OldFirehand OldFirehand komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Neuveriteľne silný autorov počin. Momo - to je úžasná postava, nepoznám nikoho, kto takto majstrovsky a citlivo zakomponuje imbecila medzi postavy, Menou, Fulbert, Colin, vlastne všetky postavy sú precízne a majstrovsky vytvorené. Takmer to zatieňuje dej.
Vlastne nie, dej je tak isto úplne famózny!

25.08.2017 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Kniha je označovaná za klasické dielo sci-fi žánru.
Pritom sa nepodobá na žiadne iné.
To je ono!

Na Rio de la Plata Na Rio de la Plata Karel May

Mám rád Južnú Ameriku, mám rád dobrodružstvo, mám rád opisy ciest, mám rád Maya.

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Ohromná sranda od začiatku do konca, celá trilógia je mimoriadne vydarená.
Naozaj odporúčam, nemohol som sa od toho odtrhnúť. To množstvo prúserov, vtipných dialógov a vyslovených "blbých dní" ma núti vracať sa ku knihám znovu a znovu.
VAROVANIE: Spôsobuje svalovicu bránice! Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Uvedomujem si literárnu hodnotu tohto diela.
A nekonečne ma to nebavilo.

Dočítal som to tak akosi z povinnosti a úcty k Dostojevskému. V pamäti mi toho zostalo naozaj pramálo. Skúsim zase o 10 rokov.

17.02.2018 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Prečítané jedným dychom, ako skoro všetky Merleho diela.
Jeho rozprávačské umenie sa naplno prejavilo aj v tejto knihe. Detailné sledovanie vývoja hlavnej postavy, výborné zakomponovanie historických udalostí, ohromujúce detaily z nacistickej mašinérie. Najviac ma fascinuje autorov odstup - hlavnú postavu nedehonestuje, nevyhlasuje za beštiu, vykresľuje ju ako obyčajného človeka s množstvom dobrých vlastností (poslušnosť, pracovitosť, zmysel pre poriadok, vojnové hrdinstvo v 1.svetovej...). To, že sa jedná o poruchového jedinca, čitateľ odhaľuje postupne sám.
Naozaj odporúčam každému.

17.01.2018

Mafiánsky kuriér Mafiánsky kuriér Ronald Wyeth

Zaujímavý príbeh, seriózne postavy. Treba si to prečítať, napriek debilnému názvu, aby sa to predávalo. Je to fakt dobré. Gratulujem k autorovej románovej prvotine.

Zober prachy a leť Zober prachy a leť Ronald Wyeth

Prečítal som znova a teda píšem znova:
Moderné a inteligentné. Napínavé a zábavné, napriek tomu, že príbeh sa odohráva kdesi v zadku, kde by človek nenašiel priestor asi ani na dobrodružnú výmenu prasknutej pneumatiky. Manželia Grassovci (áno, sú to hlavní hrdinovia zatiaľ všetkých vydaných autorových diel) si plnia jeden zo svojich pekných snov a pri tom sa -ako inak- dostanú do zamotaného príbehu jednej juhoamerickej zlodejky (meisterstuck: zlodejka vlastne nie je záporná postava a nie je možné k nej necítiť sympatie). Dej je akčný, vtipný a má spád. Autor opäť ohromuje nekonečnými znalosťami geografie, prírody, miestnych zvykov, techniky, aeronautiky, politiky, ľudskej duše,.... všetkého. Kniha sa číta sama, je písaná trochu svojským, povedzme "Wyethovským" jazykom, čo je príjemný "mimomainstream".
P.S.: k čítaniu majte vždy poruke atlas, kroniku letectva či dobrú encyklopédiu.
A to je vlastne jediné, čo sa dá románu (skôr vydavateľovi) vytknúť: absencia nejakej prílohy na konci knihy - mapa, trasa, obrázok lietadla.

19.09.2019 5 z 5

Zober prachy a leť Zober prachy a leť Ronald Wyeth

Výborné, jednoznačne lepšie ako kuriér.
Indoška je perfektne vymyslená postavička, mega sympaťáčka.
Autor má výborne našliapnuté.

Dieťa divočiny Dieťa divočiny Marjorie Kinnan Rawlings

Tak pre mňa to bola veľmi hodnotná kniha. Nadchýnal som sa opisom prírody, vzťahov. Výborne vyzdvihnutá skutočná hodnota ťažkej práce za účelom obživy v neľahkých podmienkach. Rovnako bolo zaujímavé sledovať osud jedináčika. Jeho radosti, starosti, kamarátstva so zverou... Pre niekoho nuda, pre mňa kniha o skutočných hodnotách, skutočnom zmysle zabezpečenia rodiny, skutočnej odvahe.

17.01.2018 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Je to pre mňa ten druh kníh, ktoré prečítam na jeden hlt.
Fasa sa pritom bavím, drží ma to a nechce pustiť.
Po prečítaní mi to pár dní chodí po rozume a už viem, že to druhý krát čítať nebudem.
Na rozdiel od kníh, ktoré majú aj akúsi hlbšiu rovinu a literárnu hodnotu.
Chvíľková nálada na sci-fi thriller? Asi. A uhasilo to môj vtedajší smäd.
Ale ako vravím, už nikdy viac.

20.05.2021 3 z 5

Prekliate zlato Prekliate zlato Ronald Wyeth

Super.
Nie pre čitateľov mainstreamu.
Kto má rád dobrodružné psychothrillery s výborne vykreslenými mešuge obludami v ľudskej koži, odporúčam. Skvelá skladba postáv, neznámy autor sa začína zaraďovať poriadne vysoko.
Ak budú ďalšie veci, nebudem váhať, autor sa už stal zárukou výborného čítania.

Hřmící stádo Hřmící stádo Zane Grey

V čase, keď to človek nosil v zadnom vačku do školy, považoval to za výborné kovbojky.
Neskôr človek zachytí aj hlbšiu rovinu príbehov týchto kníh - tragédiu a drsnosť života na divokom západe.

Silo Silo Hugh Howey

Dávam 4* za unikátny nápad.
Dielo ma bavilo, sem tam nejaká nezáživná či vleklá pasáž, inak skvelé opisy a dej. Množstvo momentov, ktoré som nepredpokladal a šokovali ma až ma striaslo. Vidím zaujímavú súvislosť s Metrom 2035 (psychológia vlády nad ľuďmi), čo je tiež poučné - paralela so súčasným stavom.
Záver tvorí veľký priestor pre pokračovanie, ktoré dúfam bude.

17.02.2018 4 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Oproti "západnej fronte" je v tomto veľdiele menej kamarátstva, menej chalanskej mladosti, menej frontového šialenstva.
Viac zádumčivosti, viac lásky, viac šialenstva v bombardovanom meste. Rovnako beznádeje, rovnako zúfalstva, rovnako márnosti, rovnako hrôz vojny.
Patrí do knižnice ako všetky Remarqueove knihy.

Přetížení Přetížení Arthur Hailey

Dávam 2*. Iba kvôli nápadu.
Samotné spracovanie ma dosť sklamalo. Nemastné, neslané, nevraviac o tej hnusnej skoroláske alebo čo to bolo s paralyzovaným dievčaťom - úchylné.

Nedá sa to porovnať s Hotelom.

17.01.2018 2 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Excelentná sci-fi politická utópia. Tradične geniálna skladba postáv, originálna zápletka, výborný príbeh.
Is a must.

26.08.2017 5 z 5

Výlučná vlastnost člověka Výlučná vlastnost člověka Robert Merle

Výborné, ako všetko od tohto geniálneho autora.

25.08.2017 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Ano, keď má človek náladu na ráznu post-apo strieľačku, toto je to pravé.
Mal som náladu, tak som to dal na šupu. Zábava.
Nehľadajte literárnu hodnotu, nehľadajte hlbšie roviny.
Bum, bum a hlava sa rozprskla. Pyton je proste pyton.

11.03.2021

Čo ja viem. Áno, bola to hrozná tragédia. Áno, z prečítaného behá mráz po chrbte.
Je potrebné oceniť autorkinu prácu, ktorá bola iste náročná.
Vadí mi politická rovina diela. Autorka je liberálna politička, hnusným spôsobom to pretláča do knihy. Ako keby ani nešlo o tých ľudí a o tú katastrofu.
Ako keby bol jediný jej motív môcť po každej svedeckej výpovedi nariekať a vykrikovať, že to súdruhovia. A že nikto nevisel.
Moderné libtardské hľadanie vinníka.

Ešte pridám: "Kto z vás je bez viny, nech prvý hodí kameň" - tesár z Nazaretu

08.03.2021