pipa36 pipa36 komentáře u knih

Zrozena z popela Zrozena z popela Petra Stehlíková

Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou - půjčila mi ji kamarádka, která ji našla někde v knihobudce. Vzhledem k mé neuvěřitelně kladné zkušenosti s touto autorkou a jejím příběhem Naslouchač, a relativně kladnému hodnocení kamarádky jsem se pustila do čtení. Příběh se mi moc líbil - pojednává o šestnáctileté Susan, která se po své násilné smrti probudí v těle své vražedkyně. Tady však vidím jediný zádrhel celé knihy - prvních cca 100 stran se Susan "zabydluje" ve svém novém těle a snaží se zjistit, jak majitelka jejího těla vlastně žila a co byla zač. Ovšem tohle zjišťování znamená asi tisíc neustále a dokola se opakujících otázek..., což bylo téměř ubíjející. Ale když už příběh konečně doběhl do fáze, kdy hlavní hrdinka pochopila, kým se vlastně stala a jaká je její úloha v současném životě, bylo to dobrý. Moc dobrý.
Shrnula bych to asi takhle: Každý někdy začínal, a znám výrazně horší prvotiny a výrazně horší "bestsellery" od renomovaných spisovatelů. Paní Stehlíková má prostě úžasnou fantazii a já si jen přeji, aby nikdy nikdy nikdy nepřestala psát a snít :-).

24.02.2019 4 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Už Vás někdy po dočtení pohádky napadlo "A co bylo dál?" Nespokojili jste se s prostým "A žili šťastně až na věky..."? Tato knížka Vám tuto odpověď dá.
Dobrý nápad, dobré zpracování, dávám 4 hvězdy.

24.04.2018 4 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Na to, že to má být autorova prvotina, je to velmi dobré. V knize jsem nenašla žádná hluchá místa, která by mě nebavila - vše hezky plynule gradovalo, vyvíjelo se a rozplétalo. Některým čtenářům dle komentářů "vadil" nebo "nesednul" konec knihy, já k nim však nepatřím - kniha se mi líbila tak, jak je a určitě půjdu do dalších dílů.

10.04.2018 4 z 5

Francouzské hedvábí Francouzské hedvábí Sandra Brown

Četla jsem to kdysi dávno - líbila se mi, nechybělo ani napětí, ani milostná zápletka. Vím, že jsem tehdy čekala něco jiného, ale to, čeho se mi dostalo, mě příjemně překvapilo. Od té doby jsem již moc knih s přívlastkem "pro ženy" nepřečetla, ale kdybych náhodou někdy měla potřebu nějaké romantiky, určitě se vrátím k této knize.

27.01.2018 4 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Tuto knihu mi kdysi s velkými doporučeními půjčil jeden známý - dával mi ji se slovy "Tak z tohodle se fakt po...š!"
K prorokovanému naštěstí nedošlo :-), ale kniha mě na dva dny přišpendlila do křesla tak, jako už se mi to dlouho nestalo. Vzhledem k trošku divnému, nicméně otevřenému konci jsem dokonce navštívila oficiální stránky autora, abych zjistila, jestli a kdy bude pokračování - tehdy se pan Žamboch vyjadřoval velmi kulantně v tom smyslu, že snad... možná... někdy... O deset let později stále nic.
Takže, pane Žamboch: "To se dělá?!"

25.01.2018 5 z 5

Sirotčinec jsem otevřela jen tak náhodou po dočtení jiné knihy, abych se "navnadila" - z letmého nahlédnutí do knihy ale bylo čtení do dvou do rána. I když je příběh do jisté míry "dětský", je tak neuvěřitelně úžasný, že prostě chcete vědět, co je dál a dál a dál. Sice to nebyla jednohubka, ale dvojhubka, protože ráno jsem MUSELA jít do práce... Neotřelé, nové, nápadité - 5 hvězd.

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Tak tuto knihu jsem četla kdysi dávno a vím, že to byla jedna z prvních, u které jsem opravdu nešla spát. Zajímavě napsané - i když se na jeden a půl stránky popisovalo například průčelí domu obsypané muškáty, člověk přečetl každé slovo a nelitoval, protože opojná vůně muškátu se linula z knihy... Jo jo, povedená věcička.

25.01.2018 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Knihu jsem dostala jako audiobook - načteno Matoušem Rumlem. Zezačátku jsem byla velmi skeptická a bála se, že kniha bude "neposlouchatelná", ale opak je pravdou - výkon pana Rumla je famózní. A i když knihu samu o sobě hodnotím jako dobrou, díky jeho hlasu dostal příběh úplně novou dimenzi, kterou bych asi prostou četbou neobjevila. Za mě plný počet hvězd, a další 2 bych dala panu Rumlovi :-).

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Z jedné strany mě kniha nadchla, z druhé strany jsem při jejím čtení zažívala smíšené pocity až frustraci. To, co mě nadchlo je, že po roce a půl vleklé čtenářské krize mě zaujala obálka knihy natolik, že jsem ji nejen otevřela, ale příběh, který se v ní odvíjel, mě opravdu zaujal. Nevadila mi ani naivita hlavní hrdinky, skousla jsem i Hawka (romantické hrdiny nemusím - více se mi líbil až na konci). Ale má frustrace pramenila z opravdu velmi, velmi fušerské práce korektora, který v knize zanechal příliš nadužívané slovo "být" v přítomném tvaru. Posuďte sami.

------ CITACE ------
Zachvěla JSEM se vzrušením, ale než JSEM se začala znepokojovat, zatlačila JSEM tu myšlenku hluboko do své mysli. Pohledem JSEM přelétla zástup lidí, kteří zaplnili Velký sál. Předstírala JSEM, že nehledám jeden určitý obličej, a vůbec mi to nešlo.
Věděla JSEM, že tam Hawke je. Vždycky tam byl, ale dnes JSEM ho ještě nezahlédla.
------ KONEC CITÁTU ------

Pro výběr ukázky ani nebylo nutné v textu nějak moc hledat, tyto perličky jsou opravdu téměř v každé popisné větě... Takže jak již tady někdo píše, že si ze čtení této knihy odnesl alergii na slovo "Panna", já uvedla v klatbu nebohé české "jsem".
Nicméně stopku dalšímu dílu nevystavuji, přece jen když vás něco při čtenářské krizi zaujme natolik, že to přečtete celé a s chutí, asi byste v tom měli pokračovat... :-). Příběhu samotnému dávám tak 3,5 hvězdy (přece jen to byla naivní romantika, i když fantasy), ale práce korektora této knize více uškodila než přispěla. Výsledná za 3 a doufám, že další díl dostane na korekci někdo kvalifikovanější.

14.07.2022 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q tentokrát řeší 5 různých případů, které postupně splynou v jeden. Bylo to dobré, příjemně se to poslouchalo, ale oproti prvním dílům této série to bylo jaksi "měkké" - pro mě tomu vyloženě chybělo napětí.
- SPOILER -
V úplném závěru, když Carl s Asadem přišli na to, kdo je vrah, mi nějak chybělo zjišťování "proč". Vůbec je nezajímalo, co bylo motivem všech vražd - hlavně, že věděli kdo...
Z výše uvedených důvodů dávám jen tři hvězdy.

20.02.2022 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Po zdlouhavém (a relativně nezáživném) úvodu se kniha nakonec rozjela ve velice slušném tempu, takže se mi to nakonec moc líbilo - příběh i postavy. Ne, že by nebylo co vytknout - např. jako sportovci mi přijde naprosto nereálné, když hlavní hrdince nejdříve někdo pod maskou zalepí ústa, takže může dýchat jen nosem, a ta se potom účastní fyzicky náročné bitvy včetně dlouhého úprku za nepřítelem... Další lahůdkou byly jednotlivé řády vidoucích - latinský název, slangový název a k tomu ještě název Refájců. Tři výrazy pro jednu a tu samou vlastnost vidím jako čtenář naprosto zbytečné a zavádějící.
I přes zmíněné nedostatky se mi dostalo přesně toho, co jsem chtěla, takže hodnotím 4 hvězdami a jdu na další díl.

28.12.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Nejdříve jsem poslouchala jako audioknihu, ale nedostala jsem se ani do půlky, protože zpracování se mi vůbec nelíbilo. Po dočtení trilogie Griša jsem se však k Vránám vrátila - tentokrát jako četba knihy. A bylo to mnohem, mnohem lepší. Už chápu nadšené čtenáře, kteří příběh popisují jako napínavý a skvělý s dobrou zápletkou.
Takže ano, doporučuji - je to opravdu kniha, u které po dočtení nutně potřebujete mít po ruce další díl.

14.10.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Líbilo se mi to. Celý příběh dospěl do uspokojivého konce, závěr mě dokonce překvapil. Přesto mám pocit, že závěrečný souboj Temnyje s Alinou nebyl tak "epický", jak jsem si původně představovala - jejich setkání na závěr druhého dílu v kapli se mi líbilo výrazně více.
Rozhodně se mi ale série líbila, asi budu příběhem z Ravky pokračovat.

17.09.2021 4 z 5

Bane: Prokletá láska Bane: Prokletá láska L. J. Shen

Velmi se mi líbil námět, zpracování již o trošku míň, ale celkově hodnotím knihu velmi kladně. I když je kniha řazena do série Hříšníků (FHH), dotýká se jí pouze velmi okrajově - hlavní hrdina této knihy není takový psychouš, jako jsme měli tu čest v předchozích dílech, nicméně hodný brejlatý klučík z knihovny to taky není. Sečteno, podtrženo - slabší než předchozí díly, ale pořád dobré a na dovolenkové válení na pláži přesně akorát.

21.07.2021 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Tentokrát jsem poslouchala jako audioknihu - k přednesu paní Drnovské mám sice nějaké připomínky, ale jinak je příběh prostě úžasný. Kniha je napsána jazykem pro děti okolo 10 let - žádné složité dialogy, jen přátelství a magie. A tulík... Ani napotřetí to prostě nezklame :-).
Až trochu "vydýchám" narátorku, znovu si poslechnu i další díly - na audioknize mi vadí změna povah hlavních hrdinů oproti knize, která je dána přednesem. Když knihu čtete, vnímáte Hanku jako energickou, kurážnou a sebevědomou svéhlavičku, Sváťu jako mrňavýho chytrolína, který se o sebe i přes svůj malý vzrůst umí postarat a Rafa jako cílevědomého rozvážného kluka, který všem dokáže dodat odvahu. V audioknize však paní Drnovská jednotlivým postavám vdechla kňouravé hlasy pětiletých capartů ze školky... Škoda.

04.02.2021 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Dostala jsem od Ježíška jako audioknihu (načetla Jitka Ježková). Od Bennetta jsem nikdy nic nečetla, o to víc mě překvapilo, jak to bylo dobré. Možná k celkovému dojmu z knihy přispěla svým úžasným výkonem jako vždy výborná paní Ježková. Doufám, že u nás vyjde pokračování - určitě si jej přečtu (ještě radši poslechnu).

31.12.2020 5 z 5

Scandalous: Šokující láska Scandalous: Šokující láska L. J. Shen

Tak tohle bylo.... úchylný. A jsem úchylná já, když mi to přesto připadlo "zábavný"? Úchylný totiž bylo úplně všechno – od hlavního hrdiny (arogantní sociopat, prostě ho*ado k pohledání), přes věkový rozdíl hlavních postav až po "praktickou stránku" jejich vztahu. Ale přesto to bylo v něčem lepší, než předchozí dva díly.
Edie, osmnáctiletá blonďatá surfařka a dcera nového společníka FHH, se potýká se spoustou problémů, většinou proto, že odmítá cokoliv, co by pocházelo od jejího otce. Aby toho nebylo málo, přitahuje ji poslední nezadaný FHH – Trent, svobodný třiatřicetiletý otec malé čtyřleté holčičky, která nemluví. Trent je sice celkem obstojný sociopat (v mnoha věcech si nezadá ani se svým psychopatickým kamarádem z prvního dílu - Viciousem), ale jako "správný starší chlap" odolává – ale asi je jasné, jak dlouho jeho odolnost vydrží…
Samotnou mě překvapilo, že jsem tuto knihu přes její zjevnou úchylnost snad úplně ve všem shledala "zábavnou" a "lepší" než předchozí díly. Rozhodně to nebylo čtivější nebo vtipnější, ale tak nějak reálnější, uvěřitelnější (i přes obvyklý přeslazený závěr jejích úchylných hrdinů :-)). A naprosto chápu, proč má tato autorka dva tábory čtenářů - ty, kteří její knihy hodnotí jako výborné a ty, kteří vůbec nechápou, co ji vedlo k tomu, aby něco takového vůbec napsala - natož vydala.

13.09.2020 4 z 5

Pouto Pouto Anna Todd

Počáteční skepse po přečtení prvního dílu byla s každým dalším pokračováním odplavována a nahrazována nefalšovanou zábavou a zájmem. Je to opravdu napsáno velmi podrobně, takže jste přímo vtaženi do děje a máte pocit, že prožíváte každý den, mejdan, přednášku, průšvih, zklamání, kamarádství a vše ostatní s hlavními postavami. Při čtení této série jsem se opravdu bavila, po dočtení je ve mně dokonce jakési „prázdno“, které touží se do tohoto světa vrátit. Ale…
Čtvrtý díl nedokázal konkurovat svým třem předchůdcům – vtipem, dynamikou příběhu, poutavostí, prostě ničím. Asi do poloviny knihy to ještě bylo jakž takž dobré, ale ten zbytek (konec) mě opravdu zklamal. Nejvíc mě na celém příběhu odrazovala snaha hlavní hrdinky „změnit“ svého kluka v toho „dokonalého“ – věčná touha něžného pohlaví uchopit, sežvýkat, vyplivnout a chlubit se, jak je výsledek dokonalý. O tom byla právě i druhá polovina čtvrtého dílu – rebel a vyvrhel Hardin z prvního dílu byl na konci celé série chápavým, inteligentním a vnímavým „rytířem“, který se ze všeho nejdřív zajímá o city své drahé polovičky… Můj názor je trochu jiný – život není o změně, ale o kompromisu.
První polovina knihy tak 4*, druhá maximálně 2*. Výsledná za 3.
Doplnění cca po 1 týdnu po dočtení:
Dozvuky této série ve mě pořád rezonují, fakt to bylo dobrý. Ale souhlasím s názorem níže (rosie.black) - děj měl zůstat na vysoké škole a neroztahovat ho až na usazené čtyřicátníky...

30.07.2020 3 z 5

Láska pod parou Láska pod parou J. Lynn (p)

Přečteno během jednoho dovolenkového dne - lehké čtení, které téměř tři čtvrtiny ubíhá samo. Potom se to ale zkomplikuje - autorce se dle mého názoru docela věrně podařilo vykreslit sebedestrukční chování lidí s diagnózou, kterou v knize trpěla hlavní hrdinka. Závěr příběhu byl takový hodně americký a až přehnaně romantický - v reálném životě to tak ale vždycky není. Takoví lidé zůstávají často sami, protože všechny, kterým na nich záleží, jednoho dne od sebe prostě odeženou, protože jsou opravdu sami o sobě přesvědčení, že jsou špatní a nic dobrého si nezaslouží. A konce potom bývají smutné.
Ale čtení to bylo dobré - hvězda dolů za ty romantické plky na konci.

19.07.2020 3 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Kdykoli, kdekoli - ať již jako kniha nebo představení z Národního divadla, pobaví vždy. Často a ráda se k ní vracím.

21.03.2020 5 z 5