optos2330 optos2330 komentáře u knih

Když bulvár honí mlsná aneb celebrity pod lupou Když bulvár honí mlsná aneb celebrity pod lupou E.p. Energy

"Kniha", ktorá sa predáva za 0,07 centov, ale jej obsahová hodnota je až na samom dne a v tomto prípade je aj 7 centov veľa. Je to vhodné jedine tak miesto novín na zakladanie ohňa, keď sa chystáte opekať.

04.12.2016 odpad!

Čierny zlatokop Čierny zlatokop Peter Abrahams

Kniha napísaná peknou ľudskou rečou. Opisuje osud černocha, ktorý sa integruje do komunity v malom mestečku, kde pracuje ako zlatokop v snahe naplniť svoj život a nájsť šťastie. Vzbudzovala vo mne dojem, že príbeh sa stále len začína a už, už sa niečo zaujímavé stane a objaví sa nejaká hlbšia zápletka. Ale ono sa tam nakoniec vôbec, ale vôbec nič neudeje. Len chodenie do práce, porovnávanie sa s belochmi a malá bezvýznamná ľúbostná romanca. Strata času

04.12.2016 2 z 5

Sten Sten Chris Bunch

Pre mňa to najlepšie čo tento žáner môže ponúknuť

Rab Ráby Rab Ráby Mór Jókai

Mór Jokai bol nepochybne jedna z najvýznamnejších osobností svojej doby. Jeho aktivity mali viac či menej vplyv aj na vtedajšie kultúrne a politické dianie na Slovensku. Pri tak obrovskom diele a množstve textov, ktoré napísal, nie je divu, že jeho tvorba sa vyznačuje majstrovskou zručnosťou a dôkladným spracovaním.

Ráb Ráby sa chvíľkami odohráva aj na území terajšieho Slovenska a presvedčivo opisuje mnoho historických reálií z jozefínskej doby, pričom samotný dej a zápletka sa nášho obyvateľstva priamo dotýkajú. Rab Ráby je zo začiatku trošku náročné a nevšedné čítanie, nakoľko Jókai sa snažil detailne vykresliť atmosféru tej doby a zachovával formu a pestrosť vtedajšej reči. To sa premietlo do jazyka postáv, ktoré rôzne miešajú maďarčinu, nemčinu, srbštinu a latinčinu. Po pár stranách s tým ale prestane a čitateľ si uvedomí, aký inšpiratívny a presvedčivý príbeh má v rukách.

Ecce homo Ecce homo Friedrich Nietzsche

Asi najslabšia Nietzscheho práca, ktorá čitateľovi, ktorý už pozná pár jeho kníh, neponúkne viac než trpké sklamanie. Možno je to dôsledok nepriaznivého počasia a syfilisu. Okrem narcistických kapitol, v ktorých píše o tom, aký je on sam úžasný, sa nestretneme s ničím novým. Vracia sa opäť k témam, ktoré už dostatočne rozoberal v prechádzajúcich knihách, hlavne teda nadčlovekovi. Neprináša však mnoho popudov k zamysleniu. Chýba mu tradičný nadhľad a celistvosť myšlienok, kvôli čomu kniha pôsobí strojene a nedôveryhodne.

04.12.2016 3 z 5

O literatuře O literatuře Umberto Eco

Netradičná, oduševnená a náročná intelektuálna žatva, akú by okrem majstra Umberta asi nikto napísať nedokázal. Eco v nej okrem iného postupne odhalí isté jazykovedné "zákony", resp. všeobecne platné naratívne postupy, ktoré možno využiť pri opisoch a majú rovnaký efekt na čitateľov. Pre mňa azda najsilnejšia a najvýznamnejšia časť knihy bola, keď sa Eco zamýšľal nad tým, ako si čitateľ príbeh v knihe vizualizuje vo svojej predstave. Objaví postupy, ktoré pomocou rôznych asociácií prinútia čitateľa "vidieť" farebne a tým umocňujú jeho vnímanie deja a pôžitok z obsahu knihy.

Křišťálový palác Křišťálový palác Phyllis Eisenstein

Netradične poňatý magický svet podráždi vaše zmysly. S takou originalitou som sa inde nestretol. Zrelá autorka dáva každou vetou najavo, že má svojský rozprávačský štýl, všetko si dobre premyslela a používa výhradne vlastnú fantáziu. Naratívne postupy zapadajú do dejovej línie svojim umeleckým prevedením a všetko funguje ako má. Z knihy je cítiť dušu autorky. Ženskú, romantickú dušu. A práve s tým môže mať kdekto problém. Čierno-biely, takmer až naivne idealistický pohľad na svet robia z tohto diela unikát, ktorý je ale vhodný skôr pre mládež a ženy.

Čarodějův syn Čarodějův syn Phyllis Eisenstein

Phulova rota Phulova rota Robert Asprin

Príjemné, odpočinkové čítanie s jednoduchým humorom, na ktoré treba mať čas a trpezlivosť. Kúzlo kníh o Phulovi tkvie najmä v konaní sympatických postáv a spájaní nespojiteľného. Zápletka je jasne zadefinovaná hneď v popise a k záveru vás zavedie priamočiarou cestou bez prekvapení. Prechádzka po nej je však príjemná, nakoľko sa rozptílite ruchom okolo - šialenými nápadmi kapitána Phula a jeho expertov na absurdity. Len málokto dokáže urobiť z hovna banán tak ako Phulova rota

04.12.2016 4 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

Humorom sa tu v žiadnom prípade nešetrí a jednoduchý dej má rýchly spád, vďaka čomu sa kniha ľahko číta a človek je zvedavý čo bude nasledovať. Myth séria nie je vôbec zlá a na množstve dielov je vidno, že to bola zrejme autorova srdcovka, ktorej písanie si naplno užíval. Z môjho pohľadu tu však zbytočne plytval svojim obrovským potenciálom a strácal čas zveličovaním svojho priemeru. Asprin mal aj na viac čo dokazujú jeho iné tituly.

03.12.2016 3 z 5

Války hmyzu Války hmyzu Robert Asprin

Moja obľúbená Asprinova kniha. Nebyť nej, nebral by som ho asi vážne a pokladal ho skôr za humoristu. Tu nám ale pri všetkej vážnosti naservíruje plnokrvný mimozemský masaker, ktorému nemám vôbec čo vytknúť. Jednoduchý koncept spracoval dokonale a rozvinul do prekvapivo kvalitného literárneho diela.

03.12.2016 5 z 5