ParallyShawy ParallyShawy komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Já byl vždycky opožděnej u věcí, které zrovna "frčely". Jinak tomu nebylo u Harryho, každej to četl a všichni o tom básnili a mě to vytáčelo. Pak mi kamarád vysvětlil o čem svět Harryho Pottera je, tak jsem si řekl proč ne. A tak jsem začal číst... šup a první kniha byla přečtená. Postupně jsem začal číst i další a další a strašně mě vytáčelo, když jsem musel čekat, než vyjde další díl. Je tedy jasné, že tuto knihu a vůbec celou sérii mohu doporučit. Možná je moje hodnocení zastíněno nostalgickou slzou v oku, ale s tím nic nenaděláš.

Platnéř Platnéř František Niedl

Historie a dějiny... to je moje. Ačkoliv mám rád fakta i pověsti, tak historickým románům jsem se vyhýbal. Vlastně ani ne tak vyhýbal, jako je spíš přehlížel. Dal jsem však na doporučení a rozhodně jsem nebyl zklamaný. A jelikož kniha není psaná nějakou staročeštinou (což by pro fajnšmekry mohlo být super), tak je román otevřený širokému čtenářskému okolí. Plusy či mínusy netřeba vypisovat a ani to nemám ve zvyku. Prostě se vrhněte do čtení této trilogie a uvidíte sami.

31.03.2021 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Ač jsem dočetl první díl této trilogie už před delší dobou, stále mám v paměti její příběh a to možná svědčí o kvalitě příběhu, který dostává další rozměr v druhém díle Pavoučí síť. Jakmile se do knihy začtete, tak Vás nepustí a hltáte stránky plné napětí, nebezpečí, zajímavých charakterů, lásky a pro někoho také nových výrazů, obzvláště italských :)
Už se nemohu dočkat až se pustím do třetího dílu... aha, já už ho držím v ruce a obracím první list.

28.01.2022 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Když se nad tím zamyslím, tak bylo jedno co jsem od Pratchetta četl jako první. Je tu ten typický chaos, na který když si člověk přivykne, tak mu to rozhodně nevadí. Příběh je super, i když Mrakoplaš zde vyzařuje jiné fluidum než v pozdějších knihách. Pátou hvězdu si však nechávám pro jiné knihy této série. A ty speciální edice bez Kirbyho kreseb... no co na to říct. Dle mě je to prostě velká část úspěchu, Kirbyho kresby k Pratchettovi prostě sedí jako prdel na hrnec. To Vám pak hraje knihovna všemi barvami...
Barvami kouzel...

10.05.2021 4 z 5

Někdo se ke knize dostal skrzeva seriály a jiní, jako například já, přes dokumenty typu Legendy kriminalistiky. Díky nim jsem si pořádně uvědomil, že tu máme schopné lidi, kteří vženou kriminálníky do náruče spravedlnosti. Jedním z těchto lidí je i Josef Mareš a tak, když jsem procházel knihkupectvím a viděl jsem tuto knihu, tak jsem neváhal a koupil si ji.
Kniha se čte velice rychle, některé případy jsem znal a tak bylo dobré nahlédnout i na jiné a to vše propletené do života pana Mareše.

12.12.2022 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Když jsem byl na Základní škole, jednou za čas k nám přijelo nakladatelství/knihkupectví a přímo v prostorách školy nám udělali prohlídku knih (i prodej) a já si při této příležitosti dával do kupy svoje Foglarovky. Bohužel o knihy jsem před časem přišel a zbylo mi pár titulů.
Hochy od Bobří řeky jsem však musel sehnat někde jinde a dokonce se mi poštěstilo najít stejné vydání co jsem měl dříve. Kniha se dobře čte i po letech a to platí i o ostatních knihách českého skauta Jaroslava Foglara. Nelze jinak než doporučit.

04.05.2021 5 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Skvělá kniha pro všechny věkové kategorie. O čemž svědčí, že před nedávnem jsem ji půjčil své pětaosmdesátileté babičce, která ji za týden "zhltla". Batličkovi příběhy doporučuji číst někde pod stanem v přítmí a svítit si u toho svíčkou nebo petrolejkou.

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Magický prazdroj jsem si pořídil jako malý kluk a to nejspíš byla chyba. Po letech jsem ji oprášil a přečetl. Řekl bych, že chvílemi člověk tuhle knihu čte se zaujetím a nic jiného nevnímá, ale pak nastane pasáž, kterou si přečte a nepamatuje si že ji vůbec četl. Přesto jsem se skrze ni dostal k dalším knihám z Úžasné Zěmeplochy a postupně si doplňuji své fantasy vzdělání.

31.03.2021 4 z 5

Jeskyně a draci Jeskyně a draci kolektiv autorů

Na knihu jsem se těšil mnoho měsíců a nezklamala mě. Propojení pravidel napříč známým fantasy světem, kde za zmínku stojí hlavne DnD 5 edice, se kterou jsou tyto pravidla kompatibilní. JaD si také berou věci ze starého Dračího Doupěte. Pro nováčky je tu krásný úvodní komiks, který zhruba načrtne jak takové hraní her na hrdiny probíhá. Grafika je druhý tahák a na tu já jsem ujetej. Dost dobře se vyrovná zahraničním publikacím co se týče profesionálního zpracování. Jediná menší výčitka je ten bestiář, který je udělán v úsporném režimu, aby z toho nebyla ještě větší bible. Ale kdo chce tak si pořídí Monster Manual k DnD 5e (je nutné umět trochu anglicky) a má vystaráno. Já tedy doufám, že tvůrci příjdou s vlastním Bestiářem. Hrajte si a nezlobte :) Stojí to fakt za to.

21.12.2021 5 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Parádní povídka před spaním. K tomu si přičtěte skvělou grafiku a atmosferické ilustrace a máte kousek, ve kterém si budete rádi listovat.

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Knižní trilogie uzavřena a to epickým vyvrcholením na konci knihy, které vlastně epické je a zároveň není, chápete ne? Že ne? To vůbec nevadí, dobrý konec zde najdete a to postačí. Platnéřské práce a detektivních zápletek tu ubylo, přesto vás kniha nezklame, jelikož tam pár parchantů opět zařve a tak to má být. Navíc se zde setkáte i s králem Václavem.

26.04.2022 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Příběh je poutavý, i když místy vleklý a na konci si už už přejete vědět jak to dopadne. Od určité chvíle jsem tušil kam hlavní postava bude směřovat, ale tak fandil jsem jí v koutku duše. Vlastně jsem si chvíli říkal, že bych se aspoň něčeho dobrého na konci knihy mohl dočíst, ale to by nebyl King. Díky epilogu si však můžete domýšlet cokoliv... Třeba ne úplně tak "stuašuivé" pokračování.

28.05.2021 4 z 5

Příroda v ČSSR Příroda v ČSSR Jiří Čihař

Při hledání této knihy zde, jsem na pár vteřin zaváhal, jestli je to TA kniha. Ano, tuhle knihu jsem zdědil po dědečkovi bez přebalu. Co se budu rozepisovat, když vše bylo napsáno... je prostě skvělá.

14.04.2021 5 z 5

Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách Tomáš Prokůpek

Na podobný počin jsem čekal hodně dlouho a dočkal se. Tato kniha se spoustou krásných příloh nesmí chybět nikomu, kdo na časopisu Čtyřlístek vyrostl a zajímá ho jak se v průběhu let vyvíjel, a kolik úsilí stálo a stále stojí za tímto dílem. Skoro až se bojím v knize listovat abych ji neponičil. Možná přehnaná posvátnost, ale za tohle se netřeba stydět.

14.04.2021 5 z 5

Pekelný dům Pekelný dům Steve Jackson

Dlouho jsem se těšil až se mi tento gamebook dostane do ruky. Zasazení je super, počítání strachu je zajímavá nádstavba, najdete spoustu slepých uliček a situací, které neovlivníte.
Mě třeba dostala místnost s upírem, kdy jsem na něj byl připraven ale při špatném výběru odkazu se postava zachovala jako úplný idiot. Ale asi to dělal nával strachu v danou chvíli.
Jediné co mě zamrzelo byl závěr. Dokázal bych si představit poslední odkaz rozepsaný alespoň na dvě strany, abych si připadal odměněn.

04.08.2022 4 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Znáte ten pocit, kdy jste třeba na koncertě a čekáte na hlavního interpreta, který má klidně i hodinové zpoždění a pak náhle přijde - výbuch jásotu a potlesku. Přesně tak jsem se cítil, plný očekávání, nadšení a v tomto případě i pln nostalgie. To vše se ve mě mísilo nespočet měsíců a už je to konečně tady.

Kniha je rozdělena na 3 části:
1) Předmluva pana Foglara
2) Komiksy
3) Něco z kuchyně, jak se příběhy tvořily, poznámky a podobně

Moje očekávání nebylo zklamáno a není divu, že se knihy vyprodávají takovým tempem. Kdo miluje vše okolo pětice mládenců čistých jako okvětí bílé lilie, tak brzy napravte váhání s koupí, dokud se tohle krásné dílko dá sehnat.

11/10 :)

30.06.2021 5 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Při čtvrtém průchodu jsem už trochu věděl čemu se vyhnout. Na závěr jsem očekával, že jsem udělal menší chybu a moje zbrklé jednání mě zabije. Místo toho jsem však došel k úspěšnému konci. Pravda, je to takový předvoj... prolog před ostatními díly. Ale i tak tento díl posloužil dobře svým bratrům a já už se těším na další díl.

01.06.2021 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Zajímavě filosoficky postavená vtipnokniha. Je pravda, že jsem očekával více pasáží s Vilémem alias Smrťem, ale pomalu si začínám zvykat, že od Terryho nedostanu úplně vše. Ke konci knihy jsem se přistihl, že při čtení si malinko tancuji... ANO!

09.04.2021 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Klasika z dětství, oškubaná a zmuchlaná, místy podpořena izolepou a jiným "drž" materiálem. Sbíral jsem k Dračáku vše co bylo možné i nemožné a ještě dnes mám tyto pravidla a všechny svoje deníky - ano i ten úplně první. V dnešní době je nástupců her na hrdiny spousty, a já sám se spíš přikláním k D&D, ale s Dračákem by snad mohlo začít každé dobrodružství chtivé dítě narozené na území Čech, Moravy a Slezka. Škoda, že se dnes už nedá prakticky sehnat, ale takový dotisk z nostalgie by nezaškodil.

31.03.2021 5 z 5

Verax – Experiment Verax – Experiment Jörg Benne

Když si vezmete tento gamebook do ruky, tak vám příjde, že to hraní bude sakra dlouhý. Nenechte se však tím odradit, dohrát tento GB můžete poměrně rychle, ale můžete se do něj ponořit a hrát ho vícero způsoby, dokonce jsou k dispozici dvě odlišné postavy. Na konci knihy je také jakýsi seznam achievementů, které vás nabudí pro opětovné hraní. Skvěle psaný úvod i zbytek hracího textu vás nenechá si odpočinout. Za mě skvělý sci-fi počin a víc takových pěkně prosím :)

11.04.2022 5 z 5