mythos91 mythos91 komentáře u knih

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Autor pokračuje v poutavém vyprávění příběhů nám už dobře známých hrdinů. A tak Wolfram s Benešem, brázdící středověkou českou krajinu, unikají mnohdy s velkým štěstím té ponuré paní s kosou, která je v téhle drsné době lidem na každém kroku. Pro mne opět zajímavé příběhy, které jsem nad knížkou prožil.

27.08.2021 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Příběhy jednotlivých knih se zdají být podobné, jak by taky ne, jsou to stále ti stejní rytíři Wolfram a Beneš. I když je to už šestý díl, mě to stále baví. Oba hlavní hrdinové jsou stále zásadoví a k podlým protivníkům nemilosrdní. I v tomhle díle se můžeme setkat se surovou brutalitou středověkých válek, které autor pro mě velmi obratně popisuje. Opět jsem si příběhy dvou linií hlavních aktérů náležitě užil.

02.11.2020 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Stále stejný standard pana Niedla. Beneš i Wolfram používají nejen meč k odrážení svých nepřátel, ale i rozum a bystrý úsudek, který rozhodoval ve středověku zda budete zabiti nebo vy zabijete. Wolfram tentokrát nemáchá jen mečem, zdá se že i cit a jeho projevení ku krásné paní z Lahnecku mu jde velmi dobře. A to tak, že se stane prozatímním pánem tohoto hradu. Znovu krásný příběh těchto rytířů.

26.04.2020 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

I druhé pokračování osob rodů z Olšové a Vřesova přináší napínavý příběh. Hlavní aktéři Beneš a Wolfram si tvoří svou pověst jako schopní stratégové a rytíři. Nějaká ta pomsta proběhla a rekové se pouštějí dál. Drsná doba si žádá silné paže, bystrý rozum a lstivost… To oni mají. Knihou jsem proplul hbitě jako rybka horským potůčkem a jde se na další díl. :-)

15.03.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Konečně jsem se dostal k této klasice. Nadčasový příběh, který se hodil a zřejmě bude hodit do každé doby. Mrazivé, ponuré, strašidelné… vyvolává ve čtenáři spoustu emocí, u mě tedy hlavně úzkost a strach. Pro mě vizionářsky napsané, velmi obratně a promyšleně se autor dotýká totalitních hrozeb budoucnosti (a zmanipulovatelnosti lidí). Nutí čtenáře k zamýšlení o životě, umět rozpoznávat zlo a nebezpečí vývoje lidské společnosti. Napsáno v roce 1949 o hrozbách budoucnosti popisující svět v roce 1984. Dnes aplikovatelné na KLDR a režim Kim Čong-una. (Dvojjazyčné vydání ČJ/AJ)

03.06.2024 4 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Pokračování nelehkého osudu Celine de Monneret bylo velmi povedené. Řekl bych, že tento druhý díl byl i o něco lepší než první kniha. Opět není nouze o dramatické události a zvraty. Postav je více a propracovanější. K původním záporákům z klanu Borbollů, se kterými stojí Celine v křížku, se zde objevuje kořenářka Verna se svým synem Thierrym, kteří významně zasáhnou do Celinina osudu. Příjemný čtivý román.

11.03.2024 5 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Velmi čtivý detektivní příběh z prostředí Prahy, jejího okolí a také Lipna. Autorovy příběhy mají spád a tak se čtenář ani chvíli nenudí. Po fascinujících sériích středověkých reků jsem přesídlil do dnešní doby, žánru detektivky ale vůbec nelituji. Jak obratně je popisováno máchání mečem a řinčení brnění ve víru bitev, stejně tak čtivě autor předkládá slovní hru detektivů s jejich podezřelými nebo tasení glocka ze svého pouzdra při boji o holý život. Za mě palec nahoru.

02.10.2022 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Třetí pokračování nás opět zavede k událostem ohledně Beneše, který opravuje zničený Vřesov seč mu síly a lidé stačí. Chce z Vřesova vybudovat solidní hrádek, ale musí se bránit i nájezdu stále dotěrného Křiváka a jeho lidí. Druhá linie opět líčí nejen válečnické umění Wolframa Katzingera a jeho službu mladému Janu Lucemburskému. Krása…

02.04.2020 5 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

(SPOILER) Thomas z Hooktonu putuje středověkou Anglií a dále Francií a zažívá nová dobrodružství na pozadí stoleté války. Krom bitev se hlavní postava nevyhne ani mučícím praktikám kněze de Tailleburga, který se svým pánem prahne po svatém grálu a knize, jež by k němu měla dovést. Po zotavení se účastní bitvy u La Roche-Derrien, kde na straně Angličanů vítězí. Zdařilé vypravování o osudu jednoho lučištníka však nekončí, probíjet si svou cestu bude Thomas i v další knize „Kacířka“.

05.02.2024 5 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Autor patří k mým oblíbeným a tak jsem zabrousil touto knihou do mého oblíbeného žánru. Nejen středověk obecně, ale i téma anglických lučištníků mě baví a okusil jsem ho už knihou Azincourt, která patří k mým favoritům.
U téhle první knihy čtyřdílné série jsem byl už od počátku čtení vtažen do děje a autor ukazuje, že není jen mistrem slova, ale zároveň i precizním historikem, který dokáže poutavě propojit skutečné události s fikcí a vystavit tak čtenářům poutavý děj. S lučištníkem Thomasem jsem se proputoval od Anglie celým severem Francie a dostal se tak i do významné bitvy u Kresčaku, kde jsem pozdravil i Jana Lucemburského v jeho poslední životní bitvě. Čtení to bylo vážně poutavé a zároveň nijak přehnané. Thomasovi dám jen chvilku na zotavení všech šrámů z válečné vřavy, než se s ním pustím do dalšího putování za svatým grálem.

04.02.2022 5 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Román na pozadí druhé světové války, kterým pan Niedl vypráví život jednoho obyčejného floutka ze Žižkova se mi od začátku čtení jaksi dostal pod kůži svou jinakostí. Pavel Vencl vystudoval filosofii, nicméně způsob života, který vede se nachází úplně jinde, než si člověk představí pod slovem filosof. Karetní hráč, milovník žen, boxer, ale i obratný mluvka... to je hlavní postava. Čtenář putuje společně s cynickým hlavním hrdinou, který neustále prchá před válkou a její zlobou. Dostává se tak za hranice Československa nejen po Evropě, ale i do Ameriky. Problémy si však našeho hrdinu i díky jeho nediplomatické povaze tak nějak nacházejí sami. Povedené dílo kde je znázorněna nelehká doba s tvrdými osudy lidí v ní žijícími.

30.04.2024 5 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Poutavý příběh osmi letého chlapce, který vinou těžké válečné doby a osudu jeho rodiny musí rychle dospět a učit se jak přežít. Hodnotu celému obsahu knihy dodává inspirace skutečným příběhem malého židovského chlapce. Příběh byl i zfilmován. Román je označován jako pro mládež, ale i dospělý čtenář si z knihy odnese plnohodnotný zážitek.

28.04.2023 4 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Krásné čtení… alespoň na dálku z křesla domova jsem si užil tuhle drsnou dobrodružnou cestu. Monika má můj obdiv a uznání. Už v průběhu čtení, jak jsem hltal stránku za stránkou, jsem měl chuť sbalit batoh, nazout pohory a vyrazit na nějakou delší túru. Jediné co by se mi na knize víc líbilo je obsáhlejší popis právě procházenou krajinou.

19.02.2019 5 z 5

Stezka Českem: Nové příběhy Stezka Českem: Nové příběhy kolektiv autorů

Druhá kniha Stezky Českem jede dle osvědčené šablony autora - popis etap s daty a mapkou, vypíchnuta místa, která jsou v etapě nejzajímavější, rozhovory a příběhy stezkařů, vyprávění od Trail Angeles. Doplněno krásnými fotkami z míst ze stezky a podcasty. Nechybí ani humor a vtipné popisy. Zmínka a provázanost je očividná i na pořad Stezka Českem s Mirkem Vladykou běžící na ČT.

11.04.2024 5 z 5

Vyposlechnuto jako audiokniha. Jedná se o tři středověké detektivní příběhy, kterým nechybí šmrnc, dobovou mluvou vtáhne posluchače do děje. Nenáročné čtení (vlastně poslech), i když je samozřejmě potřeba vnímat souvislosti a všímat si tak, jak vyšetřovatel vražd postupuje a rozkrývá postupně události mordu. Mě se poslouchalo příjemně.

13.06.2022 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

Uhtredova dobrodružství plynule navazují na první díl série Posledního království. Bernard Cornwell mistrně zachycuje syrovost středověké doby a barvitě líčí boje o království na britských ostrovech. Líbí se mi, že Cornwell zakomponovává skutečné historické události k nimž přihazuje románovou fikci a tudíž dílo působí celistvě, což nám osvětluje v historické poznámce na konci knihy.

12.10.2018 5 z 5

Hobit - komiks Hobit - komiks Charles Dixon

Dnes už světoznámý příběh hobita Bilba Pytlíka při jeho dobrodružném putování Středozemí. V této komiksové podobě byl příběh vhodně prostříhán, nicméně nechyběly žádné důležité události z původního vypravování. Kresby zpracovány velmi pěkně. Tuto klasiku jsem si v komiksovém podání patřičně užil i vizuálně.

26.03.2024 4 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Přečteno jako audiokniha a musím konstatovat, že přednes pana Hyhlíka se mi moc líbil. S autorem detektivních příběhů ze čtyřicátých let 20.století jsem se knižně setkal už před lety a chtěl jsem vyzkoušet, zda se mi knihy budou stále líbit. A líbí… barvité popisky atmosféry, svůdných žen a strhující akce soukromého očka, se stále plnou sklenicí skotské, jsem si náležitě užil.

18.02.2022 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Těm co čtou tuhle sérii, a dostali se až k tomuhle příběhu, je zbytečné popisovat hlavní postavy nebo autorův styl. Uhtredovi v tomhle příběhu vstoupili do cesty mystičtí Úlfhednar… vlci proti vlkům. Na čí stranu se bohové přikloní, kdo přežije…

22.06.2021 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Příběh Jarviho a jeho společníků byl velmi zajímavý a čtivý, jedna dějová linie a jednoduchost příběhu neubírá na zajímavosti knihy. Nicméně, jak autor na konci knihy popisuje, zacílení knihy je především na dospívající čtenáře, ale i tak si i starší čtenáři tento příběh vychutnají. Na další díly a vývoj Jarviho se rozhodně těším.

18.01.2019 4 z 5