PohadkyNovyVek PohadkyNovyVek komentáře u knih

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Tohle me neoslovilo. Na divadle muže být silnější, literárně na papíře to se mnou moc neudělalo. Ze začátku si me to tím očekáváním vhodně zpracovalo, ale i přes malý rozsah me to průběžně jen začalo nudit a prudit. Podobenství jsem v tom nějaká shledal a po doplnění si některých informaci zvenčí mohu rict jen: Hm. Pro me je to mnoho povyku pro nic, překvapivě.

30.12.2021 2 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

U téhle knihy jsem si přiznal, že Coelho není bůhvíjak čtivý autor. Alchymistu už mu nikdo neodpáře, ale kromě něj jeho knihy tak nějak kulhají. Přitom peprná náplň tohohle díla ani nepotřebuje tolik pomoci k tomu, aby ji člověk neodkládal (alespoň ze zvědavosti, co se děje za oponou tohohle řemesla..), ale tak nějak se nedostala k jádru pudla, jenom si zaflirtovala. Nic extra.

07.09.2020 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Četl jsem jen povídku Poslední přání, a dost mě demotivovala od dalšího Sapkowského čtení. Svět Zaklínače už jsem znal z Netflixovského zpracování, a především skvělé videohry Witcher 3: Wild Hunt, ale pokud by byla mým úvodem knižní předloha, asi se neponořím. Možná se někomu přímočarost na úkor elegance líbí, ale na mě to působilo spíš nenápaditě, líně a nudně. Nevím, zda to bylo starším datem (a tudíž autorovou ranou tvorbou) nebo nedokonalým překladem, ale nepřišlo mi to bůhvíjak napsané ani čtivé, těžký průměr. Ono co všechno se zdálo na Geraltově světě cool a neotřelé v době vzniku díla, v dnešním přehánění a kontroverzi všeho nepůsobí nijak výjimečně, přestože jeho vesmír je neobyčejně pestrý. Možná o něco přicházím, když nebudu znát další kousky v rámci série, ale fakt jsem nebyl přesvědčen, že to je nutné.

29.08.2020

Hudba ohně Hudba ohně Karel Veselý

Neobvyklý to úkaz na našem území! Velice slušný průřez historií black muzik a jejího COOL. Na střední jsem pořídil ještě první vydání jako zapálenej fanda rapu, po letech víc ocením i pasáže ostatních žánrů a kapitol. Big up tvůrcům!

16.03.2020 3 z 5

Kmeny Kmeny Vladimír Brož

Mně se Kmeny líbili moc. Sahal jsem k ní jakožto fanoušek/příslušník několika konkrétních subkultur, které prezentuje, a nakonec mi dala náhled i právě do těch, který jsem nikdy nedokázal pochopit (velký Aha pro mě osobně byla kapitola hooligans - jejich motivace? chvilkový pocit bytí na živu...) Ač mi stále můžou připadat jakýkoliv, aspoň do toho člověk víc vidí. Dobrá věc pro současný město!

16.03.2020 4 z 5

Krokodýl Krokodýl Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Povídku jsem četl v rámci sbírky Cizí žena a muž pod postelí. Autor zde exceluje velkou hravostí, absurdní situace diskusí s mužem ve zvířeti je plná silných výměn; vtipné argumentace na pomezí hodnot trvalých versus moderních (zachránit a přijít o zisk?), avšak i vyloženě humorných (splynutí muže se zvířetem v jakémsi halucinování o osvícení) a celkové smlouvání o tom, jak nehodu vyřešit. Pobaví i dnes, vnímám za velmi nadčasové psaní.

04.03.2020 4 z 5

Osobnosti plus Osobnosti plus Florence Littauer

Kdyby tohle lidi věděli, kdyby se to učilo na základce, tak je lidský svět nesrovnatelně lepším místem k žití. Klíč k většině nedorozumění.

25.11.2022 4 z 5

O neplechách v Miami O neplechách v Miami Jiří Lamberk

Na stránkách vydavatelství jsem našel oficiální ukázku: https://cdn.albatrosmedia.cz/Files/Sample/38794834/?name=Uk%C3%A1zka.pdf

Možná přečtu celé, zdá se, že je to jediné nevyprodané autorovo dílo (a taky jediné vydané e-knižně). Když nepočítáme bazarové kusy.

09.11.2022

Tiché dny v Clichy Tiché dny v Clichy Henry Miller

Určitě čtivé, ale i přes útlý rozsah stihne být dost repetitivní.
Svého času musel být Millerův životní styl velmi kontroverzní i lákavý, ale dnes mi ta jeho poloha bohéma, který romanticky zachraňuje prostitutky, přijde spíš nezralá, zcestná a po chvíli dost o ničem. Chápu ale, že je tím pro spoustu lidí zábavný a zajímavý. (v pubertě bych z toho byl na větvi)

Ještě zkusím jeho známější kousky, protože náznaky potentní literatury tam byly, ale trochu se obávám, že tady v kostce odkryl většinu svých "triků".

P.S. to s tím chlebem jsem fakt číst nemusel.

09.10.2022 3 z 5

Crazy Heart / Bláznivé srdce Crazy Heart / Bláznivé srdce Thomas Cobb

Film byl větší zážitek, ale je-li americké country vaše gusto, nelze pohrdnout!
Kniha je sdílnější ohledně Badovi minulosti, liší se závěrem a tedy i vyzněním.
Čte se příjemně, ale nebýt políben tématem, tak bych ji asi nepovažoval za nic nadstandartního.

07.10.2022 3 z 5

Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy Graham Greene

Mé první setkání s Greenem: z určitých pasáží a míst poznáte, že jde o nadprůměrného autora, ale toto dílo (četl jsem jen Doktora Fischera!) takové jako celek není.

Opakovaně mě při čtení napadalo slovo: zastaralé. Pravidelně čtu mnohem starší knihy, ale často mají stále co říct. Tohle prostě nepůsobí trvalou kvalitou. Údajné hlubší úvahy jsem tu za nijak pamětihodné ani objevné neshledal. Příběh se snaží být zajímavý, ale určitě z něj neomdlíte.

Ještě něco od něj zkusím, ale tohle konkrétně je uzavřená hudba 20. století s jen malým přesahem k dnešku.

07.10.2022 3 z 5

Zneuznávané dědictví Cervantesovo Zneuznávané dědictví Cervantesovo Milan Kundera

Už v Nesmrtelnosti jsem si moc užil pasáže, kde se Kundera rozepisuje o románu jako takovém do hloubky. Zde v Zneuznaném dědictví svou hypotézu naplno rozkrývá a je to velmi podnětné čtení! Navíc to slupnete rychle jako malinu, aniž by to ochuzoval o obsah či čtivost - zkrátka známka prvotřídního spisovatele.
Bohužel verze, kterou jsem četl, postrádala druhý esej, snad ještě doplním.

03.08.2022 4 z 5

Satanášova sestra Satanášova sestra Iceberg Slim (p)

Čtivej brak, osmdesátky v L.A. jak vyšitý. Nejdřív to pěkně ocejpá, ale nakonec to ztratí dech a poslední část už mě vůbec nebavila.
Iceberg Slim je v USA docela pojem, překvapilo mě, že se u nás dočkal jen jednoho překladu (kterej není vůbec špatnej! až na pár míst si s tímhle specifickým slangem poradil dobře).
Hlavním tahákem a devizou jsou Slimovi zkušenosti s pasáckou branží, mimo tyhle místa je to jen poměrně tuctová detektivka.

17.09.2021 2 z 5

Řek Zorba Řek Zorba Nikos Kazantzakis

Váhám mezi 3 a 4*. Asi bych Zorbase nedocenil, kdybych ho nečetl na přeskáčku s Kazantzakisovým majstrštykem Hlášení El Grecovi, díky kterému jsem plně zaplul do autorovi filosofie, myšlenek a ideálů - díky nim jsem měl s roztržitým Řekem strpení a větší dávku trpělivosti k jeho kouskům, které z rozumových sfér opravdu nepochází (což nemyslím pejorativně).
Čtení je to někdy mdlé, jindy krásně živé, na divokou, hrubou i krásnou Krétu vás zavede velmi barvitě. Zahloubané pasáže jsou pěkné, ovšem v porovnání s druhým zmíněným dílem je to jen špička ledovce.
Ale nakonec jsem si zdejšího hlavního "Don Quijota" oblíbil a rád si na něj a jeho odvážnou svobodnou bezstarostnost tu a tam vzpomenu.
Není to ten úplně nejlepší Kazantzakis, ale vůbec nemám problém s tím, že je nejslavnější.

20.08.2021 4 z 5

Milarepa Milarepa Eduard Tomáš

Z knih duchovně-mysticko-náboženských, které jsem četl, mi tahle v paměti utkvěla jako spíše nezáživná. Poměrně detailní ohledně všelijakých rituálů a asketických praktik, co si tak vzpomínám, ale vlastně si už ani moc nevzpomínám.. ;)

26.10.2020 2 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Přečteno před lety v době pobláznění Alchymistou, ale nijak zvlášť mě neoslovila, přestože jsem tehdy byl tou žádoucí ochotně otevřenou cílovkou. Tím neříkám, že někomu nemůže sednout Coelhovo povídání o tom, jak se strašně snaží uspět na své duchovní cestě (zatímco sdílí všelijaká s tím spojená cvičení a výzvy) přes všechny své lidské slabosti a hříšnost, ale už jen vzpomínka na tuhle četbu mě otravuje. Zajímavostí je, že právě tohle dílo se tuším podílelo na současné popularitě poutní stezky do Santiaga de la Compostela.

07.09.2020 2 z 5

Rukopis nalezený v Akkonu Rukopis nalezený v Akkonu Paulo Coelho

Dost okatě okopírovaný Prorok od Chalila Džibrana, ale nutno dodat, že povedeně okopírovaný! Pokud vás tenhle druh četby baví (takovéto lidské filozofování o životě a světu říznuté duchovnem), zklamaní nebudete. Kromě Alchymisty jediná Coelhova kniha, kterou jsem si v knihovně po přečtení ponechal.

07.09.2020 3 z 5