panPatejl panPatejl komentáře u knih

Lockdown Lockdown * antologie

Fakt nevím, jak to ohodnotit. Kvalita povídek má větší výkyvy než násoska vracející se z nádražky první večer po znovuotevření hospod.
Ve sbírce najdeme skvělého Bureše, průměrného Kyštletu i pár nečitelných kousků, jejichž stravitelnost bych přirovnal možná tak ke Zlatým Stránkám.
Vyzdvihnul bych určitě povídky od Dalibora Váchy a Michaely Merglové.
Dámy Kubašková a Lukačovičová ale bohužel svými netvory zkazily celkové hodnocení na chabé tři hvězdičky. Škoda.

13.12.2020 3 z 5

Pokud by ta knížka nebyla tak strašidelná, možná by dostala i 5*. Když bychom si ale odmysleli všechny ty lodě a roboty, mohlo by jít klidně o průvodce dnešním Londýnem.
Každopádně jde o mrazivě současný skyfy román z budoucnosti.
Přes všechno roubování na dnešní problematiku uvěřitelný a napínavý kousek, který si musel počkat na svou chvilku slávy. Dnes je bohužel potřeba přelepit neatraktivní jmenofku "Keoš Liša" na "Fráňá Bůček", aby o něj moderní a edukovaný čtenář projevil zájem...

06.03.2020 4 z 5

Rok poté Rok poté William R. Forstchen

Název by měl být spíš něco jako: "Megašit, aneb jak se amíci bezdůvodně postříleli". Zápletka je triviálně jednoduchá a motivy činů hlavního hrdiny jsou prostě dokonalou mysterií. Proč se medailemi ověšený zelený gumák rozhodne dostřílet zbytky svojí vlády se prostě nedozvíte...
"Dílo" je protkané nehodícími se patriotskými blitkami v mnohem větší míře, než první díl. Vilda ale na základce asi dával pozor, když se braly odstavce, a tak lze naštěstí ten imbecilní patos docela snadno přeskakovat (za to je ta druhá hvězdička).
Kromě vlastenecké polemiky je další hlavní téma (z nějakého důvodu) kaštanové dřevo. Ta debilní místnost i s její nezáživnou historií je tam zmíněna snad v každé kapitole! A to už ji samozřejmě známe moc dobře z prvního dílu. Forčák má asi alzheimera a trpí nějakým velice specifickým druhem dendrofilie!
Ruce pryč! Nečíst ani ze setrvačnosti. Ta hromada nudného kaštanového hnoje za to fakt nestojí...

25.03.2019 2 z 5

Buzz Buzz Anders de la Motte

Znáte to taky. Jezdit po světě s miliony na účtě je strašná pruda. Je tedy potřeba něco strašně posrat, aby bylo trochu vzrůšo. Tak se třeba necháte najmout do IT firmy, kde po vás ale místo zdrojáku chtějí psát kokotiny. Ano. V Norsku mají firmy, které lidem platí za to, že dělají troly! V podstatě to co děláte v práci na novinkách, jen s tím rozdílem, že nemusíte v panice mačkat ALT+TAB když jde kolem šéf!
V tý Zkandinávji tam se maj!. A mi ne. Za to múže Kalousek!

16.10.2018 5 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Ještě větší nářez než Lovci monster! Když jsem četl obsah, docela jsem se obával, co z toho vzejde, protože sci-fi s podobnou tématikou většinou končí jako překombinovaná rozblemclá sračka s logikou mongoloidního inscestního šimpanze po lobotomii a pointou hodnou seriálu Ztraceni. Nemohl jsem však být více překvapen!
Larry konečně ukázal co v něm doopravdy je! Narozdíl od LM si už přestal mastit šulína a vytvořil pořádné hlavní postavy (a ne mokré sny). Každý Aktivní je uvěřitelný, celkem sympatický a hlavně bez zbytečného patosu. Příběh se rozvíjí, dává smysl a nakonec dokáže i překvapit. Tak to má být. Jen tak dál Larry!

04.12.2017 5 z 5

Jezero duší Jezero duší Darren Shan (p)

Tady už to je vyloženě zbytečné natahování. Putování abstraktním světem je nezáživné a pro sérii nepodstatné. A velký comeout na konci ještě zbytečnější...

13.09.2017 2 z 5

Děti paranoie Děti paranoie Trevor Shane

Paranoidní mládež, aneb jak to dopadá, když se nejde na potrat. To se takhle rebelující sedmnáctka rozhodne nechat si v sobě dozrát parazita i za cenu doživotního pronásledování největší, nejschopnější a hlavně úplně nejtajnější organizací na světě. Tedy vlastně dvěma. Který se spolu od nepaměti mydlej hlava nehlava. A nikdo vlastně neví proč. No proč ne. Když se nad to čtenář povznese čeká ho čtivá a odsejpající zápletka. Jen se trochu hrozím toho, jak si s nezodpovězenými otázkami o tajemné válce (a že jich je) poradí autor v dalších dílech. Mám totiž trochu strach, že místo odpovědí z dalších dílů vyteče jen umě tvarovaný průjem. Držím ale panu Shanemu palce ať svou stolici udrží pevnou.

13.09.2017 4 z 5

Lovci snů Lovci snů Lukáš Hrdlička

Periferie se hemží šlusáky, krevní oběhy postav narkotiky budoucnosti a virtuální prostor kdejakým prevítem. Neuvěřitelná skoropostapo Praha se z nějakého záhadného důvodu zdá i celkem uvěřitelná.
Autorovi se rozhodně musí přiznat notná dávka originality. Děj se férově točí okolo několika postav a o žádné z nich nejde říct, že by byla vyloženě hlavní. Zdánlivě nesouvisející příběhy nakonec vyústí v jeden společný smysluplný konec, za což dávám palec nahoru. Další plus je idea virtuálního prostoru budoucnosti, který na rozdíl od většiny uhozených představ jiných "spisovatelů" dává docela smysl.
Celkově rozhodně stojí za přečtení. Až příště půjdu kolem toho svítícího halucinogenního haraburdí u Crossu, budu se radši rozhlížet, jestli někde kolem nepobíhá šílenej Andy Warhol s plamenometem.

24.07.2017 4 z 5

Zrození zabijáka Zrození zabijáka Darren Shan (p)

Úvodní díl bombézní upírský jízdy aneb Jak se stát krvesajem snadno a rychle. Styl psaní je poutavý a má spád. Autorovi nedělá problém přeskákat nudné části, takže po úvodní šlamastice začne děj slušně odsejpat. Malé pijavice rostou jako z vody, takže se z usmrkanců v mžiku stanou plnoletí nemrtví a příběh se rychle posouvá. Zajímavý je i koncept zubatců, kteří sice nemají rychlost Flashe ani odolnost Hulka, zato jsou odproštění ode všech drákulovin, stmívání a jiných nešvarů. I přes patrné zaměření na mladší publikum musím dát 5 hvězd, protože se to čte samo a hlavně nikdy nenudí.

13.07.2017 5 z 5

Sochaři masa Sochaři masa Jakub Hoza

Čekal jsem rozběhanou dark fantasy vyvražďovačku jako v prvním díle, ale nakonec se z toho vyklubala zajímavá detektivka říznutá Osmi Hroznými. Což o to, vyvražďování bylo taky dost, ale změna stylu byla značná. Trochu mi chyběl tajemný geniální lovec, ale hrábě taky dobrý. Takže nakonec spokojenost.

25.03.2024 5 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

No todle byl fakt blivajz. Nejen že se na tu abstrakci nedá dívat, ale ani s příběhem si nikdo moc hlavu nelámal. Oproti zbytku bída.

25.03.2024 2 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Nechal jsem se zlákat dobrým hodnocenám a pěkně jsem se nechal napálit. Někteří kolegové jsou koukám tak zrádní, že recenzi plnou zklamání a láteření doplní 4mi hvězdičkami. WTF?
Kadopádně je to jedno z nejslabších fantasy co jsem kdy čet. Svět je generický, postavy nudné, jejich chování nelogické a vyprávění utahané.
Todle přeskočte a radši si místo toho pusťte Ordinačku. Nebo plyn. Ten vás tolik neotráví.

08.02.2024 2 z 5

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Nejlepší novodobá Kulhánkovina, které může směle konkurovat leda pan Brožovský. Kyštleta se může jít se svojí dnešní tvorbou leda klouzat do školky.
Knížka je nacpaná vtipnou brutální akcí, neotřelým humorem, nekorektními narážkami i odkazy na kultovní díla kulhajícího mistra. Oceňuji, že autor i přes dekadentní blízkou budoucnost vykreslil přeměnu naší zemičky ve velice optimistickém duchu. Kdyby jsme se dokázali ubírat alespoň z půlky tak dobrým směrem jak je uvažováno v Dojení ohněm, hned by se nám tu žilo líp.
Když přimhouřím oko nad pár trochu přehnanými českými vynálezy, které i v rámci vykresleného světa trochu vyčnívají, tak je to v podstatě plných 5. Určitě se brzy vrhnu na prequel a další díly.

08.02.2024 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Malé oživení změnou kulis i týmu. Bohužel to ale moc nezachránil. Díly od Krystýny jsou znatelně lepší. Čte to po sobě Kyštleta vůbec nebo to píše na první dobrou?
Na 3 hvězdy to dotáhnul jen díky interraciálnímu zoofilnímu pornookénku.

03.01.2023 3 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Povedený rozjezd nevydařené série. Kdyby si Ben uchoval drive prvního dílu i do dalších knížek, mohlo to být fajn. Určitě bych vyzdvihnul Etruskou linku a jejich magii, která tam, ač jde o histérii, nevadila.

03.01.2023 4 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Mám jedinou výtku. Člověk to prolistuje za chvilku, i když se snaží nespěchat. Jinak super. Kresba krásná, příběhu se drží. Kam se hrabou američanský omalovánky!

06.03.2020 4 z 5

Invaze Invaze Larry Correia

Naprostá kráječka jako vždycky! Larry opět nezklamal. Tentokrát to lovci berou ve velkym a vzali si na pomoc dokonce i český tankysty. I přes to všechno natahování (kolikátá že je to vůbec knížka???) příběh slušně odsejpá a drží čtenáře napnutýho jak náš státní rozpočet!

25.03.2019 5 z 5

Game Game Anders de la Motte

Tato kniha vás naučí, že byste neměli sbírat naoko bezprizorní elektroniku! A to nejenom proto, že dneska už umí svůj zweifoun přes síť vytrackovat kdejaký jouda! Ne. Je to hlavně kvůli tomu, že vás pak může od poklidného fetování vyrušit nadnárodní hra na chuligánské špióny!
Na druhou stranu: Pokud máte chuť vysrat se do pytlíku a někomu ho zapálit před vchodem, tak vám za to tahle parta podivínů ještě zaplatí!

16.10.2018 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Kniha není ani tolik Ve stínu, jakože spíš vrhá stín na všechny ostatní knihy s nácíčky (včetně Kocoura Mikeše). Do sbírky už snad chybí pouze Kulhánkova legendární povídka "Tak teda Heil Hitler, ty svině!"
Je těžké hodnotit tolik příběhů od tolika autorů jako celek. Rád bych ale vyzdvihnul zejména Romana Bureše (nevadilo by mi setkat se s jeho postavami ještě někde jinde, povídka jim je malá) a Frantu Kyštletu. Skvostní byli také RednexNazis od pana Vaňka!
Až na tu neuvěřitelnou pořizovací cenu je to perfektní počin!

16.10.2018 4 z 5

Chrany Chrany Peter V. Brett

Malý Arlen, Větší Arlen, a Bahňák nejsou ani tolik ad hoc povídky, jako pár kapitol, které autor musel nevolky vytrhnout z původních knih série, protože se nedělají tak široké vazby. Pro fanouška je to celkem nutnost, jinak si bude v poslední knížce říkat: "Kde se tam sakra vzal ten smraďoch?!"

16.10.2018 4 z 5