Podpovrchem Podpovrchem komentáře u knih

Jména v soumraku času Jména v soumraku času Jan Suk

Hořkou pachutí a skepticismem plné, krásným slohem bohaté zamyšlení nad člověkem vůbec. Autor však netrpí samomluvou, oslovuje, nutí k zamyšlení a okamžité konfrontaci.

Sedmá pečeť Sedmá pečeť Melvyn Bragg

Průvodce po filmu, který je jednou velkou metaforou či otazníkem v prostoru. Bragg už od začátku působí netrpělivě, nedotahuje nic do konce, otevírá spoustu dveří, aby je ihned zavíral. Kniha tak neznalému filmu nedává nic a znalého místama irituje.

30.04.2016 2 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Úžasná sága geniálního tvůrce fantazy. Nakonec jsem podlehla a už si mne Zaklínač nepustil. Neskutečně ladný, příjemně čtivý sloh, mistrný kaleidoskop charakterů postav, vtipné hříčky v podobě hlášek Geralda

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Bohužel i mě se občas stane, že nemám šťastnou ruku a sáhnu po knize, která se ukáže být vším jen ne dobrým čtením. A to platí i u knih od pana spisovatele Browna. Vydařenější Daniken, mistr fikce a zápletek. Čte se dobře, ale nic ze čteného člověk nesmí ani na chvíli brát vážně a ona absence možnosti přemýšlet mne u čtení této knihy iritovala. Možná bych knihu mohla darovat Bábi Zlopočasné, ta nerada vyhazovala papír, nechávala si jej pro potřebu, doslovnou.

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Smutný klaun- úspěchy vyvolávaly neštěstí, ale i na dně lze najít smích. Kniha je oslavou člověka, jeho obyčejného života a štěstí.

Moc a tajemství jezuitů Moc a tajemství jezuitů René Fülöp-Miller

Kniha skutečně otevírá svět jiných jezuitů než jak je nám v české kotlině zvykem je vnímat. Vliv jezuitů nelze pominout, byli skutečnými mistry taktiky v politice středověku.
Jde o jiný, konečně, pohled na tak odsuzovaný řád, konečně je dána možnost k vytvoření si vlastního názoru, jiného než toho učebnicového. Autor se snaží o co nejobjektivnější pohled na řád, vypráví příběhy úžasných mužů, bojovníků za pravdu a toleranci, vypráví příběh úskočných, intrikánských mnichů, kteří v lidech viděli jen šachové figurky. Ukazuje nelehkou roli v mnohých etapách jejich bytí, loajalitu Bohu i papeži a dilema mezi vědou a vírou, které právě nejvíce jezuité prožívali, díky své touze po vědění.

30.04.2016 5 z 5

Říše slova: Jazykové dějiny světa Říše slova: Jazykové dějiny světa Nicholas Ostler

" Příběhy" vzniku, rozvoje i pádů dějin různých národů na popředí jazyků, písma. Autor předkládá sondu napříč historií různých zemí, které sehrály nosnou roli na svých kontinentech. Vzájemné ovlivňování jazyků je jedním z aspektů historie, který je bohužel přehlížen. Každý jazyk je pojítkem lidského společenství a kniha nám předkládá studii, detailní rozpracování není možné, autor rozumně volil historicky nejznámější etapy, odpovídá na spousty otázek, které čtenáře v průběhu procházení knihou napadají. Po dočtení najednou získává historická lingvistika na zajímavosti a hlavně konkrétnosti.

Světélkující mech Světélkující mech Taidžun Takeda

Čtenář je vtažen do role porotce rozhodujícího o vině či nevině, je bičován spíše povrchními paradoxy, absurdnem sálajícím odnikud nikam.

Narcis a miazma Narcis a miazma Alain Corbin

Začínat komentář okamžitou kritikou se nedělá, co když však autor vytáhne stavidlo své fantazii a rozepíše se vskutku čapkovsky a je to na úkor informací, které čtenář v tomto žánru očekává? Zajímavý nápad se cení, spíše než o dějiny pachu jde o rejstřík autorů a jejich publikací, kterými se A. Corbin prokousával. Kniha moc konkrétního nepřinese, jde v mnohém o exhibici autorovy filozofie, ale pokud je myšlena jako úvodní rešerže pro zájemce o hlubší studium, pak si zaslouží lepší hodnocení, než ji dávám.

Já se nebojím Já se nebojím Niccolò Ammaniti

Komentář není negativní, tématem je skutečná událost, která sloužila jako předloha k napsání novely, a toto zjištění je první z drtivých, syrových, depresivních a trýznivých, které kniha na čtenáře chystá. Momenty, kdy se rozčílíte do běla( absurdita absence přemýšlení hlavního hrdiny), střídají ty, kdy skrz slzy nevidíte na petity.

Zapomeňte, že jste byli lidmi... Zapomeňte, že jste byli lidmi... Roman Cílek

Degradace člověka, bytosti myslící a cítící, na " pouhé" dobytče. Giottův obraz Peklo je nedokonalý, netřeba fantaskních stvoření, netvory byli sami lidé.

Klubko zmijí Klubko zmijí François Mauriac

Zahořklost, pesimismus, osamělost, tyranie, s pozdravem smrti hledání naděje pro očistu, odpuštění. Pohled dvou generací na třetí, nejstarší, je úžasně pravdivý, idealismus mladí je asi až příliš naivní. Smutný pohled na citovou vyprahlost a osamělost uvnitř rodiny.

Luční harfa / Strom noci Luční harfa / Strom noci Truman Capote

Šepot slov, tichá píseň snu, nádech poetična..
T.Capote byl nazván " geniálně píšícím elfem", Luční harfa jeho predikát jen podporuje, je fantaskní. Cyklus Strom noci je plný jiného světa, místy hrubého, zlého a chvílemi i humorného.

Zaslepení Zaslepení Elias Canetti

Bizarní koláž předsudků, klišé a snů. Okázalost ega a očekávání automatického pochopení, respektování až nadšení pro " mé" působí jako infekční vyrážka na přítomné.

Hieronymus Bosch Hieronymus Bosch Hana Volavková

Bosch byl vynalézavý génius, jeho síla byla právě ve fantazii a nikoli v technice a formálním vytváření. S ohledem k málu informací o jeho životě i důvodu takového pojetí světa, je práce historiků umění stále potřebná. Nejde o nový pohled na osobnost malíře a ani na jeho dílo, i tak je však tato publikace vhledem do fascinujícího světa bizarnosti.

Noc je nekonečná Noc je nekonečná Jiří Lojín

Po přečtení této útlé, něžné krásky lze jen těžko věřit, že jde o prvotinu Jirky Lojína. Povídky určitě mnohým otevřou dveře do známých, tušených, zažitých okamžiků. Každý z krátkých příběhů má svou specifickou atmosféru, některé evokují kafkovské drama, jiné psychodrama Bradburyho a možná také ne, možná se nesnaží o nic víc než být zpovědí partnerství.
Kniha je doplněná skvostnými grafikami Jana Vojtíška.

Zdánlivé zbytečnosti Zdánlivé zbytečnosti Jan Kameníček

Kniha uchvátí kultivovaností, vtipem, který místama vyvolá úsměv. Nejde o nudné čtení rozhovoru dvou psavců, ale o svět plný evokací a bravurní znalosti jazyka.

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Ač se autor za tvůrce komiksů nepovažuje, podmanil si jeho svět právě tímto výhradně grafickým románem. Je to němý příběh o loučení a naději, o odlišnosti a přizpůsobení, nádherná imaginace, fantastické kresby tužkou s jemným počítačovým kolorováním. Pro mou duši se jednalo o dar, od prvního spatření přebalu jsem si knihu zamilovala a bezdechu listovala.

20.04.2016 5 z 5

Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka László Krasznahorkai

Stát se pozorovatelem, nespěchat, nepídit se po významech, protože ve ztrátě trpělivosti by se mohlo stát, že se v konečné fázi připraví o prožitek z cesty a nalezení oné skryté zahrady. Kniha je bohatě protkaná prchavými obrazy, skrytým pohybem v nejpevnější hmotě- včelou v jantaru.Pásmo dechberoucích, poklidných plynutí. Budu citovat, protože tato věta skvěle vystihuje celou knížečku:" ..zakonzervovaný Okamžik, který je schopen přetrvat " čas".

19.04.2016 5 z 5

Krása českých iluminovaných rukopisů Krása českých iluminovaných rukopisů Pavel Brodský

Úchvatné, dechberoucí reprodukce a detaily. Naprostá pastva pro oči. Co se týče textu, tak se jedná skutečně o úvod do knižní malby a její sekce iluminace a učebnicový styl, ale ty obrázky jsou skvostné.

19.04.2016 5 z 5