petr_ petr_ komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Je to knížka, ke které se rád vracím když mám správnou náladu. Řekl bych, že je to moje nejmilejší knížka od autora.

27.12.2019 4 z 5

Moudrost davů Moudrost davů Joe Abercrombie

To je přímo filozofické dílo. Když jsem ho četl, tak jsem si vybavoval historii francouzské revoluce a jiné podobné historické události včetně komunistického marastu u nás i s dosahem na stav našeho státu a hospodářství v současné době. Lidé jsou více či méně nepoučitelní, ale občas se něco povede aby se to zase obrátilo proti lidem. Dobré konce vlastně neexistují a ani autor o nich nepíše.

30.11.2023 5 z 5

Anatomie rodu Anatomie rodu Simon Mawer

Autorův příběh mě opět nezklamal. Co mě fascinovalo na této knížce je, že hrdinové procházejí různými tragédiemi a těžkými situacemi v životě, ale nebere jim to chuť žít dál. Vždy si vědí rady, ať už jsou to chlapi na moři, nebo na vojně, nebo ženské, které na ně čekají doma a starají se o děti. Osobní tragédie, jako smrt nebo ztrátu blízkých berou jako danou věc, ale musí se s ní nějak vyrovnat.

Pravda je, že slavná viktoriánská doba jim to vůbec neulehčila, protože každé odbočení od tehdejšího normálu, mohla mít nedozírné následky. Společnost nestála o to aby se lidé v krizi zvedli a postarali se o sebe a raději je poslala do chudobince, ze kterého nebylo úniku.

To by si měli uvědomit dnešní nespokojenci, kteří čekají že se o ně někdo postará a nadávají, když tomu tak není.

22.10.2023 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Trochu jsem si připadal, jako v pohádkách tisíce a jedné noci až na to, že se nejedná o pohádky, ale skladba příběhů, které jsou zasunuty jeden do druhého tomu odpovídá.
Ale nevím, jestli se odhodlám číst celou sérii, protože pro mě to byla docela obtížná četba v tom, že jsem měl problémy vstřebat celý děj a musel jsem si dělat přestávky.
Na knize mě zaujalo, že se děj odehrává ve Španělsku v době vlády Franka. Zpočátku zmiňuje jen tak mimochodem co se v Barceloně v té době dělo a s postupem děje tyto rysy děje byly stále zřetelnější. Mám pocit, že to bylo na celé knize nejponurejší. Na toto údobí španělských dějin tak často v literatuře nenarážím a určitě by mě zajímalo se o něm dočíst více. Zajímalo by mě jak se Španělé s tímto dědictvím vypořádali dnes, protože postihlo velkou část obyvatelstva.

29.08.2023 4 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

Od knihy jsem očekával víc, možná pro její téma. Nemohu odolat knihám o knihách. Chápu, že se jedná o knihu pro mladé čtenáře, ale marně hledám něco co by si mladý čtenář měl z této knihy přisvojit, kromě toho, že se v knihách nestříhá nůžkami a že se nevyhazují z okna na ulici.

23.08.2023 2 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Uhtred se dostane mezi dva, možná i čtyři požáry, které ho ohrožují, a tak aby zachránil pro své potomky svoje panství, musí vložit do věci s vlastní invencí, která se často dostává do rozporu, s plány dalších potentátů. Zároveň čtenář sleduje vývoj a vznik Anglie a Skotska a začne chápat proč byly vždy tyto země tak rozdílné, a jejich soupeření probíhalo ještě mnohá léta v nedávné historii. Je to vlastně úplně jiný pohled na historické události, než-li podával Walter Scott ve svých knihách, které doporučuji si také přečíst.
Je to vlastně ukončení celé série ale já věřím, že si občas některý díl vytáhnu a znovu přečtu, i na přeskáčku.

21.08.2023 5 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Podle hodnocení dalších čtenářů se asi bude jednat o rozporuplné dílo. Autor vytvořil cizí až nepochopitelný svět, který vznikl z neznámých příčin a který má bezprostřední vliv na účastníky expedic, kteří se tam vydávají. Je však na čtenáři jak se s tím srovná a jak bude jeho děj chápat, protože už jednotliví aktéři jsou zmanipulováni buď organizací, která je tam vysílá nebo přímo zdejším prostředím.
Tato kniha mi silně připomíná knihu Arkadije Sturgackého "Piknik u cesty" s podobným tématem, kdy se hrdinové prodírají neznámým světem bez hmatatelných úspěchů, a pokud se jim podaří, něco zajímavého objevit, tak hodnota těchto objevů je vlastně sporná a nikomu nic nepřináší.

04.04.2023 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Tuto knížku jsem si půjčil, a když mi přišla do ruky, zjistil jsem, že čtená verze je na portálu Českého rozhlasu, takže jsem si poslechl čtenou verzi. Tento text je napsán s rafinovaností řeckého dramatu, ačkoliv se jedná o vyprávění Benedikta i jeho úvahy o životě jeho předka Gregora Mendela. Čtenář si díky této knize dokáže představit Brno v době Mendela, jeho vědecké úsilí i důvody, proč jeho práce ve své době nebyla pochopena ve světě. Já, když jsem se jako student učil biologii a Mendelovu genetiku, jsem byl toho názoru, že tato práce nebyla dostatečně publikována, ale z tohoto příběhu vyplývá, že Gregor Mendel udělal vše co mohl, aby svoji práci dostal do širšího povědomí, ale díky nepochopení okolí se mu to nepodařilo. Protože autorovým oborem byla biologie, tak trochu opomíná to, že Mendel byl dobrý matematik a jeho práce v oboru meteorologie byly známé už ve své době.
V knize je také hezky popsán vývoj klasické (Mendelovy ) genetiky v genetiku moderní vlastně v molekulární genetiku. Velice tvrdě konstatuje problémy eugeniky od jejích prvopočátků až do dnešní doby její tržní konzumace.
Tím, že příběh popisuje intimní život Benedikta, také reflektuje problémy postižených lidí a vykresluje životní problémy takových lidí, s kterými se potýkají . Vlastně tento intimní život jak Benedikta a trochu i Gregora zvyšuje dramatičnost celého děje.
V tomto příběhu je uvedena celá řada dalších souvislostí, které nám v dnešní době často unikají a které jsou velmi poučné.

21.12.2022 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Tato druhá část je stejně dobrá jako první. Trochu se změnily hlavní postavy, ale lze se zde setkat i s postavami z knihy Hlava světa ale okrajově, i když zde mají svoji důležitou funkci v ději.
K ději se nechci vyjadřovat, protože bych nerad kazil potěšení z četby čtenářům, kteří knihu neznají. Zajímavé jsou momenty, které popisují složitost vládnutí celé říši a komplikované vztahy, mezi králem a šlechtou a církví, mezi říší a jejími sousedy. Čtenář si může představit tuto dobu a její lidi, tak jak žili a přemýšleli.

09.06.2022 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Autor sám přiznává, že se snažil napsat knihu pro mládež a proto se snažil držet trochu zpátky, i když já si myslím, že mládež si přečte ráda všechny jeho knihy. Příběh se mi líbil a nechci ho více rozebírat a tím kazit požitek z četby ostatním zájemcům. Věřím že se líbí všem čtenářům. Kniha obsahuje méně drsných bojových scén, ale její hrdinové jsou svérázní a dovedou si vybudovat svoje společenství a svůj svět, i když si o nich ostatní mohou myslet, že jsou vyvrhelové. Konec jsem tušil, protože jsem si jako první přečetl třetí díl trilogie.
Co se mi však nelíbí, je když si autoři vzájemně chválí knihy, konkrétně zde je to R.R.Martin. Někoho to může pohnout k tomu, aby si tuto knihu přečetl, protože ji chválil autor "Hry o trůny" (který by ji měl konečně dopsat). Kdyby mi však Joe Abercrombie doporučil nějakou knihu od R.R.Martina, tak bych se možná nechal přemluvit.

30.06.2021 4 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Autor mě opět nezklamal. Vytvořil dějově i časově mnohovrstevnatý příběh. Hlavní postavou je zde Holly, která zjišťuje, že se o ní zajímají různé skupiny lidí a evidentně má věštecké nadání. Kniha má příběh složený podobným způsobem, jako např. Atlas mraků, kdy se až na konci jednotlivé části děje spojí ve velké finále. Když popisuje autor Hollyino pubertální období, tak jsem si zase vybavil knihu Třináct měsíců, protože tam popisuje vzpouru puberťáka, který je schopen se postavit celému světu. U Holly tato vzpoura proběhne úspěšně.
Takže čtenář musí mít trpělivost, aby objemnou knihu dočetl dokonce.
Zajímavé je, že se zde autor vrátil k tématu lidí (nebo nelidí ?), kteří aby si prodloužili mládí a život, se stanou predátory lidských duší. Doporučuji si přečíst knihu Dům za zdí.
Ale výsledný dojem, který na mě kniha udělala, je popis neschopnosti lidí, aby ovládli své dravčí a majetnické pudy, které ničí lidi v jejich okolí, společnost, ba celou civilizaci. Jakousi první ochutnávkou je život Eda v Iráku, kde pracuje jako novinář v době války a hodnotí smysl celé války a vliv na Iráčany, kteří se z období diktátu Saddáma Husajna dostanou do období, kdy je celý stát rozbitý válkou, takže se jejich podmínky ještě zhorší.
V podstatě Anachorité se nechovají jinak, je jim jedno, kolik lidských životů zničí, pro ně je důležité si udržet svoje postavení a schopnosti. A konec knihy není o nic lepší, protože se civilizace připraví o všechny svoje vymoženosti.
Kdybych měl porovnat tuto knihu s knihou Atlas mraků, tak by ji ohodnotil, jako dějově svižnější a zajímavější.
Co se týká pesimistického zakončení celého románu, i když Holly si vždy našla někoho, komu mohla předat svoji lásku, či přátelství, což je dostatečně optimistické, ale v souvislosti se současnými problémy s coronavirem si myslím, že vše nemusí mít dobrý konec, jak v příběhu, tak v reálném světě.

26.10.2020 5 z 5

Malované počasí Malované počasí Ondřej Sekora

knížka mého dětství, rád si na ni vzpomenu. Genialita autora, jednoduše vysvětlit dětem poměrně složitou problematiku.

19.09.2020 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Co dodat k předchozím komentářům, čarodějky mám rád, protože dovedou narušit chování různých osobností a těch pohádkových obzvláště. Zatímco o rodině Oggových se dozvídáme něco zajímavého v každém díle o čarodějkách, tak v tomto díle malinko nakoukneme do rodiny Zlopočasých a zjistíme, že Esme Zlopočasá chtěla být tou zlou čarodějkou, ale okolnosti to určily jinak.

Určitě bych si taky rád dal banánové dajkiri s aligátořím chlebíčkem.

16.02.2020 4 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Nositelé Nobelovy ceny jsou vyjimeční lidé s velkým rozsahem zájmů, proto tuto cenu dostali. Lidé, kteří mají úzký záběr znalostí a zájmů, mohou být dobří ve svém oboru, ale na zajímavé věci může člověk příjít, pokud bude schopen použít znalosti i z jiných oborů než-li ze svého. Pan Feynman to touto knihou dokazuje, když se zajímá o hudbu v Riu a nebo kromě toho že bádá v projektu Manhattan, tak se učí otvírat sejfy a je v tom opravdu dobrý. Zároveň to svědčí o jeho nadhledu. Korunou celé knížky, ač se to nezdá je závěrečná kapitola o kargokultických vědách, která je poučná nejen pro vědce, ale i pro obyčejné lidi, kteří mají problém se vyznat v množství informací a dezinformací.

07.01.2020 5 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Už jsem přečetl více historických románů z Egypta. Takže tato kniha mě potěšila a přinutila se zamyslet na tím proč ti egypťané dělali to co dělali.

Takže Terry Prachett to vlastně všechno vysvětluje a už všemu rozumím.

07.01.2020

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vtipná zábavná knížka, plná absurdit. Skvělé čtení.

05.01.2020 5 z 5

Kouzelník Merlin Kouzelník Merlin Mary Stewart

Je to pěkně napsaný příběh, jak se mohl stát. Nevyskytují se tam žádní bohové, ale stávají se zázraky a věštby. Kouzelník Merlin zde nevystupuje jako mocný čaroděj ale jako služebník boha a čeká až je vyzván k činu. Knížku jsem přečetl mnohokrát a rád se k ní vracím.

02.01.2020 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Řekl bych, že se autor chopil tématu jemu typickým způsobem, čtenář se musí prokousat dlouhými pasážemi faktů a polopravd a pointy se dočká až úplně na konci. Je to vlastně o to lidech, kteří si vymýšleli fakta tak dlouho, až se stala realitou, protože vymýšleli spiknutí různých tajných společností, až jim jiní lidé uvěřili a začali se chovat jako by byly reálné. Pokud bude vhodná konstelace mé mysli, budu se muset znovu na tuto knihu podívat.

01.01.2020 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Ti elfové jsou prostě mizerové.

27.12.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Je to výborná Sci-fi o boji civilizací. Děj je bohatě rozvětvený a zajímavý.

27.12.2019 4 z 5