PierReVesper PierReVesper komentáře u knih

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Komentuji až teď poté, co jsem si knihu pořídil do knihovny.

Tento podle mě ne tolik veřejnosti známý počin je opravdu perfektní scífko se vším všudy. Velmi čtivé, dobrá atmosféra a příběh gradující do skvělého finále.

Nic víc prozrazovat nebudu, rozhodně si knihu přečtěte.

24.01.2024 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Na cestě. Jak se pustíte do čtení jste na cestě, chcete být na cestě. Chcete si nezávázně užívat a žít jako hrdinové knihy, jako Kerouac. Chcete křepčit v zakouřených podnicích na jazz, který vám vyrve srdce z těla, chcete se zpocení milovat upřostřed polí pod širým nebem, chcete se hnát po nekonečném pásu asfaltu až někam do nikam a chcete o tom všem filozofovat unášeni omamnými látkami. Tahle kniha je jízda a vy se chcete taky vézt.

18.02.2015 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

(SPOILER) SPOILER:
Rozjezd je pomalý, ale jsou nám představovány postavy, které jsou popisovány, jako kdyby byly hlavní, ale nenechme se mýlit. První polovina knihy se v podstatě trošku táhne, ale vše do sebe zapadá jako dílky skládačky. Druhá polovina už je napínavější a akčnější, jsou odhalována tajemství sila a pořád je jich zde spousta, které navnadí na další díl.
Sleduji teď seriál, k něčemu mám výhrady, něco je možná i lepší. Jako zpracování předlohy je to více než dobré.

18.06.2023 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Čteno díky čtenářské výzvě. "Kniha, jejíž hlavní postava alkoholik"
Detektivky jako takové nemusím, čtu většinou jen ty historické (Vondruška atd), ale v rámci výzvy jsem se dostal k této knize, protože knihy od tohoto autora ze série Harry Hole tam byly ve velkém zastoupení.
Tak si tak čtu, čtu a říkám si v polovině knihy, sakra tak kde je ten alkoholik, že by to byla ta druhá postava, vždyť nepije. A najednou BUM-PRÁSK a už to jelo.
Celkem jsem se do toho pádu zpátky k chlastu i vcítil, i když nejsem alkoholik, ale to zoufalství, jakou rychlostí se do toho znovu propadl mi přišlo dost živé a dokázal jsem si to přivlastnit za svoje.
Díval jsem se, že audioknihy čte Hynek Čermák a asi bych si i představil seriál, kde hraje Harryho. :-D

Na to, že je Jo Nesbø tak chválený, tak se dost divím tomu hodnocení.
Jestli budu číst další knihu nevím, ale zase načal jsem sérii a ta by se měla dokončit. Třeba se další díl napasuje na nějaké téma z nové výzvy.

05.12.2023 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Nemůžu si pomoc, ale díly pod kterými je podepsán Kotleta mě baví o dost více.
U popisu Nataši-běhny jsem se smál na celé kolo.
Taky se Frantovy knihy čtou úplně samy, co den, to jedna kniha, prostě se od nich nemůžete odtrhnout a chcete vědět, koho Moravec zase zhlásí, nebo na koho vystrčí Gerasim prdel.

10.12.2022 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Díky nějakému idiotovi zde v komentářích, který neumí zaškrtnout spoiler jsem se dozvěděl něco, co jsem nechtěl. Tak díky.
Jinak zatím jeden z lepších dílů od Kristýny, spíš nejlepší.
Všimněte si, že Kotleta dělá hodně mezer při psaní, ale Kristýna ne.

12.12.2022 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Kotleta ubral na šukání a přidal na střílení, takže místo mačkání šourku při čtení jeho prasárniček chcete mačkat dva stříbrný kolťáky. Nebo zlatý Akáčko. Nářez už asi nikdy nepřekotletuje, ale tyhle další pokusy plné hlášek si vždy přečtu. Lovci jsou další krutopřísnou knihou, kterou si přečtete a Zevla je holka, kterou u toho chcete klátit.

02.09.2015 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

(SPOILER) Řeknu vám vtip: "Do baru přijde nácek, cikán a komouš.. a novinář."

Téma nácků, jejich až mýtičnosti a tajemství kolem nich opředených bylo, je a bude in pořád.
Popis na zádi obálky knihy láká na detektivní příběh v alternativní době (ne)odsunu Němců ze Sudet.
Ale nedostaneme ho takový, jaký bychom očekávali.

Příběh jako příběh je dobrý tak do poloviny knihy, a pak zakopne o sundanou značku Sudet a pokulhává.

Příběh morální je na druhou stranu skvělý. Kdo je jaký Čech a kdo Němec, čí jsou Sudety domov a kdo se o ně víc zasloužil, to autorovi vychází skvěle a určitě tyto otázky více ocení čtenáři/obyvatelé přímo ze sudetských oblastí.
Zároveň zde můžeme vidět i jakési připodobnění s událostmi na Ukrajině, či teď ještě více v Izraeli.

Vrátím se k příběhu jako takovému.
Detektivku moc nečekejte, stále se pokuřuje, někam přejíždí a to samotné pátrání se spíše topí v národnostní otázce.
O druhé hlavní postavě se po polovině knihy dozvíte, že umře, načež autor, jakoby na to zapomněl, že to zmínil a kniha se tváří zase jakoby nic.
Celkově je zápletka taková odbytá a konec byl úplně useklý.

Z hlediska příběhu bych knihu neváhal nazvat podprůměrnou, ale vyvažuje to to téma odsunu Němců.
Knihu určitě více ocení lidé spjatí s tím místem.

A ta super hodnocení a komentáře od lidí, kteří Kyšu/Kotletu objevili až jako Kotletu a adorují každou jeho věc, bych bral velmi s nadhledem.

04.11.2023 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Doplňuji po letech komentář.

Půjčeno někdy v době, kdy měl vyjít/vycházel film (do teď jsem ho neviděl).
Po dvou stranách zavřeno a odneseno zpět do knihovny.
Říká se: "Poznej svého nepřítele." Ale ne děkuji.

08.09.2023 odpad!

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Super kniha. Pohodové čtení jako u předešlých niedlovek. Líbí se mi lehká návaznost na sérii Rytířů z Vřesova. Doufám, že bude i nějaká návaznost na Platnéře.
Ondřejovi sice vše padá do klína děním štěstěny, ale neusněme na vavřínech.
Wolfram měl taky v jednu chvíly vše co si přál.. a pak...

23.03.2023 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

(SPOILER) S touhle knihou jsem si dával na čas. Na její hodnocení jsem se nedíval a upřímně jsem si podle obálky a českého autora myslel, že to bude jen další levný scífko.
Opak se stal pravdou. Kniha je čtivá, příběh zajímavý, několik různých zápletek najednou, ve kterých se však neztrácíte. Stejně tak s postavami. Je nám jich představováno několik, ale stále víte, kdo je kdo.
Jediný malý mínus je předvídatelnost s Korzáry. Hned na začátku jsem si tipnul, jak asi obsazují lodě, jak budou ovládat lidi a i to jak se do lidí dostanou. Ale třeba je to jen tím, že už mám trochu načteno a nakoukáno po filmech. :-D
Co se mi líbilo byl soupis lodi a posádky na konci knihy, i když tam mohla být celá jména a hodnosti.
A knihu bych spíš řadil jen jako sci-fi, bez přívlastku military. Toho military tam zas tolik nebylo. Aspoň teda pro můj žebříček.

01.12.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

K Válce s mloky jsem se dostal skrz komiks v Abíčku, kterej jsem hltal s každým číslem.
A pořád se k němu rád vracím.

01.02.2019

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Parádní a lepší než film, na který jsem si počkal a viděl ho až po knize. Asi tak pře několika minutami dokoukáno. :-D
To pátrání a luštění hádanek jsem prožíval s Parzivalem a spolu s ním se i zamiloval do Art3mis.
Jsem sice narozen 1990 a tudíž doba 80' her a filmů u mě neproběhla v takovým opojení, ale i tak jsem si knihu užil a přečetl skoro jedním dechem.

29.06.2018 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Rozhodně nejslabší díl. Zdálo se mi, jako by měla autorka kniha rozepsanou a pak ji potřebovala narychlo dokončit, tak to nějak doplácala a tradá, kniha hotova. Konec velmi předvídatelný. Jsem hodně zvědavý, jak se s tím zmatkem poperou v druhé části třetího filmu.

18.02.2015 1 z 5

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Jsem kluk z vesnice a vždy jsem při čtení foglarovek těm klukům záviděl ten "měšťáckej" život a to, že chtějí z města do přírody. Do něčeho, co jsem měl neustále kolem sebe a kam jsem chodil.

Tak dobře to pan Foglar napsal.

A u téhle knihy jsem se naprosto vžil do těch všech nepravostí a trampot, kterými si Stráž procházela, jako bych byl jedním z jejich členů.

Je mi 33 na konci knihy mi ukápla slza radosti.

15.12.2023 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Dočítám staré klasiky a na tuhle jsem se chystal už pěkně dlouho. Kdo by neznal příběh o jedenácti bratrech, z kterých jejich otec vytvořil fotbalový tým.
Do teď jsem znal jen film, ale kniha je ještě krásnější.

Komentář pod tímto mluví za vše a pěkně všechny moje pocity ze čtení shrnul.
Hoďte lajk tam.

13.12.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Komentář číslo 2
Měním hodnocení a dávám nižší. Platí vše co jsem napsal už předtím, ale když si tak pročítám další komentáře a hodnocení a všechna pro a proti, tak hvězdu ubírám.
Co je zajímavé, jaké všechny lidi tato kniha svedla ke svému přečtení.

Od hardcore kotletovců až po lidi, které zajímalo jen téma Sudet a Kyšu/Kotletu vůbec neznají. :-D

13.12.2023 2 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

(SPOILER) Řekl jsem si, že si komentář nechám až na poslední díl, abych se nemusel opakovat, jak pak Niedl každou knihu. :-D
Po výborném Hynku Tasu z Boru a dobrém Platnéři jsem si konečně našel čas pustit se i do Rytířů.
Rytířství a středověk můžu a zvlášť české reálie jsou dalším plusem. Velmi se mi líbilo, jak jsou knihy psány, jsou čtivé, musíte se odtrhávat od knihy, i když vás zajímá, co dalšího se stane našim hrdinům. Nechyběla akce, napětí, humor a samozřejmě seznámení se s dobou za vlády Jana Lucemburského.
Hned u první knihy mě strhl popis na začátku, kdy jsem si řekl, že tohle se mi bude fakt líbit a nevím jestli to byla druhá, nebo třetí kniha, kdy jsem si po přečení určité pasáže řekl: "Tak tohle je kurva výborný." Pardon za sprostý slovo, ale jinak to nešlo.

Příběh se vrství, větví a odsýpá. I přes několik pohledů (Wolframa, Beneše a Čeňka) se neztrácíte a stále víte, kdo je kdo, klidně mohl být ještě jeden poled někoho dalšího.
Čeňka jsem si užíval, když byl s Křivákem, ale pak ho bylo zbytečně málo, a když si říkáte, že vám tak nějka chybí, šup a hned jsou zde jeho příhody s králem. I tak ho mohlo být více.
Beneš si plní takový ten český středověký sen a kromě začátku mu pak vlastně všechno vychází. :-D
Wolfram je klasický správňák sypající jednu hlášku za druhou a je jedno jestli poddanému, nebo poddanému.
Pěkný pohled na situaci v království v té době a přelétavost české šlechty. Nebýt toho, že každý chtěl vždycky více než ostatní, mohli jsme mít ultra prosperující království a dnešní doba by třeba vypada taky jinak.
Poslední kniha je vcelku slušným zakončením série, neurazí ale taky ani nenadchne.
Wolframova pomsta mi dost připomínala pomstu Williama Wallace, když se mstil těm šlechticům a po jednom je kulišácky odpravoval.

Co bych vytknul:
Malou chybu, kdy u koně Matouše Čáka dojde ke změně pohlaví. :-D
Dále velmi časté opakování předešlého děje, pro někoho, kdo čte knihy hned za sebou je to stále více otravné, ale kdybych to četl asi v těch letech, kdy to vycházelo, tak by mi to asi tolik nevadilo. Pan Niedl nemusí být smutný, pan Vondruška nám charakterové vlastnosti postav taky popisuje v každé knize.
Všehovšudy jsem se sérií velmi spokojen a teď se chystám na sérii Ondřeje z Rohatce a Lučistníka od Cornwella, tak doufám, že budou stejných, ne-li lepších kvalit.

17.03.2023 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Už v předchozím díle jsem si říkal, že je blbost dávat nerozumná rozhodnutí postavě kapitána Moravce, ale tady to i pokračuje (předtím chuť jít na kafe a teď věřit Loydovi).
Sněgoňová se strašně snaží být Kotletová, ale moc ji to nejde.. vtipy a odkazy mi tam přijdou tlačené hodně na sílu a je jich tam i zbytečně moc.

Děj byl celkově taky dost předvídatelný. Viděl jsem dost stížností na to, proč zrovna klobouk, ale osobně mi tam zrovna tohle sedí. Chcete bojovat za záchranu lidstva a přežití a týpek vás pošle pro něco absurdního, jako je klobouk. :-D

Opakování textu v rámci Aga - nenávist k Moravci a Moravec - nevařící kuchař zbytečně zabírá stránky, které by se daly využít daleko lépe.
Hrdinové jsou taky nezranitelní, to nemohl třeba dědek přijít o ruku a dostat robotickou, kde by měl soustu udělátek a dalo by se na to napsat dost vtipných narážek?
Posledním mínusem je korekce knihy, vyskytuje se zde několik chyb, které mohly být před dáním do tisku odstraněné. A mám pocit, že v předchozí knize jich taky pár bylo.

Plus neplus je deník na konci, ukáže nám, jak ty druhy vypadají, sice to bere ten čtenářův dojem nepoznaného a spoléhání na vlastní představivost (kulšeše jsem si teda představoval víc očo-uši-nosovýho, než byl nakreslen), ale zase je to takové osvěžení a jestli to pokračuje i v dalších knihách, je to plus.

28.10.2022 3 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Knihu jsem naposledy četl před několika lety. Píši naposledy, protože od té doby, co jsem ji objevil jsem ji četl 20x. Ano 20 krát, opravdu si to počítám. Moje první kniha od Crichtona. Pecka. Kult. Dinosauři!!!

Co čekat od autora, jehož 90% napsaných knih bylo zfilmováno. To už něco vypovídá že?

EDIT: Nepřestává mě fascinovat, jak si tato kniha nachází stále nové čtenáře, což vidím na přibývajícíh komentářích zde.

06.03.2016 5 z 5