petr8467 petr8467 komentáře u knih

Jdi za zeleným světlem Jdi za zeleným světlem Edvard Valenta

Pro mne román No 1. české literatury 20. století. Neuvěřitelný záběr a mohutný impakt. Fakt. Zapomeňte na Kunderu i Karla Čapka.

31.07.2021 5 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Vzdal jsem to na 80. stránce. Upřimně, nesnáším spisovatele, kteří se snaží ze všech sil čtenářům četbu zkomplikovat a ukazovat na svých výblitcích: "koukejte, jak CHYTROU knihu dokážu napsat." V žebříčku "nejchytřejších" autorů zaujal Zusak přední pozici.

27.07.2021

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Přečteno znovu po 35 letech. Kniha nezestárla, nicméně tehdy i dnes jsem čekal podrobnější popisy a zhodnocení událostí v letech 1966-70. V poměru k první části - do roku 1962 - pan Matzner tuto klíčovou část PostBeatleMánie trochu odflákl. Zmínky o ohlasu britského komunistického tisku na hudbu a působení Beatles jsou dnes úsměvné, ale tehdy v takové knize nemohly chybět...

06.07.2021 4 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Binetovi se podařilo napsat knihu, která, ač je docela dlouhá, je vlastně příliš stručná. Z druhé strany, Binetova kniha je málo podrobná a přesto zbytečně natahovaná. A to především třetí, klíčová část.
Navíc - když už provádí takový historický převrat, tak ať to buď pořádně vytěží, nebo ať zůstane u náznaků a zámlk.
Navíc - SPOILER - rozhodnutí Atahualpy nasednou na lodě a odplout na východ je naprosto šílené, protože lodě jsou dosti vrakovité, incká schopnost navigace na moři = 0, a důvod k odplutí je vycucán z prstu.
Když už konstruovat alternativní dějiny, tak je třeba to pořádně zdůvodnit. Binet se na to naprosto vykašlal.
Tož tak.

21.06.2021 3 z 5

Velká válka Velká válka Anton Myrer

Příliš pocitové. Myrer bohužel nedokázal od svých válečných "zážitků" poodejít. Navíc dlouhé pasáže v er-formě, kdy není jasné, který voják námořní pěchoty je právě teď objektem vyprávění.

20.06.2021 3 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Jednou stačilo.

31.05.2021 2 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Pro mne nuda k neučtení... Nobel je jistě v dobrých rukách :-/

24.05.2021 1 z 5

Krvavá zima Krvavá zima Hildur Knútsdóttir

Nuda, příšerná nuda.

08.05.2021 1 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Barbarič citelně chyběl, a tak občas musí mít kapitán Stein štěstí a Jaroš podnětnou myšlenku. Nicméně pan Červěňák zručně variuje obdebná zločinecká schémata, aniž by se jak při zločinech, tak i při vyšetřováních opakoval. Těším se na další díl!

23.11.2020 4 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Petr Čornej nejen že ví, zná, umí dějepis, ale především umí psát. Občas nás sice zavalí dlouhým seznamem (třeba) staroměstských konšelů - faktografie je nutná!, ale nezapomene nás na zajímavé postavy upozornit.

23.11.2020 5 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Pokud jste u posledních stránek detekvivky občas znechuceni tím, že rozluštění je takové nějaké nijaké, tak tady budete znechuceni obzvlášť, protože Mankell na 400 stránkách děj jako obvykle umně zamotává, aby ho pak skoro nerozmotal. Konstantování aurtora a policistů "jak to tenkrát bylo, už se nedozvíme" popř. "Proč se to takhle stalo, nevíme." je u tohoto autora, kterému obvykle rozluštění dobře funguje, naprosto nečekané a čtenář si připadá jako blbeček.

23.11.2020 2 z 5

Slon ve švestkovém sadu Slon ve švestkovém sadu Václav Křístek

Slabší než 2. díl, ale stále to má úroveň

04.11.2020 4 z 5

Prohrát slunce před svítáním Prohrát slunce před svítáním Václav Křístek

Ještě lepší než 1. díl, velká spokojenost

04.11.2020 5 z 5

Cesta na poledne Cesta na poledne Václav Křístek

Plastické, věrohodné a čtivé zobrazení pozapomenutého 16. století v Čechách.

04.11.2020 4 z 5

Dobrá, Jeevesi Dobrá, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

200 stránek čekáme na finále, ale není to nuda. Nicméně finále je velkolepé a Jeevesova genialita, jak po "Attilovi" všechno jednoduše urovnat, nemá ve světové literatuře konkurenci.

15.08.2020 4 z 5

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Naprostý nesouvisly blábol. Zápletka stupidní. Napětí žádné. Autor (nebo možná překladatel) používá slova, která v roce 1613 neexistovala, např. víkend. Třeba to byla na něco parodie, ale i tak to bylo slabé.

29.12.2019 odpad!