Niraj Niraj komentáře u knih

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Tak to byl hodně syrově vyprávěný příběh. Napínavý, ale až příliš naturalistický. Kam se hrabou klasické severské detektivky v popisu jednotlivých morbidností. Myslím si, že slabší povahy mohou mít s takovým masokombinátem problém.

EDIT:
Až teď, při psaní hodnocení, jsem zjistil, že se jedná o první díl série. Považoval jsem konec knihy za konec celkový. A ono ne. Je fakt, že semínka tam zaseta byla. Takže směrování pokračování je nasnadě.

07.11.2019 3 z 5

Namlsán Stoletým staříkem bylo tohle značně slabší. Dokonce jsem mezitím přečetl další knížky, než jsem tuto dolouskal. Děj není tak strhující, humor taky slabší, ... zdá se mi to trošku nastavované, psané již na zakázku po prvním díle.

02.07.2019 3 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Česká detektivka z úplně jiného soudku, než jsme v současnosti zvyklí od severských autorů. Žádná brutalita, příběh odpovídající českému prostředí. Autor mě příjemně překvapil a rozhodně si přečtu i další jeho knihy.

23.06.2015 5 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Kniha, kterou jsem přečetl mnohokrát, někdy i dvakrát hned za sebou. Kniha, která mi v jistém období mého života dávala inspiraci a pomáhala na další cestě. Svoboda, nezávislost, putování, samota, budhismus, underground, ....
Kniha by určitě patřila k mým Top10 (Top5) které bych si vzal na pustý ostrov.

24.09.2013 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Jako kluk jsem tuto knihu několikrát začal číst…nicméně nikdy nedočetl. A tak jsem se jal tento handicap odstanit nyní. A podařilo se. Nicméně jsem očekával od knihy větší poutavost, místy je kniha nudná svými popisy míst, kudy Nautilus prolouvá a já se musel vyloženě nutit k pokračování, resp. po odložení knihy se přimět druhý den pokračovat. Také zde autor dává (na můj vkus) příliš na odiv své znalosti v oboru fyziky, chemie a biologie - celostránkové popisy různých druhů živočichů a rostlin nadchnou snad opravdu jen podobné nadšence. Též značná naivita prof. Aronnaxe je úsměvná.
Odhlédnu-li však od těchto "nedostatků", pak jako román pro kluky (a dobrodružně založená devčata) určitě doporučuji. Jen se obávám, že právě ty nudné výčty by mláděžníky odradily.
Váhám v hodnocení mezi 3* a 4* . Ale vzhledem k tomu, že román je určen prvotně pro mládež a já ji čtu až teď, musím být shovívavější a hodnotím 4*.

08.05.2013 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Knihu jsem poprvé četl v r.2002. Byl jsem zrovna před velkou životní křižovatkou a jako zázrakem se mi právě dostala do rukou tato kniha. Přečetl jsem ji na jeden zátah přes noc. A pak hned asi ještě 2x. Nakonec mi moc pomohla v mém rozhodnutí. Na oplátku jsem pak knihu psotupně věnoval několika lidem, o kterých jsem si myslel, že by jim mohla také pomoci, nebo je potěšit. Od té doby jsem si knihu přečetl ještě několikrát, mám k ní nostalgický vztah a patří jí čestné místo v mé knihovně.
V podstatě se lidé dělí na ty, kteří tuto knihu považují za zcela naivní a nudnou a na ty, jimž ovlivnila život. Já patřím do té druhé skupiny.

19.03.2013 5 z 5

Tahle kniha se mi velmi líbila. Mám rád tento styl suchého humoru a vtipných hlášek vyřčených "jen tak mimochodem". Neuvěřitelná Alanova dobrodružství, poodkrytí "skutečných" příčin historických událostí :-), ... náramně jsem se bavil. Též styl knih s paralelními ději, které se v závěru setkají, se mi moc líbí. Po skončení četby nutí i k zamyšlení: kolik starých lidí, teď už jen sedící odevzdaně v důchodáku, mělo možná velmi pestrý a dobrodružný život? Co toho asi zažili, ale okolí to vůbec netuší. Jen kdybychom jim chtěli naslouchat.
Knihu opravdu doporučuji, určitě si ji přečtu opakovaně.

09.03.2013

Mráz Mráz Bernard Minier

Pro mě nový neznámý autor. Četl jsem ušima, což byla pro tuto asi knížku klika, protože první část knihy je místy hodně rozvláčná. Asi bych to nedal a knížku bych býval nejspíš odložil. Jako poslech se to dalo vydržet, člověk si občas schrupne ... :-) Druhá půlka už byla o mnoho lepší, začalo to mít spád a finální rozuzlení bylo také v lecčem nečekané. Konec byl natolik dobrý, že to zlepšilo můj celkový dojem z knížky a asi si časem dám i nějaký další díl této série.

15.06.2020 4 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Kniha příběhů. Absurdních, ale zároveň i realistických. Hořkých, melancholických ... a také nekorektních. A to mám rád. Kniha nezaujme asi každého, stejně tak jako každého nezaujme tvorba Dejvického divadla. A právě v přednesu herců tohoto divadla jsem získal další přidanou hodnotu, protože jsem ji "četl" jako audioknihu. A je to opravdu skvělý zážitek.
Až celá ta směs různorodých pocitů odezní, chci se do ní pustit znovu, tentokráte v papírové formě, abych zjistil, jak na mě zapůsobí v mém vlastním podání :-)

14.10.2019 5 z 5

Císařova hrobka Císařova hrobka Steve Berry

Mám štěstí, že je to moje první kniha tohoto autora a tím pádem i první ze série "Cotton", takže rozčarování některých kolegů níže se mě netýká. Kniha mě bavila a to jsem od knihy tohoto žánru žádal. Tedy splněno. Dozvěděl jsem se i dost informací z historie Číny a jejich politického zákulisí. A nakonec jsem zjistil, že ona abiotická ropa v příběhu zmíněná není úplný výmysl pana autora, ale že je to jedna z teorií, které se opravdu spoustu let prověřují. Zajímavé.

01.07.2019 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Trošku jiný Kotleta, než je člověk zvyklý, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť. Příběh je koncipován povídkově a není to tak krvavý masakr jako jiná jeho díla, ale o to více je tam magie a sexu :-) - nebo alespoň narážek na něj. Zajímavé dílo.

15.04.2019 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje druhá kniha od této české autorky a obě příjemné překvapení. Určitě omrknu její další a určitě i ty nedetektivní, protože její náklonnost ke kočkám mi je sympatická.

24.02.2017 5 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Tak já nevím, asi čtu jinou knihu, že předchozí hodnotící. Protože zase tak úžasná se mi tato kniha nejeví. Těšil jsem se na ni, detektivka a magie - dvě věci, které mám rád. Ale kniha se mi jeví dosti nevyrovnaná, stejně jako hlavní hrdina. Chvílemi zcela na dně, pak mžik a plný sebevědomí, aby zase zakrátko upadal do zoufalství z bezvýchodné situace. Muž velké moci a skrytých možností, který je plný obav z výprasku od policistky. Toi mi nějak nepasuje. I co se týče spádu příběhu - chvílemi srhující, chvílemi k uzoufání. Zkrátka - příběh je to takový kostrbatý, nevyrovnaný, těžko uvěřitelný v popisu.
Nicméně strhující závěrečná scéna se mi líbila.

Nějak ale nevím, jestli mám chuť číst další díl a když ano, tak velmi pochybuju, že celou sérii. Uvidíme.

20.06.2014 2 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Opět krimi, která umí chytnou a nepustit. Zde navíc zatraktivněna neustálým pohledem pod pokličku práce detektivů (ať už jsou tyto metody skutečné nebo ne, nevím a je mi to jedno) = hledání a sběr důkazů na místě činu, jejich analýza moderní technikou a dedukce závěrů, pohled na myšlenkové pochody vraha i detektivů, ...
Já knihu přečetl téměř na jeden zátah a určitě se pustím i do dalších knih tohoto autora.

24.09.2013 4 z 5

Athanor Athanor Monika Bartošová

Já nevím ... téma zajímavé, hned jak jsem knížku uviděl, tak jsem po ní skočil. Alchymie, středověk, intriky, ... navíc z českého prostředí. Příslib poutavého čtení. Ale jsem už skoro v půlce a stále se tam nic neděje. Na to, jak dramaticky je příběh na obálce představen, tak bych čekal svižný rozjezd a pak pořádný sešup. Nic takového jsem tam ale zatím neobjevil. Náhodným prolistováním dalších stránek knihy taky neshledávám nějaké vyostření. A jelikož prodlevy mezi tím, kdy po knize znovu sáhnu a chci pokračovat, se prodlužují, knihu právě odkládám jako nepřečtenou. Nebudeme se vzájemně trápit. Snad si ale své čtenáře najde, byla by to škoda.

20.06.2022 3 z 5

Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Pavel Ondrusz

Kniha není klasickou knihou, jedná se o manuál či příručku pro hráče fantasy RPG her na systému Dračí hlídka. Kdo zná a hraje, ten ví, kdo ne, tak je to kniha jdoucí zcela mimo něj. Mé hodnocení 3* je kvůli množství chyb (gramatických i faktických). A též, že neobjasňuje vše, tak jak bych si představoval. Ale už se chystá druhé přepracované vydání, spousta chyb tam má být opravena.

01.02.2021 3 z 5

Jak milovat bližního svého Jak milovat bližního svého Bedřich Šlechta

Především nutno říci, že se jedná o útlou knížku dvou pánů léčitelů (otce a syna), v které popisují jak svou životní cestu a filozofii, tak i své úspěchy v léčitelství. Od tohoto tématu se pak bude odvíjet okruh čtenářů.

Takovýto druh knihy se však těžko hodnotí. Kdo je čistě materiálně a racionálně zaměřen, ten si tuto knihu nevybere, nebo ji nedočte, případně ji ohodnotí nízko. Budou to pro něho naprosté bludy. Některé příběhy v ní jsou opravdu dosti neuvěřitelné.

I já sám mám spíše racionální přístup ke světu, a tak jsem dosti opatrný v těchto věcech. Ne vždy tomu tak ale bylo, i já měl své "silně duchovní období", a stále mi tam uvnitř "něco" z toho zůstává. Věřím, že jsou/mohou být věci "mezi zemí a nebem" - moderní vědou zatím nevysvětlitelné. Je však hodně plev mezi ryzím zrnem.

Tuto knihu mi doporučil člověk z rodiny, který autory/léčitele dobře zná, pravidelně je navštěvuje a na jejich léčitelské schopnosti by přísahal. Doporučil mi jak knihu, tak léčitele. To, že je to člověk z rodiny a pozitivní výsledky vidím, mi dává jistou záruku, že to není šlápnutí úplně vedle.

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet obojí :-) Knihu jsem právě dočetl. A časem uvidím, jak se skloubí teorie s praxí :-)

04.11.2019 3 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Jedna z nejlepších páně Vondruškova - dle mého soudu. Svižná, akční, ... přečetl jsem během jednoho dne.

17.09.2019 5 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Tak tenhle typ nekorektního humoru mi zcela sedí, knížka je velmi vtipná a kolikrát se řehníte, až se lidi otáčejí (v autobuse třeba). Knížku jsem nepustil z ruk, dokud jsem ji nedočetl. Vřele doporučuji a jdu hned na další díl.

06.12.2018 5 z 5

Jednou takhle podobně možná taky skončím... na Samotě u lesa. Nebo začnu? :-) Jen snad z jiných pohnutek, ty popsané mě většinou naštěstí míjejí.

29.08.2018 4 z 5