p3tris p3tris komentáře u knih

Zrada na křídlech Hurricanu Zrada na křídlech Hurricanu František Kavan (p)

Nejdříve jsem s Přeučilem i soucítil a říkal si, kam až člověka dokáže zahnat strach, ale pak se z něj stal regulérní práskač a lidská svině s krví na rukou, který si oprátku vskutku zasloužil.
Líbí se mi, že i když kniha vyšla v roce 1970, není tendenčně zaměřená proti našemu západnímu odboji a nejsou přeceňovány, ani naopak podceňovány, válečné zásluhy žádného ze spojenců. A i když jsou v ní nějaké nepřesnosti (Přeučilovi se ve skutečnosti nepovedlo unést požadovaný Hurricane Mk.IIc, ale ulétnul se starším Mk.I a při úletu nestřílel po polském pilotovi, ale "zahrál" pád do moře), je velmi čtivá a za odpoledne máte přečteno.

06.02.2015 4 z 5

Trest smrti v dějinách lidstva Trest smrti v dějinách lidstva Hermann Schreiber

Zajímavá exkurze do dějin vzniku a použití různých popravčích nástrojů.

03.02.2015 4 z 5

Rozpoznávání letadel Rozpoznávání letadel Jan Skopal

Spíše než encyklopedie příručka k rychlé identifikace letounů. A jedna z mála knih, kde jsme se mohli seznámit se západní vojenskou technikou. Člověk žasne, kam se dostalo letectví jen něco málo přes deset let od skončení 2. světové války.

28.01.2015 5 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Původní Zámek jsem nečetl a to má velký vliv i na celkové vyznění této knihy. Styl Švejdíkovi kresby mi sedí a ke Kafkovi se perfektně hodí, ale scénář komiksu je pro mě zmatečný, neuchopitelný a to znamená i nepochopitelný. Což se musí odrazit i na celkovém hodnocení.

26.12.2014 3 z 5

Občas hodně vtipné, někdy až trapné. Bohužel to, na čem je kniha postavená taky považuji za její největší slabinu. Tu zvláštní pseudoostravštinu, kvůli které je občas skoro nečitelná.

10.12.2014 3 z 5

Ohnivá Křídla Ohnivá Křídla Hugo J. Slípka

Z této knihy čiší neskrývaný obdiv autora k našim západním pilotům a nadšení z nedávného konce války. Krátké příběhy ze soukromých kronik či vyprávění letců jsou čtivé a těch pár stránek přečtete jedním dechem.

27.11.2014 4 z 5

Příběh Tomoe Příběh Tomoe Stan Sakai

Nádhera. Jsem zvědav, jestli je milostné vzplanutí mezi Tomoe a Usagim opravdu zapovězeno, jak naznačuje svázaný kámen v posledním příběhu. Ten je mimochodem vrcholem knihy. Co dokáže jednoduchou kresbou Sakai vytáhnout za emoce z čajového obřadu je téměř neuvěřitelné.

18.11.2014 5 z 5

Simonův kocour a nástrahy světa Simonův kocour a nástrahy světa Simon Tofield

Každou druhou až třetí stránku jsem si říkal: "Sakra, kdy u nás byl Simon Tofield na návštěvě, aby odkoukal chování našeho kocoura?"

05.10.2014 4 z 5

Svět je kouzelný Svět je kouzelný Bill Watterson

Přišel čas loučení. Po pěti letech prožívání neuvěřitelných příběhů chlapce a jeho tygra je tady poslední, jedenáctá kniha. Bylo mi s váma moc dobře Calvine a Hobbesi!

05.09.2014 5 z 5

Letadla československých pilotů Letadla československých pilotů Václav Šorel

Dnes už překonaná publikace. Překonaná v tom smyslu, že až novější průzkumy dokázaly, že některé z letounů nesly jiné zbarvení, než si v té době autoři (a potažmo odborná veřejnost) mysleli. Přesto šlo v době vydání o vynikající knihu, jednu z mála ucelených leteckých encyklopedií popisujících československé letectvo. Navíc i s informacemi o našem západním odboji a popisu západních typů letounů. Pro modeláře a letecké nadšence povinnost.

30.08.2014 5 z 5

Simonův kocour a trable s kotětem Simonův kocour a trable s kotětem Simon Tofield

Stejně jako u předchozích knih patří k nejlepším vtipům ty, kde se kočky chovají opravdu jako kočky a nepřebírají lidské vlastnosti. Pro milovníky těchto čtyřnohých svéhlavců samozřejmě znovu povinnost.

29.08.2014 4 z 5

Simonův kocour na toulkách Simonův kocour na toulkách Simon Tofield

Nejlepší jsou příběhy, kde kocourovi zůstávají kočičí vlastnosti a zlobí s nimi svého pána.

24.08.2014 4 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Tato kniha mě jako kluka někdy před 25 lety přivedla k lásce k letadlům. A spolu s povídkama pana Šorela v ABC otevřela dveře k dalším autorům, jakou jsou Fajtl, Jánský nebo Šiška. Teď jsem se k ní vrátil a pochopil jsem proč. Je totiž psána hodně akčním stylem, soustředí se na akci a ostatní aspekty leteckého života odsouvá do pozadí. To ve mě formovalo obdiv k pilotům a letectví obecně. A je jedno, že dneska už vím, že se nedá brát za historicky přesnou kroniku a autor si mnohé přikrášloval. Zářným příkladem budiž žlutý FW-190 mýtického majora von Graffa.

24.10.2013 5 z 5