pepap Online pepap komentáře u knih

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Povídka je dobře koncipována, napínavě sepsána a naprosto fantasticky interpretována - od poslechu jsem se po celou dobu neodtrhnul. Těšil jsem se na použití šachových partií a logiky v ději příběhu. V tohle ohledu jsem se nedočkal - linka vyprávění je velmi emotivní a dramatická. Příjemná jednohubka.

22.01.2022 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

O tom, že i když jste divný a děti a nejste na to samy, tak je to príma

Petra Soukupová mě baví. Pořád a pokaždé. Ano, už vím, co od jejich knížek čekat a asi mě v budoucnu čeká zklamání. Zatím jsou ale její knížky naprosto boží :-)

15.01.2022 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

O tom, jak první pomoc úplně nezpackat. Dobře míněné rady lidí "od fochu", upozornění na největší a nejhorší chyby, dodání odvahy váhajícím a špalíček příhod ze záchranářské praxe.

15.11.2021 4 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Prehled zivota Milady Horakove, vyjimecne zeny Ceskoslovenska, ktera bojovala se stejnou vehemenci proti nacismu, komunismu, za prava zen i za uprchliky, lidi v nouzi a socialne slabe. Tato doba nepatri mezi detajlne probirane v ramci hodin dejepisu a tak komiksova kniha velmi usnadnuje a zprijemnuje celkovou orientaci v dobe, pomerech i dulezitych akterech celeho pribehu. Zaverecny medailonek dulezitych osobnosti je vyborny. Velmi me zaujalo uz uvodni slovo. Vrele doporucuji.

17.04.2021 5 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Skvele provedeny napad - vystihnout atmosferu tak specifickeho prostredi jako je brnensky "bronx" serii kratkych povidek. Moc povedene, bavilo me po celou dobu cteni, vrele doporucuji.

01.04.2021 5 z 5

Gustáv Husák Gustáv Husák Michal Macháček

Životopis jednoho z nejvýraznějších představitelů normalizace, ikony té doby. Kniha vypovídá o jeho inteligenci, cílevědomosti i statečnosti - doba, ve které žil, nebyla ani v nejmenším jednoduchá. A Gustáv Husák v ní dokázal nejen přežít, ale i uspět.

25.04.2024 4 z 5

Kluby poezie Kluby poezie Bohumil Hrabal

Toulky libeňských bohémů po pivnicích a nálevnách s očima otevřenýma pro umění a opěvování života, bardové dvacátého století se srdci přetékajícími jásotem nad maličkostmi uliček a lidiček, oprýskané zdi, fleky od vápna, starý shnilý papír, vše nazírané jako malby vrcholných tvůrců. Život vyprávěný obrazy imaginace. Krása.

26.04.2023 5 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Kniha mě bavila od úplného začátku až do konce - prvně si uděláte jasno v základních pojmech jako mitochondriálni DNA a chromozom Y a pak už se začnou vršit hypotézy a jejich možná rozuzlení. Minimální a mnou velmi ceněný důsledek četby knihy je uvedení pojmu "migrant" do naprosto nezvyklých konotací a to na základě doloženého faktu, že migranty jsme v Evropě všichni a že migrace jako taková byla pro Evropu od nepaměti nevysychajícím zdrojem nového genetického materiálu. Co Evropa Evropou stojí! A to je jen malý výsek, kapitoly věnující se onemocněním viry a bakteriemi budete číst se zatajeným dechem.

18.04.2023

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Životní příběh jedné obyčejné ženy s neobyčejnou vitalitou. Na pozadí vám autorka předkládá sdílenou dějinnou zkušenost Čechů a Rakušanů. Je až s podivem, jak velkou část historie máme společnou. Kniha přímo vyzývá projít si zmíněné reálie a předkládá spoustu inspirací životními osudy, mně utkvěla v paměti především Božena Hrejsová.
Pavla Horáková je nyní oficiálně mou oblíbenou spisovatelkou. Moc se těším na její další díla.

04.02.2023 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

O tom, že lidská srdce buší i v arménských horách

Těšil jsem se hlavně na slibovanou historii Arménie, že se dozvím něco o dějinách téhle pro mě neznámé země. Dějiny plynou jaksi na pozadí vlastního příběhu, člověk se dozví, že je válka nebo hladomor, žádné podrobnosti.
Příběh je nicméně velmi hezky vyprávěn, často protkán pověrami a skazkami místních rodáků o životě v souladu s dušemi mrtvých a úkazy seslanými z vyšších míst.

15.11.2022 4 z 5

Umění válečnictví: Hádanky a hlavolamy Umění válečnictví: Hádanky a hlavolamy Richard Wolfrik Galland

Idealni knizka na zachod - prehlidka slavnych bitev s otazkami na vysledek, plus dalsi hlavolamy s vojenskou a valecnou tematikou. Obcas mi prislo vtipne, jak autori predpokladaji, ze slo vitezstvi v bitve odhadnout a deterministicky vyhrat. Tomu ja osobne neverim. Znate to, po bitve je kazdy general ... :-)

25.07.2022 3 z 5

Jak zabránit klimatické katastrofě Jak zabránit klimatické katastrofě Bill Gates

Aktuální problém klimatu - racionálně a bez sentimentu
Podle mého názoru, přesně ten způsob přemýšlení o ekologických změnách, který potřebujeme - bez brečení nad ztrátou biodiverzity alà David Attenborough, bez lamentování nad bezvýchodností situace. Zkrátka racionální zamyšlení, finanční propočítávání a konkrétní kroky pro jedince i vlády.

22.05.2022 5 z 5

Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 Timothy Snyder

Je to užitečné čtení, přičemž od Snydera najdete i lépe napsané knihy (občas jsem se v té politice ztrácel...)
Nicméně, alespoň vám bude nastíněna Polsko-litevská unie z roku 1569, její fungování a vzájemné vztahy Litevců, Bělorusů, Ukrajinců a Poláků, kteří v ní žili, multi-jazykovost Unie, .. Za mě naprosto dechberoucí historie města Vilnius, s proměnou ze židovského centra v hlavní město dnešní Litvy. Složitost a komplikovanost Ukrajinsko-Polských vztahů kvůli krvavým etnickým čistkám, řádění UPA, odvetné akce Zemské armády, operace Visla, ...
A následná delikátní a pragmatická politika Polska, která dokázala překlenout proudy krve z minulosti a budovat mosty do Evropy pro sebe i své východní sousedy.

18.05.2022 5 z 5

Kniha je částečný autorův životopis a životopis člověka s tak fantastickým příběhem se čte jedním dechem.
Co se týče autorových vyhlídek do budoucna, vidím to trochu jinak. Nechci být skeptičtější a pesimisticky říkat "lidstvo se nikdy nepoučí" nebo "jsme ztraceni a můžeme si za to sami", to je k ničemu. Jen jsem přesvědčený o tom, že co se týče ekologické katastrofy, ke které se neustále den po dni blížíme, prvním a nezbytným krokem je nazývat věci pravými jmény a vyjasnit si primární cíl a jeho naprostou nezbytnost. A sice, udržet naši planetu zdravou a stabilní není potřeba kvůli biodiverzitě a všem úžasným tvorům, o jejichž existenci nebudeme mít tušení a kterými se tím pádem nemůžeme inspirovat. Udržet naši planetu zdravou a stabilní je potřeba čistě z pragmatických důvodů - protože jenom takové planetě, planetě se stálou teplotou a počasím, dokážeme my lidé "kralovat". Přestaňme zachraňovat druhy a začněme zachraňovat člověka!!! Ano, mluvíme pořád o tom stejném, ale z úplně jiné pozice. Současné debaty o ochraně přírody a ekologii jsou vedeny jaksi blahosklonně a povýšeně, jako bychom dělali něco milosrdného a vznešeného. Ne. Potřebujeme zoufale chránit zbytky fungujícího ekosystému, jinak přijdou časy, kdy už nebudeme mít rozhodnutí ve svých rukou a budeme bojovat o holý život. A to už ne jako lidstvo, ale jako roztroušení přeživší jedinci. Protože "Příroda" ohrožena není, ta to v nějaké formě zvládne, tím ohroženým druhem jsme my.

24.03.2022 4 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Podcast je skvělý, těším se na něj každou středu. Kniha je pro mě nejen jakýmsi zdrojem dějepisu a úkolníčkem naší historie (většinou jsem u všech kapitol něco dohledával..), ale i nadějí. Nadějí, že naše dějiny mohou být použity i smysluplně a vést k zamyšlení a otázkám, ne velkohubému žvanění alà Okamura, Landa, Zahradil, Foldyna, Zeman ...

21.02.2022 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Kurz filozofie v dopisech a pribezich mlade Sofie. Kniha me pritahla k historii filozofie a nastartovala muj zajem o jednotlive predstavitele. Moc se tesim, az se ke knize vratim, vzdelanejsi v oboru.

16.11.2021 5 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

O sedmiletá bojovnici, co se nebojí vyzvat celý svět.
Poslechnuto jako audio. Příběh je hodně silný. Nevím, jestli snesu ještě další knihy od autorky. Nicméně mě poslech bavil od začátku do konce, životní osud holčičky mě docela pohltil, nemohl jsem se moc soustředit na cokoli jiného a odkládal veškerou práci - jen aby byl čas na poslech. Analýzy a rozebírání situací a pocitů mě nutilo přemýšlet a rozvažovat ještě dlouho po poslechu. Jsem moc rád, že jsem knihu koupil, a doporučuji každému. Každému.

15.11.2021 5 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Ten úvod mě dostal - moc jsem se na knihu těšil a okamžitě kupoval. Lehké zklamání přišlo, když jsem zjistil, že ony příběhy z ilustrací na kůži neznámého poutníka, nejsou jeho životní etapy, ale zkrátka události, ve kterých on sám nevystupuje. Nicméně tajemno, které pan Bradbury svou knihou předestřel, jsem si užil až do konce. Asi nejlépe koncipovaný soubor sci-fi povídek, co jsem dosud slyšel.

15.11.2021 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Kniha, ve které jste lovnou zvěří opic. Viděl jsem filmová zpracování příběhu a byl jsem zvědav na původní příběh. Čtení mě bavilo, obzvlášť lidská hrdost až namyšlenost hlavního hrdiny příběhu slušela. Po pravdě, dost jsem se těšil, že ke konci knihy najdou ruiny Sochy Svobody nebo Eifelovy věže .. ale celkově dobré.

15.11.2021 4 z 5

Porozumeni spolecnosti skrze statistiky. Nazorne a vysvetlujici, urcite prectu jeste jednou.

29.09.2020 5 z 5