Pine Pine komentáře u knih

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Vůbec mi nevadilo, jak a do jaké míry se řeší vztahové záležitosti mezi našimi dvěma hlavními aktéry, vždyť na to jsme snad všichni čekali. Tuhle dějovou linku nemohla Fieldsová vyřešit jednou větou typu "ve světle zapadajícího slunce se chytli za ruce a odkráčeli vdál". Ale! Uf, Avo, ty bys potřebovala asi profackovat. Doufám, že se během příštího dílu nějak vzpamatuješ...
V obou vyšetřovacích rovinách se mi tip na vraha potvrdil. Když ho v knížce neodhalím, rvu si vlasy, když naopak ano, jako nyní, jsem... zklamaná? Zřejmě, že se nekoná ten wow efekt.
Knížka má spád, žádná hluchá místa, Lively mě stále baví, obě zápletky bezva... a těším se na pokračování.

01.05.2022 4 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Romány pro ženy obvykle nečtu. Ani nepatřím k těm, kteří dojetím nad Quinn a Grahamem plakali, ale uznávám, že kniha je velmi emotivní. Zvlášť, pokud řešíte problémy s neplodností. Kniha mi silně připomíná můj osobní život. I to, že bez komunikace není vztah. Moc se mi líbilo střídání „teď“ a „tehdy“.
....
„Naše manželství není dokonalé. Žádné manželství není dokonalé. Byly časy, kdy to má žena vzdala. A ještě víckrát se stalo, že jsem to vzdal já. Celé tajemství je v tom, že jsme to nikdy nevzdali současně.“

04.03.2020 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mráz jsem poprvé otevřela na pláži. Moje blbost. Do mě pralo letní slunce a v knize tančily sněhové vločky – to se fakt nedalo skloubit. K dalšímu setkání došlo až po 5 letech a nic by se nestalo, kdybych čtení odkládala ještě déle.
Na prvních 200 stran je třeba obrnit se nekonečnou dávkou trpělivosti, nic se tam totiž neděje. Vata, kterou Minier svou knihu vycpal, brzdí děj. Oproti tomu psychiatrický ústav byl využit minimálně. A to tam prý měli ty nejnebezpečnější týpky…. Něco překombinované, něco nedotažené. Chybělo mi napětí. Čí srdce si získal přecitlivělý detektiv? Moje tedy ne.
Dvě hvězdičky za nápad, poslední 4 kapitoly a epilog.

02.03.2020 2 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Sonda do života malé feťačky. Reálný obraz toho, jak snadno lze drogu okusit, jak složité je vymanit se ze spárů závislosti a kam až jde klesnout. Jak velkou roli hraje rodinné zázemí, co pro mladého člověka znamená patřit do party a co je pro to schopen udělat.
Memento se mi líbilo víc, ale to je dáno tím, že v době čtení mi bylo 16, v tom věku mě jednoduše šokovala. Ať už jednu nebo druhou knížku by si měl v pubertě přečíst každý.

12.02.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Přestože je námět díky Agathě Christie už okoukaný, na rozjezdu to vypadalo jako slibné čtení. Líbil se mi popis osob, vykreslení místa pobytu hostů a navození atmosféry. Postavy se střídaly ve vyprávění, což byl pro mne dobrý způsob, jak se zorientovat v tolika jménech.
Snad mi ani nevadilo, že vraha nebylo možné vystopovat na základě indicií. Co však kanadská autorka nezvládla, to byl uspěchaný závěr. Lusknutím prstů jsme přišli o veškeré napětí.
Jestli hledáte nenáročnou detektivku na víkend, směle do toho. Pokud toužíte po něčem propracovanějším, poohlédněte se jinde.

10.02.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Žízeň moje představy příliš nenaplnila a Nůž jsem tedy otevírala bez většího očekávání. To jsem byla ale naivní... Nesbø nám totiž připravil neskutečnou jízdu! Harry si prochází peklem a přestože vím, že jako Fénix vstane z popela, stejně se mi při čtení tajil dech. Opravdu povedené, řadím za svou srdcovku - Sněhuláka. Moc ráda jsem si připomněla, jak je HH návykový!

22.11.2019 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Hlava sem, trup tam,... mě to nijak neuráží. Začátek bezva. Hned jsem byla vtažená do děje. Jsme zvyklí, že příběhy postupně gradují, Venuše však není tento případ... napětí kolísalo, víc se mi líbila dějová linka s kluky-dvojčaty a jako povedené hodnotím první 2/3 knihy, závěr jaksi pokulhával.
Nicméně mordparta mi byla sympatická natolik, že hodlám sáhnout po další Dánovce. Líbily se mi dialogy - díky vtipu působily reálně. Nemůžu si stěžovat na hluchá místa, naopak knížka je napsaná až úderně. K mému pozitivnímu hodnocení přispívá i zasazení příběhu do našich končin. Pěkná detektivka...

23.03.2023 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Tak jako jsem v Do tmy cítila nesnesitelné horko, v Ke dnu jsem se motala v cárech mlhy. Letošní listopadové počasí neskutečně podporovalo text autorky. Absolutně nechápu, jak se Bolavé daří přenést ten hnus z venku a marast prožitých dní na papír!?! Z té češtiny si sedám na zadek. Nevšední pojetí všedních životů obyčejných lidí. Na téměř 300 stranách se koncentruje bolest, tíseň, nejistota, osamělost, všudypřítomný chlad... ano, takový je život.
Dvě drobné výtky: postav bylo hodně (vůbec nevadilo, ze žádná není hlavní), tím spíš jsem nepochopila zálibu pojmenovat skoro všechny na M. A také jsem čekala nějaké propojení s první knihou.
...no, to syrové kuřecí maso budu cítit ještě  dlouho.
Jo a ten hřeben na obálce - boží!

09.12.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Taková oddychovka (celkem i reálná) na dvě odpoledne u vody, dobře se čte, text je nenásilný, řádky ubíhají, vy se postupně prodíráte těmi zvraty a rozmotáváte propletenec příběhů osob, ke kterým nijak extra nepřilnete.
Někdo by mohl Lapeně tvrdit "Jedna vražda stačí, drahoušku", ale vlastně mě ten závěr nijak neurazil, tak nějak do toho mentálního rozpoložení seděl. Co ale musím vytknout, tak opakování situací, zjištěných informací.
Jo a kdo do cca osmé kapitoly nechytne tik v oku při slovu "bodýčko", vyhrává u mě zlatého bludišťáka.

24.05.2022 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

„Myslíme si, že chceme odpovědi. Ve skutečnosti ale chceme správné odpovědi. Lidská nátura. Klademe otázky v naději, že nám poskytnou pravdu, jakou chceme slyšet. Potíž je v tom, že pravdu si nevyberete. Pravda má tendenci být jednoduše pravdivá. Ve skutečnosti rozhodujete jen o tom, jestli jí budete věřit, nebo ne.“

Kříďák vás nutí znát pravdu, takže otáčíte stránku za stránkou, občas odhadnete, co přijde, jindy Tudor zasadí nečekaný úder. Mezi střídáním dvou časových rovin (víc mě bavila ta „dětská“) hádáte, o co tady sakra kráčí a kdo za tím stojí. Uděláte školáckou chybu a necháte se převézt autorkou? Nebo už je z vás zkušený detektiv?
Tahle prvotina vůbec není marná, má fajnovou obálku i minimum hluchých míst, není těžkopádná,... bohužel jí strašně moc ublížila mediální kampaň a nálepka, které automaticky zvedly nároky i očekávání. Jo, milovníci Kinga se musejí cítit celí dotčení. Ale mistrovi literární hrůzy to zřejmě nevadí, když sám na přebal uvedl: "Jestli máte rádi moje věci, tak tohle si zamilujete."
Takže tu máme příběh tak rozvětvený, s tolika událostmi, kdy na závěr (ze kterého bohužel nejsem nijak odvázaná) do sebe vše zapadne. A kdo má rád dávná tajemství, přijde si na své.

12.03.2021 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

"A hochům se zase leskly oči touhou rozběhnout se tam do toho červeného kraje, do kopců v růžové mlze a zažít tam něco velikého, krásného, co ještě nikdo nezažil."
A já bych běžela hned! Sbírat bobříky, trávit čas uprostřed modrých lesů s bublajícím potůčkem, učit se novým věcem. Do světa, kdy přátelství mělo váhu... Tohle je první foglarovka, která mě uhranula a zároveň je vzpomínkou na dědu i skautování. Kapitolu Výroba talismanů jsem v dětství přečetla snad 100x :)

07.02.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Už z úvodních řádků je čtenáři jasné, že se jedná o "jinou" Colleen. První kapitola mě vtáhla do děje, knihu jsem dala na dva zátahy. Sex a nějaké to sprosté slovo? Nejsem puritán, za mne ok, do příběhu to sedělo, jen ty popisované hrátky byly furt jak přes kopírák.
Povedený zážitek z psychothrilleru mi však pokazil závěr, protože bylo jasné, že musí přijít nějaký wow zvrat... a ten nepřišel. Respektive byl takový podivně vynucený, autorka si na něm mohla dát víc záležet a udělat ho mrazivějším.

07.01.2021 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Jako milovnice Oddělení Q jsem se kvůli zdejšímu hodnocení do čtení vyloženě nehrnula. Obavy se ukázaly jako liché, čekaly mě totiž svižné povídky se skvělou pointou. Těch 100 stran je povedených. Oba nápady, nadsázka, černý humor... mé knižní chuťové pohárky se naplnily!
Kdybych nevěděla, kdo je autorem, tipovala bych, že Malé pikantní vraždy sepsal R. Dahl.

31.12.2020 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Kvůli protichůdným hodnocením jsem se rozhodla téhle knížce podívat na zoubek. Čte se dobře a řádky ubíhají, malé zápletky mají potenciál, ale tím můj pozitivní výčet končí. Protože jinak se to táhne jako cukrová vata. Anotace slibuje šokující konec. A v šoku jsem opravdu byla - z toho, jak moc byl závěr nepovedený. Doporučení? Nic si od autorčiny prvotiny neslibujte, jedině tak předejdete zklamání.

22.08.2020 2 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Wow, to bylo něco! S nečekaným zvratem jsem díky zdejším komentářům počítala a přesto můj čtenářský zážitek neutrpěl. Žádná hluchá místa, příběh postupně gradoval.
Amber ve mně sympatie nevzbuzovala, ale nutně jsem musela vědět, kam až je ochotna zajít. A část s Daphne? Ani jsem netušila, kde se ve mně ta škodolibost bere :)
Knížka, která nenechá vaše emoce spát. Vyhraďte si 2 nebo 3 večery, tenhle příjemný psychothriller za přečtení rozhodně stojí.

29.03.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Knížka si mě k sobě přitáhla a nepustila. Dobrý příběh, nechybělo napětí, hlavní hrdinka je sympaťanda, vyhovoval mi i jazykový styl. Pro někoho rychlé, pro mě nenafouknuté o zbytečnou vatu. Hned chci další díl!

30.12.2019 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Příběhově fajn, slečny Marplové podezřele pomálu (nicméně její vnímavost nijak omezena není), povedené dialogy, zamotané a přitom lehce stravitelné, dokonce nechybí ani špetka vtipu.
Ale za 5 hvězd to nebude, protože vím, že královna detektivek to umí i lépe. Navíc mi dělal problém milion jmen: paní Bantryová, plukovník Bantry a Melchett, konstábl Palk, inspektor Slack, Mary, Dolly, Arthur, Josefina Turnerová, Conway Jefferson, Rosamunda, Frank, Mark Gaskell, Petr Carmody, Raymond, Lorrimer, Simmons, Bartlett, Ruby, Chettyovic Edi, Selina, Basil Blake, Clara, slečna Wetherbyová, paní Price Ridleyová, pan Booker, pan Prestcott... jsem ve čtvrtině knihy a to tu prosím pěkně není ani zahradník :) Na druhou stranu je to prostě klasická Agatha a s tou strávený čas nikdy není ztracený.

V případě audioknihy musím vyzdvihnout, jak perfektně byl příběh načtený. Intonační schopnosti Otakara Brouska mladšího snad nemají konkurenci!

21.03.2023 4 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Skvělá série se dočkala skvělého prequelu. Neskutečně jsem si to užila. Knížka mě vcucla od první kapitoly a já hltala řádky až do poslední strany.
Milí členové týmu, vy ještě vůbec netušíte, co všechno spolu zažijete, kolik ohavných vrahů dopadnete a že před sebou máte spoustu napínavých příběhů. Jsem moc ráda, že jsem u všech byla s vámi!

30.07.2022 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Rizzoli a Isles znám už nějakou dobu díky krimiseriálu z televizních obrazovek, ale v knize jsme se setkaly poprvé. Závěje jsem četla kvůli výzvě a vůbec nevadilo, že se jedná o osmý díl série. Slušný rozjezd, část o tajemné opuštěné osadě uprostřed divočiny mě bavila (na studené únorové večery ideál). Gerritsen své dílko protnula pár zvraty, jen to poslední odhalení bylo na můj vkus už přehnané.
Kdo chce zažít něco mrazivého, trochu vztahů i napětí, velkou touhu po přežití a nečekané situace, ať se pustí do čtení!

26.02.2022 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Chlad, tma, napětí, řada tajemství a depresivní atmosféra vás budou provázet při čtení této úžasné Keplerovky. Moc se mi líbilo, že autoři vsadili na přímou dějovou linku a obešli se bez zbytečných odboček. Téměř 500 stran dalo prostor pro detailní propis postav i prostředí. S Písečňákem jsem strávila tři příjemné večery, občasnou nelogičnost mu odpustím, jinak je podle mě napsaný velmi zdatně. A poslední kapitola donutí hned sáhnout po další knize ze série.

26.03.2021 5 z 5