geraltovu družinu, její propracovanost a různorodost. Nejde ani tolik o to, jak skončili, ale že se jim příběh vlastně až na ten konec skoro nevěnoval a namísto toho sledoval nepodstatné události a začínal s novými linkami. Bylo to zkrátka příliš přeplácané, přeskakující, chaotické a otevřené.
Konec knihy byl pro mě zcela nepochopitelný. Vůbec nevím, jak autor myslel celou tu šarádu s Koníkem a loďkou. Kdo je živý a kdo ne? Připadal jsem si, jako když autor nutně potřebuje na záchod a už se nechce vracet k rozepsanému, tak rychle zkusí něco našroubovat na něco jiného, ať má hotovo :)
Některé věci nedávaly snad ani smysl. Doteď se divím rozporuplnému chování Geralta a Yenn. Skutečně bych do nich nikdy po tom všem neřekl, že dobrovolně spáchají sebevraždu, a že se nebudou, zejména Yenn, bít.
Největší peklo byla asi všechna ta zbytečná a chaotická politika, tedy, hned za cestováním mezi světy - zmínka o moderním Londýně byla už jen taková facka, aby si člověk uvědomil, že s poutavým fantasy autor skončil před několika díly.

20.02.2021 2 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Výborný začátek a ještě lepší zbytek :) Moc se mi líbilo zasazení do doby a prostředí hotelu. Stejně tak časté odkazy na klasickou literaturu a mnoho dalšího, zabaleného do inteligentního a rozvážného stylu. Rozhodně se těším na další díla autora.

29.01.2019 5 z 5

Muž s nádherným hlasem Muž s nádherným hlasem Lilian B. Rubin

Výborná kniha, která jde do hloubky. Terapeutka s laskavým, citlivým a upřímným stylem ukazuje moc lidského vztahu, namísto tajemna a povýšenosti psychoanalytické školy, která ji vychovala. Čte se to krásně, každá stránka nabádá k pokračování. Jen je škoda, že další knihy nejsou přeloženy.

17.09.2017 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Začátek tedy sliboval asi něco víc, než jsem se obával, že tuším. Bohužel to bylo přesně takové. Velice jednoduchý příběh.

06.08.2017 3 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Neskutečné dílo. Barvité a procítěné popisy, výborný nápad a celkový kontext. Kromě toho mě nesmírně zaujal filozofický přesah. Je lehké se v knize ztratit, naprosto člověka pohltí :)

08.07.2017 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Celkem zajimavy namet. Hodne filozofickeho obsahu, ale logika knihy nedava velky smysl. Metoda, kterou doktor zvolil je spis takove scifi nez neco uchopitelneho. A neni to jen tohle, celkovy chod psychiatrie vypada jako takovy tabor, kde si schizofrenici behaji po nocich kde se jim zachce, zadny rad, nebo program, nejvic me asi pobavil utek, ktery se nikdy nestal ani ho necekali. Nektere casti, jako treba astralni cestovani a podobne, me vylozene nudily az k hluboke uvaze k ukonceni snazeni o docteni :)

Veronika je druha kniha, kterou jsem od Coelho cetl, celkove mi prijde jako hodne nadhodnoceny autor a verim, ze pro spoustu lidi je zklamanim po tak velkem ohlasu ze vsech stran.

18.04.2017 3 z 5

Velice inspirativní sonda do světa jak ho neznáme my z města (a asi ani my z vesnic). Člověk má hned na jednu stranu chuť jít zkusit žít jako oni, na straně druhé vidím zlomené duše, které se skrývají jen sami před sebou a svými démony (někdy doslovně).
Kniha skvělá, jistě dala dost práce. Některé rozhovory mě ale nebavily, zejména ne ty, kde autor hluboce zabíhal do životů zpovídaných.

18.11.2018 4 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Z počátku celkem zajímavé, hlavně skvělou jazykotvorbou a lehkým humorem, po čase ale silný úpadek až k pouhému omezení se na výčet stížností. Z prostředí psychiatrie pouze pár kapitol, jinak stále dokola vzpomínání na různé, nijak zvláštní zážitky, skoro jsem to nedokončil. Doporučuji snad jen výhradní fanoušky autorky.

17.03.2017 2 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Četl jsem díky Gentlemanovi, který se mi nesmírně líbil. Nicméně, Pravidla zdvořilosti již tak dobrá nejsou. Opět se mi líbila atmosféra, jazyk a charaktery, nicméně děj nebyl dobrý.
První třetina se zdála opravdu zajímavá - dvě holky ve velkém městě, bez peněz zažívají dobrodružství. Zbytek byla už jen smršť jmen, názvů a drbů bez jakéhokoliv náboje.
Je to dost škoda, protože kniha začala úžasně.

29.07.2019 3 z 5

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

Tak nejak nevim co si o knize myslet. Na jednu stranu se mi libi autorcina upimnost, na stranu druhou to neni vubec nic prulomoveho jak si mozna autorka mysli. Celou dobu me opakovane napadalo, ze nejde vubec o matku, ale o dceru a jeji prani, aby matka uz nezila.
Smrt je dnes stale tabu, ale urcite situaci nepomaha truchlit nad tim, ze nekdo jeste neumira...

01.04.2018 3 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Neprijde mi tak nepochopitelne, ze v dobe, kdy byl klaster jednou z mala moznosti umisteni ditete, to asi nebude tak uplne sluzba od srdce Bohu. Je to az prilis vlekle s predvidatelnym dejem, ac jsem konec cekal trochu jiny.

28.03.2018 3 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Skvělé. Velice chytlavé a plynulé. Klidně bych snesl i delší. Vyprávění dějové linky podvodných amatérů asi neomrzí.

07.03.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Uff, tohle se moc nepovedlo. Celé dílo se motá v kruhu jediné myšlenky hlavní hrdinky. Nebo spíš autorově představě o tom, jak myslí ženy. Schizoidní a afektovaná hrdinka je jen málo uvěřitelná, stejně tak její dcera, která by ve skutečném světě byla okamžitě hospitalizována na oddělení psychiatrie.
Hodně překvapivý je konec, který retrospektivně poví, co se dělo za osm měsíců, což je dost v kontrastu se "zbytkem" knihy, kdy autor doslova blábolí naprosto o ničem a bez skutečného posunu, nebo děje. Zajímavý námět, který může být fajn pro nadšence skotska, skotských jmen, ostrovů a různých šutrů.

07.02.2019 1 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Neda se jinak, nez nejlepsi hodnoceni. Pravdepodobne jedno z Yalomovych nejlepsich del, ke kteremu se rad vracim. Je videt, ze kniha musela dat neskutecnou praci. Stale aktualni a poucna, zejmena v kontextu dnesnich udalosti :)

07.02.2018 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Myslím, že si kniha hraje na něco, co není. Celý příběh se mohl odehrát v mnohem kratší verzi. Asi každý chápe, že ztroskotat na moři není nic příjemného, to ale ještě není důvod o tom obšírně psát to stejné dokola.
Začátek byl mnohem zajímavější než prostřední část. Popis fungování zoo mě prostě bavil. Konec byl vyložene odláfknutý, se snahou zahalit do něj filozofickou pointu, ta se ale bohužel nekonala. A v boha jsem také neuvěřil. :D

26.07.2017 2 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Ve srovnání s prvním dílem je tohle o trochu horší. Některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé, nebo příliš rozvláčné a člověka začnou nudit, například narychlo spíchnutá melodramatická tragédie milostné dvojice, proč..
Co mi vrtalo hlavou, vlastně už i v prním díle, je ale rozpor postav. Autor často upozorňuje, že jen jako děti vypadají, ale jsou to už v podstatě staří lidé. Nicméně, proč se tedy vždy chovají jako děti? Úplně mi to nesedí a celkově by to chtělo hlavně do dialogů lépe zapracovat.

Navíc, často mi i připadalo, že autor vytvořil několik bodů z fotografií, které se snaží neobratně spojit a vymyslet výplň. Možná bych byl raději, kdyby to fotky vůbec neobsahovalo, už kvůli představivosti.

29.09.2020 3 z 5