Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Kaleidoskop (38 povídek) Kaleidoskop (38 povídek) Ray Bradbury (p)

38 povídek různé kvality je rozděleno přibližně tematicky do tří částí. V každé se najdou vynikající povídky, ale také takové, po jejichž přečtení si řeknete, a co jako? Důležité je, že těch vynikajících a minimálně dobrých je převaha. Především první část Hrůza a běs obsahuje povídky jako Malých vrah nebo Kostra, které překvapí hlavně koncem. Prostřední část je asi nejslabší, protože spousta povídek je pouze odvyprávěna jako příběh, na jehož pozadí se nic moc důležitého neodehrálo a chybí mu větší hloubka. Přesto kniha jako celek dostává 100% hodnocení, protože kladné pocity zastiňují těch několik zklamání.

02.01.2013 5 z 5

Strážci míru Strážci míru Gene DeWeese

Komentář píšu asi dva měsíce poté, co jsem knihu dočetla. A musím přiznat, že mi dělá docela problém si vzpomenout, co že se vlastně v knize dělo. Ono se tam totiž dělo to, co se ve ST děje poměrně často, pouze s menšími obměnami.
Výsadkový tým se dostává do situace, kde jsou dvě různé frakce bojující proti sobě a je na Enterprise posoudit, která strana jsou ti "dobří" a bojují za správné ideály. Přesně o tom jsou i Strážci míru a celý děj se odehrává podle předem velice jednoduše odhadnutelného scénáře, který už jsme viděli v každém ST vesmíru minimálně jednou.

02.01.2013 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Udělala jsem malou vsuvku mezi sci-fi knížky a začala dohánět povinnou četbu ze školy. Na hodině britské literatury mě zaujala diskuze o Dorianovi Greyeovi, především, jak se autorovi povedlo ztvárnit jeho postavu a vnitřní myšlenky a pohnutky. Souhlasím, že Wilde dokázal Doriana popsat do hloubky, kterou jen tak v nějaké knížce nenajdete, ale na druhou stranu mě dost nudil popis tehdejší společnosti. Přišla mi velice povrchní a zabývajícími se pouze světskými záležitostmi. Vím, že tehdy ta doba taková byla, ale v knížce by určitě stačilo, kdyby se Wilde tomuto tématu věnoval v první kapitole a dál už povrchní vztahy společnosti neřešil a zaměřil se více na Doriana.

02.01.2013