Nahnilaruka Nahnilaruka komentáře u knih

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Pan Kožík byl prostě mistr svého řemesla, jeho knihy jsou téměř vždy naprostý majstrštyk a ani tento kousek není výjimkou. Kniha se čte jedním dechem a s hlavní postavou soucítíte a fandíte, aby konečně prolomil tu nekonečnou smůlu.

Na škodu není ani archaičtější podoba češtiny a vyprávěcí styl, naopak to čtenáře více vtáhne do děje. 95%

07.11.2020 5 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Tohle je opravdu zajímavá knížka. Nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu. To už především proto, že k objasnění vražd dojde téměř pouze shodou náhod, které prožívá švédská soudkyně Birgitt. Dokonce jsem měl pocit, že je to spíš taková vedlejší linka. Více jde o myšlenkový pochod, o myšlenky v díle obsažené, které je nutné vyčíst mezi řádky, než o samotný děj a bezduché čtení.

Autor předesílá a poskytuje různé scénáře, myšlenky, nabízí náhled do možné a kruté reality dnešního světa. Čtenář by se měl zamyslet nad směrem, kterým se nejen naše, ale cizí životy , o kterých ani nevíme, ubírají, kam se ubírá svět sám a samotné lidstvo. Autor naráží na problematiku současnosti, kdy vládne pár vyvolených a ostatní jsou odsouzeni k životu ve špíně a bídě. Záporný hrdina trestá nespravedlivé činy z minulosti, vykonané na jeho rodině, které však sám představuje.

Samotný styl psaní je poutavý a čtivý, ale ničím zvláštním nevyniká. Postavy ani prostřední není nijak zvláště prokresleno, je ponechán prostor pro fantazii. Zajímavé je propojení několika zemí a časové prolínání. Děj samotný je nevyrovnaný, někdy má spád a jindy se autor zaobírá problematikou, která děj brzdí.

Nedoporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí odpočnout a nepřemýšlet, protože jim bude kniha připadat zdlouhavá a místy prázdná. Naopak doporučuji vřele všem, kteří mají dostatečnou představivost, kteří chtějí o tom, co čtou, přemýšlet. 85%

17.04.2015 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Zajímavý scifi/politický román, vyniká především jasnou a pronikavou satirou současného sociálního a vládního systému nejen v USA, ale na celém světě, a to i přes to, že byl napsán už v 80. letech minulého století. Život hlavního hrdiny Martinelliho prochází obdobím ve kterém naráží na "netypické" situace, některé přivedené až na hranici absurdnosti. Veškerá satira vychází z reálných podkladů a můžeme je jasně nalézt a vidět i v současnosti. Naprosto obrací mužské a ženské role, zažité zvyklosti, zvyky a tradice.

Autorův styl je velmi poutavý, originální, místy strhující. Postavy a prostředí jsou vykreslovány do velkých detailů, což umožňuje čtenáři si vytvořit přesnou představu a lépe pochopit myšlenky autorovi. Děj však není nikterak spádovitý, je lineární bez výrazných dějových zvratů postrádající větší napětí. Ani konec negraduje, spíše naopak, s poklidem uzavírá děj a satiru feministického hnutí s možností dovedení těchto myšlenek do krajních mezí.

Co mě na tomto díle mrzí je to, že si autor nedokázal více pohrát s myšlenkou ohledně ekonomické situace. Říká, že ženy dokázali zastat veškeré mužské profese a nahradit je. To je zcela pravděpodobné a nezle tomu nic vytknout, avšak za předpokladu, že celková populace se zmenší téměř o +- 40% si nedokážu dost dobře představit, jak se ženy (či konkrétně vedení podniků/vláda) dokáží efektivně vyrovnat s tak obrovskou ztrátou pracovní síly. To musí zákonitě vést k vysokému hospodářskému propadu a z nějž mohl autor vytěžit další zajímavé situace.

Dlouho jsem přemýšlel, kolik * dát, ale na tu poslední pátou přeci jenom něco chybí. Je to dáno asi lineárností a určitou snadnou předvídatelností děje. 90%

28.03.2015 4 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Výborná knížka pro lidi, kteří mají rádi 80 léta a popkulturu. Náhled do budoucnosti, kdy 90% populace tvoří geekové, kteří rezignovali na život a před realitu utíkají do VR. Děj příjemně utíká, je čtivý, ale nic hlubšího v tom člověk hledat nemůže..

Na knihu jsem se těšil především díky filmu, kdy jsem očekával ten děj trošku více zamotanější, hlubší dějovou linku apod, což se bohužel nestalo. Když porovnám film a knihu, tak toto je jeden z těch vzácnějších případů, kdy film je lepší než kniha.

90%, kniha i film stojí za to

04.02.2021 5 z 5

Tahle knížka je přesný příklad toho, proč strašně nerad čtu knížky, které jsou vychvalované nebo mají příliš dobré recenze. Ve většině případů jsem zklamán.

Úplně si nejsem ani jistý, co přesně si o knize mám myslet, připadá mi, že Dominka na cestě jen trpí a trpí a trpí, všechno je špatně a vyjma posledních 3 kapitol (které ale dohromady zabírají 20 stran z celé knihy, tj naprosté minimum), z ní čiší čistá negativita, zklamání. To tam opravdu nebylo nic hezkého, pozitivnějšího? Kniha by se mohla jmenovat spíše, jak si znechutit jižní Ameriku. Chápu, že cesta musela být náročná, ale prostě...

Trochu mě i mrzí, že Dominika nám trošku více nerozšířila obzory celkově o kultuře a poměrech jednotlivých zemí, ale to je asi tím, že ona sama toho víc nevěděla, protože její cestování je zaměřeno více na jízdu na motorce a určitou výzvu, co vše se dá s malou motorkou podniknout.

Každopádně si ale cením příjemného vypravěčského stylu, syrovosti, upřímnosti a odvahy. A právě ta odvaha je asi jeden z mála pozitivních vjemů, kterou tuto knížku provází od začátku do konce. Velkým kladem jsou i krásné fotky, které pomáhají dotvářet vyprávěný příběh plný strastí a nesnází.

Lidem, kteří chtějí navštívit tyto země bych doporučil každopádně jinou, pozitivnější literaturu, 60%

08.01.2021 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Celá trilogie určitě stojí za přečtení a hádám, že by toto dílo, nebo nějaké jemu podobné, měly být jako povinná četba moderní literatury.

Tolkienům styl je značně popisný, především několika stránkové popisy přírody, krajiny bývají až umořující pro čtenáře, kteří mají rádi svižnější děj, ale celkově se jedná o vysoce kvalitní dílo prověřené časem. Vysoce oceňuji i vybudování celého okolního světa se všemi prvky, jako jsou historie, jazyky, zvyky, rody apod.

Všimli jste si taktéž, že celá trilogie má takový pochmourný nádech úpadku, kdy v čase příběhu (konec třetího věku) pochází všechny kvalitní věci, velké vykonané skutky, umění, řemeslné zpracování atd z pradávné minulosti a v případě řemesel je už nikdo neovládá a nedokáže tak vyrobit stejně kvalitní výrobky? Pokud chce některá hlavní postava mít tu nejlepší zbroj, musí vlastnit nějaký artefakt? Což je v kontrastu s dnešním technologickým pokrokem a i obecně s vývojem lidí ve skutečném světě. Suma sumárum mi přišlo, že bytí ve Středozemi neustále upadá a míří nezvratně k pomalému zániku. (Ano, konec příběhu nabízí velké skutky velkých lidí, které se téměř vyrovnají těm z dějin, ale je jich málo a v podstatě tak představují jen kraťoučké zdržení na dlouhé cestě).

85%

28.10.2020 4 z 5

All you need is kill - Stačí jen zabíjet All you need is kill - Stačí jen zabíjet Rjósuke Takeuči

Tak toto byla fakt pecka. Dostal jsem o dost víc, než jsem vůbec čekal. Kresby skvělé, úžasný napínavý děj s obrovským potenciálem. Mám rád sci-fi, obzvláště to, které má originální či až unikátní myšlenku nebo myšlenky. Zajímavý je i koncept propojení dvou životních příběhů s dramatickým vyvrcholením. Já jen nechápu, proč není pokračování? já chci více! 100%

06.01.2018 5 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

ti, kdo tu píší, že autor do díla přidal málo filozofických vsuvek a zastávek od příběhu, tak asi četli zkrácenou verzi, nikoliv plnou, protože po přečtení nezkrácené verze 1. dílu mi přišlo, že polovina je děj a zbytek vysvětlování, pozastavování se u vedlejších postav, popis bojů, míst. Autor zde vysypal tolik jmen, tolik zbytečných, v dnešní době nic neříkajících jmen... Ty popsané stránky dnes jsou jen vata a s příběhem nemá žádnou souvislost. Viz. třeba když sej nějaká vedlejší postava opije a přirovnává francouze k "význačným" osobám zahraničí dávných dob (Řím, Atény, Punové atd)..

Prostě a jednoduše, ta vata je nudná a ubíjející, nepotřebuju vědět, kdo je francouzský bůhví kdo z Říma, když ani jednoho neznám, nezajímá mě průběh bitvy u Waterloo, když na děj nemá žádný vliv krom poslední věty z 50 stran.... Naprosto mě to odrazovalo od čtení, nudilo a prokousával jsem se knihou jen s velkými obtížemi.

Příběh byl hezký, příjemně se odvíjející, ale to je obecně známá věc, protože se stal podkladem pro muzikálové i filmové zpracování. Autor má příjemný vypravěčský styl, čtenáře zaujme a dokáže velmi nádherně a barvitě popsat jak charaktery, tak i prostředí, kde se děj odehrává. Za příběh bych dal 85% ale vata, ta to nemilosrdně zabíjí. Budu ještě muset dlouho přemýšlet, zda budu číst i druhý díl.... dávám výsledně 60%

11.02.2017 3 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Tahle knížka patří k jedněm z nejzvláštnějších, co jsem četl. Už jen pro svoji archaičnost a nezkažené dobové ideály, které se již vytratili v nenávratno. Autorka podává nádherný příběh o lidech žijících v těžkých podmínkách kombinace hor a vesnice, ukazuje sílu žít, naráží na určité sociální a morální problémy, které už dnes však postrádají aktuálnosti.

Nepřínosnější na této knížce je to, že přináší pohled do duší a života lidí, kteří podobným stylem žili, nabízí poznání toho, jak byl život těžký. Poukazuje, i když nevědomky, na rozdílnost myšlení dnešního a tehdejšího, na morální hodnoty. I přes šťastný konec, který ale až tak šťastný není, vyzdvihuje autorka problém chamtivosti, závistivosti, ubohosti a materialističnosti. Jak ironické, že i přes pokrok, se tyto problémy staly ikonami charakterizující naší dobu.

Kniha stojí rozhodně za přečtení, 75%

05.04.2015 4 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Ač kyberpunk mám velmi rád a je to jeden z mých nejoblíbenějších žánrů, tak u tahle knížka ve mě vyvolává rozporuplné pocity..

neoddiskutovatelnou kvalitou je její nadčasovost, unikátnost, úžasný svět vyžadující velkou dávku fantazie, tady za 5 hvězd.

Na druhou stranu styl psaní autora, kdy dialogy jsou značně strohé(oproti barvitému popisu prostředí) a neobsahující všechny informace, byl pro mě čirým peklem. Často se mi stávalo, že jsem se sám sebe ptal, a kdo toto sakra vůbec řekl??? Co?? Hromada vymyšlených výrazů, nesprávné skloňování a mix slangů a celkově kombinace větných konstrukci mi dala strašně zabrat. V životě jsem četl jen jednu složitější knihu. Tady za jednu hvězdu.

Každopádně oceňuji tu fantazii, vizi, nápady autora a chápu i to nadšení ostatních z této knihy, ale já jsem si to nedokázal naplno užít, Asi jsem ve relaxační čtenář, jak tu někdo trefně poznamenal. Celkem lepší 3 *

06.03.2022 3 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Jak je u Heteši zvykem, dílko je čtivé, svižné s typickým humorem. Rozhodně cením drobné vsuvky do děje zapomocí Laryho a jeho rozhlasovou stanici, které příběh zajímavě okoření. Zajímavý je i prostor, kde se děj odehrává, ale kdyby tam bylo ještě trošku víc ze světa scifi, vůbec bych se nezlobil.

Co mě na knize trošku zklamalo je hlavní hrdinka... Na to, jak by měla být zkušená a chytrá, tak dělá jednu hovadinu za druhou a v podstatě její přežití závisí na velké míře náhody a ... no, to se dozvíte v ději. Celkově mi její charakter moc nesedl, nemohl jsem se zbavit dojmu, že se jedná o drsňačku, která tak drsná zase úplně není.

Hvězda dolů na otevřený konec, ty já nesnáším!

85%

04.02.2021 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Takhle knížka ve mně vzbudila spoustu rozporuplných dojmů a především jsem ji začal číst s velkým očekáváním, jelikož všude se na mě ze všech stran valila chvála na toto dílko. A tak s vysokým očekáváním přišlo zklamání, které ale trochu zachránil konec.

Každopádně, knížka se čte rychle, autorčin prostý nezabarvený styl nenadchne, ale ani neurazí, je fajn. Nudnější začátek s nesympatickým hrdinou se pomalu přetváří svižnější děj se sympatickým hrdinou, kterému lze i fandit.

Připadá mi rozhodně škoda, že autorka nerozvinula více děj kolem mimozemšťanu a teorie cestování branami. Na druhou stranu to ale pomáhat vytvářet tajemnou atmosféru a budí ve čtenářovi pocit očekávání. Každopádně velké plus za konec i přes to, že je částečně otevření, i když to já nerad.

75%

17.11.2020 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Tento komix se opravdu povedl, je asi ze série nejlepší a bojím se, že jej už žádný další díl nepřekoná. Kresby postav a vyobrazení světa, jak už psala spousta z vás níže, se opravdu povedla, jde z něj poznat ta úžasná syrovost a unikátnost světa, který vytvořil Sapkowski. Např. ve třetím díle už je více než viditelný vliv her, kde je ale toto pojetí už trošku jiné a záleží, zda jste větší fanda herní nebo knižní série.

Velké plus je také originální děj, napínavost a spádovost dílka, zajímavé postavy, kdy každá má nějaké své kouzlo. Což se bohužel v dalších dílech postupně vytrácí. Pro fanoušky povinnost. 100%

11.12.2017 5 z 5

Nejkrásnější bývá šílená Nejkrásnější bývá šílená Jaroslav Seifert

úžasná sbírka básní, nejkrásnější je první a druhá část. Do teď si pamatuji báseň Píseň. Seifertova poezie měla vždycky hloubku, myšlenku a dokázala čtenáře zaujmout, vyvolat v něm spoustu pocitů. Každý by měl alespoň zkusit dát tomuto velikánovi šanci. 95%

26.01.2016 5 z 5

Arnold: Neschválený životopis Arnold: Neschválený životopis Wendy Leigh

Oproti oficiálnímu životopisu, který vydal sám Arnold, má tento starší kousek jinou formu. Jedná se sice také o vyprávění života ale formou investigativní novinařiny a také nabízí více pohledů a to z více méně nezaujatého hlediska. Odkrývá velmi zajímavá zákoutí Arnoldova života, které sám raději ve své knize opomenul. Často dochází ke kontrastnímu osvětlení příhod nebo částí života.

Autorka má poutavý styl, dobře se čte. Škoda jen, že kniha vyšla tak "brzy" a největší úspěchy Arnolda zde nejsou zachyceny. Rozhodně stojí za přečtení. 75%

08.04.2015 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Jestli budu mít někdy děti, tohle jím rozhodně budu číst!

16.03.2015 5 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

Abych nezačínal negativně, tak pár pozitiv na začátek. Autorské duo má v zásobě pár es v rukávu a jejich styl se drží vysoké úrovně nastolené 1. dílem, i když s mírnou klesající tendencí. Je opravdu zajímavě vykreslena situace před nevyhnutelným pádem současné situace a ten, do má rád politikaření, bude nadšen. Já bohužel ne, škoda.

Nejvíc mi z celé série Expanze sednulo rozdělení na 2 příběhové linie s 2 hlavními postavami, protikladnými postavami. 6. díl je přesný opak, kdy se děj rozdrobil už do moc příběhových linek. v podstatě prvních 250 stran se nic neděje. Samé plánování, politikaření. Charakter geniálního Inorose autoři z nějakého důvodu změnili na naprosto neschopného tupce. A těch zbylých 170 stranek to moc také neodsýpá, bohužel. Škoda toho finále, přišlo mi takové odfláknuté, rychlé, kde nic tu nic. Doufal jsem v nějakou akci v čele s Bobie, nějako fintičku s Rossi. Nic z toho se vám nedostane.

Každopádně všechny příběhové linky byly pořád zábavnější, než Annina v předcházejících dílech a dílo jako celek stále funguje. Čtenáři se tak dozví krom dalšího vývoje i spoustu dalších střípků universa. Suma sumárum, určitě stojí za přečtení, ale asi nejslabší kousek. Dříve jsem na hvězdách ubral, tak teď přidám, hodně slabých 65%

25.07.2020 4 z 5

Silnice kolem kousku světa Silnice kolem kousku světa Jana Rečková

Řečkovou mám rád, ale spíše je mi milejší její sci-fi tvorba než fantasy. A především její překladatelská činnost je perfektní, ale tato knížka nebyla můj šálek čaje. Ne ne ne.

Obě tyto dvě povídky skrývají velký potenciál a věřím, že by z nich šla udělat celá kniha. Taktéž však trpí obě stejnými neduhy. Děj se tak nějak odvíjí ne rychle, přesto rychle. Důležité pasáže jsou jen o pár slovech a to prostě budování atmosféry nepřispívá... je to jako kdybych ten příběh jaksi míjel z povzdálí. Chybí mi nějaký rozsáhlejší popis daných světů. Taktéž velký počet postav, které ale vlastně nemají valného významu, protože nedostali prostor, takže by mohli být vypuštěný a povídky by možná byly trošku stravitelnější.. první povídka 40%, druhá 55%

04.06.2020 2 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Pořád velmi čtivé, ale nemůžu se nějak ubránit dojmu, že 4. kniha má stejný mustr děje jako měl předcházející přírůstek ságy a to mi asi ten zážitek trošku zkazilo. Taktéž závěr s Millerem mi přišel takový, mno, odfláknutý? Čekal jsem trošku více poodhalení mimozemské technologie a to z jak autorů protomolekuly, tak i těch, kteří ty tvůrce zničili. Místo toho jsem dostal v tomhle ohledu velkou porci abstrakce a moje fantazie musela pracovat na plno, abych nějak zvládl zpracovat poslední kapitolu s Elvi.

Ale abych jen nehanil, děj se rozběhne velmi rychle /oproti ostatním knihám, kdy bývá 1/4 úvod do situace, než se začne skutečně něco dít/ a dokáže čtenáře zaujmout a udržet u čtení. Autoři stále drží +- nastavenou laťku kvality a nesnaží se jí podlézat.

24.05.2020 4 z 5

Zprvu jsem byl k této knížce trochu skeptický, protože to byl takový mainstream a ten já moc nemusím, i když se jedná leckdy o kvalitní dílka. A právě toto je právě ten případ.

Čtenář samozřejmě nesmí očekávat žádnou náročnou literaturu, u které si rozšíří své obzory. O to tu přeci nejde, je to vtipně podaný, svižný příběh, který se prolíná s historickou linkou. V závěru se obě linky skvěle spojují a pokračují jako jeden celek.

Postavy nejsou ploché a především je každá unikátní, ale nade všemi vyčnívá samozřejmě Alan. Autorův styl je poutavý a zábavný, čtenáře dokáže strhnout a pohltit, hlavně ve druhé půlce knihy. 90%

12.12.2017 5 z 5