pahorkatina pahorkatina komentáře u knih

Pozoruhodný svět stromů Pozoruhodný svět stromů Noël Kingsbury

Občas si člověk nekoupí knihu ke čtení, ale spíše k listování. Kniha je hezky řešená, ilustrace jsou působivé, i když to, že všechny nekreslil jediný autor místy působí rušivě. Hlavním účelem knihy je popsat význam vybraných druhů stromů z hospodářského hlediska.

13.06.2019 3 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Tohle je moje druhá kniha o zero-waste, chtěla jsem srovnat, jak se tuzemská varianta liší od "amerického snu o bezodpadovém životě" čili Domácnosti bez odpadu. Tato kniha obsahuje méně textu, než zmíněná Domácnost bez odpadu, ale dají se zde najít užitečné informace. Kniha je hezky zpracovaná, ale moc mi nevyhovuje styl, jakým je psaná. Zaprvé se přehnaně snaží čtenáře k ZW motivovat... což je podle mě zbytečné, neboť člověk, který si tuto knihu rozhodne přečíst už musí být nějakým způsobem motivován ke změně životního stylu. Když se například rozhodnete zhubnout a zakoupíte dietní kuchařku, motivace ke změně je to, co musí bezpodmínečně předcházet koupi kuchařky. A i když se kniha snaží vás motivovat, je to bezpředmětné, pokud je vaše vnitřní motivace oslabená. To, co člověk, který zakoupí takovou knihu, skutečně potřebuje znát, jsou informace, jak na to. Kniha Bez obalu sice obsahuje řadu užitečných informací, kterých by ale mohlo být podstatně více, kdyby se autorka zbytečně nevykecávala o svém životním příběhu. Ano, stejně jako v Domácnosti bez odpadu je velká část textu založena na tom, že autorka vypráví svůj příběh: "Dřív jsem byla taková a teď jsem maková." Tady se navíc jedná i o vskutku "nenápadnou" propagaci jejího obchodu. Podle mě to ubírá knize na kvalitě, opravdu užitečné informace z knihy by se daly smrsknout do malé brožurky...

13.06.2019 2 z 5

Pán much Pán much William Golding

Etika výzkumu nám neumožňuje vystavit experimentální skupinu situaci, která se odehrává v této knize. Podobné "třinácté komnaty" v sociálních vědách dávají literátům prostor k tomu, aby se s těmito sociálními otázkami vypořádali ve svých dílech. Pán much se odehrává na ostrově, kde po letecké havárii ztroskotala skupina chlapů. Bravurně je popisován rozklad zpočátku veskrze demokratické společnosti, postupné uhnívání lidských hodnot a pravidel postavených na rozumu. Možná proto byla kniha pojmenována právě po uhnívající prasečí hlavě, která se stala hostinou much. Rozkládající se mozek má totiž až moc blízko k prázdné lebce... čili ke společenství osob, které doslova zdivočelo.

11.06.2019 4 z 5

...a bude hůř ...a bude hůř Jan Pelc

Už si ani nepamatuji, o čem ta kniha byla... ajo vlastně, o chlastání a o souložení. Asi mám o undergroundu jako porevoluční dítě zkreslené představy, ale jeho protagonisty vnímám podobně jako beat generation - osoby, které sice žijí nespoutaný život, ale zároveň jsou to tvůrci zajímavých myšlenek. Tuto skutečnost ostatně potvrzují texty českých undergroundových kapel, které vnímám jako podnětné. V této knize jsem však nic podnětného nenašla, druhá půlka příběhu mne navíc vyloženě nudila. Beru knihu jako report, který si nic nepřikrášluje, proto jsem titul ohodnotila dvěma hvězdičkami místo jedné. A teď mne omluvte, jdu meditovat nad texty Plastiků.

21.05.2019 2 z 5

Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí Jan Krajhanzl

Důkaz, že i odborná monografie může být napsána čtivě a poutavě. Publikace je příjemná i vizuálně. Autor při bádání využil i beletristické zdroje, což hraje ve prospěch hlubšímu porozumění vztahu mezi člověkem a přírodou. Je to navíc jedna z mála knih, kde jsem si s chutí přečetla i poznámky pod čarou.

21.05.2019 5 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Varování: Toto hodnocení Parabible pochází od osoby, která je ve znalosti křesťanské věrouky téměř panna.

Parabible je nádherná kniha, ke které se budu vracet nejen kvůli jejímu na dotek příjemnému obalu z recyklovaného papíru. Evangelický příběh Ježíše jakožto progresivní postavy, která se znelíbila mocným lidem, protože jeho přítomnost vnímali jako ohrožující pro jejich mocenské postavení, zde dostává moderní, atraktivní podobu. Poselství vyplývající z Ježíšových výroků a činů mají hloubku a obsahují konsistentní pravdu, která přetrvává po staletí. A odbočím-li od účelu recenze knihy, pak bohužel po staletí přetrvávají i v mnoha ohledech poněkud zkostnatělé názory (zejména katolické) církve. Zpět k recenzi: Parabible jako taková mi poskytla mnoho podnětů k úvaze a proto ji doporučuji nejen ostatním, ale také sobě - k opětovnému přečtení. Prezentuje totiž takovou část křesťanství, kterou by měl vzít v úvahu každý člověk, jemuž záleží na lidské solidaritě a lidskosti obecně, každý člověk, který hledá pravdu a jehož zájmem je, aby svět byl lepším místem k žití. Ježíš je představitelem nenásilné inspirace pro nás všechny, nejen pro praktikující křesťany.

20.05.2019 4 z 5

Takzvané zlo Takzvané zlo Konrad Lorenz

Knihu jsem četla zejména kvůli jejímu přesahu do oblasti sociálních věd, ale zaujaly mě také některé popisy chování vybraných živočišných druhů. Autor píše se zaujetím pro věc, některé pasáže knihy pro mne však nebyly příliš čtivé. Očekávala jsem také, že mne kniha bude více stimulovat ku vlastním úvahám o povaze zla v člověku a v lidské společnosti, což se nestalo. Nejpodnětnější pro mne z tohoto hlediska byla poslední kapitola, jejíž obsah také nejvíce naplnil má očekávání ohledně knihy. V této kapitole jsou vysloveny určité předpoklady k uvědomělejšímu soužití lidských jedinců a četba knihy tedy pro mne byla v konečném důsledku obohacující.

20.05.2019 3 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Netradiční literární hybrid, který mě přivedl k několika úvahám o podstatě lidské existence. Jedná se o knihu, která vás vzhledem ke své útlosti nezahltí slovy, ale je dobrým podkladem právě pro vlastní úvahy čtenáře. Kniha se velmi dobře četla. Moře, po kterém se plaví hlavní hrdina románu, vnímám jako jakýsi symbol nekonečnosti a rozsah románu s touto skutečností doslova kontrastuje. Ocenila bych, kdyby kniha byla rozsáhlejší, určitě by se zde dala řada věcí detailněji rozpracovat. Celkově ve mne četba zanechala dobrý dojem.

20.05.2019 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Knihu bych doporučila implementovat do vzdělávacích plánů v rámci výchovy k občanství nebo společenskovědního základu. Analýza současné situace v české společnosti/politice je zde čtivou formou uvedena do souvislosti s demokratickými pilíři, které byly základem pro vznik první republiky před sto lety. Kniha také velmi dobře popisuje mechanismy ohrožující demokratickou společnost a poskytuje dobrý základ pro boj proti těmto ohrožením. Dozvíte se například, na čem je založen populismus, proč je v dnešní společnosti degradováno humanitní vzdělání (inteligence jako nepřítel totalitních režimů) a jak je to ve skutečnosti s ožehavým tématem migrace. Velmi podnětná četba.

20.05.2019 5 z 5