petbrab petbrab komentáře u knih

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Četl jsem tu vydanou v Torstu s doslovem 2x delším než reportáž.
Člověk se musí odpoutat od kultu, který mu po válce udělala komunistická strana a jeho manželka a číst to "nezávisle".
Kniha samotná je kusovitým příběhem odbojáře zatčeného a ve vězení vyslýchaného gestapem do doby než je mu jasné, že bude konec...

31.07.2019 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Možná malinko delší a závěr lehce překombinovaný, ale četlo se to hezky a rychle i přes pomalu objevované důkazy. :)

29.07.2019 4 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Osobně jsem byl doslova nadšený. Knihu mi doporučil kamarád. Dvě linie příběhu, jedna z protektorátu, druhá ze současnosti, které se nakonec protnou v situaci, která tomu vůbec nenasvědčuje a zdála se býti náhodná. Nebudu vysílat spoiler, kdo má rád napětí a knihu čtenou jedním dechem, nemůže váhat. Hned jsem si sehnal volné pokračovaní Anděl smrti. Až budu v Ostravě, projdu ona místa, zda odpovídají.

Cena Cena Marek Hnila

Na autora jsem narazil náhodou. Zarazilo mě, že hodnocení je buď excelentní nebo naopak nízké.
Takže jsem začal touto krátkou povídkou, která je autorova prvotina.
Úplně jsem se nezbavil dojmu, že inspiraci hledal u jednoho dílu seriálu Černé zrcadlo.
Ale i tak se mi povídka včetně rozuzlení líbila. Navodilo to atmosféru, že to musíte s napětím dočíst do konce.
Určitě si přečtu i některou z jeho dalších a delších knih.

20.02.2023 4 z 5

Chlapci z Pavelské ulice Chlapci z Pavelské ulice Ferenc Molnár

Kniha mého dětství.Svého času jsem ji uměl téměř nazpaměť.
Bitva dvou part o prázdnou parcelu.A smutný konec.

23.02.2020 5 z 5

Mnichov. Jeden den v září Mnichov. Jeden den v září Simon Reeve

Musím říci, že mě z knihy až mrazilo.
Fanatický útok Arabů, bezhlavé schvalování v arabském světě, neschopná německá policie až lhostejnost, tvrdá odveta Izraele, nadšení až pozdější výčitky svědomí členů tajné služby při odvetě.
Smutné na tom je, že je to kniha o příběhu, který se stal.

03.08.2019 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Nemohu se zbavit dojmu, že tito přední intelektuálové doby rozdělují společnost stejně jako ti, které si berou na paškál jenom proto, že se jejich názory neslučují.
Zde je celá kniha psána jako obecné poučení, ale zjevně míří na Trumpa.
Plus za to, že zmiňuje, že ubylo přímých rozhovorů lidí mezi sebou a spoléhá se jen na internet.

30.07.2019 4 z 5

Morfium Morfium Michail Bulgakov

Velmi krátká povídka, kdy jeden lékař líčí příběh jiného lékaře závislého na morfiu.
Rusům by možná přišel ještě zajímavější.

30.07.2019 4 z 5

Krvavé slzy Čínská okupace Tibetu 1951-1991 Krvavé slzy Čínská okupace Tibetu 1951-1991 Mary Craig

Tibet je samozřejmě fenomén boje za svobodu.
Musím říci, že mi už dlouho nebylo tak smutno jako po přečtení této knihy.

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

Volně navazuje na knihu stejného autora Vila na Sadové opět nezklame. Člověk při čtení vtažen do děje a prožívá ho s paní Bo.

Radek Banga: (Ne)pošli to dál Radek Banga: (Ne)pošli to dál Radek Banga

Styl psaní dost syrový ale výpovědní hodnota mě příjemně překvapila.

30.03.2024 4 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Kniha mně úplně nesedla. Možná jsem měl jen jiné očekávání.
Vzhledem k válce na Ukrajině, už bohužel není kniha jen vizí, kam může Putin dotáhnout Rusko a život v něm, ale stává se krutou realitou.

30.06.2023 3 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

První, co mě napadne napsat o této knize, je slovo zvláštní.
Sám příběh z Turecka z konce 16. století o hledání vraha z prostředí iluminátorů dodává knize napínavý ráz.
Další rovina je vztah ženy k muži či mužům v turecké společnosti v souvislosti s manželstvím.
Ale nejvíc obdivuji, že kniha nemá jednu hlavní postavu. Naopak vypravěčů je tam několik a každý má svůj pohled na danou věc. Roli vypravěče má i několik neživých předmětů či zvířat.
Poslední věc co bych dodal je, že jsem se nezbavil pocitu, že inspiraci Pamuk hledal v knize Jmeno růže.

17.06.2023 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Nádherná kniha a návrat do světa Hry o trůny.
Výborné tři povídky o potulném rytíři a jeho překvapivém panošovi.
Čest, sláva, zrada, boj - nic tomu nechybělo

30.01.2023 4 z 5

Identita: Volání po důstojnosti a politika resentimentu Identita: Volání po důstojnosti a politika resentimentu Francis Fukuyama

Velmi zdařilé dílo o identitě, volání po jejím uznání, úpadku liberální demokracie, migraci, internetu jak z filozofického tak především politického úhlu pohedu.

09.10.2022 5 z 5

Popírání holocaustu Popírání holocaustu Deborah Ester Lipstadt

Kniha byla poměrně zdlouhavá, autorka vytahovala další jména učitelů, profesorů různých středních a vysokých škol převážně v USA, kteří popírají holokaust. Ukazuje, jak si zkreslují fakta nebo vytrhávají z kontextu, aby podpořili svůj názor.
Poukazuje na to, že popírání holokaustu nevychází odspodu ale z akademické části, což může právě ovlivňovat veřejnost mnohem více.
Líbil se mi její názor na to, proč odmítá chodit do debat s popírači. Že to není, že by se bála, že by debatu argumentačně prohrála, což je jí předhazováno, ale proto, že svoji přítomností na takové debatě, by vůbec mohla připustit, že holokaust nebyl.

11.08.2021 4 z 5

Tajemství Turínského plátna Tajemství Turínského plátna Miroslav Žák

Sepsaná fakta o zkoumání Turínského plátna ohledně jeho pravosti.
Zajímavé čtení pro toho, kdo se chce o plátně stručně něco dozvědět.

19.07.2021 4 z 5

Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit Yascha Mounk

Zprvu jsem se domníval, že půjde o kritiku Donalda Trumpa skrytou za obecné pravdy, čemuž nasvědčovaly i recenze jiných autorů na obálce.
Ale musím uznat, že jde o zajímavou knihu, která obsahuje zajímavé názory např. soudní přezkum soudců, strach z imigrace
Poslední kapitola čili řešení nápravy skýtá dobré vyvrcholení názorů autora s nimiž se vcelku ztotožňuji.

14.07.2021 4 z 5

Barbánek Barbánek Jiří Havel

Krása.Pamatuji si ji z dětství. Hezký dárek k Vánocům to tehdy byl. Barbánek byl pro mě velký hrdina.

29.06.2021 5 z 5

Jádro věci Jádro věci Graham Greene

První dvě části knihy mně přišly takové vlažné, banální.
Třetí část byla až mrazivě fascinující.
Závěrečné dilema hlavního hrdiny - vztah k bohu, manželka, milenka, podíl na korupci, vysněné povýšení, sebevražda
A pak cynický závěr, že život i bez něj plyne dál.

26.02.2020 4 z 5