pavel80 pavel80 komentáře u knih

Bombardér T-2990 se odmlčel Bombardér T-2990 se odmlčel Vilém Bufka

Knihu jsem přečetl téměř jedním dechem, je psaná velmi čtivě, bez zbytečného balastu a je velice napínavá. Stylem vyprávění bych ji přirovnal k "Sestřelen" jiného českého letce Františka Fajtla, taktéž vynikající kniha. Jediné mínus je, alespoň pro mě, že je příliš krátká... Doporučuji nejen fandům vojenské a letecké historie, myslím, že kniha zaujme i běžné čtenáře. Autorovo líčení chování například našich francouzských "spojenců", poměrů mezi našimi vojáky ve Francii a Anglii, jednání vysokých českých exilových politiků a důstojníků, či bohužel některých odpadlických Čechů je skutečně velice poučné.

15.02.2017 5 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Tuhle knížku jsme dostali spolu se sestrou coby děti někdy na začátku 90. let na nějakém vánočním koncertě v kostele (dostaly ji tehdy všechny děti, které něco zazpívaly :-) Moje vydání je taková knížečka kapesního formátu, nejspíš nějaký soukromý náklad, protože nemá žádné iniciály nakladatele. Četl jsem ji tehdy jako dítě mnohokrát, teď jsem ji našel v knihovně při návštěvě rodičů, neodolal jsem, a zase si ji přečetl. Knížka je sice určená dětem, ale určitě ji ocení i dospělý. Místy je to až moc náboženská agitka, ale to nic nemění na tom, že jinak je to poutavý, pěkný a dojemný příběh, který stojí za přečtení, dvojnásob, pokud jste citlivé duše :-) Teď mám už vlastní děti (4 a 7 let), tak jim to zkusím přečíst jako pohádku před spaním, jsem zvědavý, co na to řeknou v porovnání s moderními dětskými knížkami, na které jsou zvyklé spíš.

11.04.2016 5 z 5

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Velice podrobně, ale zároveň i přes to, že se jedná o literaturu faktu, skutečně čtivě a poutavě zpracovaný příběh nejznámější námořní katastrofy všech dob, včetně toho, co jí předcházelo, i toho, co následovalo. Přečetl jsem jej jedním dechem. Navíc je obsahem knihy i zajímavá fotografická příloha, náčrtky a mapky.

07.10.2017 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Ke knížce jsem se dostal kdysi na gymplu, potom jsem ji četl ještě několikrát, vždy jsem ji shltnul jedním dechem, a pokaždé mě z ní mrazilo v zádech. Notabene o to víc nyní, když mám už vlastní děti. Sama Christiana by mohla být odstrašujícím příkladem, jelikož se ze své závislosti nedostala (byť to tak o přečtení knihy vypadalo) ani později. Skutečně by to měla být povinná četba už tak na druhém stupni ZŠ, i když už jsem se setkal i s názorem, že takovéto knihy nebo přednášky "vyléčených" feťáků mohou někdy vést k opačnému efektu (když se z toho dostal on, tak já taky, tak co...).

24.12.2015 5 z 5

Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Tahle knížka není (byť psaná rukou našeho legendárního stíhacího pilota) o leteckých soubojích, ale velmi napínavým autentickým líčením autorových vlastních zážitků po sestřelu v okupované Francii a jeho následné trnité cesty (resp. útěku před Němci) až do španělského zajateckého tábora a odtud konečně zpět do Anglie. Já jsem knihu četl jedním dechem.

18.10.2015 5 z 5

Werwolfové: Hitlerova poslední tajná zbraň Werwolfové: Hitlerova poslední tajná zbraň Roman Cílek

Do povídkového hávu fiktivních postav zabalená literatura faktu, což činí líčení německých "podzemních" hnutí koncem války velmi zajímavým. Kniha je čtivá a má spád.

16.10.2015 5 z 5

Poslední kamikaze Poslední kamikaze Anatolij Vasiljevič Ivankin

Knihu jsem si přečetl zejména kvůli tomu, že autorovo druhé dílo Konec honicích psů patří k mým nejoblíbenějším. Poslední kamikaze není špatné, ale na "psy" podle mého názoru nemá, autor sice ani zde nezapřel svoji odbornost letce a po této stránce knihu hodnotím velmi dobře, nicméně styl psaní mi přišel takový amatérštější, ve "psech" už byl autor mnohem vypsanější. Také mi vadila ve srovnání s "psy" místy dost okatě, uměle a nevěrohodně naroubovaná prosovětská propaganda (i když to samozřejmě vzhledem k osobě autora a době vzniku chápu). Co se týká beletrie na téma kamikaze (nemyslím nyní literaturu faktu), tak mnohem lépe hodnotím příběh Kaiteny z pera J. Borotského a A. Kuneše v knize Záludné miniponorky. Nicméně i přes uvedené nedostatky jsem si Posledního kamikazeho přečetl docela s chutí a zájemcům o problematiku jej jako oddychovku mohu doporučit.

03.10.2020 3 z 5

Já, berlínský voják Já, berlínský voják Helmut Altner

Obvykle se při svých hodnoceních snažím trochu rozepsat, ale tohle vyprávění osudů sedmnáctiletého kluka, povolaného k předem ztracenému boji v poslední zoufalé bitvě Třetí říše v jejích posledních dnech, pro mě bylo tak fascinující a silné, že je nějaké strohé vyjmenovávání kladů a záporů knihy zbytečné, to se musí přečíst. Opravdu doporučuji, a rozhodně ne pouze fanouškům vojenské historie.

17.12.2019 5 z 5

Německé tajné zbraně druhé světové války Německé tajné zbraně druhé světové války Ian Vernon Hogg

Velice zajímavá kniha, byť svým odborným technickým stylem zaměřená spíše na užší okruh fandů vojenství, zbraní a historie. Do jejího nevelkého rozsahu je vtěsnáno překvapivě velké množství podrobných informací o německých tzv. tajných zbraních různých druhů, ať už dotažených do stádia sériové výroby, či jen prototypů nebo pouze "na papíře", a to včetně fotografické přílohy a množství pérovek a náčrtků. Jedinou, ale naštěstí ne příliš výraznou, chybkou na kráse jsou občas pokulhávající překlady odborných termínů (pobavil mě překlad neoficiálního označení stíhacího letounu He 162 "Volksjäger" (tedy "lidová stíhačka") jako "lidská stíhačka", což by mohlo mylně evokovat sebevražedné letadlo).

06.05.2019 5 z 5

Vojenská káznice Vojenská káznice Sven Hassel (p)

Další bezchybná hasselovka, tahle pro mě ještě o chlup lepší než jiné, díky dokonalému mixu klasické pochmurné hasselovské drsné a syrové akce a humoru. U pasáží s panterem Ulrichem jsem opravdu nemohl :-)

06.07.2018 5 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Rychlá svižná jednoduchá povídka, přečetl jsem ji jedním dechem, jako fandovi letectví se mi líbila o to více. Překlad až na pár detailů v odborné terminologii bez chyb. Musím vyzdvihnout i velice pěkné ilustrace, vhodně doplňující chytlavou mysticko-ponurou atmosféru povídky.

18.08.2016 5 z 5

Tajnosti a lži Tajnosti a lži Gordon Thomas

Při čtení této knihy mě většinou střídavě mrazilo, bylo mi na zvracení, nebo obojí dohromady - co všechno člověk dokáže provádět jinému člověku ve jménu vlastenectví a služby národu. Kniha popisuje události během studené války, je cílená spíše protiamericky, ale na druhou stranu se zcela stejně chovali i soudruzi na druhé straně Železné opony, takže v tomto ohledu si nemají co vyčítat. Diskutabilní je ale otázka využití popisovaných technik psychického mučení a manipulace s myslí (ale i další otázky ohledně údajně ilegálního zadržování podezřelých osob) v kontextu se současnou situací mezinárodní hrozby terorismu, čímž se zabývá první pasáž, zde si musí udělat názor, zda je to ospravedlnitelné, každý sám. Knihu rozhodně doporučuji. Zajímavý pohled z druhé strany oproti knize sovětského vědce - biozbrojíře Kena Alibeka Biohazard (i když ta se zabývá pouze biologickými zbraněni).

29.04.2016 5 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

No... napřed jsem viděl film, potom četl knížku. Film se mi líbil moc, ale bral jsem jej s rezervou, a byl jsem zvědav na knihu. První, čeho jsem si všiml, že kniha se tvářila hrozně objemně, a pravda, má 400 stran, ale po jejím otevření jsem zjistil obrovský rozměr písma, kniha by se při menším rozměru písma smrskla tak na polovinu. Osobně nemám při čtení rád neustálé obracení stránek, ale chápu, že tlustší kniha se lépe prodává. Ale to je jen technická připomínka. Jinak k obsahu samému - co se mě týče, můžu o sobě říci, že jsem militaristický typ a vojenský fanda, takže s řemeslem Chrise Kyla nemám rozhodně žádné morální problémy. Byl prostě ve válce a zabíjel nepřátele, aby ti nezabili naopak jeho spolubojovníky, na tom nevidím nic špatného, tak to prostě ve válce chodí. Navíc dle jeho popisu náročných, několikanásobně ověřovaných, postupů k možnosti zabití legitimního cíle, věřím, že skutečně likvidoval pouze ozbrojené nepřátele, několikrát se zmiňuje o okamžitém šetření vojenskou prokuratorou v případě nějakých pochybností. Co se týká samotné osobnosti Chrise Kyla, v každém případě to byl jednoznačně až extrémní americký vlastenec, který stavěl službu vlasti a pomoc svým druhům ve zbrani na nejvyšší příčku, ještě před svoji rodinu. To jediné se mi na něm, jelikož jsem sám otec od rodiny, příliš nelíbilo, na jednu stranu rodinu chtěl, ale potom od ní při každé příležitosti utíkal zpět do války, omlouvaje to potřebou chránit zájmy vlasti a své druhy. Vsuvky jeho ženy Tayi i úvahy jeho samotného svědčí o tom, že si byl sám vědom toho, že tímto své ženě a synkovi velmi ubližuje, ale přesto to dlouhou dobu nedokázal překonat. Vím, že spousta vojáků v zahraničních misích má ženy a děti, ale Kyle byl, myslím si, v tomto už za hranou. Jinak jej však jako vojáka a válečníka nezbývá než obdivovat, myslím si, že odvahy, schopností, železné vůle a koneckonců po svém odchodu z armády i nezištné ochoty pomáhat druhým, ukázal více než dost, o to více je škoda jeho tragické smrti, notabene rukou toho, jemuž chtěl pomoci. Jinak kniha je psaná jednoduchým čtivým stylem pro široké vrstvy čtenářů, je vidět, že je psaná rukou vojáka a ne spisovatele, avšak dle mého názoru to rozhodně titulu neubírá na atraktivitě, odborná stránka věci je dle mého popsána vyváženě tak, aby laici pochopili, o co se jedná, ale aby kniha nesklouzávala k učebnici taktiky či výzbroje. Pro mě byly velmi zajímavé pasáže, popisující výcvik u SEAL a vůbec život v této zvláštní jednotce a to i s negativními stránkami věci (například popisovaná "šikana" nováčků byla již dle mého dost za hranou...). Za mě knihu rozhodně doporučuji, a to nejen fanouškům vojenství, ale naopak, dle mého je zajímavý pohled do života armádního odstřelovače právě pro běžné čtenáře.

27.02.2016 5 z 5

Moderní cizinecká legie očima výsadkáře Moderní cizinecká legie očima výsadkáře neznámý - neuveden

Velice zajímavé, poutavě a čtivě napsané autobiografické vyprávění příslušníka LE ukazuje všechny strany služby v legii, pozitivní i (většinou) negativní. Rozhodně doporučuji všem, co o službě v legii uvažují i náctiletým "rádobyodborníkům", kteří se prezentují jako největší machři a znalci na různých military a airsofťáckých diskuzních fórech.

18.10.2015 5 z 5

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

Celá trilogie je psaná neuvěřitelně čtivě, naprosto otevřeně a brutálně popisuje boj jednotky francouzské cizinecké legie, složené z bývalých německých vojáků 2. světové války (nejen jednotek SS, ale i ostatních zbraní) v tehdejší Francouzské Indočíně a posléze stejných lidí ve službách USA ve Vietnamu. Také jsem pátral po autentičnosti líčených událostí, je jisté, že kniha má přinejmenším reálný základ. Celá taktika boje jednotky je postavená na způsobu oko za oko - zub za zub, s tím, že armády "civilizovaných" zemí si tento postup z morálních a politických důvodů dovolit nemohou, díky čemuž pak boje dopadly tak jak dopadly, protože tahle jednotka samozřejmě v celkovém kontextu nic změnit nemohla. Ne že bych byl nějaký obdivovatel násilí, ale při čtení jsem si často říkal, jak jsou tehdejší události, jednání a postoje politiků a vojenských velitelů bohužel podobné s vývojem událostí v dnešním světě. Možná by se v některých případech taková jednotka hodila...

16.10.2015 5 z 5

Mlha Mlha Rob MacGregor

Těžko říci, co si o fenoménu Gernonovy "elektronické mlhy" myslet. Jsem spíš skeptik, sice možnost nějakého nového meteorologického jevu připouštím, a ve spojitosti s elektromagnetickým polem Země by bylo teoreticky možné i působení mlhy na palubní přístroje lodí a letadel, světélkování a podobné jevy, nicméně Gernonovo tvrzení o časových anomáliích, resp. cestování v čase v této mlze mi přijde přece jen poněkud přitažené za vlasy. Jeho teorie by sice teoreticky vysvětlovala mizení lodí a letadel beze stopy, nicméně neřeší (a Gernon se tím ani nezabývá, resp. to pomíjí) další známý fenomén bermudského trojúhelníku, a to nálezy lodí nevysvětlitelně opuštěných posádkou (posádka samozřejmě nebyla nalezena ani později). Na druhou stranu některé zadokumentované případy jsou opravdu zvláštní (například zmizení letadla těsně před přistáním, v dohledu letového dispečera na kontrolní věži, v okamžiku, kdy se na okamžik otočil jinam, přičemž v místě zmizení letadla byl sice oceán, ale hluboký jen několik metrů a nikdy nebyla nalezena ani jediná troska). Těžko říci, co se v trojúhelníku opravdu děje, zda je příčina všech těch záhadných jevů veskrze prozaická či za tím opravdu stojí něco nového a neznámého. Když shrnu své hodnocení knihy, je celkem čtivá, nabízená teorie je zajímavá, ale jak jsem uvedl, rozhodně bych ji i v případě její pravdivosti nepovažoval za jedinou univerzální příčinu událostí v trojúhelníku. Pro fanoušky této problematiky dílo již pro úplnost doporučuji, nicméně pro zájemce o bermudský trojúhelník stále považuji za nejlepší dílo knihu českého publicisty Jiřího Bílka "Trojúhelník záhad a legend".

29.06.2020 3 z 5

Letadla československých pilotů Letadla československých pilotů Václav Šorel

Legendární publikace, byť formou spíše pro děti a mládež, ale jde o základní přehled včetně kamuflážních schémat, s výjimkou některých prototypů, subtypů a méně známých typů, všech letadel, používaných od vzniku ČSR československými piloty, i s raritami typu španělská občanská válka či letecké síly Svobodných Francouzů, také včetně typů, používaných slovenskými piloty při Slovenském národním povstání. U každého letadla je pěkný barevný bokorys, kreslený rovněž legendárním Jaroslavem Velcem, stručný popis typu a technické údaje. V příloze jsou navíc barevné půdorysy vybraných typů a barevné znaky a detailní barevná vyobrazení log našich leteckých výrobců a společností. Moc rád si v knize jen tak listuji.

16.02.2019 5 z 5

Údolí výstrahy Údolí výstrahy František Ťopek

Ono to není špatně napsané, líčení osudů parašutistů spojených s atentátem na Heydricha, zrádců mezi nimi i spojených osudů dalších zainteresovaných lidí je docela čtivé a děj má spád, bohužel kniha byla napsaná v tvrdých padesátých letech (rok 1960 je rokem druhého vydání), a tak jsem nedokázal překousnout všudypřítomnou dobovou komunistickou propagandu, ostudným způsobem dehonestující český odboj, řízený z Londýna, ať už samotné parašutisty (zde zásadně nazývané "výsadkoví agenti") či další zapojené osoby doma (pobavilo mě téměř výhradní použití termínu "přechovávač" pro lidi, co s nasazením života parašutisty ukrývali). Čs. exilová vláda v Londýně je v podstatě dávaná na roveň s okupujícími fašisty. Nikde ani zmínka o tom, že oběti vítězství nad fašismem jaksi nepřinesla jen Rudá armáda a že nejen ona fašismus porazila. Vrcholem těchto dobových komunistických zvratků (omlouvám se za ten výraz) je předmluva Josefa Jägermanna. Součástí knihy jsou psychedelické ilustrace, které jsem ovšem moc nepobral, asi tomuto druhu umění nerozumím. Naopak kladem je bohatá fotografická příloha včetně faksimilí dobových dokumentů.

28.07.2018 2 z 5

Na rovinu Na rovinu Miroslav Vacek

Jako pro vojenského fandu byla pro mě kniha velice zajímavé čtení, popisující každodenní reálie v ČSLA z pohledu vysokého důstojníka, a to nejen ty obyčejné, vojenské, ale i ty zákulisní, tu "vysokou hru". Generál Vacek jako voják byl podle mého názoru člověk na svém místě, odborně na výši, a má můj respekt. Sympatické na knize pro mě také je, že byť je autor přesvědčený komunista, čímž se nijak netají, nejedná o nějakou komunistickou propagandu, v každém případě je zřejmé, že na prvním místě u něj byla vždy armáda a až potom strana. Velmi zajímavé jsou i závěrečné pasáže o autorově působení jako ministra obrany a jeho zamyšleních nad vývojem polistopadové politiky, zejména rezortu obrany, hlavně v kontextu s dnešním stavem, kdy se na ministerstvu obrany střídají lidé, kteří v životě neměli s armádou nic společného.

06.07.2018 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Strhující a brilantní politický thriller, přečetl jsem ho téměř na jeden zátah, od knihy jsem se nemohl odtrhnout...

12.12.2017 5 z 5