PanPredseda PanPredseda komentáře u knih

Muž davu a jiné povídky Muž davu a jiné povídky Edgar Allan Poe

Povídku Muž davu, podle které je pojmenována tato útlá sbírka, mám rád. Potěšila mne i krátká bajka Ticho, kterou jsem dosud neznal. Navíc se mi líbí sledovat rozdíly v jazyce i pravopisu v této knížce z roku 1919 oproti pozdějším překladům povídek ze sbírky Jáma a kyvadlo. Například to, co je v Muži davu pozdějším nazýváno "kontoárismem", je v tomto starším vydání označeno slůvkem "pultismus".

01.01.2021 5 z 5

Pavián Pavián Naja Marie Aidt

Povídky v knize většinou začínají jako vcelku běžné životní příběhy, či příhody, které se mohou stát každému. Ale najednou "cvak" a začne se dít něco, co je doslova zvířecím chováním (proto název Pavián) jedné či více postav. Něco, co se čtenáři nelíbí, protože je to v rozporu minimálně s dobrými mravy. Něco, co už čtenář nepovažuje za běžný příběh a příhodu, která se může stát každému, ale zároveň ví, že to k ní má stále velice blízko. A tak si čtenář uvědomí, že nějakého toho paviána ve svém nitru ukrývá nejspíš každý z nás.

23.12.2020 4 z 5

NYX NYX Robert Poch

To nejlepší, co jsem od Roberta Pocha zatím četl. Sbírka jako celek si zaslouží 60 %, povídka Nyx 80 %.

01.12.2020 3 z 5

Policejní letadla Policejní letadla Jakub Fojtík

Ucelený přehled letounů a vrtulníků používaných Četnickými leteckými hlídkami, Sborem národní bezpečnosti a Policií v Československu a ČR.
Obsahuje množství fotografií, popis historických souvislostí, informace o jednotlivých typech letounů a seznamy strojů ČLH, SNB a PČR.

27.08.2020 5 z 5