Pebra Pebra komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Moudrý malý princ sděluje myšlenky, co se honily Exupérymu hlavou, když s letadlem ztroskotal na poušti. Obdivuhodné.

30.08.2023 4 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Verneova bezbřehá fantazie!

22.06.2023 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

On je fakt vtipný.

15.05.2023 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Možná jsem udělala dobře, když jsem nečetla, ale poslouchala skvělý přednes Honzy Kačera, Lubora Tokoše a Langmajera. Chápu tu Nobelovku. Tady přece nejde vůbec o ryby.

18.01.2023 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Kdyby to nebyl tak silný námět, autorův vypravěčský styl by mě zpočátku odradil. Anebo spíš rozčiloval - ať už mluví o velké lásce nebo o válečném zvěrstvu, obojí popisuje celkem chladnokrevně. Po přečtení však musím uznat, že se to vlastně k příběhu hodí víc než emotivní výlev. Vyjadřovat se ke kolektivní vině je ošidné... vzpomínám si, jak jsem jako dítě sledovala kluky, kteří pochytali stovky šneků a pak je rozsekali kameny. Neudělala jsem vůbec nic. Seděla jsem na bobku a bulela. Bylo mi pět.

12.09.2021 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Málokdy si všimneme, že něco děláme naposledy...

30.05.2021 5 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Dvě dějové linky, které tušíte, že se někdy protnou, a když se to stane, je vám divně. Cítíte, že tak by to jednou mohlo být... Planeta bez pitné vody a naši potomci, kteří s tím zoufale bojují. Klimatičtí aktivisté jsou dnes většině k smíchu, jsou otravní, protože chtějí zabránit zpovykancům v hýření. Tahle krátkozrakost lidstva se nemusí vyplatit. Tahle knížka není sci-fi, a to je vlastně to příšerné.

26.04.2021 5 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Kdykoli je mi úzko ze současného světa, sáhnu po některé knížce z dětství. Hanýžka a Martínek mě vždycky pobaví. Umím s nimi běhat bosá po kopcích, pást krávy, loudat se do školy či zpívat na kůru. Báječná kniha.

17.04.2019 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Četla jsem ji opakovaně a už někdy ve dvanácti jsem se rozhodla, že také musím sepsat testament!

30.08.2023 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Čapek nám prostě nepřestane nikdy chybět.

26.06.2022 5 z 5

Gabra a Málinka se učí latinsky Gabra a Málinka se učí latinsky Amálie Kutinová

Jako malé mi Gabra a Málinka ulehčovaly prázdniny u babičky, kdy se mi ukrutně stýskalo po mámě. Teď - po pětačtyřiceti letech - mi pomohly zase. Zase se mi totiž stýská po mámě...

23.06.2021 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Rozesmál mě příspěvek o knize a o pohřbu. Chápu tyhle dětské asociace, mám jich fůru. Já Kubu milovala, tedy, spíše Barbuchu.

31.05.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Smutné, jako bývají všechny romantické tragické lásky na pozadí války. Ale bohužel člověk je predátor a žádné dojetí ho nezastaví.

26.04.2021 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Kde vlastně jsou takové báječné Anny, kromě bohaté fantazie spisovatelů??? Kéž by se rojily, zvala bych je na návštěvu.

11.03.2021 5 z 5

Otec Kondelík a ženich Vejvara 1 + 2 Otec Kondelík a ženich Vejvara 1 + 2 Ignát Herrmann

Oh, jak já miluju tyhle knihy z předminulého století! Úcta k tatíčkům, poctivě vydělávajícím na chleba, matinky na nekonečné mateřské a dospívající dcerky stydlivě klopící očka před nápadníky v rukavičkách... Všeobecná zdvořilost. Proč to sakra zmizlo?!

08.01.2024 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Nádhera. A znovu se mi potvrzuje, že chudé dětství formuje lidi k dobrému.

29.08.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nesmrtelná klasika, ať se to někomu líbí či ne.

25.08.2023 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Nádherný laskavý humor. Kdo tu dobu nezažil, možná nepochopí.

12.06.2023 5 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Jo! Bavila mě velmi! Letadla mě sice zajímat nezačala, ale od chvíle, co jsem ji přelouskala v první třídě, miluju sušené hrušky!

06.12.2022 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Ty vařené želvy mi v dětství nedávaly spát.

05.05.2021 5 z 5