NGC6715 NGC6715 komentáře u knih

Adaptivní organizace Adaptivní organizace Adrián Podsklan

Opět další kniha, která si myslí, že existuje návod na podnikatelskou kreativitu a adaptabilitu. Pokud budete dělat tohle a tohle, budete kreativní. (: Celkem nuda.

28.06.2020 1 z 5

Prostor, moc a utopie Prostor, moc a utopie Barbora Vacková

Kniha se měla jmenovat spíše Urbánní plánování v utopistické literatuře. Části o společnosti a moci nejsou moc dobře propracované. Celkem mě kniha moc nezaujala.

Od znalostí k inovacím Od znalostí k inovacím Jan Barták

Autor si asi z nějakého důvodu myslí, že cesta od znalosti k inovacím lze popsat, protože je vždy víceméně stejná. Nicneříkající postřehy, jako že je třeba vycházet od klíčových etických hodnot (které ale pro jistotu nejmenuje) a snaha zaškatulkovat věci, které se prostě do škatulek nevejdou.

28.06.2020 2 z 5

Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Niall Ferguson

Spíše průměrná kritika současného systému. Několik zajímavých myšlenek, ale chvíli trvá, než se k nim dočtete. Za přečení stojí, ale existují mnohem lepší knihy.

28.06.2020 3 z 5

Mezinárodní měnový systém: Otázka konvertibility, stability a likvidity Mezinárodní měnový systém: Otázka konvertibility, stability a likvidity Eduard Němeček

Průměrná učebnice obsahující definice pojmů, přičemž někdy není jasné, k čemu tyto pojmy jsou dobré, základní poučky, vysvětlené poněkud zdlouhavě, výlety do historie, podané nepříliš záživně, a určení cílů, které nejsou nijak nepředvídatelné. Propojení historie a ekonomických teorií je takové jalové, někdy mi přijde, že se autor snaží o nestrannost natolik, že zapomíná na smysl a zbývá suchý, nudný popis bez smyslu. Konvertibilita, stabilita a likvidita se musí podle knihy samozřejmě maximalizovat. Je patrná snaha o obejití se bez matematiky a soustředění na historickou stránku.

Jiná cesta k trhu Jiná cesta k trhu Joseph E. Stiglitz

Kniha popisuje, jak se rozvojové a postkomunistické státy zapojovali do světového trhu. Autor zastává názory, že takové začleněni musí proběhnout pomalu. Na začátku jsou ochranářská opatření a podpora státu nutné a trh se má postupně otvírat. Až vyspělý trh se může plně otevřít světu. Ukazuje příčiny mnoha krizí a kritizuje postupy MMF a mnoha ekonomů, kteří plánovali přechody nejrůznějších ekonomik na tržní. Kniha se zabývá mnoha státy od Ruska a Číny, přes evropské země, jižní ameriku, asii až po zaostalé africké státy. Popisuje způsoby státních itervencí a rychlých uvolnění trhu a jejich důslekdy. Nechybí ani malá zmínka o ČR. Kniha například kritizuje snahu omezit ochranářská opatření chudých států, zatímco vyspělé státy dotují zemědělství a tím vlastně brání chudým zemím vyvážet jediný produkt, který jsou schopny vyvážet, ukazuje, jak v zaostalých zemích krachovalo podnikání poté, co se o něj stát přestal starat a jak bylo mnoho podniků zničeno privatizacemi. Přesto je však autor zastáncem kapitalismu.

26.06.2020 4 z 5

Ekonomičtí disidenti Ekonomičtí disidenti Naďa Johanisová

Zajímavé příběhy a myšlenky, bohužel příliš nevěřím, že některé z nich mohou pomoci vyřešit současnou situaci a problémy. Od autorky jsem četl více knih - plné naděje, očekávání, myšlenek na velké věci, ale nějak tomu chybí něco, co by mě zaujalo natolik, abych tomu věřil a chtěl to zkustit, nějaká větší logická struktura. Pokud hledáte zajímavé příběhy z minulosti, je to kniha pro vás. Pokdud hledáte řešení dnešních problémů, tak na ty jsem zde odpověď, ani její náznak, nenašel. Ale možná vás ty příběhy inspirují více než mě.

26.06.2020 3 z 5

Co dělá národy úspěšnými - Síly změny v postkrizovém světě Co dělá národy úspěšnými - Síly změny v postkrizovém světě Ruchir Sharma

(SPOILER) Kniha mě místy nudila. Jedná se o mix ekonomických pouček, které jsou jinde vysvětleny lépe a autorových názorů. Autor hodně cestoval, a píše o mnoha zemích, nicméně s jeho interpretací toho, co viděl, často nesouhlasím, jindy se mi zdá, že věci jsou natolik zjevné, že o nich ani nemusel psát.

Kapitola první – Ekonomika má problémy, protože klesá růst počtu obyvatel ve vyspělých zemích. Po druhé světové válce rostl počet produktivního obyvatelstva o 2%, to znamená dvouprocentní růst ekonomiky, aniž by se cokoliv jiného muselo zlepšit. Protože kapitalistická ekonomika potřebuje růst (pokud se podnikatelé snaží zvyšovat produkci, ale neroste ekonomika, roste nezaměstnanost), je pro ni ztráta populačního růstu kritická. Zaostalé země s rostoucí populací nerostou ekonomicky podle autora proto, že nedokáží přilákat investice. Autor podporuje vyšší věk odchodu do důchodu, větší zapojení žen do práce, řízené přistěhovalectví (neuvádí však, jak jej řídit) a cokoliv, co zvýší počet lidí v ekonomice. Kniha se tak odlišuje od těch, co tvrdí, že problémem je nezaměstnat. Zde se naopak tvrdí, že problémem je málo lidí. Naštěstí může pomoci robotizace. Druhá kapitola knihy se zabývá reformami. Na začátku nastoupí reformátor, udělá reformy a poté co se ujme moci, přestane dělat reformy a časem přijde problém. Ovšem jak poznat úspěšného reformátora, když většina jich selže? To nikdo neví. Případ reformátora je popsán na mnoha příkladech, například na Putinovi, a jsou podrobně rozebírány. Třetí kapitola dělí bohaté na ty dobré a zlé. Pokud jsou bohatí dobří, lidé je podporují, pokud ne, zvolí si levicového demagoga, který zničí ekonomiku. Musíme jen doufat, že naši boháči budou uvědoměle „ti dobří“. Ti špatní jsou především ti, kteří korumpují. O něco později je však konstatováno, že v rozdělování je nutná rovnováha. V této části je zmíněno mimo jiné setkání autora s Babišem a pár slov o ČR – ale skutečně jen pár. Analyzuje se stav dobrých a špatných miliardářů ve světě. Ve čtvrté kapitole autor řeší, zda jsou nutné zásahy státu a dochází k v podstatě k tomu, že vlastně neví, ale spíše je pro menší stát. Pátá kapitola se zabývá polohou státu a dochází k tomu, že nejvýhodnější je být poblíž velké ekonomiky a být otevřenou ekonomikou, koncentrace lidí ve městech nesmí být ani velká, ani malá. Šestá kapitola se zabývá investicemi – nic co by stálo za zmínku. Sedmá kapitola se zabývá inflací, zdůrazňuje důležitost propojení sítěmi, které zajišťují dostupnost věcí a problémy při jejich nedostatečnosti či kolapsu, zajímavá je také část o tom, jak inflace a deflace probíhala v historii. Tím jsem se dostal za polovinu knihy. Další témata jsou například dluh nebo média.

Ekonomie bez mýtů a iluzí Ekonomie bez mýtů a iluzí Jan Urban

Velmi vtipný název, a další vtipy na stránkách knihy (u každé kapitoly je kreslený vtip)! Autor vyvrací "mýty" a nedochází mu, že mnoha mýtům sám věří. Avšak je nutné uznat, že autor přísně sleduje logiku svých argumentů a jeho argumenty jsou naprosto věcné a jasné, a proto je možné hledat protiargumenty, narozdíl od mnoha knih, které mnoho věcí jen tak tvrdí. Takže zajímavá kniha, poučil jsem se z ní, ale nepřesvědčila mě. Za přečtení ale stojí.

26.06.2020 3 z 5

Regionalismus a multilateralismus Regionalismus a multilateralismus Eva Cihelková

Mnoho informací, ale ne moc dobře zužitkovatelných. Autorka víceméně zastává hlavní proud ekonomického myšelní a nijak výrazně se neodchyluje.

26.06.2020 2 z 5

Moderní korporace v soudobém kapitalismu Moderní korporace v soudobém kapitalismu Václav Klusoň

(SPOILER) Není to čistě populární kniha, v mnohém se blíží spíše odborné publikaci a proto se čte trochu obtížněji (ale zase ne příliš). V dnešní době poněkud neobvyklý pohled na kapitalismus. Autor je zastáncem kapitalismu, ale ukazuje jeho přechod do formy, kdy vlastnictví hraje jinou roli než v původním kapitalismu. Vlastníci u moderních korporací nevlastní celou firmu, ale jen část, často jen malou. Proto jim na firmě tolik nezáleží. Navíc korporace řídí manažeři, kteří k ní žádný vlasntický vztah nemají. Situace podle autora může být vyvažována dobře funkčními finančními a akciovými trhy. Porovnávají se zde americké a evropské modely vlastnictví a jejich důsledky.

26.06.2020 5 z 5

Jak selhávají trhy Jak selhávají trhy John Cassidy

Kniha se zabývá nejrůznějšími ekonomickými názory a idejemi a zkoumá podstatu krizí. Dále se zabývá krizí v roce 2008 a popisuje příběhy lidí v důležitých pozicích, jejich rozhodnutí a jejich ideologické názory, a to velmi zajímavým způsobem. Ukazuje (i na konkrétních případech v krizi 2008) mimo jiné racionální iracionalitu a to, že nejúspěšnější nejsou ti nejlepší, ale často spíše ti, kdo umí jít s davem.

26.06.2020 5 z 5

Průmysl - Příběhy z historie Průmysl - Příběhy z historie Běla Janoštíková

Takové povídání. Občas mě to trochu nudilo. Pokud se zajímáte o dějiny průmyslu, spíše bych doporučil knihu Behemot.