PetraaMatouš PetraaMatouš komentáře u knih

Kvůli této knize jsem si vzala týden dovolené. Dala jsem to! Moc mě bavila. Líbila se mi jak z historického pojetí tak z lékařského. Zajímavé bylo sledovat jak se jedna nemoc léčí v různých zemích jinak. Libilo se mi dohadování o informace. Kulturní rozdíly mě dokázaly občas opravdu vytočit. Hlavně když bylo na ženy nahlíženo, jako na méněcenné. Líbili se mi pasáže z domů smrti. Chvílema sem se až za břicho popadala. Hlavně korupce a intriky kvetou v každé době.

Besídka zvláštní školy Besídka zvláštní školy Miloslav Šimek

Tato kniha snad ani nepotřebuje komentář.
V létě jsme byli s dědou na dovolené. Děda na koupališti našemu mladýmu knihu předčítal. Nevím jestli se smál víc děda nebo náš mladej. Zajímavé bylo, že během půl hodiny jsem měla místo jednoho dítěte asi 15 dětí a tatínkové nesměle postávali okolo. Druhý den, když jsme přišli na koupaliště, už na nás čekali. Asi 10letý chlapec podával mému tátovi knihu - besídka bývalých žáků ... s otázkou ,,Pane Milan budete zase číst" ?
Bylo to kouzelně strávené odpoledne.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Černý Rogan a následně Zlato Argony se mi v knihovně zabydlelo do měsíce po vzdání. Jak tu bylo řečeno je to fantasy na historickém základu. Na druhou stranu text je psán lehce a svižně. Neobsahuje žádný velký a těžký myšlenky. Chvílema se smějete a chvílema nevěřícně kroutíte hlavou.
Nejraději jsem měla trpaslíka ,,Perunovi koule..., Perunova prdel..." Taky se mi líbil Libuše. Obdivovala jsem syrovost textu. Spisovatel se snažil přiblížit tehdejší dobu a myslím, že se ještě mírnil.
Teď budu hnusná. Co si myslel pán že čte? Romantiku? I v Angelice je popsáno znásilnění. Když si vezmete Vzpouru jeptišek, Barbara Connana, Sinuheta, nebo cokoli z Říma. Když procházeli nájezdníci zbyla jen spálená zem a spousta parchantů. Z pohledu ženský nevidim rozdíl mezi znásilněním u cesty a provdáváním žen za majetek. A co dělali králové a šlechta? To je ale na obsáhlejší téma.
Děkuji spisovateli za náhled ke slovanskému božstvu a slovanskému spůsobu života.

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Tuto knihu jsem mladýmu předčítala. Je v ní humor i napětí. Hláška ,,co to děláš ty potvůrko podivná" se unás drží dodnes. Filmové zpracování si určitě nikdy nenecháme ujít. Dívá se celá rodina.

04.04.2018 5 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Osobně jsem knihu četla jako dítě několikrát. Byla mi i předčítána. Plus, jsou v ní nádherné ilustrace. Malýmu jsem ji také četla a sklidila úspěch.
Souhlasím Hoře přehoře je dost strašidelná. Tu vždy přeskakuju.

05.04.2018 4 z 5

Besídka bývalých žáků zvláštní školy Besídka bývalých žáků zvláštní školy Miloslav Šimek

K tomu není co říct.
,, Elipsu tu neumíme, ale čtvereček ten by udělat šel"
,,Tatínek přečet Psohlavce do poloviny a omdlel"
,,Uděláme si brané cvičení v trhání švestek"

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Tahle knížka způsobyla v rodině zákaz čtení u jídla. Už nevim čemu jsem se smála. Každopádně jsem vyprskla rýži přes celý stůl a následně se začala dusit.
Jinak kniha je psána volně, s humorem a bez výrazně těžkých myšlenek. Čtení na dovolenou jak dělané.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Ke Kulhánkovi jsem se dostala jako náctiletá. Většina lidí v mém okolí hltala Bukowskiho, já hltala Kulhánka. Četla jsem všechny jeho knihy. Nejvíc na mě zapůsobil noční klub. Musim přiznat, že se k němu občas vracim. Myšlenka čtenářského klubu, sídlícího někde pod starou Prahou a chránícího nás před zlými lidmi, mě fascinovala. Nikdy jsem od kulhánka nečekala nějaké velké myšlenky. Je to pěkná oddechovka a navíc vtipná. To se vztahuje ke všem jeho knihám, proto ani nebudu komentovat zbytek. Z jeho tvorby mám nejradši Noční klub a navazující Vyhlídku na věčnost. Zatím-co Noční klub je o upírech. Vyhlídka na věčnost o pekle (takové postapo).

07.04.2018 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Tento příběh miluje celá rodina. Filmově je to taky velice pěkně zpracované.
Tom je pěknej vykuk a vyčůránek, až hanba mluvit :-)

06.04.2018 5 z 5

Dětem Dětem Josef Lada

Ještě si pamatuji jak sme obkreslovali obrázky z této knížky, asi podle toho taky vypadá...

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Malej ji četl někdy v polovině první třídy. Pak po mě chtěl, že pojede k dědovi taky sám vlakem. Vysvětlit mu, že tehdejší doba a ta dnešní je něco jiného, byl opravdu velký oříšek.
Jinak. Kniha má velká písmena, žádné složité názvy a v podstatě se mu četla dobře.

04.04.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Trochu jsem u této knihy váhala, díky české autorce. Velice mile však překvapila. Příběh je pěkně vykreslen. Mezi postavama se nestrácím. Jen některé pasáže popisu mi přijdou zbytečně vleklé. Autorka mohla čtenáři dát víc prostoru pro vlastní fantazii. Také pořád čekám, kdy se Ilan konečně projeví schopnosti. To zatím bylo jen dvakrát a popsané to bylo jen v krátkosti a pak to nějak vyšumělo.
Nicméně, dva díly jsem přečetla s chutí a těším se na třetí.

07.06.2020 4 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

U této knihy, přiznám se, váhala jsem. Koupit, nekoupit. Bála jsem se, že bude moc dětská. To nemyslím zle. Jen sem potřebovala knihu u které přijdu na jiné myšlenky. Knize se to podařilo a já s klidem mohu přejít na druhý díl.

Děj je psaný jednoduchou formou a srozumitelně. Občas proběhl okolo vtip. Hodně mi to připomíná Holmese.

05.02.2020 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Tato kniha mě v 20letech uchvátila. Jelikož jsem studovala v Praze a jezdila každý víkend stejnou trasu která je v knize popsána. Navíc žiju v jednom a pocházím z druhého města, ne-li přímo z ulic, které jsou popsány v knize. Fantazie zapracovala, až děsuplně. Jelikož se toho za ty roky tady moc nezměnilo fantazie pracuje pořád stejně.
Kniha je psaná lehkou formou. Myslím že je to ke škodě. Konec knihy jsem nepobrala. Na cesty autobusem a volný líný víkend však velice dobrá.

08.04.2018 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Zrovna jsem tuto knihu začala s malim číst. Jako povinnou četbu jsem ji nesnášela. Až jako náctiletá jsem se k ní vrátila a teprve si ji vychutnala. U malího je to jinak. Jemu se zatim líbí ( jsme asi ve1/4 knihy). Líbí se mu jména (Veverčák vede), dorozumívání se (kolikrát je napodobuje, tak ze spaní nic není). Taky mi furt říká ,,A to je pustili samotný?" Letos se dohodli dědkové v hospodě, že pojedou s vnoučatama pod převis. No jsem zvědavá jak to ten náš posera zvládne.

06.04.2018 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Taky jsem z této knihy měla rozporuplnné pocity. Upřímně jsem ji četla pak odložila a znovu a znovu. Poprvé jsem ji dočetla až někdy ve 13 - 14letech. Mýmu malýmu se nelíbí, ale má ještě čas.

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Syn ji četl po první třídě o prázdninách. Nejvíc se líbily kapitoly štěněte a pak jak kousala a honila lidi. Úspěch měla i fotografická část.
Jinak. Máme vydání z r.1988. Je to v to samý. Kniha má velká písmenka, tak se četla dobře. Je tam spousta pěkných perokreseb.

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Malýmu jsem ji četla na pátým roce. Bylo mu strašně líto pana Tykvičky, že má tak malý domeček. Když se v davu objevili Cibulkovi a začali všichni brečet, malej prohlásil ,,Patří jim to!"
Osobně jsem knihu četla jako desetiletá a moc se mi líbila.
Jinak. Děj je pěkný a svižný. Připravila jsem ji malýmu na čtení pro třetí třídu.

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Malej ji četl ke konci první třídy. Strašně se mu líbila a že bude pilotem. Páč bydlíme kousek od malého letiště, tak sem ho měla zapsat do kroužku létání. No nic....
Kniha zas tak malá písmenka nemá. Dobře se mu četla. Je humorná a pro kluky jak dělaná. Bohužel takových moc není.

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Osobně dávám čtyři hvězdy. Jest pravdou, že kniha mě zaujala na první pohled přebalem. Ten se jim vážně povedl. Po přečtení anotace sem si řekla, že do toho půjdu. Kniha mě celkem potěšila. Příběh je psán lehce. Děj a situace navazují a jsou vysvětleny uspokojivě. Myšlenka je zajímavá a pěkně rozvitá. Vtip a akce proběhly. Nejvíc mě pobavilo slovíčko skrundělý.
Je mi líto, ale pět dát nemůžu. Něco tomu chybělo. Neumím to popsat, ale to něco bylo prostě důležitý. Jinak dobrý čtení.

15.10.2020 4 z 5