Patrik02 Patrik02 komentáře u knih

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Filmů a seriálů s panem Holmesem jsem viděl několik, ke knize jsem se však dostal poprvé. Proč jen? Sir Doyle rozhodně umí zapůsobit a jeho popisy Anglického venkova Vás jednoduše vtáhnou do děje. Jak už jsem zmínil, filmů jsem pár viděl, a tato, dost možná nejslavnější detektivní zápletka, mezi nimi nemohla chybět. Na papíře jde však o něco úplně jiného :)
5/5 pro jedinečného detektiva Holmese ;)

11.11.2019 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tak jo, protože jsem asi nedinej chlap tady (a pokud jsem někoho přehlédl, tak se omlouvám) přišpěju také svou troškou do mlýna.
Knihu jsem původně kupoval pro přítelkyni. Líbil se mi jednoduchý přebal i anotace, která na mne dýchla námět pohodového čtení, které kniha zaručeně nabízí. Zalistoval jsem jejími stránkami z dlouhé chvíle, když mi ležela na stole, a začetl se tak, že jsem se o hodinu později zastavil na straně 100. Spolubydlící pracují se zajímavým námětem, kniha má spád a rozhodně to není jedna z těch přeslazených romanťáren, jak by se možná na první pohled zdálo. Postavy jsou uvěřitelné, příjemné a rozhodně se s nimi nenudíte ani na okmažik.
Závěr jediný je možná příliš sladký, ale to už k takové knize prostě patří.
Nevím, zda je to mým nedávným otřesem mozku, ale mě se ten příběh opravdu líbí ;)

08.09.2019 5 z 5

Volané číslo existuje Volané číslo existuje Milan Tesař

Ačkoli povídkové knihy nemusím, tady to nějakým zvláštním způsobem celkem fungovalo. Oceňuji hlavně autorův nápad a zdařilé zpracování.
V tomto případě nejde ani tak o pohled do duše postavy, jako do jejího mobilního telefonu, kde se děje víc, než je na první pohled zřejmé.
Jsem rád, že kniha není tak dlouhá na to, aby mne začala nudit, jak někteří čtenáři píší. Mobil je přeci jen malé zařízení.
Úsměvné i k zamyšlení. 4/5

03.09.2019 4 z 5

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Klasika se velmi těžko popisuje slovy. Myslím, že každý, kdo má rád strašidelnou literaturu, by si Obraz Doriana Graye měl alespoň jednou v životě přečíst. Kniha o muži, jehož děsivé tajemství visí přikryté závěsem v zamčeném pokoji. O muži, kterého touha po věčném mládí a kráse přivede až na samé hranice zdravého rozumu a příčetnosti. Kniha plná filozofických rozhovorů a otázek, na které hledali odpovědi jak lidé v roce 52, tak my v roce 2019.
///
Naproti tomu Cantervillské strašidlo je sice kratší, ale jednoduché a velmi zábavné dílo, které umí pobavit i tak dlouho po jeho vydání. Po hororovém příběhu jako je Obraz D.G. byl tento skvělým odreagováním.
Mne osobně se líbí oba autorovy počiny. Každý ve mne vyvolává úplně jiné pocity, každý ve mne něco zanechal. A myslím, že právě o tom by měla být klasická literatura.

22.08.2019 5 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Další skvělá Science-fiction trilogie je za mnou. Co říct na závěr? Sylvain neuvel vytvořil originální a čtivé dílo, zajímavé postavy, stejně tak, jako celý příběh.
Třetí díl akt Themis se vydává za hranice nejen našeho jazyka, ale i mimo naší planetu. Z knihy je patrné, že spisovatel je vystudovaný lingvista a jeho zápal pro sci-fi je očividný.
Jenom lidé jsou důstojným završením celé trilogie, a kdoví (jak sám autor přiznává) zda jde o poslední příběh ze světa obřích robotů, či nikoli.

26.05.2019 5 z 5

Žár Žár Joseph Incardona

Asi stejně, jako většina čtenářů této knihy, jsem očekával oddechové odpolední čtení s groteskním námětem, finským vtipem a možná i komickými postavami. To, že jsem nedostal, co jsem očekával však nepovažuji za špatné. Kniha zvláštním promiskuitním způsobem zavádí do životů postav, jejichž styly života jsou tak odlišné, jak jen mohou být. Spojuje je pouze jediné. Žár.

07.05.2019 3 z 5

Střih Střih Nathan Hill

USA. Současnost prolínající se s divokými šedesátými léty. Osudy postav rozehrané v rozmezí několika dekád, rozložené jako puzzle, které s každou další stranou skládáte v jeden velký obraz. To vše pod taktovkou geniálního Nathana Hilla, jehož barvité popisy umí v člověku (nebo alespoň v mém případě) vyvolat ty správné pocity.
Rozsáhlý román naplněný vším, co lze od takové knihy očekávat. Radosti a strasti, jemný humor i hluboké zamyšlení.

06.05.2019 5 z 5

A Bůh pravil: Budiž Jonáš A Bůh pravil: Budiž Jonáš Sebastian Niedlich

Za mne osobně parádní počin. Cool Bůh s opravdu coolovými hláškami a znovu oživený spisovatel, který je asi tak líný, jako já. Smrt a jiné vrcholy mého života nabízela "jiný" pohled na smrt, Jonáš je spíše o zmrtvýchvstání a o životě po smrti. A to doslova.

28.03.2019 5 z 5

Tři kamarádi, jeden taxík, žádný plán... ale přesto se jede kolem světa Tři kamarádi, jeden taxík, žádný plán... ale přesto se jede kolem světa Paul Archer

Stalo se nám to všem. Geniální nápad o třetí ráno, kdy jsme zpití pod obraz i s rámem. Ráno se probudíme s kocovinou jako trám, a pokud si něco pamatujeme, rychle to zameteme pod koberec.
Tihle kluci ne. Tihle kluci dali ztřeštěným nápadům v alkoholovém opojení úplně nový rozměr. A byla to opravdu jízda :)

24.02.2019 5 z 5

Šťastný život mezi řádky Šťastný život mezi řádky Michaël Uras

Já Vám tak nějak nevím. Knihu jsem zakoupil díky poutavé anotaci, a to i přesto, že jsem měl trochu obavy z poněkud přeslazeného přebalu. Ale jak se říká: "Nesuď knihu..."
Nápad s biblioterapeutem je vskutku skvělý, příběh přesto pokulhává. Postavy jsou takové nějaké nezajímavé a po dočtení se mi rychle vytratili z paměti. Dokonce ani všechna zmíněná literární díla to nezachránila.
3/5 za nápad, který však mohl být zpracován lépe.

24.02.2019 3 z 5

Motivační knihy pro lepší a zdravější život? Nas*at! Tohle je kniha, kterou chcete ;)
Mark Manson nám bez obalu představuje život takový, jaký je. Nebere si servítky se slavnými osobnostmi, které často uvádí, jako příklady různých životních situací, nešetří vulgarismy. A právě proto tolik baví. Život je jedno velké trápení. Tak mějte u pr**le ;)
Doporučuji všem, kteří by rádi získali jakýsi nadhled nad vlastním trápením a dokázali se usmát i když zrovna prší.

Sběratelka Sběratelka Zuzana Zimmermannová

Knihu jsem zakoupil v jakémsi podivném vánočním rozpoložení a nakonec ji o svátcích i přečetl. Po dočtení všech povídek jsem knihu suma sumárum ohodnotil 2/5. Některé příběhy jsem přelétl očima bez většího zájmu, jiné vedli ke krátkému zamyšlení. Povídky asi nejsou nic pro mě.

08.01.2019 2 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Perfektní doporučení od kamarádky. Vržen na farmu uprostřed lesů, hor a hájů jsem se smíchy chytal za vejce. Život hlavní hrdinky a vypravěčky v jedné osobě mě nesmírně bavil a přesto, že kniha byla napsána již v roce 45, i v dnešní době dokáže pobavit. Jen o slepicích a kuřatech se mi po dočtení snad i zdálo :D
Díky, Sam ;)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Milé překvapení od pana Hartla. Po přečtení jeho Nejlepšího víkendu jsem se na další spisovatelův počin těšil. A nebyl jsem zklamaný. Kniha je co do počtu stránek chudší, ale zato více nabitá humorem, než výše zmiňovaný Nejlepší víkend. Postavy jsou vrženy do víru vlastní hry plné šíleností a je opravdu, co číst. Příjemná oddychovka pro dlouhé večery od českého spisovatele.

08.01.2019 5 z 5

Tak tohle byla paráda. Kniha, která Vás svým specifickým humorem nenásilně donutí zamyslet se nad svými životy. Kniha s hlavním hrdinou, kterého si oblíbíte a se záporákem, kterého budete milovat. A jakmile Vás jednou lapí do svých sítí, budete zamyšleně otáčet stránku za stránkou, dokud se nedostanete na samý konec.

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Ačkoli jsem knihy podobného rázu nikdy nevyhledával a mým oblíbeným žánrem doteď bylo hlavně post-apokalyptické Sci-fi, můj aktuální psychický zdravotní stav mne donutil dát si pauzu a naprosto spontánně sáhnout po knize, kde miliony lidí neumírají při zombie apokalypse, nebo nevedou odboj proti armádě bezcitných strojů.
Kniha nejlepší víkend je pro mne tedy velmi příjemnou změnou, co se mého literárního vkusu týče. Patrik Hartl dokáže svým jemným humorem rozesmát a příběhy jeho postav donutí člověka zamyslet se nad vlastním životem a hledáním sebe samého. Některé jeho postavy byste chtěli mít za přátele, v jiných se sami poznáváte.
Bylo velmi příjemné číst o problémech každodenního života a uvědomit si, že ne vše vždy vyjde tak, jak si přejete.
Za mne tedy 4/5 za příjemné oddechové čtení. Jistě to není poslední taková kniha, kterou si přečtu.

13.11.2018 4 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Vtipné, srdceryvné, poučné. Velmi příjemná kniha, pod jejímž nádherným obalem se skrývá sladký příběh o jednom malém tvorečkovi, který dokázal změnit životy hned několika lidem.
Velmi rád jsem se stal svědkem tohoto vyprávění o honbě za dobrodružstvím, tvrdém životě na druhém konci světa a neskrývavém optimismu zvířete, které Vás donutí zamyslet se nad sebou samými, obejmout Vaše domácí mazlíčky a znovu si uvědomit, jak moc si vážíme jejich přítomnosti v našich životech. Užívejme si každé volné chvíle, kterou máme a snažme se žít tak, aby o nás jednou někdo mohl vyprávět. Smrt si totiž nevybírá čas ani místo.
To mě naučil tučňák.

13.11.2018 5 z 5

Gauč Gauč Benjamin Parzybok

Tři muži nesoucí kouzelný gauč napříč zemí. Místy vtipné, místy chaotické, ale vcelku to pobavilo.

26.10.2018 3 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Za mne bohužel celkem zklamání. Od perfektní anotace a poutavých reklamních bannerů jsem přeci jen čekal více, než kniha dokázala nabídnout.
Rozjezd považuji za slušný, kniha má nápad, postavy jsou celkem sympatické. První kapitoly mají spád a nabízejí obrovské množství potenciálu, který se stránku po stránce vytrácí. Tak od poloviny knihy se děj tak nějak podivně vleče a stránky jsem obracel ve stále zoufalejší naději, že přijde nějaký zlom a velké finále. Dopadlo to tak, že jsem si na posledních stránkách říkal: "A to je jako vše?"
A takové pocity by si člověk od knihy odnášet neměl.

24.10.2018 3 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Opět, stejně jako u Illuminae, nemohu hodnotit jinak, než slovem BOMBA!
Oba autoři si mne znovu získali už od prvních stran skvěle zpracované knihy, a to jak příběhově, tak i vizuálně.
Máme zde ukázkové klaďasy i záporáky, vesmírné lodě a stanice, černé díry, multivesmír, A.I. a spousty a spousty obětí. Sci-fi, kterému absolutně nic nechybí.
5/5 a honem sem s pokračováním.

14.08.2018 5 z 5