Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Dětskou knížku jsem nečetla, co nejsem dítě:-) Takže jsem se do ní pustila se smíšeným očekáváním a po pár stránkách začala číst s nadšením. Příběh jsem sice znala z filmu, ale to zážitku ze čtení neubralo, protože pořád tu zbývala spousta vtipných narážek na všechno možné, s čím se potkáváme v běžném životě. Kdybych byla dítě, asi bych si z příběhu vybrala něco jiného, ale tím je o to lepší, že si v knize přijde na své téměř každý.

16.09.2018 4 z 5

Pouzí smrtelníci Pouzí smrtelníci David Alan Mack

Ve dvojce pokračují všechny rozjeté linie z jedničky, ale kvalita se poměrně změnila. Zatímco v prvním díle byla nejzajímavější Columbie, zde zklamala. Hned na začátku bylo řečeno, jak to dopadlo, ale přesto se autor věnoval podrobnému vysvětlení minulosti, což bylo ve výsledku nošení dříví do lesa, protože se to dalo domyslet, a tím pádem stačilo popis událostí zkrátit minimálně na polovinu. Vzniklý prostor by se poté dal využít na Aventine nebo Enterprise, kde jsme se tentokrát zdržovali opravdu sporadicky. Tunely až na výjimku prozkoumali stylem "byli jsme tam a nic zajímavého jsme nenašli". A závěrečná bitva byla jen proto, aby tam byla. Další věc, kterou si autor mohl odpustit a věnovat úsilí jinam.

01.08.2018 4 z 5

Nechala jsem se nalákat reklamou a filmem a opět byla zklamaná. U mě zapadne do škatulky "mnoho povyku pro nic". Anotace slibuje současný horor, ale nějak jsem se ke strachu při čtení nedostala. Popis pár oblud mi opravdu noční můry nezpůsobí. Sliby, které kniha nesplnila, stranou, příběh je celkem příjemný, popis světa, do kterého se hlavní hrdina dostává, zajímavý. Přesto celek jako takový není lepší než průměr.

11.07.2018 3 z 5

Bohové noci Bohové noci David Alan Mack

Po velkých očekáváních bývá většinou zklamání, ale tady to naštěstí neplatí. Rozjezd série se velmi vydařil. Chce to mít přehled v nedávno vydaných knihách, bez toho to bude vypadat jako slátanina všeho možného. Čtyři posádky a dvě časové linie se může na první pohled zdát příliš, ale překvapivě to velice dobře funguje díky skvělému stylu vyprávění. Picardova posádku tu tak trochu hraje druhé housle a stále očekávají borgské útoky. Titan je tu celkem zbytečně, důležitý je až v poslední kapitole. Posádka Aventine nemá moc prostoru, ale je příliš těsně spjatá s poslední, Columbií, jejíž příběh z 21. století je celkem zajímavý a od začátku do konce graduje. Rozuzlení na závěrečné stránce není nijak překvapivé, spíš logické vyústění děje prvního dílu. Uvidíme, jak to bude dál...

26.06.2018 5 z 5

Zdravá výživa malých dětí Zdravá výživa malých dětí Olga Illková

Kniha vypadala podle obsahu docela zajímavě, bylo v ní mnoho receptů. Po přečtení mě moc nenadchla. Je spíše pro lidi, kteří se vyžívají ve zdravé a alternativní výživě. Pokud patříte mezi lidi, kteří jedí normální jídlo a nakupují v normálních obchodech, odtud si moc užitečných rad neodnesete. Spoustu popisovaných potravin ani neznám. Některé kapitoly byly docela úsměvné, např. ta, kde autorky radí, kolik mám mít v kuchyni talířů a příborů. A nejvtipnější byla ta, kde kniha popisuje, jak přesvědčit starší generaci, aby vnoučatům také začali dávat pouze "zdravé" potraviny.

25.05.2018 3 z 5

Odpor Odpor J. M. Dillard

Téma knížky i děj originalitou zrovna neoplývá (Picard je opět borg, Picard opět neposlechne rozkazy flotily...), ale ve výsledku to příběhu na zajímavosti neubírá, funguje jako celek velmi dobře a čtenáře rozhodně vtáhne do děje.

29.03.2018 5 z 5

Vždycky budeme mít Paříž Vždycky budeme mít Paříž Ray Bradbury (p)

Poslední autorova sbírka mi asi v hlavě dlouho nezůstane. I když jsou ve sbírce zařazeny vesměs příjemné příběhy, žádný z nich nevyniká a vyloženě nezaujme. A bohužel se tu nedočkáme žádných typických motivů, které většina čtenářů zná z dřívějších autorových prací.

26.02.2018 3 z 5

Škorpion se vrací Škorpion se vrací Anthony Horowitz

První příběh Alexe, který mě moc nebavil, což u pořadového čísla 9 není zas až tak překvapivé a o kvalitě série vypovídá poměrně hodně. Sice všechny předchozí díly jedou podle určitých pravidel a v každém příběhu se určité věci opakují, tady to bylo poprvé, kdy mi to začalo vadit. Poprvé mi připadalo, že postava Alexe se nikam dál neposunula a zabití jedné z postav připomínal zoufalý pokus "oživit" jinak šedý příběh.

10.01.2018 3 z 5

Krokodýlí slzy Krokodýlí slzy Anthony Horowitz

K Alexovi jsem se vrátila asi po pěti letech a s klidným svědomím můžu prohlásit, že i příběh s takto vysokým pořadovým číslem neklesá na kvalitě a pevně drží laťku nastavenou ve Stormbreakerovi. Díl nijak nenavazuje na předchozí, je samostatnou jednotkou a tentokrát se věnuje poměrně aktuálním tématům terorismu a charitativním společnostem s příchutí africké kultury. Příběh svěže ubíhá kupředu a i když se dá tušit, že Alex zase všechno zvládne, přesto jeho dobrodružství nenudí ani po takové době.

06.04.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Je to takové malé milé připomenutí známého světa a to ještě pouze díky Brumbálovým poznámkám, které mi ve výsledku připadaly celkem zbytečné. Samotné bajky jsou velmi stručné s poměrně jasným morálním ponaučením. Nejvíc mi v hlavě uvízla ta s názvem Mágovo chlupaté srdce, která nebyla tolik přímočará. Nejvíce vychvalovaná pohádka Tři bratři byla ze všech asi nejkratší a nejstručnější. Tak nějak jsem čekala, že tu bude i něco navíc oproti poslednímu dílu HP.

03.01.2017 4 z 5

Lidé jako bozi Lidé jako bozi Herbert George Wells

Ne že by mě kniha vyloženě bavila, přeci jen těch popisných pasáží byla většina, ale co mě fascinovalo nejvíc, byla kritika společnosti tehdejší, přičemž spousta toho jde aplikovat i na svět dnešní. Je to další kniha, která potvrzuje, že autor dalece předběhl svou dobu.

11.09.2016 4 z 5

Heisenbergovy oči Heisenbergovy oči Frank Herbert

Po dočtení mi v hlavě zůstal pouze jeden pocit, a to nedostatek prostoru. Kniha je poměrně útlá a je do ní vměstnán materiál pro minimálně dvojnásobnou tloušťku. To se samozřejmě projevuje na příběhu a jeho způsobu vyprávění. Je to všechno hr hr a mezi kapitolami vzniká prostor pro "domysli si sám" a zároveň to působí zmatečně, protože postavy nemají dostatečný prostor, aby se s nimi čtenář nějak více sžil. A najednou je tu uspěchaný konec, který tak trochu postrádá návaznost na předchozí děj. Aha dobrý, jdeme všichni domů, protože jsme si to konečně ujasnili...

07.07.2016 3 z 5

Star Trek – Klasické příběhy 02/1 Star Trek – Klasické příběhy 02/1 James Blish

Jako předchozí díly. Povídky odpovídají seriálu a v drtivé většině se pohybují nad průměrem.

07.07.2016 4 z 5

Okrasní ptáci Okrasní ptáci Stanislav Chvapil

Pěkná základní příručka. Logicky v ní nejsou aktuální informace, píše se tu o ptácích z dovozu, což už v dnešní době není pravda. I krmení je dnes úplně někde jinde. Přesto i po třiceti letech se v knize dají najít zajímavé tipy a triky (balení a transport kolibříků) a především začínající chovatelé si zde díky kresbám mohou udělat dobrý přehled o druzích chovaných u nás a rozdílech mezi pohlavími a poddruhy.

06.04.2016 5 z 5

Smrt v zimě Smrt v zimě Michael Jan Friedman

Kniha na mě působila jako takový spojovák seriálu, filmu a dalších knížek (Titan), které ale u nás vyšly dříve než tato. Poměrně často se tu vzpomíná na události z různých epizod a pokud si je má čtenář v knížce vychutnat, je třeba sérii TNG znát poměrně důkladně. Jinak to působí jen jako suchá nepodstatná výplň. A když už jsem u těch výplní... je jich tu docela dost, což ve výsledku knihu akorát natahuje a k příběhu samotnému žádnou hodnotu nepřidá. Nejkřiklavějším příkladem toho je linie Worfa a Jordiho s Janewayovu jako bonus. Když si všechnu výplň odmyslím, zbude příběh na jednu větu (Crusherová je v zajetí nepřátel, Picard ji šel zachránit.), jehož konec je jasný od začátku. I když se mi kniha četla dobře a poměrně svižně, výsledný pocit z příběhu jako takového je ten, že za pár týdnů už nebudu vědět, o čem to bylo, ale to nevadí, protože takovýchto zápletek už bylo...

28.12.2015 3 z 5

Činčila vlnatá Činčila vlnatá Vladimír Motyčka

Abeceda chovatele je zajímavý nápad na sérii chovatelských knížek a obecně se nakladatelství podařilo vydat kvalitní průvodce chovem mnoha druhů domácích mazlíčků. Jinak tomu není ani u činčil. Kvůli dodržení abecedy tu jsou občas až podivuhodné názvy kapitol, ale ve výsledku se tu najde vše, co ať už začínající či zkušený chovatel potřebuje vědět. Protože autoři jsou dlouholetí chovatelé činčil, mohou čtenářovi nabídnout spoustu svých zkušeností a nápadů, jak mít doma spokojené zvíře, kterému nic nechybí. V knize se taktéž dočteme spoustu informací, které s domácím chovem přímo nesouvisejí, ale činčil se zajisté týkají, např. způsob a význam jejich komunikace. Tato kniha patří na českém trhu k obsáhlejším publikacím a je přeci jen o kousek dál než většina průvodců chovem určených spíš pro děti.

28.12.2015 5 z 5

Neoféma modrohlavá Neoféma modrohlavá Colin O´Hara

Velice povedená kniha pro současného chovatele. Nejvhodnější je pro začátečníka, který se zde dočte mnoho informací, upozornění a postřehů z dlouholetého chovu, na které by sám musel zdlouhavě přijít praxí. Obsahuje tradiční kapitoly, začíná obecně o neofémách, věnuje se začátku chovu, chovnému zařízení, výživě a postupně přechází na odbornější témata jako jsou možné zdravotní problémy a končí přehledem mutací. Právě ta poslední kapitola mě potěšila nejvíc, i když o chov mutací se moc nezajímám. Je to nejlépe zpracovaný text o principu fungování mutačních genů, jaký jsem kdy četla. Musí ho pochopit i naprostý lajk, protože autor používá odbornou terminologii velice opatrně a spíš se soustřeďuje na vysvětlení principů a mechanizmů. Pro představu je to naprosto dostačující a kdo se chce chovem mutací skutečně zabývat, může pátrat po odbornějších článcích. I formát knihy je velmi příjemný, protože text je rozdělen do kratičkých kapitol, které jsou na stránce vytištěné do dvou sloupců, čímž se čtení mnohem zjednodušuje. A samozřejmě nechybí množství kvalitních fotografií, které daný text doplňují.

28.12.2015 5 z 5

Hlodavci Hlodavci Nataša Velenská

Jak podnadpis napovídá, jedná se o první knihu svého druhu vydanou v ČR. Je to opravdu vyčerpávající přehled hlodavců, na které můžeme v přírodě narazit. Autorka je ošetřovatelkou v Pražské Zoo, takže popis každého zvířete je doprovázen osobní zkušeností s chovem dané ho druhu.
První polovina knihy je věnovaná obecné péči o hlodavce, druhá představuje jednotlivé druhy seřazené podle čeledí. Kniha je plná zajímavých tipů pro chov daného zvířete. Autorka se nezaměřuje pouze na u nás běžně chované hlodavce jako jsou křečci, myši a činčily, ale dočteme se i o takových, který si na zahradu do voliéry pořídem asi těžko (třeba bobr nebo vydra).

28.11.2015 5 z 5

Papoušek - inteligentní společník člověka Papoušek - inteligentní společník člověka Miloslav Josefovič

Knížka je cílená na chovatele papoušků a rozhodně se nejedná o obrázkového průvodce či rady pro chovatele-začátečníky/děti. Stylem psaní připomíná diplomovou práci, protože tu autor používá hodně citací. Kniha je plná zajímavých a užitečných informací a pohlíží na papoušky jako na bytosti s určitým stupněm individuality a ne pouhé domácí mazlíky. Odborné informace jsou vždy doplně osobními zkušenostmi autora.

03.09.2015 4 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Současný model trilogií (Hunger Games, Divergence apod.) je poměrně předvídatelný a většinou první díl, který velmi potěší je následován dalšími méně povedenými. V této sérii ten skok není nijak výrazný. Druhý díl představil nový problém, před který je Thomas a spol. postaven. Postupně s příběhem je čtenáři odhalováno víc a víc informací o tom, co je vlastně na pozadí toho všeho, i když samozřejmě to hlavní si nechává na poslední díl.

22.08.2015 4 z 5